Dedikodular

2024'te kamera söylentileri: Resmi olarak ve başka türlü hangi kameralar geliyor?

Kamera söylentileri hızla yayılıyor! İşte bundan sonra olacaklarla ilgili en güvenilir söylentiler ve raporlar…

Yeni yıl, yeni kamera söylentileri! Yıla, yolda olanlarla ilgili bu kadar çok şey dökülerek başlamamız pek sık olmuyor, ancak 2024’ün hikayesi bu.

Bunun elbette bir Olimpiyat yılı olması da yardımcı oluyor; bu nedenle, en büyük kamera dedikodularından bazıları, Temmuz ve Ağustos aylarında Paris’te görülebilecek yeni amiral gemisi spor gövdeleriyle ilgili. Bununla birlikte, spor sahalarında da pek çok gelişme yaşanıyor; Fujifilm‘in Ocak ayında 2023’ün tamamından daha fazla kamera piyasaya süreceğinin raporları, Hasselblad’ın yeni bir orta format canavarı piyasaya sürmesi ya da Leica‘nın faz algılamalı otomatik odaklama özelliğine sahip ilk aynasız kamerası.

Her zaman olduğu gibi, kamera söylentileri çoğu zaman boş hayaller gibi geliyor; ancak bazıları gerçek olamayacak kadar iyi olsa da, bazı hayaller gerçek oluyor. Öyleyse aşağıdakileri bir tutam tuzla alın, ancak dumanın genellikle yangına yol açtığını unutmayın!

2024’teki Kamera Söylentileri


Canon Söylentileri 2024

2024te kamera soylentileri 001

Canon her zaman diğer üreticilerden daha fazla kamera söylentisinin konusu olmuştur; bunun büyük bir nedeni, art arda 35 yıldır en üretken fotoğraf patenti sahibi olmasıdır.

EOS R serisini Canon EOS R8 ve Canon EOS R100 gibi kameralarla dolduran ve Canon PowerShot V10 vlog kamerasıyla yeni bir ürün serisini tanıtan sektör lideri bu yıl ne üzerinde çalışıyor?

Canon EOS R1

2024te kamera soylentileri 002

Canon, EOS R1’in var olduğunu doğruladı ve profesyonellerin Yaz Olimpiyatları’nın kenarlarında çekim yapabilmeleri için yakında bir duyuru yapılması bekleniyor. 

Teknik özellikler bu noktada karanlıkta kalıyor. 85 MP küresel deklanşör sensöründen 1,6 milyon ISO duyarlılığına ve 9 duraklı gövde içi görüntü sabitlemeye kadar her şeyi duyduk. Bunların hepsi ya da hiçbiri doğru olmayabilir; Canon EOS R5‘in sızdırılan teknik özelliklerinin gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünü her zaman hatırlıyorum , ancak tam olarak öyle çıktılar. 

Yine de en son söylenti, Sony A9 III‘teki teknolojiye rağmen EOS R1’in küresel deklanşör sensörü kullanmayacağı yönünde. Bildiğimiz harika şeylerden biri, Canon’un 1 serisi (veya belki 3 serisi) gövdede sessiz çekim için patentli dokunsal geri bildirime sahip olmasıdır. Bu tamamen elektronik bir deklanşörün göstergesi olabilir mi? 

Ayrıca kameranın, EVF’nin etrafına bakarak odak noktalarını hareket ettirmenize olanak tanıyan Canon EOS R3‘ün Göz Kontrolü AF’sinin daha doğru bir versiyonuna sahip olacağını da duyuyoruz. Quad Pixel AF’nin tüm patentleri göz önüne alındığında bu da güvenli bir bahis olabilir.

Canon EOS R5 Mark II

2024te kamera soylentileri 003

Canon EOS R5’in halefi sadece yolda değil, aynı zamanda kimi dinlediğinize bağlı olarak amiral gemisi EOS R1’den daha öncelikli. Orijinalin ne kadar gişe rekorları kıran bir başarı olduğunu (ve gerçek bir profesyonel kameranın ne kadar sınırlı bir pazarla sınırlı olduğunu) düşündüğünüzde bu mantıklı geliyor. 

En son raporlar, birden fazla çözünürlüğe sahip 60 MP’lik bir sensörü görebildiğimiz yönünde. (ve yine R1’de olduğu gibi, R5 Mark II’nin küresel deklanşör kullanmayacağı bildiriliyor ) Orijinal R5’te sunulan 400 MP fotoğrafların , piksel kaydırma büyüsüyle mümkün kılınan başka bir yinelemesini göreceğimiz de bir şans gibi görünüyor . Ve artan kayıt süreleriyle 8K 60p’nin uygulanacağı oldukça kesin. Aslında Canon’un, konu video kare hızları olduğunda sınıfının lideri kamera haline getirmek için 4K 240p’yi bile hedeflediğini duyduk. 

Bunun dışında, Canon EOS R6 Mark II‘de ilk kez tanıtılan ve Canon EOS R8‘de daha da geliştirilen otomatik netleme modlarını , yani nesne algılamanın atları ve uçakları kapsayacak şekilde genişletilmesinin yanı sıra 40 fps’ye kadar seri çekim özelliğini de göreceğiz.

Canon EOS R3 Mark II

2024te kamera soylentileri 004

R1’in küresel deklanşör sensörü kullanmayacağı yönündeki raporlara göre, bu teknoloji EOS R3’ün bir sonraki sürümünde tanıtılmış olabilir mi? Mantıklı olurdu. R1’in yalnızca olağanüstü hızdan ziyade yüksek çözünürlük ve ISO duyarlılığıyla çok amaçlı bir güç merkezi olması bekleniyor. Küresel deklanşör sensörleri hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak ödün verilen şey daha yüksek bir temel ISO ve daha sınırlı hassasiyettir.

Bu arada R3, özellikle hız odaklı bir spor kamerasıdır. Hızın megapiksel veya ISO’ya göre öncelikli olması nedeniyle global deklanşör sensörü bu ürün serisine çok daha uygun gibi görünüyor. Ancak söylentiler, en az 2025 yılına kadar Canon EOS R3 Mark II’yi beklemememiz gerektiğini gösteriyor.

Canon RE-1

2024te kamera soylentileri 005
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fujifilm ve Olympus bunu yıllardır yapıyor. Nikon bunu Nikon Zf ve Nikon Z fc ile başardı. Ve Canon, klasik tarzdaki aynasız fotoğraf makinesini (muhtemelen ikonik Canon AE-1‘in modern bir versiyonunu) üretecek bir sonraki üretici olabilir. 

Bir Canon yöneticisi, şirketin yeni bir model üretip üretmeyeceği sorulduğunda , “Evet ya da hayır diyemem ama sizin de söylediğiniz gibi, bazı tüketiciler geçmişin en çok satan modellerinden bazılarını, tasarımlarını ve görünümlerini özellikle seviyorlar” dedi. retro tarzı kamera. “Ayrıca müşteri geri bildirimlerini ve isteklerini dinleyerek EOS gövdemizin gerek görünüm gerekse kullanılabilirlik açısından iyileştirildiğini görebilirsiniz. Retro gövde isteyen bir tüketici kitlesinin olmasına büyük önem veriyoruz.”

Aslında bu o kadar önemli ki Canon, müşterilerinin hangi film kamerasının dijital hale getirilmesini isteyeceğini soran bir pazar araştırması yaptı. Önerilen seçeneklerden bazıları Canon P, Canon F-1, Canonet QL17… ve Canon AE-1’di. Parmaklar geçti!

Daha fazla hibrit lens

2024te kamera soylentileri 006

Canon RF 24-105mm f/2.8 Z’nin lansmanını az önce gördük ; evet, f/2,8 diyafram açıklığına sahip 24-105 mm lens. Bu sadece profesyoneller için oyunu değiştirecek gerçek bir üçlü avcısı değil , aynı zamanda Canon’dan gelen hibrit lens serisinin ilki.

Şu anda bunun dışında çok az şey biliyoruz ancak Canon, üç ürün alanının ortasında yer alan bir dizi optik üzerinde çalışıyor: sinema lensleri, fotoğraf lensleri ve yayın lensleri. Her kategorinin odak solunumu veya uzaktan kontrol uygulamaları gibi benzersiz talepleri vardır, bu nedenle Canon her sektör için farklı ürün grupları üretmiştir. Ancak artık hibrit kameraların ve hibrit atıcıların yükselişiyle birlikte , her üç disiplinde de kullanılabilecek lensler üretiliyor.

Hepsinin gıpta ile bakılan f/2,8 üçlü diyafram etrafında mı döneceğini veya hepsinde Power Zoom (yeni 24-105 mm’nin adındaki “Z”) özelliğinin olup olmayacağını bilmesek de, bu çizginin olacağından oldukça emin olabiliriz. her zaman yeni özel tıklamasız diyafram halkasına , odak solunumu bastırmaya ve özel CN-R Cinema EOS prime’larıyla birleşecek “sinema görünümüne” sahip olacak. 

Canon PowerShot V11

2024te kamera soylentileri 007

Canon’un vlog kamerasına dair söylentiler, Canon PowerShot V10 sonunda piyasaya çıkana kadar yıllarca ortalıkta dolaştı. Vlog kameraları şu anda sektördeki en popüler şey olduğundan, en kısa zamanda bir halef bekliyoruz.

V10’un giriş seviyesi bir model olması nedeniyle bir sonraki modelin daha üst seviye bir versiyon olacağına dair söylentiler duyduk. Hava koşullarına karşı korumanın (kesintili sese uyum sağlamak için yeni mikrofonlarla birlikte) ön camlar ve diğer aksesuarlar için şu anda mevcut olan biraz gelişigüzel bölge bazındaki ürünlerden daha iyi bir çözümle birlikte gündemde olduğu öne sürüldü. 

Canon giyilebilir boyun kamerası

2024te kamera soylentileri 008

Giyilebilir kameralar büyük bir iş alanıdır ve Canon, boyna takılan ilgi çekici bir kamera tasarladı. Görünüşte imalat ve bakım endüstrilerinde kullanıma yönelik olan bu ayarlanabilir kamera, odak noktasının nerede olduğunu gösteren ve çerçeve içinde doğru alanın olmasını sağlayan bir lazer göstergeye sahiptir; bu da cihaz için çok sayıda tüketici olanağının mevcut olduğu anlamına gelir. 

Bu gerçekten merak ettiğimiz bir konu. Canon PowerShot Zoom, Canon Powershot Pick ve Canon PowerShot V10 gibi modellerden gördüğümüz gibi , üretici bu ilgi çekici konsept fotoğraf makinelerini giderek daha fazla pazara sunuyor ve bu yeni giyilebilir cihazın da buna uygun olacağını gerçekten umuyoruz.

Canon Drone

2024te kamera soylentileri 009

Mart 2022’de Canon, bir sürücü cihazı, bir elektronik cihaz ve mobil gövdeli bir görüntü yakalama cihazı olan bir ürün için patent başvurusunda bulundu. 

 Uygulamada yer alan açıklayıcı diyagramlardan, kamera ünitesinin tasarımının , hem video hem de fotoğraf kaydedebilen yapay zeka destekli bir kamera olan Canon Powershot Pick‘in tasarımına çok benzeyebileceği anlaşılıyor. Hareketi otomatik olarak algılıyor, bir konuyu takip edebiliyor ve sesli komutlarla kontrol edilebiliyor. 

Powershot Pick, 11,7 MP kameraya sahiptir, gelişmiş yüz tanıma özelliğine sahiptir, amaca yönelik bir uygulamaya bağlanır ve kompakt, hafif ve taşınabilirdir; bunların hepsi bir drone kamerada istenebilecek özelliklerdir.

Canon EOSRS

EOS R5 ile karıştırılmaması gereken, Canon’un 61MP Sony A7R IV gibi benzerleriyle rekabet edebilecek yüksek çözünürlüklü, tam çerçeve aynasız bir kamera geliştirdiğine dair söylentiler devam ediyor . Hatta orta formata rakip olacak bir 100MP EOS R üzerinde çalışıldığını  öne süren bazı raporlar bile gördük.

En son söylentiler, Canon EOS RS olarak adlandırılan ve aynasız versiyonun etkili bir şekilde yerini alacağı 50 MP yüksek çözünürlüklü DSLR olan Canon EOS 5DS’ye bir selam niteliğindeki modelin sözde teknik özelliklerinin bir listesi şeklinde geliyor. 

Bu iddialara göre EOS R’den biraz daha büyük gövdeye sahip, daha büyük bir kavrama, LCD ve EVF içeren 80 MP’lik bir sensör bekleyebiliriz. Bunlara ek olarak, “Vizörün” (bunun EVF mi yoksa LCD mi olduğu belli değil) yukarı ve aşağı eğilebildiği iddia ediliyor, ve kameranın çift SD kart yuvasıyla birlikte “yeni tarz” bir joystick’e (potansiyel olarak R3’te de bulunan 1D X Mark III’ten Akıllı Kontrol Cihazı) sahip olduğu.

Canon EOS C50 ve C90

Daha fazla Sinema EOS’u mu istiyorsunuz? Canon EOS C50 ve C90’ın RF montajlı sinema kamerası serisinde Canon EOS C70 ve Canon EOS R5C‘ye katılması bekleniyor.

Bunlar uzun zamandır söylentiler arasındaydı, ancak lansmanın anlamlı olacağı herhangi bir ticari fuarda beklenen tanıtımlarını henüz yapmadılar. Bunun nedeni elbette devam eden bileşen krizi olabilir.

2024te kamera soylentileri 010

Canon’un kararı

Biz ne düşünüyoruz: Canon, EOS R’ye odaklandı, DSLR geliştirmeyi durdurdu ve EOS M serisini tamamen ortadan kaldırdı. Amiral gemisi EOS R1’in geleceğini biliyoruz ancak Canon, çekiciliğini çekirdek kamera kitlesinin ötesine genişletmeye çalıştığından, V10 ve Zoom gibi daha fazla kategori genişleten PowerShot kameralara da hazırlanmalısınız.


Canon söylentileriNikon söylentileriFuji söylentileriSony söylentileriOlympus söylentileriPanasonic söylentileriSigma söylentileriHasselblad söylentileri • Leica söylentileri • Ricoh / Pentax söylentileri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.