Röportajlar

Röportaj : Hengki Koentjoro

Hengki Koentjoro, güçlü ve atmosferik siyah beyaz görüntüleriyle tanınan Endonezyalı bir güzel sanatlar fotoğrafçısıdır. Ateşli bir doğa gözlemcisi ve heykeltıraşı ve çalışmaları, Java dağlarındaki deneyimlerinden büyük ölçüde etkileniyor.

Zanaatını California, Santa Barbara’daki Brooks Fotoğraf Enstitüsü’nde öğrendi ve çalışmaları büyük ölçüde Endonezya manzaralarından etkileniyor. Fotoğrafları genellikle geniş bir doğa alanını tasvir ediyor ve ışık ve gölge kullanımı bir derinlik ve hareket duygusu yaratıyor.

Koentjoro’nun tarzı, hayal gücünden büyük ölçüde etkilenir ve çalışmalarında sıklıkla şaşırtıcı sanatsal roller kullanır. Fotoğrafları genellikle bir Budist rahibin gözünden çekilmiş gibi hissettiriyor ve perspektif kullanımı, görüntülerinde geniş bir derinlik hissi yaratıyor. Michael Kenna‘nın çalışmalarından büyük ölçüde etkilenmiştir ve tarzı, tek renkli tonlar ve konuya yönelik minimalizm için ince bir anlayışla karakterize edilir. Fotoğrafları yoğun, canlı ve bir anlatı ya da görsel drama aracılığıyla abartılı ve sık sık doğanın kısacık anlık görüntülerini zamansız, doğal güzelliğin uzun anlarına dönüştürüyor.

Lütfen bize kişisel tarzınızı geliştirme sürecinden ve evriminden kısaca bahsedin.

Fotoğrafçılıkta birçok idolüm var. En etkili 2 figür Ansel Adams ve Michael Kenna’dır. Başlangıçta onların tarzını taklit etmeye çok dua ediyorum ve zaman sonra kendi tarzınızı geliştirmek için bazı kuralları çiğnemeye başlıyorsunuz. Bir gecede değil, kendi tarzınızı olgun bir şekilde geliştirmek zaman alır.

Tüm çalışmalarınızdaki zarif ayrıntı düzeyine hayran kalıyoruz. İlhamın nereden geliyor?

Ayrıntıda gizli! Detaylar izleyicinin dikkatini çekebilir; İyi bir fotoğraf ile mükemmel bir fotoğraf arasındaki farkın bu olduğunu düşünüyorum. Küçük ama ekler. Detaylar, izleyenleri uzun süre etkisinde bırakan unsurdur.

Fotoğrafçılık çalışmanızın ışık ve gölgenin – yin ve yang – sınırlarını keşfettiğinden bahsettiniz. Yaratıcı sürecinizle bir mesaj iletmek için sabırsızlanıyor musunuz? 

Evet, elimden geldiğince ama bu tamamen doğanın bize sunduklarına bağlı. Fotoğraf çekerken asla belirli şeyler aramam; Tabiat Ana’nın bana sunduğu her durumdan yararlanıyorum.

“Rakım” adlı çalışma serinizi büyüleyici buluyoruz. Bu diziyi detaylandırmak zor oldu mu? Lütfen bize bunun hakkında daha fazla bilgi verin.

En önemli anahtar, sabah çok erken kalkmaktır, sis dünyayı örter ve böylece genel atmosferin ve nüansın mistik ve gizemini ekler. Fotoğraflarımın çoğu sabah 8’den önce ve akşam 5’ten sonra çekildi.

Çekim yaparken— Karşılaştığınız temel zorlukların neler olduğunu bize anlatabilir misiniz?

Oraya ulaşmak, fotoğrafçılığın en zorlu yönüdür. Dağı takip etmeli ve tırmanmalısınız. Yerinize ulaşmak için büyük bir çaba var ve siz oradayken gerisi kolay.

Fotoğrafçılık kariyerinizde yaşadığınız en büyük memnuniyet ne oldu?

Ruhumuzu ifade etme değişikliğini elde edersiniz, izleyicilerle görsel olarak iletişim kurarsınız. Temel kuralım, bir izleyici fotoğraflarımı en az 5 saniye boyunca görürse mutlu olurum.

Neyi fotoğraflıyor olursanız olun, her zaman mükemmel bir kompozisyon kullanıyorsunuz. Tüm dizileriniz arasında favoriniz hangisi ve neden?

Favorim yok çünkü her durum kompozisyona farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Ancak bestenin çoğu idolüm Michael Kenna’dan ilham alıyor; özneyi mükemmel bir konuma yerleştirme ve böylece görüntünün genel havasını vurgulama konusunda keskin bir yeteneğe sahiptir.

Siz bu alanda tanınan bir isimsiniz ve birçok genç sanatçıya ilham kaynağı oluyorsunuz. Kariyerinizin başında sizi etkileyen ve ilham veren sanatçılar var mı? 

Evet, beni Siyah Beyaz’da mükemmel tonalite yolculuğuna çıkardığı için Ansel Adam ve kompozisyon sanatı için Michael Kenna. Tonalite ve kompozisyon benim fotoğrafçılık tarzımdaki en önemli 2 unsurdur.

Hasselblad Elçilerinden biri olduğunuz için tebrikler. Bize bu deneyiminizden ve gelecekte size ne tür fırsatlar sunacağını düşündüğünüzden bahseder misiniz?

Birçok olanak. Hasselblad, normal DSLR’den çok daha büyük bir sensöre sahip orta format bir fotoğraf makinesidir; bu, daha iyi dinamik aralık, daha zengin renk gamı, daha yumuşak tonlama ve herhangi bir DSLR’den çok daha büyük bir baskıyı daha iyi patlatma yeteneği anlamına gelir. Bana X1D kamerayı verdiler ve onu çok seviyorum ve bu daha başlangıç, gelecek yılı iple çekiyorum.

Önümüzdeki yıllar için hedefleriniz ve istekleriniz nelerdir? 

Şu anda daha geniş bir kitleye tanıtım yapmak için sergilere daha fazla konsantre oluyorum ve bu arada, gelecekte 4. solo kitaplarımı basmayı gerçekten çok isterim. Başka bir olasılık da kendi ülkem Endonezya’da bir fotoğraf turu veya atölye çalışması yapmak.

Hengki Koentjoro | İnternet sitesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.