Röportajlar

Igor Morski : “Gerçeküstü bir dünyada mı yaşıyoruz?”

Igor Morski, anavatanının dışında tanınmış bir Polonyalı grafik tasarımcı, illüstratör ve dekoratördür. Şu anda öncelikle fotoğraf manipülasyonu, boyama ve daha yakın zamanda 3D’ye dayalı karma grafiklerde uzmanlaşmıştır.

Igor Morsky : "Gerçeküstü bir dünyada mı yaşıyoruz?"
Fotoğraf: Igor Morski

Igor Morski, Poznań’daki Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda (şimdi Sanat Üniversitesi) İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım Fakültesi’nden onur derecesiyle mezun oldu. 1980’lerin sonlarında ve 1990’ların başında, devlet televizyonu ve radyo şirketi Polonya Televizyonu için çalıştı ve onlar için televizyon, tiyatro, kültürel ve diğer programlarda kullanılan setler yarattı.

90’ların başında, sanatçı, Wprost, Newsweek, Businesweek, Businesman Magazine, Manager Magazine, Charaktery, Psychologia dziś” ve daha yakın zamanda “Focus” gibi önde gelen Polonya yayınlarında çalışarak basın illüstrasyonunda kariyer yaptı. Bugüne kadar yaklaşık 1.000 illüstrasyon yarattı. Çalışmaları ayrıca American Deloitte Review, the Australian Prevention, Money, ITB ve Men’s Health, Womens Health, George gibi uluslararası dergilerde düzenli olarak yer almaktadır. İletişim Sanatları Mükemmellik Ödülü (2008, 2010) ve Uygulamalı Sanatlar Ödülü (2010) dahil olmak üzere birçok prestijli ödülün sahibidir.

Igor Morski 8
Fotoğraf: Igor Morski

“Gerçeküstü bir dünyada mı yaşıyoruz? Ben öyle düşünmüyorum, ancak bazen öyle algılıyoruz. Dünya hiçbir şekilde bizim gördüğümüz gibi değildir ve biz onun içinde kural ve düzenlemeler aramaya meyilliyiz.

Igor Morski, İspanya, Palma de Mallorca’da yaşıyor ve çalışıyor. Sürrealist çalışmaları, gerçeklik ve hayal gücü arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

Igor Morski 7
Fotoğraf: Igor Morski

Igor, lütfen bize biraz kendinden bahset.

30 yılı aşkın süredir illüstratör olarak çalışıyorum. Ağırlıklı olarak fotoğraf manipülasyonu, 3D ve dijital boyama yapıyorum. Pek çok eserimde görebileceğiniz sürrealizm bana biraz tesadüfen geldi. Zamanın önde gelen Polonyalı haftalık gazetelerinden biriyle yapılan işbirliğinin sonucuydu. Bu işbirliğine başladığımda derginin amacı fotoğraf manipülasyonuna özel bir kimlik kazandırmaktı. O zamanlar, Photoshop’taki manipülasyonlarla ilgili farkındalık seviyesi yüksek değildi, bu arada, kendi gücüne sahip olan insanlar tarafından birçok bilgisayar işleme etkisi oldukça ciddiye alındı.

Igor Morski 6
Fotoğraf: Igor Morski

Sembolik bir mesaj oluşturma ihtiyacı, gerçeküstü anlamı fotoğraf manipülasyonunu gerçekleştirmek için kullanışlı hale getirdi. Zamanla bu sanatı sevdim ve illüstrasyonlarımın bir özelliği haline geldi. Yaptığım şey sayesinde, belirli bir üslup çeşitliliği de benim kaderim. Bir yandan haftalık gazetelerle işbirliği yapmak beni anlatı hikayelerine doğru iterken, diğer yandan Focus gibi bilim temalı dergilerde çalışmak beni belirli bir bakış açısı almaya ve çok fazla anlatı olmayan, ancak gerçekçi olarak farklı görüşleri yansıtan görüntüler üretmeye zorluyor. Nesneler, vb gibi…

Igor Morski 5
Fotoğraf: Igor Morski

Bir grafik tasarımcı ve illüstratör olmanız için başlangıçta size ne ilham verdi?

Meslek seçimi büyük ölçüde rastgele oldu. Tasarım Üniversitesi’nden mezun oldum ve meslek olarak sergi tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir iç mimarım. Benim için belirli bir profesyonel etkisi oldu, çünkü profesyonel kariyerimin ilk on yılında televizyonda ve tiyatroda set tasarımcısı olarak çalıştım. Ama aynı zamanda her zaman grafiklerle, posterlerle uğraştım. Haftalık için bir illüstrasyon yapma teklifi, ilk başta sadece bir ziyafette yapılan bir teklifti, ancak genel olarak, benim üzerimde büyük bir etkisi oldu – elbette, olumlu bir şekilde.

Igor Morski 4
Fotoğraf: Igor Morski

İnanılmaz dijital sanat eserleri yaratıyorsunuz. Çalışmanız, kışkırtıcı bir mesajla karıştırılmış gerçeküstü bir kara mizah anlayışı olan mevcut gerçekliğimizi yansıtıyor. Eserleriniz neyi yansıtıyor? İletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Evet, bu doğru. İşimin doğası, yüzleşmem gereken zorluklar tarafından belirlendi. Temelde konuyla ilgiliydiler. En büyük açıklayıcı faaliyetimin zamanı, komünizmin çöküşünden sonra Polonya’da sistemik dönüşümle bağlantılı ciddi sosyo-ekonomik değişimler dönemidir. Zaman son derece ilginç çünkü yeni fikirler oluştu. Ama aynı zamanda ciddi bir gerilim, zihinsel değişimler, bilinmeyenle karşılaşmalar zamanıydı. Siyasi olaylar hakkında yorum yapmak genellikle güçlü, gerçekçi bir dil ve aynı zamanda bir doz mizah gerektiriyordu. Ek olarak, zengin hayal gücüm ve bir sürü komik ima var.

Igor Morski 3
Fotoğraf: Igor Morski

Igor, röportajlarından birinde gerçeküstücülüğünün bir şekilde tesadüfen ortaya çıktığını söyledin. Bize bundan daha fazla bahseder misiniz?

Bunun hakkında zaten konuştum. Sadece ilk illüstrasyonlarımın kısmen geleneksel yöntemlerle yapıldığını ekleyebilirim. Asıl olan çizimdi, fotoğraf değil.

Igor Morski 21
Fotoğraf: Igor Morski

Birçok şirket için dijital eserler yarattınız. Böyle bir ortamda çalışırken, varsa ne gibi zorluklarla karşılaşıldığını anlatır mısınız?

Olabildiğince esnek olmaya ve mesleki becerilerimi ihtiyaçlara göre uyarlamaya çalışıyorum, bu da kendi tarzımı tanımlamamı zorlaştırıyor. Bazen bu, görselleştirmeden çok benim entelektüel alanımla ilgili. Ancak, iş fikriyle özdeşleşmeyi gerçekten sevdiğimi ve temelde aynı fikirde olmadığım önerileri büyük ölçüde reddettiğimi itiraf etmeliyim. Aşırı trendler bana uymuyor, bu yüzden rengi ne olursa olsun aşırı görüşleri temsil eden basından kaçınıyorum. Ben ortalama bir insanım ve aklım rasyonalizmi, gerçekliğin mümkün olduğunca doğru tanımlarını takip ediyor. Ben çok dindar bir insan değilim.

Igor Morski 20
Fotoğraf: Igor Morski

1000’den fazla illüstrasyon oluşturdunuz. Çalışmalarınızdan en çok hangisinden gurur duyduğunuzu veya sizi heyecanlandırdığını söyleyebilir misiniz?

Söylemesi zor çünkü birkaç farklı memnuniyet seviyesi var. Bir tür önemli materyalleri göstermekle ilgilidir, burada memnuniyet insanlar üzerindeki etkinin bir türevidir, benim durumumda diğer memnuniyet türü bir şeyin başarılı olduğu gerçeğiyle ilgilidir ve bir yaratıcı olarak bundan memnunum. Ve itiraf etsem de bu o kadar sık ​​olmuyor. Kesinlikle daha otokritik biriyim.

Igor Morski 2
Fotoğraf: Igor Morski

İgor, 3D çalışmalarında inanılmaz gerçekçi detayları ustaca yaratıyorsun. Sırlarınızı açıklamadan tipik bir süreci anlatabilir misiniz? Hepsi ne kadar sürer?

Ne yaparsam yapayım, hızlı çalışmayı severim. Yıllarca süren çalışma beni geçici ihtiyaçları değerlendirme mekanizmasına alıştırdı. Ne kadar zamana ihtiyacım olduğunu etkili bir şekilde belirleyebilirim. İstisnalar olmasına rağmen, genellikle bunda yanılmam. Basit görünen iş, sürpriz olur. 3D bazen daha fazla zaman alır, ancak harika bir özelliği vardır – bir kez oluşturulan nesneler neredeyse sınırsız olarak kullanılabilir ve bu tür nesnelerin kitaplığı sürekli olarak büyür.

Igor Morski 19
Fotoğraf: Igor Morski

Bir illüstrasyonunuz üzerinde çalışırken ne kadar içgüdüsel, ne kadar planlı?

Benim için fikir genellikle çok çabuk ortaya çıkıyor, ancak açıklanması zor, okunabilir bir karakter oluşturmanın zor olduğu konular var. Böyle konular sıkıcı. Bir konu hakkında birkaç fikrim var ve sonra karar vermek zor.

Igor Morski 18
Fotoğraf: Igor Morski

Sosyal ve ekonomik konulara adanmış bir dergi olan Wprost için yaptığınız çalışmaları takdir ediyoruz . Gerçeküstü bir dünyada yaşadığımızı mı düşünüyorsun? Modern toplumumuz sanatsal hareketleri etkiliyor mu?

Gerçeküstü bir dünyada mı yaşıyoruz? Ben öyle düşünmüyorum, ancak bazen öyle algılıyoruz. Dünya hiçbir şekilde bizim gördüğümüz gibi değildir ve biz onun içinde kural ve düzenlemeler aramaya meyilliyiz. Ancak pratikte son derece zordurlar. Pek çok konuda çeşitli yanılsamalar yaşarız ve bazen bir an onları sabun köpüğü gibi patlatır. Örneğin, yakın zamana kadar Polonya toplumunun özgürlük gibi bir dizi değere bağlı olduğunu düşünüyordum. Ancak, geçen birkaç yıldan sonra artık böyle düşünmüyorum. Öte yandan demokrasinin ne olduğu konusunda yeterince olgunlaşmamış bir toplum gördüm. Ve en şaşırtıcı olan şey…

Igor Morski 17
Fotoğraf: Igor Morski

Hatta iyi yürütülen propagandanın bu toplumu tamamen değiştirebildiğini, hatta sabanla sürdüğünü, çeşitli konulardaki görüşlerin oranlarını değiştirdiğini söyleyebilirim. Ne yazık ki, bunlar gerileyen değişikliklerdir.

Toplumun sanat üzerindeki etkisi nedir? Bence toplam. Doğada olduğu gibi, belirli bir çevre, belirli varlıklara yol açar.

Igor Morski 16
Fotoğraf: Igor Morski

Teorik fizik ve kozmoloji ile ilgilendiğinizi fark ettik. Modern fizik, hayal gücümüzün sınırlarını kesinlikle zorlayabilecek akıllara durgunluk veren fikirlerle doludur: ekstra boyutlar, çoklu evren ve geometrinin her yerde kullanımı bunlardan sadece birkaçıdır. Bu fikirler işinize yansıdı mı?

Evet. Dünyanın fenomeni konusunda çok tutkuluyum, tüm şaşırtıcı karmaşıklığı içinde doğadan büyüleniyorum. Belki de okul yıllarımda matematiğe karşı olan nefretim olmasaydı, bugün teorik fizikçi olurdum. Bir yandan alıcının sınırlamalarının bir türevi olan, diğer yandan belirli bir bilişsel insanbiçimciliğin tutsağı olan algımızın sınırlarının çok derinden farkındayım. Bunu, kendi deneyimimin bakış açısının ötesine geçmek için sınırlı bir yetenek olarak anlıyorum. Işığı görüyoruz ve bunun nesnel bir durum olduğunu düşünüyoruz.

Igor Morski 15
Fotoğraf: Igor Morski

Dünya ışıkla doludur ve karşıtı karanlıktır. Bunun, örneğin inançla ilgili olarak kendine özgü sonuçları vardır. Ancak ışık yok. Yani belirli bir korpüsküler dalga fenomeni vardır, ancak herhangi bir parlaklık oluşturmaz, çünkü bu, beynin yarattığı bu fenomenin yorumudur. Birçok yarasa türü ışığa neredeyse veya tamamen kördür ve sonar kullanarak gerçeği görürler.

Ancak, yansıyan sinyallerde hayvanın güneşin görüntüsünü gördüğüne, bizimki gibi beyninin dalgayı öyle yorumladığına inanmaya hakkımız var. Hatta birçok bilim adamı, dokuların inceliklerinin yarasalar tarafından renk olarak algılanabileceğinden şüpheleniyor. Ancak, bu çoğu kişinin hayal gücünün ötesindedir.

Igor Morski 14
Fotoğraf: Igor Morski

İnsanların görelilik teorisinin sonuçlarını anlaması zordur, çünkü bunlar Newton’un etkileşimler ve ölçekler hakkındaki fikirlerinin rafında edindiğimiz sezgilerimizle çelişir.

Kesin bilgilerle pekiştirilen hayal gücüm, gizli boyutların, eğri uzayların, her yönde aynı anda gerçekleşebilen hareketin, uzay ve zamanın göreliliğinin, maddenin, milyarlarca yıllık bir galaksinin, maddenin, milyarlarca yıl ötedeki bir galaksinin içerebileceğini hayal etmemi sağlıyor. küçük parmağımda, hayal edilemeyecek sayıda benzer yaratıkla birlikte. Bu fikirleri çalışmamda bulabilir misin? Bazıları evet.

Igor Morski 12
Fotoğraf: Igor Morski

Igor, yaratıcı yolunda yaşadığın en büyük duyguların neler olduğunu söyleyebilir misin?

En kolay yol, hayaliniz hakkında konuşmaktır. Bu yüzden, örneğin The New Yorker’dan bir davet bekliyorum, ha ha ha.

Igor Morski 13
Fotoğraf: Igor Morski

Genç bir sanatçıya ne tavsiye edersiniz?

Bence gençler için akıllıca tavsiye, tutkularının peşinden gitmeleridir. Bu elbette doğru ama hayatımda tanıdığım en mutlu insanlar hayatları boyunca tutkulu olanlardır. Tutkuyu meslek edinebilen veya hayatında çok önemli yerlere koyabilenler.

Igor Morski 11
Fotoğraf: Igor Morski

İgor, bizimle paylaşmak istediğin gelecek projeleri var mı?

Yakında öğreneceksin!

Igor Morski 10
Fotoğraf: Igor Morski
Igor Morski 1
Fotoğraf: Igor Morski

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.