Ekipmanlar

Nikon Zf : Klasik, Zamansız Stil ve Modern Teknolojiyi Birleştiriyor

Nikon Zf : Klasik, Zamansız Stil ve Modern Teknolojiyi Birleştiriyor

Nikon, Nikon’un tarihi FM2 film kamerasının ikonik tasarımını ve Nikon Z6 II , Z8 ve amiral gemisi Z9 gibi beğeni toplayan Nikon Z serisi aynasız fotoğraf makinelerinin modern teknolojisini birleştiren retro esintili fotoğraf makinesi Nikon Zf’yi duyurdu.

Nikon Zf, EXPEED 7 ve 24,5MP Tam Çerçeve Görüntü Sensörünü Birleştiriyor

Nikon Zf’nin temelinde Nikon’un hızlı ve güçlü EXPEED 7 işleme motoru ve 24,5 megapiksel tam çerçeve arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü yer alıyor. Motor ve sensörün güçlü birleşimi, gelişmiş otomatik odaklama performansı, yüksek çekim hızları ve etkileyici düşük ışık yetenekleri sağlar. İşlemci aynı zamanda 96 megapiksel piksel kaydırmalı çekim modu ve Nikon’un en gelişmiş gövde içi görüntü sabitleme sistemi gibi bazı yepyeni özellikleri de destekliyor.

BW P Zf Z 40mm f2 SE USDD NI 11

Yönetici Yardımcısı Jay Vannatter şunları söyledi: “Z9’un yavaş yavaş ilerlemesini sağlayan, en son teknoloji ve özellikleri, biçim ve işlevin güzel bir birleşimi olan bir kamera olan Zf’nin içinde her zamankinden daha erişilebilir hale getiren yenilikteki sıçramaları görmek heyecan verici ,” diyor Nikon Inc. Başkanı, “Nikon Zf, yalnızca bir görüntü yakalamanın ötesinde bir araç; Kamerayı kullanmak başlı başına bir deneyim; yalnızca yaratıcılığı harekete geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda gelişmiş performansı ve özellik seti ile kullanıcının niyetini de yükseltiyor.”

Zf 40 2 se front
Zf 26 2

Artan İşleme Gücü ISO’yu Artırır

Pazarlama konuşmasının ötesinde, yeni Nikon Zf ile ilgili tartışılacak çok şey var. Görüntü sensörü Nikon Z6 II ile aynı çözünürlüğü (24,5 megapiksel) sunarken Zf, yerel ISO aralığını değiştiriyor. Her iki kamera da ISO 100’de başlarken Nikon Zf, ISO 64.000’de zirveye ulaşırken Z6 II’nin doğal ISO hızı ISO 51.200’de sınırlanmıştır. Bu küçük bir değişiklik ama bahsetmeye değer. Genişletilmiş aralığa gelince, her iki kamera da ISO 50-204.800 aralıkları sunuyor. Nikon, artan ISO tavanının artan işlem gücünden ve BSI sensöründen kaynaklandığını söylüyor.

Zf back

CFexpress Tip B yok

Bir başka değişiklik de kameranın görüntüleri kaydetme biçiminde geliyor. Z6 II, ikincil bir UHS-II SD kart yuvasının yanı sıra bir CFexpress Tip B yuvasına sahipken, Nikon Zf, bunun yerine sıra dışı bir UHS-II SD ve UHS-I microSD yuvası eşleştirmesini tercih ediyor. Bu, Zf’nin 24,5 megapiksellik kardeşine kıyasla maksimum hızını etkilememiş olsa da (her iki kamera da saniyede 14 kare hızında tam çözünürlüklü görüntüler çekiyor) CFexpress Tip B’den uzaklaşma, hiç şüphesiz arabellek derinliklerini ve arabellek temizleme oranlarını en azından kısa bir süre içinde azaltacaktır. belirli durumlar.

Zf FTZII Fisheye8 15 3

Nikon’un En İyi Görüntü Sabitlemesi

Öte yandan Zf’nin beş eksenli gövde içi görüntü sabitleme sistemi daha fazla performans sunuyor. Zf, tüm Nikon Z serisi fotoğraf makineleri arasında en iyisi olan sekiz duraklamaya eşdeğer titreşim azaltma (VR) ve Z6 II’ye göre üç durak iyileştirme sağlayacak şekilde derecelendirilmiştir.

IBIS, Yeni 96MP Piksel Kaydırma Modunu ve Odak Noktası VR’yi Destekliyor

Çift EXPEED 6 işlemciden tek bir EXPEED 7 işlemciye geçiş, Zf’nin benzersiz bir parti numarası olan piksel kaydırmalı çekim gerçekleştirmesine olanak tanır. Nikon Zf, piksel kaydırmalı çekim yapabilen ilk Nikon fotoğraf makinesidir ve 4, 8, 16 veya 32 RAW (NEF) dosyayı birleştirerek Zf, 96 megapiksel çözünürlüğe kadar görüntüler oluşturabilir. Nikon, bu modun harelenmeyi, sahte renkleri ve gürültüyü azaltırken “doğrulukta en üst seviyeyi” sunacağının sözünü veriyor. Piksel kaydırmalı çekim modlarına sahip diğer kameralar gibi Zf de sabitleme sistemini kullanarak görüntü sensörünü hassas ve ince bir şekilde hareket ettirerek daha yüksek bir çözünürlük elde ediyor.

DD P Zf USDD NI rev01
Nikon Zf’nin ön kısmında retro bir “Nikon” logosu bulunur.

Sabitleme sistemi aynı zamanda Nikon’da bir ilk olan netleme noktası VR’yi de destekliyor. Bu gelişmiş yeni sabitleme modu, konu çerçevenin kenarına yakın konumlandırıldığında bile çerçevenin merkezi yerine netleme noktasındaki bulanıklığı en aza indirir.

Z8-Calibre Otomatik Odaklama Plus Yeni Özellikler

Çerçevenin kenarına yakın odaklanma konusunda Zf’nin otomatik odaklama sistemi, görüntü alanının yatay ekseninin yaklaşık %96’sını kaplayarak, çerçevenin kenarına yakın olsa bile nesnenin üzerine kilitlenmenin kolay olmasını sağlar.

DD P Zf Z 28mm f2

Nikon Zf, Derin Öğrenme teknolojisiyle desteklenen bir otomatik odaklama sistemine sahiptir ve Nikon’un ünlü 3D Takip özelliğini sunar. Kamera, Z8’e benzer şekilde nesne algılama özelliğine sahiptir ; bu, kameranın insanları, köpekleri, kedileri, kuşları, arabaları, motosikletleri, bisikletleri, trenleri ve uçakları tanımlayıp takip edebileceği anlamına gelir. Nikon’a göre, çerçevenin en uzun kenarının yaklaşık %3’üne eşdeğer olan “karedeki dünyanın en küçük yüzünü” bile algılayabiliyor.

DD P Zf Z 40mm f2 SE USDD NI 18 1

Nikon Zf, manuel fotoğrafçılık da dahil olmak üzere uygulamalı fotoğrafçılık düşünülerek tasarlanmıştır. Ancak, manuel odaklama da dahil olmak üzere tamamen manuele geçmek, tüm modern olanaklardan vazgeçmek anlamına gelmez. Örneğin Zf, MF modunda Göz/Yüz Algılama özelliğini sunarak fotoğrafçının nesnenin gözünü tırnağına kadar anında manuel odaklama yapmasına olanak tanır.

Zf 09 USDD PU 1096

Zf, düşük ışıkta otomatik odaklama yetenekleri açısından Z6 II’yi geride bırakıyor. Zf’nin Starlight görüntüleme modu aşırı karanlık sahnelerde ekran parlaklığını artırır ve otomatik odaklama sistemi son derece loş olan -10 EV’ye kadar çalışabilir.

Yeni Siyah-Beyaz Modları

Kamera ayrıca birkaç yeni siyah beyaz fotoğraf modu içeriyor. “Düz Monokrom” resim modu, gölgeden ışığa yumuşak bir geçişle tonları yeniden üretir. Yeni “Derin Ton Monokrom” modu koyu tonlara vurgu yaparak orta tonları daha koyu tutuyor.

Zf 00 LH 1975 Z 40 f2 PS
Zf 15 LH 9177 Z 85 f1 8 S A3
Zf 00 LH 9027 Z 85 f1 8 S PS

Biçim ve İşlev

Zf’nin içinde pek çok şey olurken, aynı zamanda iyi görünmesi için de özenle tasarlandı .

“Zf’nin kalbi ‘füzyon’dur; Nikon’un geçmişindeki önemli modellere saygı duruşunda bulunurken ismin içine yerleştirilmiş bir fikir. Geçmişin, bugünün ve geleceğin birleşimini temsil eder. FM2’yi anımsatan ikonik dış tasarımıyla Zf, Nikon’un yenilikçilik ve hassas işçilik mirasını birbirine bağlıyor. Magnezyum alaşımlı gövde dayanıklıdır ve klasik Nikon logosuyla süslenmiş parlak bir yüzeye sahiptir. Enstantane hızı, ISO ve pozlama telafisi için mekanik kadranların üzerindeki karakterlerin tümü kazınmış ve kullanıcıya tatmin edici dokunsal tepki sağlarken, deklanşör düğmesinin hissiyatı da titizlikle düşünülmüş,” diye açıklıyor Nikon.

DD P Zf Z 40mm f2 SE BordeauxRed USDD NI 12

Zf sadece güzel görünmekle kalmıyor, aynı zamanda Nikon Z serisi fotoğraf makineleri için bir ilk olan, resimleri vizör aracılığıyla çerçevelerken fotoğraf makinesi ayarlarını yapmaya yönelik Touch Fn desteği de dahil olmak üzere güçlü kullanım özellikleri de sunuyor.

EVF ve LCD ile ilgili olarak EVF, yaklaşık 0,8x büyütmeye sahip 3,69 milyon noktalı bir OLED paneldir. Arka panel, yaklaşık 2,1 milyon noktaya sahip 3,2 inçlik bir dokunmatik ekrandır. Bunların her ikisi de çözünürlük açısından Nikon Z6 II ile aynıdır. Ancak Zf’nin arka paneli, tam çerçeve Nikon Z serisi fotoğraf makineleri için bir ilk olan, değişken açılı bir ekrandır.

DD P Zf USDD NI 04

Nikon Zf’nin gövdesi, ön ve üst kapaklarda magnezyum alaşımı içeriyor ve dış kapak birleşim yerlerinde sızdırmazlık, deklanşör ve değişken açılı ekran mekanizmasının yanı sıra toza ve su damlamasına karşı yüksek dayanıklılık vaat ediyor. Fotoğraf makinesi, Nikon’un yüzeyin daha temiz (ve temizlenmesi daha kolay) kalmasını sağlayacağını söylediği elektro-iletken bir kaplamayla kaplanmış.

Zf’nin boyutları (genişlik x yükseklik x derinlik) 144 x 103 x 49 milimetre, bu da yeni kameranın Z6 II’den 10 mm daha geniş ve 20 mm’nin biraz üzerinde daha ince olmasını sağlar. Zf, EN-EL15c pili ve hafıza kartı takılıyken 710 gram ağırlığındadır; bu da onu Z6 II’den yalnızca beş gram daha ağır yapar.

4K Video

Zf, 6K’dan yüksek hızda örneklenmiş 4K/30p video çeker. Ayrıca DX (APS-C) görüntü alanını ve 1080/120p videoyu kullanarak 4K/60p video kaydedebilir. Zf, kamera içi 10 bit H.265 kayıt olanağı sunar. Fotoğraf makinesi ayrıca USB-C veya HDMI (Tip D) üzerinden harici bir kayıt cihazına da kayıt yapabilir. Z6 II’nin, Zf’de bulunmayan bir özellik olan tam piksel okumayı kullanarak 4K/60p video çekebildiğini belirtmekte fayda var.

Zf 11 USDD PU 0445

Örnek Görseller

Fiyat

Nikon Zf, Ekim ortasından itibaren siyah kaplamayla yalnızca 2.000 ABD Doları gövde fiyatıyla satışa sunulacak . Ayrıca retro tarz Nikkor Z 40mm f/2 SE lens içeren bir kit halinde 2.240 dolara veya Nikkor Z 24-70mm f/4 S lensi 2.600 dolara satılacak . Bu kitler, kamerayı ve lensleri ayrı ayrı satın almaya kıyasla önemli ölçüde tasarruf sağlar. Nikkor Z 40mm f/2 lens durumunda kitin fiyatı 70 $ daha ucuzdur. 24-70mm f/4 S kit için tasarruf 400 dolara çıkıyor.

Zf PBS PE 0212
Zf, altı adet sınırlı sayıda renk seçeneğiyle doğrudan Nikon Mağazası’ndan edinilebilir.
Bu özel renkler 100$’lık premium fiyatla geliyor.

Renkli bir Nikon Zf isteyen fotoğrafçılar için Nikon, doğrudan Nikon Mağazasından 2.100 ABD Doları (yalnızca gövde) karşılığında ek renk seçenekleri sunacak. Mevcut renkler arasında İndigo Mavisi, Sepya Kahvesi, Bordo Kırmızısı, Gün Batımı Turuncusu, Yosun Yeşili ve Taş Grisi bulunur. Bu renkler sınırlı sayıda satışa sunulacak.

Nikon ayrıca SmallRig ile özel bir kavrama braketi üzerinde çalıştığını da duyurdu ancak bu braketin fiyatı ve bulunabilirliği henüz mevcut değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.