Haberler

Apple, Bu Yıl Gelecek Yeni Çift Optik Canon RF Lensini Tanıttı

Apple Bu Yil Gelecek Yeni Cift Optik Canon RF Lensini Tanitti

Bugün WWDC’de Apple, Vision Pro kulaklığı için Fotoğraflar’a bir güncelleme, hareket kontrollerine güncellemeler ve daha sürükleyici video içeriği için baskı getiren Vision OS 2’yi duyurdu. Şaşırtıcı bir şekilde, APS-C kameralar için yeni çift lensli Canon optiğine de bir göz atıldı.

Apple sürükleyici videoyu daha da zorluyor. Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden bu yana bir seçenek olan iPhone kullanarak sürükleyici video yakalama olanağına ek olarak Apple, içerik yakalamanın ek yollarını da destekliyor. Sunum sırasında Apple, Canon kameralar için video çekebilen ve Vimeo ile birleştirildiğinde etkileyici videoların Apple Vision Pro’da görüntülenmesine olanak tanıyan yeni bir lensin (RF-S 7,8 mm f/4 STM) tanıtımını yaptı. İki mercek, bir iPhone’un arkasındaki mercekler arasındaki mesafeyi taklit ediyor gibi görünüyor; bu da Canon’un bu merceği büyük olasılıkla Apple Vision Pro sürükleyici içeriği için özel olarak çalışmak üzere geliştirdiğini gösteriyor.

Lens bir EOS R7’ye takılı görünüyor, bu da muhtemelen APS-C kameralarla kullanılmak üzere tasarlandığını gösteriyor ancak bu doğrulanmadı. Bu donanım ve yazılım ekosistemi yıl sonuna kadar tamamen kullanıma sunulacak.

Şirket ayrıca, yaratıcılara Vision Pro için daha fazla içerik oluşturma konusunda ilham vereceğini umduğumuz, Red Bull ile birlikte üretilen bir video da dahil olmak üzere sürükleyici video içeriğinin yeni örneklerini de tanıtıyor.

Bunun ötesinde Vision OS 2 ek güncellemeler de getiriyor. Fotoğraflar için Apple, mevcut 2D fotoğrafları dinamik Uzamsal Fotoğraflara dönüştürmenin bir yolunu ekliyor. Vision Pro, makine öğrenimini kullanarak bir fotoğrafı analiz edecek ve statik, 2 boyutlu bir görüntüye sol ve sağ göz görünümleri ekleyecektir. Bu, Vision Pro’da görüntülenebilecek derinliğe sahip uzamsal bir fotoğraf oluşturur.

Apple Bu Yil Gelecek Yeni Cift Optik Canon RF Lensini Tanitti 001

Apple ayrıca, Fotoğraflar Uygulamasındaki Paylaşımlı Oyun ile birlikte fotoğraf kitaplıklarına göz atmak için Vision Pro’nun kullanımını da kolaylaştırıyor. Şirket, binlerce kilometre uzakta olsa bile, yanınızda bir kişi varken bunun bir fotoğraf kitabını karıştırmaya benzeyeceğini söylüyor.

Vision OS 2 aynı zamanda Vision Pro’da gezinmek için hareket kontrollerinde de küçük iyileştirmeler yapıyor ve bir Mac bilgisayarla Sanal Ekran hem geniş hem de ultra geniş destek sunmak üzere bu yılın sonuna doğru güncellenecek, ikincisi yan yana iki 4K monitöre eşdeğerdir.

Apple Bu Yil Gelecek Yeni Cift Optik Canon RF Lensini Tanitti 002

Tren desteği Seyahat Moduna da geliyor ancak bunun uçakta kullanmaktan ne kadar farklı olduğu belli değil.

Apple Bu Yil Gelecek Yeni Cift Optik Canon RF Lensini Tanitti 003

Bu güncellemeler, bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek Vision OS 2’nin bir parçası olarak geliyor. Vision Pro ayrıca 28 Haziran’dan itibaren Japonya ve Çin’de daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

Canon, VR ve Sürükleyici İçeriği Ciddiye Alıyor

Bu yılın başlarında Canon, VR ve sürükleyici içerik alanında gördüğü trendlere yanıt vereceğini söyledi.

“Geçen yıldan bu yıla pazardaki trendlere baktığımda, VR’a olan talebin arttığını ilk elden gördüğümü söyleyebilirim. Bu nedenle 3D, VR ve AR’ye olan talebin kesinlikle artacağını düşünüyorum,” dedimişti Canon Görüntü İletişimi İş Operasyonları Danışmanlık Direktörü ve Birim Yöneticisi Tetsuji Kiyomi Şubat ayında.

Canon Kıdemli Genel Müdürü ve Görüntüleme Grubu Başkan Yardımcısı Go Tokura şunları ekledi: “VR pazarı, Apple Vision Pro’yu piyasaya sürmeden önce bile genişliyordu.” “Ancak bunu yaparak, bu pazarı genişletmek için başka bir itici güç olacağını düşünüyorum. Vision Pro’nun çözünürlüğü son derece yüksek olduğundan, şu anda Vision Pro için yeterli çözünürlüğe sahip bir VR sistemi bulmanın zor olabileceğini duyuyoruz.”

O dönemde Canon yöneticileri, Apple’ın kulaklığının avantajlarından tam olarak yararlanabilecek kadar yüksek çözünürlükte içerik yakalayabilen tek bir kamera çözümünün bulunmadığını söylüyorlardı.

Canon’un Görüntü İletişimi İş Operasyonları Danışman Direktörü ve Birim Yöneticisi Yasuhiko Shiomi, “Vision Pro için videoyu yeniden üretmek için en az 100 megapiksele sahip olmanız gerekir” dedi.

“Dolayısıyla şu anda bu seviyedeki bir gereksinimi karşılayamıyoruz. Ancak Vision Pro için görüntü sağlayacak şirketlerin saniyede 60 kare ile 100 megapiksele sahip olması gerektiğini tahmin ediyorum.”

Ancak maksimum çözünürlüğe ulaşamaması, Apple’ın Vision Pro’su için donanım tasarlamasını engellemedi. Apple’ın bugün tanıttığı RF-S 7,8 mm f/4 STM Çift Lens optik hakkında hiçbir ayrıntı verilmese de, mevcut 5,2 mm f/2,8 L lensten daha fazla çözünürlük sağlaması pek olası değil. Şu anda hem Canon hem de Apple, içeriğin (her türlü içeriğin) yalnızca en iyi görünen içerikten daha değerli olduğunun sinyalini veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.