Röportajlar

Olivier Valsecchi ile röportaj

Olivier Valsecchi, insan vücudu ile doğal çevre arasındaki ilişkiyi araştıran büyük ölçekli heykelleri ve enstalasyonlarıyla tanınan Fransız-İtalyan bir sanatçı ve heykeltıraştır. Genellikle metal, taş ve ahşaptan yapılmış ve yerleştirildikleri doğal çevreyi yansıtacak şekilde tasarlanmış heykeller yaratmasıyla tanınır. Heykelleri dünyanın dört bir yanındaki galeri ve müzelerde geniş çapta sergileniyor ve sıklıkla açık havada, kamusal alanlarda sergileniyor.

Valsecchi’nin çalışmaları, mimarlık geçmişinden ve sanat ile doğa arasındaki kesişimi keşfetme tutkusundan derinden etkileniyor. Sık sık etkileşimli olacak şekilde tasarlanmış, izleyicileri esere katılmaya ve doğal dünyayla kendi ilişkilerini düşünmeye davet eden heykeller yaratıyor. Heykelleri genellikle sadelik ve zarafetle karakterize edilir ve merak ve tefekkür duygusu uyandırmayı amaçlar. Valsecchi’nin çalışmaları geniş çapta tanındı ve Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’nin prestijli “Prix de la Sculpture” ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Olivier Valsecchi 001

Lütfen bize kısaca kendinizden bahsedin.

Merhaba, adım Olivier Valsecchi. Paris’te doğdum. Fotoğrafçılığa ergenlik yıllarımda başladım. Filmde hem eğlenceli hem de zorlu olan otoportre çift pozlama gibi özel efektlerle zaten ilgilendiğimi hatırlıyorum. O zamanlar müzik yapıyordum ve albüm kapakları için fotoğraf çekiyordum. Ta ki bir gün fotoğrafların şarkılardan daha iyi olduğunu fark edene kadar, tekniğimi geliştirmek için bir fotoğrafçılık okuluna gittim ve sanırım bir fotoğrafçı olarak benim için her şey böyle başladı.

Olivier Valsecchi 002
Olivier Valsecchi 003

Bize kişisel tarzınızı geliştirme sürecinizi ve gelişimini anlatın. Olivier Valsecchi’ye ilham veren şey nedir?

Birkaç yıl önce Fransız bir galericiyle tanıştım ve bana Dust serisi üzerinde ne kadar süredir çalıştığımı sordu. Cevap verdim:

“—Yaklaşık altı ay.

– Kaç yaşındasın? diye sordu.

— 30.

— O halde bu dizi üzerinde 30 yıldır çalışıyorsunuz.”

Ve hiçbir şey bundan daha doğru değildir. Yaratıcı sürecin bir kasırgaya benzediğini söylemek hoşuma gidiyor: dönerken yakındaki her şeyi çekiyor ve yutuyor. Veya hamur gibi. Yaşadığınız her şey, gördüğünüz her şey bu hamuru oluşturan malzemelerdir ve bu hamur sizin sanatsal malzemenizdir ve teknik beceriniz bu hamuru bir fotoğrafa, bir şarkıya veya bir romana dönüştürecektir. Yani bana kişisel tarzımın gelişimini sorduğunuzda bunun benim hayatımla yakından ilgili olduğunu ve size hayatımı anlatmam gerektiğini ve çok uzun olacağını söylerdim. Kendimi bildim bileli Rönesans resimlerine, paradokslara ve karanlığa her zaman hayran olmuşumdur.

Ayrıca eşcinsel bir erkek olarak estetik ve muhteşemlik konusunda her zaman çok talepkar oldum ve genç bir yetişkin olduğumda, uzun yıllardır içimde tuttuğum ve kendimden çıkmanın bir yolunu bulmam gereken şeyleri deneyimlemiştim. Bu üç şeyin birleşimi stilin nereden geldiğini anlamak için bir başlangıçtır. Her şey bana ilham veriyor. Basit bir mumun, bir kitaptaki bir satırın ya da bir filmdeki bir sahnenin bana ilham verebileceğine inanamazsınız. İnsanlar da ilham veriyor, özellikle de fotoğrafçılar için. İlham perileri gibidirler. Ancak ilham bir şeydir. Fikirlere sahip olduğunuzda onları hayata geçirmelisiniz ve bu en zor kısımdır.

Olivier Valsecchi 004
Olivier Valsecchi 005

Amazon, Drifting, Klecksography, Time of War ve Dust serileriniz erotizmi incelikle harmanlıyor. Çoğu son derece etkileyicidir. Ayrıca her birinde bir tutku duygusunu da hissettiriyorlar bize. Sanatsal bir eserin bir mesaj iletmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Çalışmalarınızda bunu ifade etmeye çalışıyor musunuz?

İşim için geçerli olmadığını düşündüğüm erotizm kelimesi konusunda farklı fikirde olmak istiyorum. Çıplak fotoğraf erotizmdir. Yaptığım şey çıplak fotoğrafçılık değil, güzel sanatlar fotoğrafçılığı. Her ne kadar aynı görünse de pek çok nedenden dolayı oldukça farklıdır. İlk ve en önemlisi modellerin tutumu. Model mesajınızın taşıyıcısıdır. Seçtiğiniz model türü ve onu yönlendirme şekliniz, fotoğrafçınız hakkında çok şey anlatır. Mesela bir bayan model, yarı açık ağzı sanki kulağınıza seksi bir şeyler fısıldıyormuş gibi, sanki duştaymış gibi vücuduyla oynuyor, yani erotik.

Başka bir model, elementlere karşı mücadele eden, fiziksel acıya katlanan, bunun erotik olduğundan şüpheliyim. Yoğun, duygusal, kişisel, erotik değil. Ayrıca Dust nasıl erotik oluyor ki? Güç, ölüm, yeniden doğuş ve kaosla ilgilidir. Bu temaların cinsellikle nasıl bir ilişkisi var? Modeller çıplak olduğu için mi? Hayır. Çıplaklık bir fotoğrafı erotik hale getirmek için yeterli değildir veya gerekli değildir.

 Çalışmamda göstermek istediğim şey bir tür şiirdir. Her seri bir şeyden bahsetse de başlı başına belirli bir mesaj değil ama ben bütün eserin bir cümleden ziyade bir atmosfer taşımasını istiyorum çünkü cümlelerle anlatılamayacak sırlar var içinde.

Olivier Valsecchi 006
Olivier Valsecchi 007

Savaş Zamanı ve Toz çalışmalarınızı büyüleyici buluyoruz. Lütfen bize bu fikrin nereden geldiğini söyleyin.

Çalışmanın tutmasını istediğim organik bir ayrışma fikriyle, baharat gibi farklı malzemelerle şeyler deneyerek 2008’in sonlarında bu sürece başladım. Noel için ailemin evindeydim ve şöminenin etrafındaydık, sonra küle dönüşen bu odun kütüklerine bakıyordum ve sanki kapı kilidinde dönen bir anahtarın sesini duyuyordum, “Eurêka” gibiydi. “. O toz tek başına hikayeyi anlatıyordu. Ben de kül torbaları yaptım ve onunla duş modelleri denedim. O zamanlar henüz fotoğrafçılık okulunda öğrenciydim. Stüdyoyu mahvettim, ayda yürümek gibiydi, o odanın her yeri toz içindeydi.

Olivier Valsecchi 008
Olivier Valsecchi 009

Projeleriniz stüdyo, iyi ışık, ekipman vb. gerektiriyor. Böyle bir ortamda çalışmanın zorluklarını bize anlatabilir misiniz?

Stüdyo boş bir sayfadır. Yani bir atmosfer yaratmak için ya güçlü bir konseptle gelmek, ya bir dekor tasarlamak ya da her ikisini birden yapmaktan başka seçeneğiniz yok. Ulaşmak istediğiniz fotoğrafçılık tarzına bağlı olarak on tane softbox kullanmanıza gerek yok. Ancak en zorlu şey, özellikle tozla çalışırken onu temiz tutmaktır.

Fotoğraflarınızın çekimindeki en kritik an nedir sizce?

Benim çalışma şeklim şu; model geldiğinde ışığı hazırladım çünkü siz sıfırdan başlamak istemezsiniz, oysa model hazır ve sizi bekliyor. Bu kadar baskıya gerek yok. Ancak bu yalnızca bir hazırlık ışığıdır, yalnızca model üzerine oluşturabileceğiniz kesin bir ışık değildir. Bu nedenle en kritik an, ışığın model üzerinde nasıl çalıştığını kontrol ettiğinizde ilk “tıklama” anında gerçekleşir. Bu tıklamayla aklınızdaki nihai sonuçtan ne kadar uzakta olduğunuzu bilirsiniz. Çoğu zaman değişen bir şey yoktur. Ancak bazen, kötü bir günde, olması gerektiği gibi çalışmıyor ve ışığı çok hızlı bir şekilde farklı bir şekilde yeniden kurmanız gerektiğini biliyorsunuz ve bu da paniğe neden oluyor. Bu yüzden her ihtimale karşı her zaman bir yedek fikrim vardır.

Olivier Valsecchi 010
Olivier Valsecchi 011

Fotoğraf yolculuğunuzda yaşadığınız en unutulmaz anlardan birini ya da karşılaştığınız en büyük memnuniyeti paylaşabilir misiniz?

Unutulmaz pek çok anı anlatabilirim ama burada ve şimdi hatırladığım an beş yıl önce Time of War #08 olacak şey üzerinde çalışırkendi. Dust serisinde birlikte çalıştığım ilk model arkadaşım Mehdi ile stüdyodaydım. Birlikte yaptığımız ilk görüntüyle karşılaştırmak için onunla farklı bir şey, başka bir enerji türü denemek istedim. Hem Dust’ta hem de Time of War’da görünen tek modeldir. Her neyse, farklı pozisyonlar ve hareketler deniyoruz ve hiçbir şey işe yaramıyor, yani sahip olduğumuz şeye daha iyi bir şekilde sahip oldum. Bu yüzden “tamam, hadi çok önemli bir şey deneyelim ve bunu bir gün halledeceğiz” diyoruz. Ve sonra Savaş Zamanı #08 gerçekleşir.

Bir anda oluyor ve kalbim öyle hızlı atıyor ki, hiç şüphe yok ki bu, hayalini kurmaya bile cesaret edemeyeceğim bir resim (bana düzenleme sürecinden bahsedin). İşin komik yanı, resme baktık ve hem o hem de ben aynı fikirdeydik: Bu, üç yıl önce yaptığımız pozisyonun tamamen aynısıydı, olasılıklar nelerdi? Aynı modelle tam olarak aynı konum ve yine de görüntü öncekinden o kadar farklı ve çok daha iyi ki kendi kendime şöyle dediğimi hatırlıyorum: Bu fotoğraf tek başına Dust konseptiyle yeniden çalıştığımı haklı çıkarıyor.

Olivier Valsecchi 012
Olivier Valsecchi 013

Sizce dijital sanatın/fotoğrafın güncel sanata etkisi nedir? Geleceğinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Sanat fotoğrafçılığında aradığımız şeyin sihir olduğu, yani üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan ve gerçeklikten biraz da olsa farklılık gösteren bir şey olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Bence bu tür şeyler ancak tesadüf ve şansa yer olduğunda gerçekleşebilir. Polaroïd’in bu kadar eğlenceli olmasının nedeni budur: Renklerin veya sergilenmenin nasıl olacağını asla bilemezsiniz ve bu tuhaf renkler ve rastgele sonuçlar nedeniyle, başarısız bir fotoğraf bile harika bir fotoğrafa dönüşebilir.

Dijital fotoğrafçılıkta olan şey şu ki, her şey üzerinde kontrolümüz var, bu da bence tam anlamıyla fotoğraf çekmeyi kolaylaştırıyor, ancak sanatsal anlamda harika bir fotoğraf çekmeyi zorlaştırıyor. Dijitalde başarısız bir fotoğraf yalnızca başarısız bir fotoğraftır. Çoğu insan dijitalin filmden daha kolay olduğunu söylüyor ama ben tam tersini söylüyorum. Film başlı başına bir büyüyken, dijital sizi tekniğinizi ve yaratıcılığınızı iki katına çıkarmaya zorluyor. Ama sonuçta müzik için akustik ve elektronik neyse, fotoğrafçılık için de analog ve dijital odur: vizyonunuzu ifade etmenin farklı yolları. Ve uzun bir süre daha birlikte yaşamaya devam edeceklerini düşünüyorum.

Olivier Valsecchi 014

Olivier Valsecchi | İnternet sitesi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.