İncelemeler

Canon EOS R6 Mark II ilk incelemesi

Canon EOS R6 Mark II, meraklı fotoğrafçılara ve video çekenlere yönelik 24 MP tam çerçeve bir kameradır. Dışarıdan selefinin aynısı görünebilir, ancak rafine bir çekim deneyimi sağlarken fotoğraf ve video için kullanışlı yeni özellikler kazanır.

Anahtar özellikler

 • 24,2 MP CMOS sensör
 • 12 fps mekanik obtüratör (40 fps elektronik obtüratör)
 • 8,0 durağa kadar derecelendirilmiş yerleşik görüntü sabitleme
 • 4K/60p video (6K’dan yüksek örnekleme)
 • Uyumlu bir Atomos kaydedici ile 6K ProRes Raw video
 • Ön yakalamalı ham seri çekim modu
 • Hareketli konu HDR modu
 • 120 fps’ye kadar yenileme yapabilen 3,68M noktalı EVF (0,76x büyütme)
 • 1,62M noktalı, 3 inç arka dokunmatik ekran
 • Çift UHS-II SD kart yuvası
 • 760 şarj başına pil derecelendirmesi (CIPA)

EOS R6 II, Kasım ayının sonundan itibaren 2.499 $ perakende fiyatıyla satışa sunulacak. Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM USM lensli bir kit 2.799$’a, Canon RF 24-105mm F4 L IS USM lensli bir kit 3.599$’a satışa sunulacak.


Atla:

Yenilikler | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve taşıma | İlk izlenimler | Özellikler


Yenilikler

24 MP tam kare sensör

Canon EOS R6 Mark II ilk incelemesi

R6 II’nin ana yeni özelliği, orijinal R6’daki 20MP’den yeni bir 24,2MP tam çerçeve sensördür. Bu, etkili çözünürlükte büyük bir artış değil, ancak R6 II’nin birçok popüler meraklı kameranın çözünürlüğüne uymasını sağlıyor.

EOS gövdelerinde olduğu gibi, yeni sensör de Canon tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Ancak, Canon’un mevcut amiral gemisi R3’teki sensörle aynı boyut ve çözünürlüğe sahip olmasına rağmen, bu ne bir BSI ne de yığılmış bir sensör. Ancak Canon, sarmal deklanşör performansının R6’daki sensöre göre hala iyileştiğini söylüyor. Elektronik deklanşör ile kullanıldığında 40 fps’ye kadar patlama hızlarına sahip olsa da, kamera bunu başarmak için 12 bit okumaya düşüyor.

Video

Orijinal R6, UHD 4K/60p video çekebiliyordu, ancak birkaç sınırlamayla geldi: sensörün tam genişliğinden hafif bir kırpma (1.07x) zorladı ve tüm modlarda video, klip başına 30 dakika ile sınırlandırıldı. Yeni model, bazı heyecan verici yeni özellikler eklerken her iki alanda da gelişiyor.

R6 II, sensörünün tüm genişliğini kullanarak yüksek oranda örneklenmiş UHD 4K/60p video yakalar – artık kırpma yok. Sensörün bir APS-C kırpmasından 4K/60p yakalamak da mümkündür. Her iki durumda da termal performansın iyileştiği görülüyor. Canon, tam sensör genişliğini kullanarak 40 dakikaya kadar ve APS-C modunda 50 dakikaya kadar 4K/60p kayıt yapabileceğinizi iddia ediyor. 4K/30p veya 4K/24p gibi daha yavaş kare hızlarında çekim yaparken zaman kısıtlaması yoktur.

Yüksek kare hızı performansı da iyileştirildi, R6 II, R6’daki 1080/120p’ye kıyasla 1080/180p’ye kadar yakalayabilir. Bununla birlikte, tam HD çekimler aşırı örneklenmediğinden kalitede bir miktar kayıp var. Canon, aşırı ısınma bir sorun haline gelmeden önce bu modda 60 dakika veya daha uzun süre kayıt yapabilmeniz gerektiğini söylüyor. Bu çok ağır çekim görüntüler.

DPReview TV’deki ekibimiz, bir ön prodüksiyon birimi kullanarak tam sensörlü 4K/60p çekimi için resmi olmayan bir test yaptı ve oda sıcaklığında bir saatten fazla kayıtta sorun yaşamadı. Özetle, 4K/60p’de röportajlar gibi uzun klipler kaydetmeniz gerekmedikçe aşırı ısınma bu kamerada önemli bir sorun olmayacak gibi görünüyor.

Canon EOS R6 II rear screen

R6 II, uyumlu bir Atomos kaydedici ile eşleştirildiğinde ProRes RAW video iş akışını da destekler. Buna, tüm sensör genişliğini kullanan 6K Raw video veya Super35 kırpma kullanan 3.7K Raw video dahildir. Kamera, harici Raw iş akışını kullanırken FHD proxy dosyalarını dahili olarak aynı anda kaydedebilir. Atomos’tan destek, üretim öncesi gövdemizde test etmek için mevcut değildi, ancak destek genellikle yeni bir kamera lansmanı ile birlikte duyurulur.

Video kullanıcılarına yönelik diğer göndermelerde Canon, video iş akışını iyileştirmek için çeşitli özellikler ekledi. Video modunda çalışırken, Q menüsü daha video odaklı farklı bir arayüz sunar. Kamera ayrıca hem yatay hem de dikey çeşitli en boy oranı işaretçileri ve bir sahnenin pozunu değerlendirmeyi kolaylaştıran sahte renkli bir ekran içerir. Kayıt düğmesine basmadan önce videoyu üç veya beş saniye arabelleğe almak ve önceden kaydetmek de mümkündür.

Otomatik Odaklama

Canon EOS R6 II rear

Canon’a göre, R6 II, AF algoritmalarına daha fazla makine öğrenimi dahil ediyor ve teknolojinin bir kısmını amiral gemisi EOS R3’ten devralıyor (ancak R3’ün göz kontrollü AF sisteminden değil). Bu, kamera nesneleri takip ederken daha iyi yapışkanlıkla sonuçlanmalıdır.

R6 II ayrıca, R6’da bulunan ‘insanlar’ ve ‘hayvan’ seçeneklerinin ötesine geçen ek konu izleme modları içerir. Artık motor sporları, arabalar, motosikletler, uçaklar (helikopterler dahil) ve trenler için optimize edilmiş bir araç seçeneği var. Hayvan takibi artık hem gözü hem de başı tanıyacak şekilde ayarlanmış kamera ile atlar (ve safariye gidenler için zebralar) için destek içeriyor.

İnsanları fotoğraflarken, kamera artık sol veya sağ göze odaklanacak veya en yakın gözü otomatik olarak seçecek şekilde ayarlanabilir. Daha fazla kontrol için, her iki göz arasında manuel olarak geçiş yapmak için özel bir düğme ayarlamak mümkündür.

Bununla birlikte, en yararlı olabilecek ekleme, konu tanıma ve izleme için yeni bir ‘otomatik’ moddur. Konu modunuzu önceden seçmek yerine otomatik, konuya özel tüm modları birleştirir ve tespit edilen konuya göre en iyi algoritmayı uygulamaya çalışır. Bu, karışık konuların fotoğrafını çekerken çekim iş akışını önemli ölçüde basitleştirebilir.

Son olarak, video çekerken, R6 II yeni bir “yalnızca algıla” AF modu içerir. Çerçeve dışında kaybolan bir özneyi takip ederken, bu mod kameraya, yeni nesneler aramak yerine odaklamayı öznenin kaldığı yerden bırakması talimatını verir.

Raw burst modu

Canon EOS R6 II front

Raw seri çekim modu, kameranın 40 fps çekim yeteneğinin üzerine bazı potansiyel olarak yararlı özellikleri ekleyen yeni bir özelliktir. Sadece elektronik deklanşör ile çalışır.

Tek bir Raw görüntü patlaması çekerken, kamera tüm fotoğraf grubunu bir arada gruplandırır ve izleme modunda özel bir simgeyle tek bir küçük resim görüntüsü altında kendini gösterir. Ardından, birçok akıllı telefonda bir grup seri çekim görüntüsüne nasıl göz attığınıza benzer şekilde, tek bir seri çekimden görüntü dizilerine göz atabilir ve kaydetmek için her diziden en iyi çekimi/çekimleri seçebilirsiniz.

Bu özellik oldukça yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Seri çekimin yaygın olduğu çoğu senaryoda, gerçekten yapmaya çalıştığınız şeyin, suya girmeden hemen önce bir dalgıç gibi, tek bir belirleyici anı yakalama olasılığı oldukça yüksektir. Ham seri çekim modu, her seri çekim dizisini gözden geçirmenize ve önemsediğiniz bir veya iki çekimi kaydetmenize olanak tanır.

Ham seri çekim modu ayrıca isteğe bağlı bir ön çekim özelliği içerir. Etkinleştirildiğinde, deklanşöre yarım basılması, kameraya çerçeveleri ara belleğe almaya başlamasını söyler. Deklanşöre tam olarak basıldığında, kamera ara belleğe alınan görüntülerin yarım saniyesini ve ardından seri çekimdeki geri kalan çekimleri yakalayacaktır.

Hareketli konu HDR

Canon, hareketli nesne HDR olarak adlandırdığı yeni bir özellik ekledi. Canon, bu modun, bazı sınırlamaları olmasına rağmen, hareketli nesnelerin neredeyse hiç gölgelenmesi olmadan ek dinamik aralık yakalayabileceğini iddia ediyor. Başlamak için, Raw dosyalarını çıkarmayacak, bu nedenle JPEG ile sınırlı olacaksınız. Prodüksiyon öncesi bünyemizde, seri çekimi de biraz yavaşlattı. Son olarak, hareketli nesne HDR, ISO’yu 800’e yükseltir. Sınırlı kullanımımızda, fazla işlenmiş görünen görüntüler üretti ve özellikle abartılı sonuçları beğenmedik, ancak bunu bir prodüksiyon gövdesi üzerinde daha fazla test etmeyi planlıyoruz.

Fotoğraf makinesi ayrıca HDR TV’de oynatmaya uygun, gerçekçi görünümlü tek görüntüler olan HDR PQ durağan görüntüler de oluşturabilir.

Oranlar ve sonlar

R6 II, R3’te bulunana benzer yüksek frekanslı bir titreme modu içerir. Yüksek frekanslarda çalışan dijital skorbordlar ve LED aydınlatma gibi şeyleri telafi etmek için deklanşör hızında ince ayar yapmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

Dizine geri dön


Nasıl karşılaştırır

EOS R6 II, full frame kamera pazarının en rekabetçi segmentlerinden birine giriyor: meraklıları ve hatta profesyonelleri hedefleyen orta seviye modeller.

20 MP’den 24 MP’ye artış, etkili çözünürlükte muazzam bir artış olmayabilir, ancak 24 MP’nin fiili standart haline geldiği ve bazı modellerin oradan yukarı doğru kaymaya başladığı bir pazarda muhtemelen akıllıca bir harekettir. size, a7 IV).

R6 II, bu gruptaki en iyi noktaya, spektrumun performans sonunda ulaşmış gibi görünüyor. Canon’un saygın AF sistemi ve 40 fps elektronik deklanşörü, ona bir ayak sağlar. Ayrıca, sensörünün tüm genişliğinden yüksek oranda örneklenmiş 4K/60p sunması ve 6K Raw (harici) iş akışı desteği sunması, video cephesinde de güçlüdür.

Canon EOS R6 IISony a7 IVNikon Z6 IICanon EOS R6
Lansman sırasında MSRP2500$2500$2000 dolar2500$
Sensör boyutu/tipiFSI CMOS (Çift Piksel)BSI CMOS’uBSI CMOS’uFSI CMOS (Çift Piksel)
Piksel sayısı24MP33 MP24MP20MP
Maksimum çekim hızı12 fps mekanik deklanşör
40 fps elektronik (12 bit)
10 fps (kayıplı Raw)14 kare/sn *12 fps mekanik deklanşör
20 fps elektronik
Görüntü sabitleme derecesi (CIPA)8EV’ye kadar5.5EV’ye kadar5.0EV’ye kadar8EV’ye kadar
Flaş senkronizasyon hızı1/250 **1/2501/2001/250 **
Düşük ışıkta AF derecesi ***–5.0EV–4.0EV–4.5EV
(–6EV düşük ışıkta AF modu)
–5.0EV
EVF res / mag3,68 milyon nokta
/ 0,76x
3,69 milyon nokta
/ 0,78x
3,68 milyon nokta
/ 0,80x
3,68 milyon nokta
/ 0,76x
Arka ekran1,62M noktalı tam eklemli dokunmatik ekran1.04M tam eklemli dokunmatik ekran2,1M noktalı eğilebilir dokunmatik ekran1,62M noktalı tam eklemli dokunmatik ekran
Video maks. res/oranUHD 4K/60p
(6K’dan itibaren tam genişlik)
UHD 4K 30p
(tam genişlik)
UHD 4K 60p
(1,5x Kırpma)
UHD 4K 30p
(tam genişlik)
UHD 4K 60p
(1,5x Kırpma)
UHD 4K 60p
(1,05x kırpma)
Pil ömrü LCD / EVF (CIPA)580 /580 / 520410 / 340510 / 380
Kart biçimleriÇift UHS-II SD1x CFE Tip A / UHS-II SD
1x UHS-II SD
1x CFe Tip B
1x UHS-II SD
Çift UHS-II SD
Ağırlık670 gr659 gr705 gr680g

* 12-bit Raw modunda

** Elektronik Birinci Perde deklanşör modunda, tam mekanik deklanşör ile 1/200

*** F2.0 lens kullanımına göre normalleştirildi

Dizine geri dön


Gövde ve kullanım

Gövde ve kontroller

Canon EOS R6 II rear controls

EOS R6 II, EOS gövde kullanan herkese tanıdık gelmelidir. Üç ana kadranı vardır, biri deklanşör düğmesinin yanında işaret parmağınız için, biri üst plakanın arkasındaki baş parmağınız için ve arka plakada büyük bir kadranı, Canon’un dijital öncesi günlerine geri giden bir kontrol. Kadranların tümü, size en uygun operasyonel iş akışını sağlamak için özelleştirilebilir.

R6 II’nin gövde ve kontrol düzeni, önceki modelle neredeyse aynı. Aynı tutuşa, aynı eğrilere, aynı düğmelere (çoğunlukla), aynı boyutlara sahiptir ve hatta R6 ile aynı dikey pil tutuşuyla çalışır. R6 gibi, elinizde önemli bir his veriyor ve Canon, R3 veya R5 gibi daha pahalı modeller kadar olmasa da, onu toza ve hava koşullarına dayanıklı olarak tanımlıyor.

Aslında, R6 ve R6 II arasında yalnızca birkaç dikkate değer fiziksel farklılık var, ancak bunlar önemli.

En belirgin değişiklik, daha önce kameranın sol omzunda bulunan açma/kapama düğmesinin sağ omza taşınmış olmasıdır. Onun yerine, sol omuz artık eski güç anahtarıyla neredeyse aynı görünen ve hissettiren özel bir fotoğraf/video anahtarına ev sahipliği yapıyor.

Canon EOS R6 II top panel

Mevcut R6 kullanıcıları için burada bir miktar kafa karışıklığı potansiyeli var ve başlangıçta kendinizi kamerayı açıp kapatmak yerine durağan görüntüler ve video arasında geçiş yaparken bulabilirsiniz. Ancak bir kez alıştığınızda, güç düğmesinin yeni konumu, kamerayı alıp tek elle açmanıza izin verdiği için çok mantıklı geliyor. Fotoğraflar ve video arasında geçiş yapmak için özel bir anahtara sahip olmak da kullanışlıdır. Ancak, üretim öncesi birimimizdeki düğme, yanlışlıkla birkaç kez yanlışlıkla hareket etmesini önleyecek kadar sert değildi.

Küçük bir istisna dışında kameranın arkası değişmedi: R6’daki joystick hafif içbükey, R6 II’deki joystick ise biraz dışbükey. Bu mütevazı bir değişiklik gibi görünüyor, ancak R6’nın joystick’inin içbükey şekli, çevredeki düğmelerden ayırt edilmesini kolaylaştırıyor. Buna karşılık, R6 II’nin joystick’inin dışbükey şekli, dokunarak tanımlamayı daha zor hale getirir. Genel olarak, içbükey tasarımı tercih ediyoruz.

R6 II, aynı zamanda, geçmişte Canon’un daha profesyonel odaklı gövdeleri için ayrılmış olan R6 ile bir özelliği paylaşıyor: sol üst omuzdaki ‘Oran’ düğmesi. Çoğu fotoğraf düzenleme yazılımı tarafından okunabilen izleme modunda görüntüleri incelerken sahada yıldız derecelendirmeleri uygulayabilir.

Ekranlar ve bağlantılar

Canon EOS R6 II ports

R6 II, önceki modeliyle aynı 1,62M noktalı, 3″ arka dokunmatik ekrana ve 0,76x büyütme ile 60 veya 120 fps’de çalışabilen aynı 3,68M noktalı elektronik vizöre sahiptir.

Küçük bir işlevsel iyileştirme, Canon’un EOS R3’te piyasaya sürülen ve daha SLR benzeri bir ekran deneyimi sağlayan OVF simülasyon modundan geliyor. R6 II’de bu özellik, R3’te bulunan daha yüksek dinamik aralık ekranından faydalanmaz, bu nedenle biraz daha az çekicidir.

R6 II, Canon’un gelişmiş flaşlar, mikrofonlar veya XLR mikrofon bağlantılarını kabul eden ve 4 kanallı sesi kolaylaştıran bir Tascam ses adaptörü için destek sağlayan çok işlevli aksesuar yuvası biçiminde bir yükseltme alır .

Kamera, bazı yeni modellerde gördüğümüz gibi bir CFexpress yuvası dahil etmemeyi tercih ederek çift UHS-II SD kart yuvası kullanır. Ayrıca bir USB-C bağlantı noktası, mikrofon ve kulaklık jakları ve kablolu uzaktan kumanda için bir fiş içerir. Bir HDMI çıkışı var, ancak her zaman çok kırılgan olan mikro-HDMI konektörünü kullanıyor; bu, özellikle kamera dışı bir kayıt cihazı kullanmayı planlıyorlarsa, birkaç video çekenin gözünü korkutacak bir şey.

R6 II’deki menüler, Canon fotoğraf makinesi kullanan herkese tanıdık gelecektir. Ancak Canon, üretim öncesi ünitemizde denemediğimiz Bluetooth ve Wi-Fi bağlantıları yapma sürecini basitleştirdiğini söylüyor. Kamera ayrıca MFi bağlantısını da destekler, yani dosyaları aktarmak için onu doğrudan bir iPhone’a bağlayabilirsiniz.

Pil

Canon EOS R6 II battery

Canon’un pil ömrünü artırmış olmasına rağmen, R6 II, diğer birçok EOS fotoğraf makinesinde bulunan aynı LP-E6NH pili kullanır. R6 II’ye güç tasarrufu modunda CIPA dereceli 760 çekim ve arka LCD’yi kullanırken pürüzsüz modda 580 çekim sağlar. Bu, orijinal R6’daki 510 ve 360 ​​CIPA derecelendirmeleriyle karşılaştırılır.

CIPA derecelendirmeleri, kameralar arasındaki pil performansını karşılaştırmak için yararlı bir temel sağlar, ancak gerçek dünya kullanımına kıyasla pil ömrünü genellikle hafife alır. Doğrusu, EVF veya arka LCD ile kullanıldığında üretim öncesi gövdemizde bu sayıları çok aştık.

Dizine geri dön


İlk İzlenimler

Canon EOS R6 II stills movie switch

EOS R6 II, tahmin edilebileceği gibi, orijinal EOS R6’nın rafine edilmiş bir versiyonudur. R6’nın sağlam bir kamera olduğu yerde, R6 II, daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etme potansiyeline sahip daha kapsamlı bir ürün olma hissi veriyor.

Bir anlamda, R6 II, Canon’un İsviçre Çakısı türündeki kameralara ilişkin mevcut en iyi örneği olabilir: özel veya niş bir ürün olma noktasında hiçbir şeyde üstün değildir, ancak bunu yapma potansiyeline sahiptir. pek çok şey son derece iyi. Canon’un artık birkaç yıllık aynasız EOS geliştirmesine sahip olması gerçeğinden kesinlikle yararlanıyor ve daha gelişmiş bir orta seviye kameranın yolunu açıyor.

Birkaç gün içinde üretim öncesi bir R6 II ile binlerce kare çektikten sonra, oldukça hızlı bir kamera olabileceği hissine kapıldım. Hızlı görecelidir: R6 II, R3 gibi yığılmış bir sensöre sahip değildir (ve bu fiyat noktasında bunu beklemiyordum), ancak hızlı çekim yapmanız gerekiyorsa, 40 fps sizi oraya götürür ve ben hızlı hareket eden sporlardan alınan görüntülerde kepenk artefaktlarının nadiren ortaya çıkması hoş bir sürpriz oldu.

Tabii ki, bu 40 fps kısmen çalışıyor çünkü R6 II, Canon’un olgunlaşması için birkaç yılı olan mükemmel aynasız AF sisteminden yararlanıyor. Bir üretim öncesi gövdede bile, onu şaşırtıcı derecede duyarlı buldum, yan taraftan çerçeveye uçan bir BMX bisiklet gibi hızlı hareket eden bir hedefe kilitlenmesi genellikle yalnızca bir saniye sürüyor. AF sisteminin artık farklı nesne türlerini algılamak için bir otomatik moda sahip olması, bunu daha da akıcı bir deneyim haline getiriyor.

Canon EOS R6 II card slots

Bu kameradaki iyileştirmelerin çoğu, fotoğraf veya video için geliştirilmiş iş akışlarından kaynaklanmaktadır. Örneğin, Raw burst modu gerçek zamanlı bir tasarruf potansiyeline sahiptir. Bir uçak koltuğuna otururken her bir patlamayı akıllı telefon stilinde adım atma ve her diziden bir veya iki bekçi seçme yeteneği çekici. Benzer şekilde, fotoğraflara deklanşöre basmadan önce ön ara belleğe alma özelliği, işler hızlı hareket ederken çok yardımcı olabilir.

Canon, video iş akışlarını da iyileştirmeye niyetli görünüyor. Geliştirilmiş video özelliklerine ve daha iyi termal yönetime ek olarak, video merkezli Q menüsü, yanlış renkli ekran ve videoyu beş saniyeye kadar ön tamponlama yeteneği gibi araçlar kameramanların ilgisini çekmelidir. Bu aynı zamanda Canon’un video çekenlerin en yaygın şikayetlerinden birine neden değinmediğinin gizemini de artırıyor: kayıt başladıktan sonra histogramı veya seviye göstergesini kullanamama.

EOS R6 II, birçok kutuyu işaretleyen çok yetenekli bir kameradır. Orijinal R6 da sağlam bir kameraydı; Aslında, satın alma rehberimizde uzun süredir 2000$ civarında en iyi kamera olarak tavsiye etmiştik, bu nedenle R6 II’nin bazı kritik alanlarda iyileşirken kullanışlı yeni araçlar eklemesi çok iyiye işaret. Tam bir üretim modeline sahip olmayı ve onu daha da ileriye götürmeyi, daha çeşitli konuları çekmeyi ve ne kadar yapabileceğini keşfetmeyi dört gözle bekliyorum.

Dizine geri dön

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.