Ekipmanlar

En İyi ve En Kötü Ödülleri 2020

Hep iyilerden bahsederken kötüleri de unutmamak lazım. 2020 yılında hangi lens, hangi kamera daha iyiydi veya hangisi en kötüsüydü. İşte “En İyi ve En Kötü Ödülleri 2020”

En İyi ve En Kötü Ödülleri 2020


En İyi Lensler 2020

En İyi ve En Kötü Ödülleri 2020

En İyi Lens Üçüncüsü – Nikkor Z 70-200mm F2.8 VR S

İnanılmaz derecede etkileyici Canon RF 70-200mm F2.8 L IS ve Panasonic 70-200mm F2.8 Pro ile rekabet eden Nikkor, en keskin seçenek olarak öne çıktı. Yeni profesyonel Z montaj camı üzerindeki özel kontrollerin ve ekranın büyük hayranlarıyız. F-Mount 70-200mm F2.8 FL ED VR inanılmaz derecede yetenekli bir lensti ve bu yeni Z-mount versiyonunun üzerinde geliştiğini görmekten heyecan duyuyoruz.

7830638412

En İyi Lens İkinciliği – Sigma 85mm F1.4 DG DN Art

Sigma’nın iki özelliği vardır: harika optikler ve Deadlift yarışmalarında kullanılabilecek kadar büyük Art Series lensler. Tüm bunlar bu yıl yeni “I” serisi astarlar ve bu çarpıcı 85 mm F1.4 ile değişti. Üçüncü taraf lens üreticileri artık yalnızca ‘bütçe’ seçenekleri üretmiyor, çok yönlü, yenilikçi camlarıyla çoğu zaman büyük kamera üreticilerini geride bırakıyor.

0288013927

2020’nin En İyi Lensi – Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Ultra geniş zum lensleri doğru yapmak herkesin bildiği gibi zor, ancak Sony kesinlikle bizi en son lensleriyle destekledi. Tüm zum aralığı boyunca, inanılmaz derecede hızlı odak motorları ile köşeden köşeye keskin, şaşırtıcı derecede hafif bir pakette, bu lensle ilgili şikayet edecek hiçbir şey yoktu. Evet, bu performans için kesinlikle bir prim ödüyorsunuz, ancak görsellerimize baktıktan sonra, buna değdiğini iddia etmemek zor.

En İyi Hibrit Kameralar 2020

0969354618

En İyi Hibrit Kamera Üçüncüsü – Fujifilm X-T4

Video çalışmaları için ‘Eterna’ Film Simülasyonuna bayılıyorum ve çekimlerimi derecelendirmek için zamanım olmadığında kendimi bir Fujifilm X-T3 alırken buluyorum. Bununla birlikte, yalnızca eğilebilir ekran, kendimi çekerken gerçek bir acı veriyor ve IBIS eksikliği, statik el çekimlerinde bile farkediliyor.

X-T4 bu endişelerin her ikisine de hitap ediyor ve önyükleme için daha büyük bir pil ekliyor! Kulaklık jakının kaldırılması ve aşırı ısınma sorunları bunun daha üst sıralarda olmasını engelledi, ancak bu endişeleri gidermek için video merkezli bir modelin geleceğinden şüpheleniyoruz.

4738450712

En İyi Hibrit Kamera İkinciliği – Panasonic S5

Geri kalanımız için L-Mount kamera! Diğer tüm L-Mount gövdesi belirli bir niş hedeflenirken, S5 her türden fotoğrafçı ve kameramanları tatmin etmeyi amaçlamaktadır. Bu kamera, tam V-Log gama ile 10 bit dahili kayıt ile birlikte gönderildiğinde çok etkilendim (bunun için hala lüks S1 ile ödemeniz gereken bir şey). En yeni aygıt yazılımı, harici Raw video kaydı ve daha fazla yardımcı araçla bunu daha da ileri taşır.

Video otomatik odaklama iyileştirildi, ancak en yaygın modlarda hala tam olarak güvenilir değil, bu yüzden bizim en büyük onurumuzu almıyor.

Alpha 7S III lcd side front w screenfill

2020’nin En İyi Hibrit Kamerası – Sony a7S III

İki yıldan daha uzun bir süre önce, bu kameranın bitmez tükenmez bekleyişi hakkında şakalar yapıyordum. Ancak, Sony doğru yapmak için zaman ayırdı. A7S III, Canon’un güneşe çok yakın uçarken müjdelediği manşetlere giren özelliklere sahip olmayabilir, ancak çalışan bir videografın isteyebileceği neredeyse her şeyi sunuyor.

Kepenk minimumdur, sonsuz kodek ve kare hızı seçenekleri vardır ve tüm arayüz çok daha kullanışlı bir sistemle değiştirilmiştir. Orijinal a7S piyasaya çıktığında, her yerde görünüyordu ve bu küçük beygir için de aynısını bekliyorum.

En İyi Fotoğraf Makineleri 2020

Z5 24 50 4 6.3 front

En İyi Fotoğraf Makinesi Üçüncüsü – Nikon Z5

Bu kadar az tavizle giriş seviyesi tam çerçeve bir kamera yapabileceğinizi kim bilebilirdi? Z5, Z6 / 7 ergonomisini ve EVF’yi çift kart yuvalarından veya pil ömründen ödün vermeden çok daha düşük bir fiyat aralığına getirdi. Elbette, seri çekim hızı yavaş ve görüntü kalitesi ağabeyinden biraz daha az etkileyici, ancak Z5 kesinlikle birçok meraklıyı ve muhtemelen birkaç profesyonelini çok mutlu edecek.

2034600965

En İyi Fotoğraf Makinesi İkincilik Ödülü – Fujifilm X-S10

Mantıklı tavizler konusunda, X-S10 size X-T4’ü harika yapan şeylerin çoğunu size daha hafif, daha uygun fiyatlı bir pakette verir. Fujifilm ayrıca Chris ve benim sevmeyi kabul edebileceğimiz birkaç kamera tutamağından birini anımsadı.

Fujifilm X-serisi kameralar, özel pozlama kadranlarına ve klasik estetiğe sahip kameralar çekerek büyüyen bir niş fotoğrafçıya uzun süredir hitap ediyor. X-S10, DSLR fotoğrafçılarının aynı konfor seviyesi ile aynasız hale geçmelerine yardımcı olmak için tasarlandı ve takdire şayan bir şekilde başardıklarını düşünüyoruz.

4672281104

2020’nin En İyi Fotoğraf Makinesi – Canon EOS R5

R6, daha geniş bir izleyici kitlesi için muhtemelen daha iyi kamera olsa da, bu yıl birçok teknik sınırı aştığı için R5’e en büyük onurumuzu vermek zorunda kaldık. Son yüksek çözünürlüklü gövdesi olan 5DS, inanılmaz derecede keskin sonuçlar verebiliyordu, ancak diğer birçok açıdan sınırlı ve eskimiş hissetti.

EOS R5 bize 45 Megapiksel getirdi, ancak hiçbir ortak dezavantajı yoktu. Dinamik aralık, sınıfının zirvesine yakın ve panjur o kadar iyi kontrol ediliyor ki, testimi mahvettiğimi düşündüm. En önemlisi, RF yuvasının en çekici özelliği Canon’un olağanüstü lens serisidir ve R5 sensörü bu lenslerin sunabileceği tüm görkemli ayrıntılardan tam olarak yararlanmanıza olanak tanır.

Elbette, fiyat yüksek ve aşırı ısınma hibrit atıcıları kapatacak, ancak beş yıl içinde bunun 2020’den itibaren hepimizin hatırlayacağı kamera olacağını düşünüyorum.

En Kötüler 2020

2446829412

2020’nin En Kötü Lensi

Fujifilm önceden duyurulmuş olan 33mm F1.0’ın 50mm F1.0 olacağını duyurduğunda, biraz hayal kırıklığına uğradık. XF 56mm F1.2, hem odak uzaklığı hem de alan kontrolü derinliği açısından çok yakındı; 33 mm F1.0, XF atıcılara benzersiz bir estetik sunacaktı. Yanıldığımızı kanıtlayacağımızı umuduk, ancak 50 mm F1.0 bizi etkilemedi.

Gerçekten keskin sonuçlar elde etmek için önemli ölçüde durmak gerekiyor ve Boylamsal Kromatik Sapma (LoCA) bu yıl gördüğümüz en kötü olaylardan biriydi. Hava şartlarına dayanıklılığın dahil edilmesi, bunun inanılmaz derecede sığ derinlik gerektiğinde dış mekan portre çekimi için harika bir seçim olabileceği anlamına gelir, ancak bu lense çok uygun bir izleyici bulmakta zorlandık.

2849981599

2020’nin En Kötü Kamerası

Panasonic, harika bir vlog kamerası yapmak için gereken tüm teknolojiye sahiptir. Çok etkili vücut içi görüntü sabitleme, tam sensörlü 4K video çekebilme özelliği ve bazı kolayca düzenlenebilir video profilleri var.

Ne yazık ki bunların hiçbiri Panasonic’in vlog çekmek için tasarlanmış kamerasına dahil değil. IBIS olmadan kırpılmış 4K çekim yapmak son derece sinir bozucuydu ve dijital sabitlemeyi kullanmak sadece işleri daha da kötüleştirdi. V-Log L profilini dahil etme kararı güzel bir jestti, ancak kamerayı 8 bitlik yakalamayla sınırlamak kullanışlılığını sınırladı. Panasonic’in 8 bitlik dostu “Like-709” veya “Flat” profillerine sahip olmayı çok tercih ederiz.

Bazıları G100′ü GM serisi ultra kompakt kameraların geri dönüşü olarak gördü, ancak büyük (ama oldukça hoş) EVF’nin dahil edilmesi G100’ü sevilen kameralardan çok daha az cepte tutuyor. Kısacası, G100’ü kime tavsiye edeceğimizden emin değiliz ve bu onu 2020’nin en kötü kamerası yapıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.