Röportajlar

Mahesh Balasubramanian: Fotoğraf bir çeşit büyülü an yaratır

“Fotoğraf bir tür büyülü an yaratıyor. Çekimin sonucuyla ilgilenmiyorum. Ama sokakta fotoğraf çekme sürecinden gerçekten keyif alıyorum ve bu da beni devam ettiriyor.”

Mahesh Balasubramanian, Chennai, Hindistan’da yaşayan ve 2008’den beri fotoğrafçılık sektöründe faaliyet gösteren bir portre ve seyahat fotoğrafçısıdır. Kendine özgü bir görsel tarzı vardır ve fotoğraflarının güzel ve duygusal açıdan etkileyici olmasıyla bilinir. Ayrıca ödülleri ve yayınları da dahil olmak üzere çalışmaları nedeniyle uluslararası tanınırlık kazanmıştır.

Mahesh Balasubramanian: Fotoğraf bir çeşit büyülü an yaratır

Bize fotoğrafçılık yolculuğunuza nasıl başladığınızı anlatın.

Çocukluğumda resim yapardım ama büyüdüğümde uygulama fırsatım olmadı. Üniversite gezilerimizde arkadaşımın film kamerasıyla çekim yapıyordum ve o anda fotoğrafçılığa aşık oldum. Üniversite yıllarımda arkadaşlarımla birçok film izlemeye gittiğimi hatırlıyorum. Filmlerin nasıl yapıldığı fikri her zaman hoşuma gitmişti ve özellikle durağan resimleri çok merak ediyordum. Hikaye anlatmak için bunların nasıl kullanılabileceği fikri gerçekten büyüleyiciydi. Sanırım bu anlar, diğer yaratıcı alanlar yerine kamerayı seçme kararımı etkileyen temel oldu.

2008 yılında Fotoğraf aşkım ciddileşti. O zamandan beri bunun farklı yönlerini öğrenmeye başladım. Görsel dili anlamak için Masters’ın eserlerini ve Dünya Sinemasını izlemeye başladım. Artık bunlar benim fotoğrafçılığım için ilham kaynağım. İnsanları fotoğraflamanın bana çok mutluluk verdiğini fark ettim ve buna odaklanmaya başladım. Artık fotoğraf makinesi olmadan yaşamayı ve fotoğraf çekmeyi düşünemiyorum.

Mahesh Balasubramanian 002
Mahesh Balasubramanian 003

Ağırlıklı olarak portre, sokak ve seyahat fotoğrafçılığına adanan çalışmanızın merkezinde insanlar yer alıyor. İnsan faktörüne odaklanmanın benzersiz özellikleri nelerdir?

İster sahnelenmiş bir portre, ister samimi bir şekilde yakalanmış anlar olsun, insanların fotoğraflarına hayran kalıyorum. aynı zamanda seyahat etmeyi de severim. Seyahat etmek yeni insanlarla tanışmamı sağlıyor. Böylece onların hayatını, dillerini, mekânlarını, kültürlerini iyi anlamaya çalışıyorum. İnsan fotoğrafçılığı, diğer insanları iyi anlayarak beni daha iyi bir insan yapıyor. İnsanları yüzlerini, yerlerini, eşsiz anlarını yakalayarak olduğu gibi belgelemeyi seviyorum. Fotoğrafçılık onları kendi ortamlarıyla belgelememe yardımcı oluyor.

Çalışmalarınızın çoğu tazelik ve kendiliğindenlik yayıyor. Böyle insanları yakalamanın süreci nedir?

Sokaklarda samimi bir şekilde fotoğraf çekmeyi seviyorum. Çünkü her zaman beklenmeyeni bekleyebilirsin. Bazen bir çeşit büyülü an yaratır. Çekimin sonucuyla ilgilenmiyorum. Ama sokakta fotoğraf çekme sürecinden gerçekten keyif alıyorum ve bu da beni devam ettiriyor.

Her zaman yaklaşıp fotoğraf çekmeye çalışıyorum. İlk önce yakalanacak iyi bir içerik bulmaya çalışacağım. Daha sonra fotoğraflarıma çizgiler, desenler, ışıklar ve gölgeler, katmanlar, soyutlar vb. gibi farklı kompozisyon öğeleri eklemeyi seviyorum. Sokak fotoğrafçılığının bir sahnenin görsel olarak nasıl sunulacağı konusunda birçok deneme fırsatı sunduğunu düşünüyorum.

Mahesh Balasubramanian 004
Mahesh Balasubramanian 005

Fotoğraflarınız Marina Beach serisinin zarif monokromlarından canlı Renkli Portreler’e kadar çeşitlilik gösterir. Bu iki stili nasıl karşılaştırırsınız ve size göre her birinin güçlü ve zor yanları nelerdir?

Bu ikisinin fotoğrafçılığın tamamen farklı yönleri olduğunu düşünüyorum. Marina Beach serisi fotoğrafları samimi bir şekilde çekilmiştir. Mekanın ve insanların gerçek özünü yakalamak istedim. Resim uzay ve zamanı tasvir etmelidir. Aynı zamanda insanların yaşamını ve faaliyetlerini de tasvir etmelidir. Bu resimleri monokrom yapmanın mantıklı olduğunu düşündüm.

Seyahatim sırasında birçok portre çekiyorum. Yaklaşım samimi fotoğraflardan tamamen farklıdır. Fotoğrafı çekilecek kişileri belirledikten sonra portreler biraz plan gerektiriyor. Portrelerimin çoğu seyahat sırasında ve doğal ışıkta çekiliyor. Bu yüzden genellikle plan yapmak için çok fazla zamanım olmuyor. Sadece ışıklandırmamın nasıl olacağına ve bunları nasıl sunacağıma karar vermem gerekiyor. Çekim sırasında renkli portre mi yoksa siyah beyaz mı olacağına karar vermiyorum. Bu kararlar post prodüksiyon sırasında verilecek.

Çalışmalarınızda post-baskı’nın rolü (varsa) nedir?

Post-edition fotoğrafçılığımda önemli bir rol oynuyor. Renkli mi yoksa Monokrom mu sunulacağı gibi bazı son kararları post prodüksiyonda veriyorum. Fotoğraf manipülasyonu yapmıyorum. Dolayısıyla post prodüksiyonumun çoğu Adobe Camera Raw‘da gerçekleşiyor. Pozlama/aydınlatma/gölge/kontrast gibi temel düzeltmeleri ve monokroma dönüştürmeyi yapıyorum.

Renkli Portreler seriniz halk tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Bize bunun altında yatan ana fikirden bahsedin.

Fikir, çok basit. Onları olduğu gibi tasvir etmek istiyorum. Daha önce de söylediğim gibi portrelerimin çoğunu seyahat sırasında çekiyorum. Geleneğe göre Hindistan renkler açısından zengindir. Nereye gidersek gidelim zengin canlı renkler görebiliriz. Renkler kültürümüzün bir parçasıdır. Bu renkli portrelerin bir kısmı Holi, dini bayramlar vb. festivallerde çekiliyor. Ne zaman portre çekersem, renklerin önemli bir rol oynayıp oynamadığını ve resme değer katıp katmadığını da görmeye çalışıyorum. Eğer öyleyse, mevcut arka planı/ortamı onları temsil edecek şekilde seçeceğim.

Mahesh Balasubramanian 006
Mahesh Balasubramanian 007
Mahesh Balasubramanian 008

National Geographic Gezgin ödülü gibi ödüller almak sizin için ne anlama geliyor?

National Geographic‘ten ödül almak sanırım herkesin hayalidir. 2014 yılında bu ödülü aldığımda çok şaşırmıştım. NatGeo’dan ödül almak büyük bir onurdu.

Fotoğraflarınızdan biri Adobe Lightroom için Açılış Ekranı olarak seçildi. Meslektaşlarınızın en çok kullandığı araçlardan birinin parçası olmak nasıl bir duygu?

Adobe ile ilişkilendirilmek büyük bir onurdu. Resmimi Adobe Lightroom için Açılış Ekranı olarak gördüğümde heyecanlandım. Adobe Lightroom’u kullanan herkesin resmimi görmesi beni çok onurlandırdı.

Mahesh Balasubramanian 009
Mahesh Balasubramanian 010

Gelecek projelerinizden bahseder misiniz?

Şu an itibariyle mantıklı bir sonuca varmak için “Marina Beach” projeme odaklanıyorum. Bu seriye daha fazla boyut katmak ve mümkünse bu seriyi bir Fotoğraf Kitabı ile bitirmek istiyorum. 1 veya 2 yıl sürebilir.

Bu arada kısa/uzun vadeli kişisel projeler için başka fikirlerim de var. Umarım önümüzdeki aylarda projeye başlamadan önce biraz şekillenir.

Mahesh Balasubramanian 011
Mahesh Balasubramanian 012
Mahesh Balasubramanian 013

Mahesh Balasubramanyan | İnternet sitesi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.