Röportajlar

National Geographic fotoğrafçısı: Joel Sartore

Nesli tehlikede olan hayvanları nesilleri tükenmeden fotoğraflamayı kendine amaç edinmiş National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore, bunu gerçekten neden yaptığını anlatıyor.

Sartore, böyle bir işe girişmeye 2005 yılında karısına meme kanseri teşhisi konduktan sonra başladığı söylüyor. Koruma altındaki hayvanları ziyaret edebilmek için hayvanat bahçeleri ve hayvan barınaklarından, önce çevresine yakın olanları ziyaret etmeye başladığını anlatan Sartore, şimdiye kadar 40 ülke gezmiş. National Geographic fotoğrafçısı, altıncı büyük soy kaybının beklendiği günümüzde kendisinin de hayvanlar için bir şeyler yapmak istediğini açıklıyor. Fotoğrafları topladığı koleksiyonda o kadar çok hayvan var ki bazı insanların birçok hayvanın ismini dahi daha önceden duymadığını belirtiyor.

National Geographic fotoğrafçısı: Joel Sartore
National Geographic fotoğrafçısı: Joel Sartore
National Geographic fotoğrafçısı: Joel Sartore
nesli tukenmekte olan hayvanlari fotograflayan national geographic fotografcisi joel sartore video5
nesli tukenmekte olan hayvanlari fotograflayan national geographic fotografcisi joel sartore video6
nesli tukenmekte olan hayvanlari fotograflayan national geographic fotografcisi joel sartore video7

“Yok olmanın önüne geçebiliriz” National Geographic fotoğrafçısı, hayvanları bilerek siyah ve beyaz arka planlar kullanarak çektiğini söylüyor. Bu sayede hayvanların kendi güzelliklerinin daha da ortaya çıktığını düşünüyor. Ayrıca insanlar olarak hayvanları yok olmaktan kurtarabileceğini söylüyor Sartore ve bu durumun kimse için sadece bir illüzyondan ibaret olmadığını ekliyor. Yaptığı işin de aslında bu konuyla oldukça yakından bir ilişkisi var. Eğer insanların nesli tükenmekte olan bu son örneklerle arasında bir bağ kurabilirse diğer herkesin de belki bu hayvanları tıpkı kendisinin yaptığı gibi sevebileceklerine inanıyor. Hem de bu konu, onun için politikayla ilgilenmekten daha önemli.

National Geographic fotoğrafçısı, on yıl içinde koruma altında olan 12 bin hayvanı da fotoğraflamış olacağını düşünüyor. Sartore’un koleksiyonundan seçilmiş bir düzine fotoğraf, Ekim-Ocak 2019 arası Londra’daki Annenberg Space For Photography sergisinde gösterilecek. Serginin ustaca hazırlanmış tanıtım filmine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili video : Joel Sartore

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.