Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları

SALFOD 3. Reha Bilir Uluslararası Fotoğraf Yarışması

YARIŞMA KATEGORİLERİ:

Yarışma dijital olarak üç kategoride yapılacaktır.

A. SERBEST (COLOR ve/veya B&W)
B. PORTRE (COLOR ve/veya B&W)
C. DOĞA (COLOR ve/veya B&W)

FIAP Doğa Fotoğrafı Tanımı:

Doğa fotoğrafçılığı, antropoloji ve arkeoloji dışında doğa tarihinin bütün branşlarını kaydeder. Canlı yada cansız fiziksel dünyanın insanlar tarafından yapılmamış veya değiştirilmemiş tüm yönlerini içerir. Doğa görüntüleri, fotoğraflanan sahnenin gerçekliğini aktarmalıdır. Yeterli bilgiye sahip bir kişi görüntünün konusunu tanımlayabilmeli ve doğru birşekilde sunulduğuna tatmin olmalı ve doğa unsurunu kontrol etmek veya görüntüyü yakalamak için etik olmayan hiçbir uygulamanın kullanılmadığından emin olmalıdır.

Canlı birorganizmanın yaşamını veya refahını tehdit eden herhangibir insan faaliyetini doğrudan veya dolaylı olarak gösteren görüntülere izin verilmez. Bir Doğa görüntüsünün enönemli parçası, anlattığı doğa hikayesidir. Yüksek teknik standartlarla birlikte fotoğraf doğal görünmelidir. Fotoğrafı işlerken vinyet eklemek yada arkaplanı bulanıklaştırmak yasaktır. İnsanlar tarafından yaratılan nesnelere ve insan etkinliğinin kanıtlarına, yalnızca Doğa öyküsünün gerekli bir parçası olduklarında izin verilir.

İnsan yapımı melez bitkiler, kültür, bitkileri, vahşileşmiş hayvanlar (evcil veya kontrol altındayken kaçıp vahşileşen), evcil hayvanlar, insan yapımı melez hayvanlar ve monte edilmiş veya korunmuş zoolojik örneklerin fotoğraflarına izin verilmez. Hayvanat bahçeleri gibi kontrollü koşullar altında çekilen fotoğraflara izin verilir. Bir fotoğrafın amacına yönelik olarak, canlıların dondurulmasına, anestezi veya doğal hareketi kısıtlamaya yönelik başka herhangibir yöntemle kontrol edilmesine izinverilmez.Bir Doğa görüntüsünün gerçekliğini değiştiren hiçbir değişikliğe izin verilmez.

Kesme (crop) yapılması dışında, görüntü üstünde yer değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi tekniklere izin verilmez. Toz lekeleri, dijitalgürültü (noise) ve mercek parlaması gibi fotoğraf makinesinden kaynaklanan hataların düzeltilmesine yönelik tekniklere izin verilir. Renkli görüntülerin gri tonlamalı monokroma tamamen dönüştürülmesine izin verilir. Kısmi dönüştürme, tonlama ve kızıl ötesi çekim veya dönüştürmelere izin verilmez. Aynı doğa unsurunun fotoğraf makinesinde veya yazılımla üstüste odaklama (focus stacking) veya pozlama karıştırma (exposure blending) yoluyla birleştirilen görüntülerine izin verilir. Arka arkaya çekilen ve üst üste binen görüşalanlarına sahip fotoğrafların kamerada veya yazılımla birleştirilmesine(image stitching) izin verilir.

SALFOD 3. Reha Bilir Uluslararası Fotoğraf Yarışması
SALFOD 3. Reha Bilir Uluslararası Fotoğraf Yarışması

KATILIM ÜCRETİ:

Katılım Ücreti 15 USD veya 15 EUR, Türkiye katılımcılarI için 150 TL’dir

SALFOD 3. Reha Bilir Uluslararası Fotoğraf Yarışması ÖDÜLLER

Her kategori için;

FIAP Altın Madalya
Sille Sanat Sarayı Altın Madalya
Sille Sanat Sarayı Gümüş Madalya
Sille Sanat Sarayı Bronz Madalya
FIAP Mansiyonu (2 adet)
Sille Sanat Sarayı Mansiyon ( 6 Adet)
Sille Sanat Sarayı Özel Ödülü (1 Adet)
Jüri Özel Ödülü ( 6 Adet)
Salihli Fotoğraf Derneği Özel ödülü (3 adet)

Ayrıca,
REHA BİLİR Özel Ödülü
Salon Başkanı Özel Ödülü – Tüm kategoriler içinden 1 tane.

FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü (Toplamda en fazla kabul (kabul+ödül) alan fotoğrafçıya verilecektir).
Türkiye’de En İyi Fotoğrafçı Kupası Ödülü (Türkiye’den katılanlar arasında toplamda en fazla kabul (kabul+ödül) alan fotoğrafçıya verilecektir).

Kabul: Toplam katılıma göre %8’den az olmayacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ:

Son gönderim tarihi : 30-06-2024
Jürinin toplanması : 18-07-2024
Sonuçların açıklanması : 25-07-2024
Sergi ve Ödül Töreni : 31-07-2024


Yarışma şartnamesine ulaşmak için burayı tıklayabilir ve daha fazla bilgi için TFSF sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.