Röportajlar

Stereo Fotoğrafçılık: Brian May ile Röportaj

Brian May, rock grubu Queen’in efsanevi gitaristi ve söz yazarı olarak ünlüdür. Ancak biraz daha derine inerseniz, Brian’ın stereo fotoğraf konusunda ne kadar fanatik olduğunu keşfedeceksiniz. Bu ortama olan tutkusu hakkında konuştu ve yeni kitabı “Queen in 3-D”den bazı fotoğraflar paylaştı. Bu kitap Brian ve arkadaşları tarafından çekilen samimi bir stereoskopik fotoğraf gezisiyle birlikte efsanevi rock grubuyla gerçekleştirilen kayıt oturumlarının ve seyircilerin geride bıraktığı nadir anları yakalıyor.

3D/stereo fotoğrafçılık hakkında ve nasıl keşfettiğine dair biraz bilgi verebilir misin?

3D fotoğrafçılığı nasıl keşfettim? 12 yaşındaydım. Sene 1959. Mutfak masamızı arka bahçeye çıkardım ve üzerine mutfak tarafına bakacak şekilde Woolworths’ün iki ve altı penny’lik fotoğraf makinesini kurdum (127 filmle çalışan, temas baskılar üreten ve 35 mm’den daha büyük olmayan bir ‘VP ikizi’). Arka kapı hala açıktı ve babam bir merdivende duruyordu, tavanı beyaza boyuyordu. Ona benim için sabit durmasını söyledim ve masanın üzerinde duran makineyle bir poz çektim. Ardından fotoğraf makinesini yaklaşık 3 inç sağa kaydırıp, tekrardan çektim. Bunun, bana Weetabix paketlerinden topladığım gibi bir stereo kart yapması için bir karton üzerine monte edebileceğim iki resim verecek olduğuna ikna oldum.

Babam her şeyi kendisi yaptı; siyah beyaz fotoğrafların banyo ve baskısı da buna dahil. Bana bunu nasıl yapacağımı öğretti. Baskıları yaptık, onları “SEETHROO Ltd” yazan bir karta yapıştırdım ve kartını Weetabix stereo görüntüleyiciye koydum. VAY! İşe yaradı! Babam hayret verici gerçekçilikte, 3-D şeklinde sonsuza dek dondurup, yakalamıştım. Sonuçları kitabımda görebilirsiniz (Queen in 3-D). Hâlâ işe yarıyor. Sonra babamla aynı ‘ardışık’ tekniği kullanarak üç boyutlu fotoğraflarımı çektirdim ve yine yeni kitaptaki çok genç bir rock yıldızının ilk 3 boyutlu görüntülerini görebiliyorsun! O zamanlar bana çok heyecanlı gelirdi ve halen de heyecanlı geliyor. Bu şeyleri dünyayla paylaşabilmekten çok heyecanlıyım – Queen’ın kariyeri boyunca yakalanan 3 boyutlu anların tümüyle birlikte.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Dünyanın en büyük stereo fotoğraf koleksiyonlarından birine sahipsiniz ve London Stereoscopic Company’yi yönetiyorsunuz. Bu fotoğraf biçimiyle bu kadar çok ilgilenmenize sebep olan nedir?

Bana her zaman büyülü geldi. Bundan asla bıkmadım. Bir sahneyi, bir arkadaşımı ya da çocuklarımdan birinin düz olarak çekmek yerine 3D çekmek birkaç dakika daha uzun sürer. Ancak sonuçlar çok daha keyiflidir. Düğününüzün normal bir çekime sahip albümünden düz bir resim olarak bakılması ve aynı sahnenin bir stereoskoptan incelenmesi arasında çok büyük bir fark vardır; tekrar orada yürüyüp, düğündeki misafirlerle tekrar konuşmayı hissettirebilir. Gerçekten sihir. Sinemada harika 3 boyutlu filmler gördük, Avatar gibi. Değerli anlarınızı aynı nefes kesici gerçekçilikle, yalnızca bir akıllı telefon ve bir London Stereoscopic Company VR kiti ile yakalayabilirsiniz! OWL, telefonunuzu stereoskopa dönüştürür ve saniyeler önce yeni çektiğiniz sahneyi görebilirsiniz.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Koleksiyonunuzda en sıra dışı öğeniz nedir?

Muhtemelen en değerli şey 16. yaş gününde Kraliçe Victoria’nın kızı olan Prenses Vicky’nin stereoskopik dagereotipidir. Eşsiz bir şey, evlendiğinde Prusya prensinin ailesine teslim edildi. Oğulları, İngiltere’ye savaş ilan eden I. Dünya Savaşı’ndan Kaiser Bill olarak ün yapmışlardı. Bu şaşırtıcı derecede güzel bir portre. Gerçek ve çekici, olduğu gün yapılmış gibi.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Yakın zamanda Holga Stereo Pinhole fotoğraf makinesiyle çekim yaptınız, nasıl buldunuz?

Gerçekten sevdim. Geçmişte kullandığım 19. ve 20. yüzyıl fotoğraf makinelerine oldukça benzer. Dijital yerine rulo filmi kullanmakla ilgili çok duygusal bir şey var (Lomograficiler olarak keşfettiğiniz üzere!) – ancak stereo ayrı bir boyut ekliyor. Mükemmel. Elbette odaklanma sorunları yok – çünkü lens yok, sadece iğne delikleri. Ve uzun pozlama kullanmanız gerekse de, konunuza birkaç saniye sabit durmasını istediğinizde değerli bir şeyle karşı karşıya kalabilirsiniz!

Fotoğraf dünyasında gelecekte ortaya çıkabilecek yeni gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sanal Gerçeklik için çıkan çılgınlığı seviyorum, ancak sanırım mevcut nesil donanım aygıtlarını geçersiz kılmak için bir şeye ihtiyacımız var. Kimse, klostrofobik bir izleyiciyle uzun süreler boyunca oturmayı, terli ve sıklıkla mide bulandırıcı olmayı sevmez. Daha az kısıtlayıcı bir şeye ihtiyacımız var. OWL VR kiti, sizi çevrenizden ayırmadığı için bu sorunlardan bazılarını aşıyor – biraz daha az çekici ama çok daha güler yüzlü ve göz yorgunluğunuz olmadan işlev görüyor. Fakat sonuçta, Sanal Gerçekliğin başka bir şey haline dönüşeceğini düşünüyorum – ve OWL 21. yüzyılda gelişmiş bir stereoskop olarak devam edecek. Bu arada, yeni kitabım “Queen in 3-D”den sadece Queen takipçileri için değil, son 50 yıl içinde benimle ilgili bazı samimi içerikler sunacaktır. 3-D harika!

Brian May’in Queen in 3-D kitabı The London Stereoscopic Company tarafından yayınlandı ve 50 yıllık bir süre boyunca hiç yayınlanmamış ve samimi fotoğraflar içeriyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu