İncelemeler

Sony A9 III incelemesi

Erken Karar

Lansman gününde oda dolusu gazetecimize A9 III sunulduğunda, yerde pek çok çene vardı. Kağıt üzerinde, yüksek hızlı fotoğraf ve videoyu değiştirecek şekilde ayarlanmış inanılmaz görünümlü bir kamera. Ancak lansman gününde A9 III ile yalnızca yarım gün uygulamalı zamanım oldu ve diğer tüm incelemeciler gibi benim de kameranın tam üretim versiyonuna ve bunu yapmadan önce onu kapsamlı bir şekilde test etme zamanına ihtiyacım olacak. kesin bir karar sunuyoruz. Yine de A9 III’ün kullanımı gerçekten iyi, inkar edilemez bir güce ve sınıfında lider otomatik odaklama yeteneklerine sahip olduğunu ve kamera dünyasının geleneksel üst düzey parçası gibi hissettiren şeyi sarstığını söyleyebilirim. Yüksek hızlı eğlence başlasın.

Amazon’u kontrol edin

Artıları

 • Rakipsiz seri çekim
 • Flaşlı fotoğrafçılık için her zamankinden daha çok yönlü
 • Sony’nin en iyi tasarımı

Eksileri

 • Sınırlı ISO aralığı
 • Pahalı
 • Yalnızca 4K video

Ara sıra yeni bir kamera fotoğrafçılık dünyasını hayrete düşürüyor ve Sony A9 III’ün piyasaya sürülmesi de o anlardan biriydi. Peki şimdiye kadarki en hızlı kamera hakkındaki söylentiler haklı mı? Hızlı tetikçiyle yalnızca bir gün geçirdim, bu yüzden bunu söylemek için henüz çok erken, ancak kesinlikle iyimserim, özellikle de bahsettiğimiz kişinin Sony olduğu göz önüne alındığında. 

A9 III ile Sony, spor ve yaban hayatı için yüksek performanslı fotoğrafçılıkta çıtayı bir miktar yükseltti. ‘Global deklanşöre’ sahip yeni bir sensör türü, sınıfında lider birçok özelliği ortaya çıkarır ve diğer kameraların çoğunda en üst performansı sağlamak için kullanılan elektronik sensörlerle elde edebileceğiniz fotoğraf ve videolardaki bozulmayı önemli ölçüde ortadan kaldırır. 

Basitçe söylemek gerekirse, birleştirilmiş teknolojiler, daha önce hiç görülmemiş, çoğu kişi için abartılı ve Sony’nin amiral gemisi fiyatlarını karşılayabilenler için heyecan verici bir performans ortaya çıkardı; 120 fps seri çekim, herhangi bir deklanşör hızında flaş senkronizasyonlu maksimum 1/80.000 saniyelik deklanşör manşetlerin başında geliyor ve bunlar 6.000 $ karşılığında sizin. 

Sony A9 III incelemesi 001

A9 III aynı zamanda Sony’nin daha önce gördüğümüz en iyi yeniliğine sahip bir kamera ; A7R V ; Bionz XR işlemci (A9 III’te aslında iki tane var), endüstri lideri konu takibi AF için yapay zeka otomatik odaklama çipi, en yüksek çözünürlüklü 9,44 m noktalı EVF ve 4 eksenli değişken açılı dokunmatik ekran.

120 fps’ye kadar seri çekim, kameranın performansından veya görüntü kalitesinden hiçbir ödün vermez; bu, sürekli izlemeli AF ve otomatik pozlamayla 24,6 MP ham ve JPEG anlamına gelir ve açıkçası, olağanüstü bir mükemmelliktir. Canon veya Nikon, daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip yeni bir fotoğraf makinesi yaratmadıkça, A9 III, Paris Olimpiyat Oyunları 2024 basın bülteninde gıpta edilecek bir fotoğraf makinesi olacak .

Tüm spor ve vahşi yaşam senaryoları bu kadar yüksek hızlara ihtiyaç duymaz, ancak dünya çapında duyurulduğu gün Sony’nin en yeni amiral gemisi kamerasıyla yarım gün boyunca engelli koşu ve uzun atlama gibi atletik disiplinlerin çekim sekansları bana neden bu kadar yüksek hızlara ihtiyaç duyabileceğinize dair bir fikir verdi. bir sonraki seviye hıza ihtiyacınız var. Gerçekten de profesyonel spor fotoğrafçılarının bu tür bir gücü takdir edebileceği durumlar vardır ; belirleyici anlar bir saniyeden çok daha kısa sürede kaybedilebilir.

Sony A9 III incelemesi 002

Bir kameraya sahip olmayalı uzun zaman oldu ve gerçekte neyden yapıldığını görmek için onu geri almam gerekiyordu. Henüz A9 III’ün ham dosyaları için destek bulunmayan, yarım günlük uygulamalı inceleme, bu uygulamalı incelemenin yalnızca ilk izlenimlerimi kapsadığı ve özellikle değerlendirme sırasında değerlendirmeyi çok istediğim, çok önemli görüntü kalitesine ilişkin hiçbir gözlem olmadığı anlamına geliyor. Yeni sensör tipinin görüntü kalitesi üzerindeki etkisine dair bir soru işareti olduğundan, derinlemesine incelemem.

Şimdilik A9 III’ün yapabileceklerine hayran kaldım ve en iyi aynasız kameralardan biri olmalı . Teknik özellikleri ve performansı, birkaç profesyonel dışında herkes için en üst düzeyde olacak, ancak bu kamerayı tatmak çok eğlenceliydi ve daha fazlası için iştahımı kabarttı.

Sony A9 III: Çıkış Tarihi ve Fiyatı

 • 6.000 ABD Doları / 6.100 £ / 10.499 AU$ yalnızca gövde
 • Yeni dikey kavrama, fiyat TBC
 • 2024’ün başlarında raflarda yerini alacak

Sony A9 III’ün yalnızca gövde liste fiyatı 6.000 $ / 6.100 £ / 10.499 AU $’dır; bu, bu seviyedeki bir Sony kamera için beklediğim fiyattır, ancak bu, Sony A9 II’den bir fiyat artışıdır . Kesinlikle profesyonel spor ve yaban hayatı fotoğrafçılığı kampında yer alıyor ve öngörülen satış tarihi, Temmuz ayı sonlarında başlayacak Paris Olimpiyatları öncesinde 2024’ün başı. 

Yeni tasarlanan tutma yeri, A9 III’ün boyutu ve pil ömrünü uzatmak ve dikey formatta rahat bir çekim yapma olanağı sağlamak için kameranın yanında sunulan yeni bir isteğe bağlı dikey tutma yeri gerektirdiği anlamına geliyor. Yeni kavrama için henüz resmi bir fiyatlandırma yok, ancak A9 III’ü alışveriş sepetine ekleyen hemen hemen her fotoğrafçı kavramayı da ekleyecek. Ayrıca A9 III’ün özel etkinlikler ve siparişler için kiralanacak popüler bir kamera olduğunu da görebiliyorum. 

İlgili Makaleler

Sony A9 III: Tasarım ve Kullanım

 • Daha büyük kavrama ve yeni isteğe bağlı dikey kavrama
 • Sektör lideri EVF
 • Bol kontrol düzeni

Öncelikle profesyonel aksiyon fotoğrafçılığı için tasarlanmış bir kamera olan A9 III, zorlu koşullara ve sert hava koşullarına dayanacak türde bir yapı kalitesine sahiptir. Ancak Nikon Z9 gibi büyük bir olay değil ; Sony aynasız fotoğraf makineleri her zaman küçüktür, hatta A9 serisi bile. Tersine, çoğu profesyonel prime telefoto lens büyüktür, peki A9 III’ün dengesi nasıl? Oldukça iyi aslında. 

Daha iyi bir tutuş için tutuşun daha kalın olması dışında tanıdık bir Sony mini DSLR tarzı form faktörü var. Uygulamalı olarak sahip olduğum lenslerden biri olan FE 24-70mm F2.8 GM lensle iyi bir eşleşme buldum. Yeni FE 300mm F2.8 gibi daha büyük lenslere sahip A9 III, isteğe bağlı dikey tutuştan gerçekten yararlanıyor; ben de bu kombinasyonu denemeliyim. 

Yeni bir tasarıma sahip olan A9 III’ün elbette tamamen yeni bir isteğe bağlı dikey tutuşa ihtiyacı var ve A9 III fotoğrafçılarının çoğunluğunun bunu tercih etmesini beklerdim – kesinlikle bir tane alırdım. Tutma yeri biraz ağırlık ve yükseklik kazandırmakla kalmıyor, dikey çekim için kontrolleri parmaklarınızın ucuna getiriyor, yatay formatlı fotoğraflar için kameranın düzenini kopyalıyor, ayrıca pil ömrünü uzatıyor. 1.470 g ağırlığındaki FE 300mm F2.8 lens takılıyken, fotoğraf makinesi (tutma yeri ile) ve lens arasında gerçekten iyi bir denge var. 

Sony A9 III incelemesi 003
Sony A9 III incelemesi 004
Sony A9 III incelemesi 005
Sony A9 III incelemesi 006
Sony A9 III incelemesi 007
Sony A9 III incelemesi 008

A7R V’de bulunan sektör lideri EVF’nin aynısını elde ediyoruz ve 9,44 m noktalı ünite, sürekli çekim sırasında hiçbir kararma olmadan 120 fps yenileme hızına sahip; gerçekten kusursuz bir performans sergiliyor. Dokunmatik ekran aynı zamanda A7R V’e özeldir; her türlü açıda konumlandırılabilen çift eksenli değişken açılı ekran. 

Kontrol düzeni de kapsamlıdır; tek dokunuşta 120 fps gibi özellikleri etkinleştirebilen özelleştirilebilir düğmeler, el sallayabileceğinizden daha fazla kontrol kadranı, Ethernet, ayrıca menülerde, AF noktalarında ve benzerlerinde gezinmek için bir kumanda kolu içerir. Sony aynasız fotoğraf makinesinin tüm iyi tasarım özellikleri A9 III’te mevcut. 

Sony A9 III: Özellikler ve Performans

 • Küresel deklanşöre sahip ilk tam çerçeve fotoğraf makinesi
 • Sony, A9 II’den 8 kat daha hızlı olduğunu söylüyor
 • 1/80.000 saniyeye varan şimdiye kadarki en hızlı flaş senkronizasyon hızı

Sony kameralar genel olarak zengin özelliklere sahiptir ancak bu, küresel deklanşöre sahip ilk aynasız kamera olduğundan başlayacağımız yer burasıdır. Bu, daha önce yalnızca üst düzey sinema kameralarında bulunan pahalı bir sensör türüdür ve uzun süredir A9 III’ün potansiyel rakibi olduğu söylenen Canon EOS R1 için düşünülüyordu . Peki bu sensör tipiyle ilgili yaygara nedir?

Özetlemek gerekirse: diğer sensör türlerinin elektronik deklanşörlerini (mekanik deklanşör yerine) kullanırken yaptığı gibi, satır satır okumak yerine her pikseli aynı anda okur. Şu anda Nikon’un Z8 ve Z9’un elektronik deklanşörlü yığılmış sensörü, 1/250 saniyelik en hızlı sensör okuma hızına (satır satır) sahiptir.

Z9 görüntülerinde distorsiyon bulmakta zorlanacaksınız, ancak genel olarak elektronik deklanşörü kullanırken yuvarlanan deklanşör adı verilen bir risk vardır – ‘jöle’ etkisi. Çoğu DSLR ve aynasız fotoğraf makinesinde, distorsiyonsuz fotoğraflar için bunun yerine mekanik bir deklanşör kullanabilirsiniz, ancak deklanşörün mekanik hızı sınırlıdır; şimdiye kadarki en yüksek hız Canon EOS 1D X Mark III‘te 16 fps’dir. 

Küresel deklanşör her iki açıdan da en iyisidir: bozulma yoktur ve 120 fps’ye kadar seri çekim hızında gerçek bir sınır yoktur. 

Sony A9 III incelemesi 001
Sony A9 III’ün sürekli yüksek sürüş moduyla gece yarış pistinde bir engelin üzerinden atlayan Olimpiyat sporcusunun seri çekim sekansı

A9 III’ün yüksek hızlı aksiyonu yakalama konusunda bu kadar heyecan verici yanı da bu; Nesnenizi fotoğraf veya videoda takip etmek için kamerayı hızlı bir şekilde hareket ettirebilir veya özellikle golf vuruşu gibi hızlı hareket eden nesneleri dondurabilirsiniz ve herhangi bir bozulma görmezsiniz. Ayrıca 1/80.000 saniyeye kadar şimdiye kadarki en hızlı minimum deklanşör hızına da sahip olursunuz. Bu bir aksiyon fotoğrafçısının hayalidir. 

Sony’nin en yeni Bionz XR işlemcisi burada devreye giriyor, yalnızca Sony’nin A9 III’ün hızını A9 II’ye göre 8 kat artırdığını söylediği ikiz işlemciler var. Bu kadar yüksek hızlı çalışmalar ve bir saniyeye kadar ön yakalama gibi özellikler için bu gereklidir. Panasonic gibi diğer sistemlerde de ön yakalamayı gördük , ancak bu, Sony aynasızlar için bir başka ilk; Ön yakalama, deklanşöre tam basmadan bir saniye öncesine kadar sekansları kaydedebilir; bu, belirleyici anları yakalamak için başka bir kullanışlı numaradır. 

Sony A9 III incelemesi 009
Sony A9 III incelemesi 010
Sony A9 III incelemesi 011
Sony A9 III incelemesi 012

Genel bir deklanşörün, harici bir flaşla senkronize edilirken, flaşın kendi sınırı dışında, enstantane hızı için gerçek bir sınırı yoktur. Bu, A9 III’ün teorik olarak herhangi bir deklanşör hızında flaş senkronizasyonu yapabileceği anlamına gelir; diğer sistemler 1/160 saniye ile 1/250 saniye arasında bir değerle sınırlıdır. Özellikle flaşlı fotoğrafçılıkla ilgilenenler için A9 III, hızlı aksiyonu hareket bulanıklığı olmadan net bir şekilde dondurarak yepyeni bir yaratıcı olasılıklar alanının kapılarını açıyor.

Yukarıdakilerin tümü şu soruyu akla getiriyor: Bu sensör tipi eylem için bu kadar iyiyse neden daha önce kullanılmadı? Ham dosyaları işleme yeteneğine sahip son üretim modelinin kullanılmasından önce, bunun görüntü kalitesi, yani dinamik aralık ve gürültü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu yönünde spekülasyonlar var. 

Derinlemesine incelememde daha fazla özelliği ve gerçek dünya performansını inceleyeceğim, ancak şimdilik bunlar çığır açan bir aynasız fotoğraf makinesi olmayı vaat eden özelliklerin öne çıkanları.  

Sony A9 III: Görüntü ve Video Kalitesi

 • A9 II ile aynı 24,6 MP çözünürlük
 • Sensörün tam genişliğinden 4K 60p video (yüksek hızda örneklenmiş)
 • ISO 250-25.600

Sony, mantıklı bir şekilde, A9 III’ün sensör çözünürlüğünü tıpkı A9 II’de olduğu gibi 24,6 MP’de tuttu. Bu, hedeflenen spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları kitlesi için tamamen kabul edilebilir bir çözünürlüktür ve yaklaşık iki katı piksele sahip olan A1’den (ve potansiyel halefi) net bir şekilde ayırt edilir. 

Elbette global deklanşöre sahip farklı bir sensör türü ve bu, A9 II ve A1’inkilerle karşılaştırılamayan ilginç bir ISO 250-25.600 hassasiyet aralığıyla birlikte geliyor. Bu kameralar temel ISO 100 ayarına sahiptir ve özellikle temel ISO kullanılarak iyi ışıkta manzara fotoğrafçılığı için daha iyi dinamik aralığa ve gürültü yönetimine sahip olduklarını tahmin edebiliriz.

Sony A9 III incelemesi 013
Sony A9 III incelemesi 014
Sony A9 III incelemesi 015
Sony A9 III incelemesi 016

Tam bir üretim modeli elime geçene ve ham dosyalar önde gelen fotoğraf editörleri tarafından desteklenene kadar görüntü kalitesinden emin olamam. Bununla birlikte, amaçlanan A9 III kullanıcısını da unutmamalıyız; çoğu kişi A9 III’ü, aksiyonu dondurmak için yüksek enstantane hızlarının kullanıldığı yüksek hızlı senaryolar dışında herhangi bir şey için satın almayacaktır. Bu gerçekte zaten ISO 250’nin altında çekim yapamazsınız ve bu nedenle sınırlı ISO aralığı, profesyonel spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için biraz tartışmalı bir konudur. 

A9 III, benzer ISO değerlerinde A7R V’nin görüntü kalitesiyle rekabet edebilir mi? Bu, Sony’nin burada küresel deklanşörle nasıl harikalar yarattığına ve bu noktadan itibaren bunu diğer amiral gemisi kameralarında görmeyi bekleyip bekleyemeyeceğimize ışık tutabilecek türden derinlemesine bir test. 

Sony A9 III incelemesi 017
Sony A9 III incelemesi 018
Sony A9 III incelemesi 019

Diğer yerlerde, 60 fps’ye kadar 4K video 6K’dan yüksek hızda örneklenir; bu, 24,6 MP sensörün tam genişliğidir. Ayrıca A9 III’ün 120 fps seri çekim modunu kullanarak ve bu dosyaları post prodüksiyonda birleştirerek kısa 6K ağır çekim video klipler oluşturabilirsiniz. 

Bu en yüksek kare hızları, standart 30 fps video oynatma hızında oynatıldığında 4x ağır çekim videoya eşdeğerdir; A9 III o kadar hızlıdır ki, 6K’ya eşdeğer olan 24,6 MP’de fotoğraflardan ağır çekim video oluşturabilirsiniz.

Sony A9 III: Erken Karar

Sony A9 III incelemesi 020

Deneyimler size bu abartılı reklamı görmenizi söylüyor ancak A9 III ile yarım gün geçirdikten sonra buradaki abartılı heyecanın haklı olduğunu hissediyorum. Sektör lideri seri çekim bir şeydir, ancak fotoğraf ve videolarda bozulma riskinin olmadığını bilmek ve yepyeni bir flaşlı fotoğrafçılık olanakları dünyasına erişime sahip olmak daha da heyecan vericidir. Ve bunların hepsi, dayanıklı yapı kalitesine, iyi ekranlara ve çok sayıda kontrolün parmaklarınızın ucunda olduğu bir kamerada. Aynı gün piyasaya sürülen yeni FE 300mm F2.8 GM OSS gibi lensler, A9 III ile potansiyel olarak zorlu bir eşleşme oluşturuyor ancak jüri şimdilik görüntü kalitesi konusunda kararsız. A9 III’ü satın almaya veya kiralamaya gücünüz yetiyorsa, bu büyük sahne için hazırlanmış bir kameradır. 

Sony A9 III: Nasıl Test Ettik

Sony A9 III incelemesi 012

Uzun atlama, engelli koşu, yüksek atlama, jimnastik ve boks gibi çeşitli spor senaryolarını kapsayan yarım gün geçirdim. A9 III’ü FE 300mm F2.8 GM OSS, FE 70-200mm F2.8 GM ve FE 24-70mm F2.8 GM dahil olmak üzere çeşitli lenslerle eşleştirdim. 

Bu çekim deneyimi sırasında A9 III’ün 60 fps’de sürekli yüksek+ modunu kullandım ve konuyu takip eden sürekli otomatik odaklamayla desteklenen 120 fps’ye yükselttim. Aksiyonun değişken ışığı ve hızı, çeşitli enstantane hızları ve ISO ayarları kullandığım ve ayrıca harici bir flaşla uğraştığım anlamına geliyordu. 

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.