Röportajlar

Doğanın Duygusu: Sandra Bartocha’nın Yaratıcı Fotoğrafçılığı

Alman fotoğrafçı Sandra Bartocha uzun yıllardır fantastik ve ruhani doğa fotoğrafçılığı yapıyor ve günümüzde çalışan en yaratıcı manzara fotoğrafçıları arasında yer alıyor. SanalSergi, Bartocha ile ilginç teknikleri, sanatsal vizyonu ve fotoğrafçılıkta özgünlüğün önemi hakkında sohbet etti.

Bartocha Fotoğrafçılıkta Daima Benzersiz Bir Yol Açmıştır

Bartocha, Zoom üzerinden SanalSergi’ye şunları söylüyor: “Sanırım hayatım boyunca fotoğraf çektim çünkü babam fotoğrafçıydı, bu yüzden kameralarla büyüdüm.” “Ama şunu söyleyebilirim ki, sadece eğlence için değil, kasten, izcilerle birlikteyken karanlık odada babama katıldım, yani 14 civarında, neredeyse 30 yıl önce.”

Bartocha gençliğinde fotoğrafçılık konusunda o kadar ciddileşti ki üniversitede bu alanda eğitim almak istedi. Sonuçta istediği fotoğrafçılık programına giremedi ve bunun birçok durumun sonucu olduğunu söylüyor.

Sandra Bartocha 01
© Sandra Bartocha

Yeni başlayanlar için “Bu üniversitelere girmek çok zor. Almanya’da mesele para değil; daha çok uzaylarla ilgili. 1.200 başvuru için yaklaşık dokuz yer var.” O zamanlar, mükemmel fotoğraf portföyünün ve üniversite başvurusunun nasıl oluşturulacağını öğrenmek için internete erişilemezdi. “Köyümdeki hiç kimse bana bir üniversite portföyünün nasıl görünmesi gerektiğini söyleyemezdi. Yani gerçekten saftım.”

Bartocha, bu sınırlamaların ötesinde, o dönemde doğa fotoğrafçılığının eğitim programlarının odak noktası olmadığını, bugün de birçok fotoğraf programında varlığını sürdüren bir kör nokta olduğunu söylüyor. “Yani her halükarda içeri girme şansımın sınırlı olduğunu düşünüyorum” diye itiraf ediyor.

Sandra Bartocha 02
© Sandra Bartocha

Bartocha kararlılıkla yoluna devam etti ve sonunda 1999’da Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk bakıcısı oldu ve burada Minnesota merkezli fotoğrafçı Jim Brandenburg‘un çalışmalarını öğrendi.

“ Minnesota’da günde sadece bir fotoğraf çektiği 90 günlük projesi Chased by the Light ile beni duygusal fotoğrafçılığın gerçek mükemmel kareden çok daha önemli olduğu gibi bir şeye soktu. Dışarı çıkıp belirleyici anın ne olduğuna ve nasıl bir fotoğraf çekmem gerektiğine karar vermek beni çok etkiledi. Ve bu konsepti aklımda tutarak, nesnelerin veya belgelerin normal temsilinden uzaklaştığımı ve daha çok yerlerin atmosferini nasıl hissettiğimi hissetmeye başladığımı düşünüyorum.”

Sandra Bartocha 03
© Sandra Bartocha

Teknik ve Sanatsal İfade

Duygu ve atmosfere yapılan bu vurgu, uzun süredir Bartocha’nın farklı fotoğrafik yaklaşımı ve teknik becerileriyle bağlantılıdır. Bartocha, analog kökenlerinden bu yana çoklu pozlama fotoğrafçılığı teknikleriyle çalıştı. Aslında SanalSergi, Nikon’un en yeni aynasız fotoğraf makinelerinde Çoklu Pozlama özelliğiyle RAW görüntü yakalamayı geri getirmesini sağlamak için devam eden çabası nedeniyle Bartocha ile konuşmaya başladı.

Sandra Bartocha 12
© Sandra Bartocha

Bartocha, birden fazla pozlama kullanmanın, tek bir pozlamayla “kameranın çözemediği farklı sorunların üstesinden gelmesine” olanak tanıdığını açıklıyor. Örneğin, çiçek fotoğrafı çekerken Bartocha, çerçevenin bir katmanının keskin, odakta çiçekler olmasını isteyebilir, ancak arka plan da dahil olmak üzere görüntünün geri kalanının yumuşak olmasını isteyebilir. Tek bir karede sığ alan derinliğinden faydalanmak her zaman mümkün olmuyor. Birden fazla görüntüyü birleştirerek görüntünün farklı alanlarının görünümünü bağımsız olarak kontrol etmek mümkündür.

Sandra Bartocha 04
© Sandra Bartocha

“Fakat bu her zaman önümde bulunan bilgiyi derinleştirmenin ve bunu kameranın teknik sınırlamalarını aşmanın veya daha sonra yaratıcı bir şekilde devam edip içeride gördüğüm bir şeyi görmenin veya yakalamanın bir yolu olarak kullanmanın çok güçlü bir parçasıydı.” fotoğrafçı çoklu pozlamalardan bahsediyor.

Analog kameralarda bu teknik, günümüzde çoğu dijital kameralar tarafından otomatik olarak gerçekleştirilen çok sayıda manuel hesaplama gerektiriyordu. Ancak Bartocha’nın bir görselin nasıl görünmesini istediğini oluşturulmadan önce belirleyebilmesi, şimdi her zaman olduğu kadar önemli.

Sandra Bartocha 07
© Sandra Bartocha

“Her şeyi kontrol etmek istiyorum… Yapıları veya nesneleri üst üste yerleştirmenin klasik yolunu seviyorum” diye açıklıyor.

Bartocha’nın fotografik yaklaşımının çoğu, özellikle de çoklu pozlamalar, sanatçının sahneyi tek seferde tek katman halinde oluşturduğu klasik resim tekniklerine benzer.

Sandra Bartocha 05
© Sandra Bartocha

“[Çalışmalarım] çok izlenimci ve Monét’i seviyorum, ancak az önce bir Monét podcast’ini ve onun hakkında söylenen her şeyi ve manzaraya nasıl yaklaştığını dinledim, ben de yüzde yüz aynı hissediyordum.”

Doğanın ‘Duygusunu’ Yakalamak

Bartocha’nın gerçekten mükemmel olan son kitabının adı Doğanın Ritmi‘dir ve dünyanın bir tür doğal rezonansını fotoğraflara dönüştürme fikri sadece yeni kitapta değil, Bartocha’nın tüm çalışmalarında açıkça görülmektedir.

Bartocha, “Doğanın bana hissettirdiklerini seviyorum” diyor. “Bir bakıma beni rahatsız eden her şeyden uzaklaşmamı sağlıyor.”

Bazı insanlar rahatlamak veya güzel şeylere bakmak için doğaya çıksa da Bartocha dünyayı bir sanatçının gözleriyle özümsüyor. Aradığı şeye gelince, “desenlere ve yapılara çok ilgi duyduğunu” söylüyor.

Sandra Bartocha 08
© Sandra Bartocha

Doğa fotoğrafçılığının en zorlu yönlerinden biri aslında zor da olsa sahneleri bulmak değil, uygun araç ve teknikleri kullanarak bir sahnenin göze nasıl göründüğünü güzel bir görüntüye dönüştürmektir.

Bartocha, bir fotoğrafçının nasıl kişisel bir tarz geliştirebileceğini tartışırken şöyle diyor: “Gerçekten dinlemeniz gerektiğine kesinlikle inanıyorum.” Fotoğrafçı, birinin kendisini daha derin bir düzeyde anlayarak sanatsal sesini nasıl bulabileceğini anlatırken, bu genel düşünce Bartocha’nın çalışmalarının büyük bir kısmı için geçerli ve onu bu kadar özel kılan şey de bu. Doğa fotoğrafçılığı onun doğayı “duyma” yeteneğini yansıtıyor.

Sandra Bartocha 09
© Sandra Bartocha

Bu, fotoğrafçılıkla ilgili aşırı derecede romantik bir düşünce tarzı gibi görünebilir, ancak fotoğrafçılar da dahil olmak üzere birçok sanatçı için muhtemelen bağdaştırılabilir bir durumdur. Özellikle manzara ve doğa fotoğrafçılığında, en güçlü çalışmalardan bazıları, salt belgelemenin veya aşırı gerçekçi tasvirlerin ötesine geçerek, bir sahne içindeki bir anın duygusunu yakalamayı başarıyor.

Fotoğrafçılar için Pratik Tavsiyeler

Bartocha, fotoğrafçılığın doğası gereği kişisel bir çaba olduğuna inandığından atölye çalışmalarına liderlik etmenin zorluklarına dayanamasa da, becerilerini geliştirmek isteyen fotoğrafçılar için uygulanabilir pek çok tavsiyesi var.

En önemli tavsiye, çevreye karşı daha dikkatli olmayı öğrenmenin önemli bir değeri olduğudur. Bartocha’nın en etkileyici görüntülerinin çoğu geniş manzaralar veya muhteşem manzaralar değil. Bunun yerine doğadaki daha az güzel olmayan daha küçük, sessiz anlara odaklanırlar.

Sandra Bartocha 10
© Sandra Bartocha

Dahası, kendini başkalarının fantastik sanat eserleriyle tanıştırmak öğrenmenin harika bir yoludur, ancak Bartocha başka birinin çalışmasını kopyalamaya veya tekrarlamaya karşı uyarıyor. Bir fotoğraf derin kişisel duygulardan doğmamışsa başarılı olmak zor olabilir.

Bartocha, “Ve ben genel olarak bazı şeylere ilgi duyuyorum çünkü bundan merak doğar ve meraktan da belli bir konu etrafında görseller yaratmak isteyebilirsiniz ve sonra tarzınız da bununla birlikte gelişir” diye ekliyor Bartocha.

Sandra Bartocha 11
© Sandra Bartocha

Akranlarının çoğunu neyin başarılı kıldığına baktığında ve başarısını açıklamaya çalıştığında ortak tema, en iyi fotoğrafçıların inançlarında güçlü olmaları ve kendilerine sadık kalmalarıdır.

Bu bariz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak Bartocha başarısının önemli bir kısmının fotoğrafçılıkta kendi yolunu çizmesinden geldiğine inanıyor; bu, kamerayı ilk eline aldığından beri bir sanatçı olarak gelişiminin önemli bir parçası oldu.

Sandra Bartocha 13
© Sandra Bartocha

Babası, çalışmaları Bartocha’nınkinden oldukça farklı olan bir foto muhabiriydi. İstediği eğitim programlarına kabul edilemedi. Profesyonel doğa ve manzara fotoğrafçıları için uzun süredir önemli bir gelir kaynağı olan atölye ve eğitimlerin alışılagelmiş yolundan gitmedi.

Sandra Bartocha kendi davulunun ritmine göre yürüyor ve fotoğrafçılık dünyası buna daha uygun.


Görsel katkıları: Tüm görseller © Sandra Bartocha. Web sitesi yapım aşamasındayken Bartocha’nın daha fazla çalışması Instagram , Flickr , Facebook ve YouTube’da mevcut. Kitapları Lys Yayıncılık‘ta mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.