Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları

İstanbul Suadiye Rotary Kulübü - İFSAK 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

İstanbul Suadiye Rotary Kulübü 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Yarışma Kategorileri:

Fotoğraf Yarışması; sayısal (dijital) kategoride olmak üzere toplam 4 (dört) bölümden oluşmuştur:

a) Sayısal: Serbest (Renkli)
b) Sayısal: Serbest (Siyah-Beyaz)*
c) Sayısal: Doğa (Renkli veya Siyah-Beyaz)**
d) Sayısal: «Kadın’ın Eseri»- (Renkli)

A) FIAP Siyah-Beyaz “Monochrome” Tanımı:

Koyu griden (siyah) açık griye (beyaz) dönen siyah ve beyaz bir çalışma çeşitli gri tonları ile bir monokromdur. Tamamen tek renkle yapılmış siyah beyaz tonlarda bir çalışma da monokrom sayılarak siyah-beyaz kategorisine girer; böyle bir çalışma FIAP yarışma kataloğu için siyah-beyaz olarak yeniden yapılandırılabilir. Öte yandan siyah ve beyaz bir çalışma kısmi tonlamalarla, ya da bir rengin katılımı (çok renklilik) ile değişikliğe uğratılmış ise renkli bir çalışma olur ve renkli kategorisine dahil edilir.

B) FIAP Doğa Fotoğrafı Tanımı:

Doğa fotoğrafçılığı, antropoloji ve arkeoloji dışında doğa tarihinin bütün branşlarını kaydeder. Canlı ya da cansız fiziksel dünyanın insanlar tarafından yapılmamış veya değiştirilmemiş tüm yönlerini içerir. Doğa görüntüleri, fotoğraflanan sahnenin gerçekliğini aktarmalıdır. Yeterli bilgiye sahip bir kişi görüntünün konusunu tanımlayabilmeli ve doğru bir şekilde sunulduğuna tatmin olmalı ve doğa unsurunu kontrol etmek veya görüntüyü yakalamak için etik olmayan hiçbir uygulamanın kullanılmadığından emin olmalıdır. Canlı bir organizmanın yaşamını veya refahını tehdit eden herhangi bir insan faaliyetini doğrudan veya dolaylı olarak gösteren görüntülere izin verilmez.

Bir Doğa görüntüsünün en önemli parçası, anlattığı doğa hikayesidir. Yüksek teknik standartlarla birlikte fotoğraf doğal görünmelidir. Fotoğrafı işlerken vinyet eklemek ya da arka planı bulanıklaştırmak yasaktır. İnsanlar tarafından yaratılan nesnelere ve insan etkinliğinin kanıtlarına, yalnızca Doğa öyküsünün gerekli bir parçası olduklarında izin verilir. İnsan yapımı melez bitkiler, kültür bitkileri, vahşileşmiş hayvanlar(evcil
veya kontrol altındayken kaçıp vahşileşen), evcil hayvanlar, insan yapımı melez hayvanlar ve monte edilmiş veya korunmuş zoolojik örneklerin fotoğraflarına izin verilmez. Hayvanat bahçeleri gibi kontrollü koşullar altında çekilen fotoğraflara izin verilir. Bir fotoğrafın amacına yönelik olarak, canlıların dondurulmasına, anestezi veya doğal hareketi kısıtlamaya yönelik başka herhangi bir yöntemle kontrol edilmesine izin verilmez.

Bir Doğa görüntüsünün gerçekliğini değiştiren hiçbir değişikliğe izin verilmez. Kesme (crop) yapılması dışında, görüntü üstünde yer değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi tekniklere izin verilmez. Toz lekeleri, dijital gürültü(noise) ve mercek parlaması gibi fotoğraf makinesinden kaynaklanan hataların düzeltilmesine yönelik tekniklere izin verilir Renkli görüntülerin gri tonlamalı monokroma tamamen dönüştürülmesine izin verilir.

Kısmi dönüştürme, tonlama ve kızılötesi çekim veya dönüştürmelere izin verilmez. Aynı doğa unsurunun fotoğraf makinesinde veya yazılımla üst üste odaklama (focus stacking) veya pozlama karıştırma(exposure blending) yoluyla birleştirilen görüntülerine izin verilir. Arka arkaya çekilen ve üst üste binen görüş alanlarına sahip fotoğrafların kamerada veya yazılımla birleştirilmesine (image stitching) izin verilir.

C) Kadın’ın Eseri:

“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm dünya kadınlarına söylediği, onlara verdiği önemin ve değerin altını çizen sözüdür. Bu sözden ilhamla, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutladığımız bugünlerde kadınları ve mücadalelerini hatırlatmak istiyoruz. Dünya çapında kadının değerini, emeğini, eşitlik mücadelesini gösteren fotoğraflarla birlikte; cinsiyet eşitsizliğine sebep olan ve/veya bunu destekleyen politakaların yarattığı tüm zorlukları ve dünya çapında kadınların buna karşı verdikleri mücadeleleri dünya toplumuna anlatan fotoğraflar beklemekteyiz.

Bunu dünyanın yüzlerce şehrinde bulunan 35.000 Rotary kulübünden henhangi biriyle iletişime geçerek ve o Rotary Kulübünün üyelerinin gerçekleştirdikleri kadına yönelik toplum hizmetini bizzat takip ederek gerçekleştirme şansınız olursa, bu bizim tercih edeceğimiz bir durumdur. Ayrıca, fotoğrafınızın içinde, bir Rotary logosunun / işaretinin yer alması da tercihimizdir. Hizmeti veren Rotary Kulübünün adını biliyorsanız, fotoğrafınızın adına bu bilgiyi de ekleyiniz. Sadece renkli fotoğraflar bu kategoriye girebilir.

Ödüller-Sergilemeler:

Her bölüm için:

FIAP Altın Madalya
TFSF Altın Madalya
İFSAK Altın Madalya
İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ Altın Madalya

FIAP Gümüş Madalya
TFSF Gümüş Madalya
İFSAK Gümüş Madalya
İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ Gümüş Madalya

FIAP Bronz Madalya
TFSF Bronz Madalya
İFSAK Bronz Madalya
İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ Bronz Madalya

FIAP Mansiyon (6 Adet)
TFSF Mansiyon ( 6 Adet)
İFSAK Mansiyon (6 Adet)

1x FIAP En İyi Fotoğrafçı / FIAP Best Author (Açık Mavi Rozet) (Tüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme + ödül) alan fotoğrafçıya verilecektir);

Kabul (Her kategori/bölümde en fazla %25 oranında kabul seçimi yapılacaktır)

Yarışma hakkında daha fazla bilgi almak ve yarışma şartnamesini okumak için burayı tıklayın.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.