İncelemeler

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Aynasız fotoğraf makinelerinin öncü markalarından olan Olympus yeni çıkarttığı Olympus OM-D E-M10 Mark III fiyatı konusunda bu hafta içinde bir şekillenme başladı.

Bu yeni modelin ilk inceleme yazısını yazmaktan dolayı gurur duyduğumuzu belirtmemiz gerek. Heyecan yaratan yeni model olan Olympus OM-D E-M10 Mark III teknik özellikleri nedir? Olympus OM-D E-M10 Mark II modelinden farkı nedir? Bunları bu yazımızda detaylı olarak görebileceksiniz. Bakalım Olympus nerelerde neyi değiştirmiş…

1504165540000 IMG 860637

Olympus OM-D E-M10 Mark III 4K 

Olympus’ un dünya üzerinde en çok satan modeli olarak lanse edilen OM-D E-M10 Mark II modelinde olan özelliklerin üzerine en önemli özellik olarak 4K 30fps video kaydı eklendiğini görüyoruz. Tek tuş ile video moduna geçebileceğiniz bir body tasarımına sahip. Eski modelde bulunan video sınırı ise FULL HD olarak göze çarparken bu modele 4K video eklenmesi rakiplerine olan özellikleri daha çok aşacağı anlamına geliyor. Tabi 4K video çekebilmek için alacağınız hafıza kartları farklı kalitede ve farklı özellikleri barındırması gerekecek. Biz bu konuda saniyede 95mb/sn okuma ve yazma hızı olan kartları öneriyoruz. Minimum olarak önerdiğimiz kart kapasitesi 64gb olması sizi 4k çekimlerinde rahatlatacaktır. Video kısmını atlarsak makinenin işlemci konusunda bir adım daha ileriye gittiğini söylemek mümkün.

Çift dört çekirdekli TruePic VIII işlemcisi sayesinde artık fotoğrafı işlemek daha hızlı ve teknolojiye ayak uydurarak devam etmiş olacaksınız. MFT bayonetli fotoğraf makinelerinin sensör boyutları küçük olmasına rağmen bu açığı işlemcinin güçlü hali ile kapatabilirsiniz. Makinede bulunan bazı efektler çok iyi vaziyette özellikle minyatür, HDR ve siyah-beyaz gibi toplamda 15 adet modu bulunuyor. 5 eksenli görüntü sabitleme teknolojisi sayesinde bir gimbal gibi titreşimi en aza indireceksiniz. Böylelikle lenste titreşim engelleyici arama zorunluluğunuz olmayacak ve saniyede 8.6 fps seri çekim hızı sayesinde her anı net yakalayabileceksiniz. Üzerinde entegre olarak bulunan wifi bağlantı sayesinde çektiğiniz fotoğrafları anında cep telefonu, tablet gibi ürünlere gönderip üzerinde oynama yaparak sosyal medyaya gönderebiliyorsunuz.

Olympus OM-D E-M10 Mark III Teknik Özellikleri

 • 16MP Four Thirds Live MOS Sensör
 • Çift Dört Çekirdekli TruePic VIII İşlemci
 • Micro Four Thirds Lens Sistemi
 • UHD 4K 30fps Video Kaydı
 • Video Klip Modu
 • 2.36m-Nokta 1.23x Elektronik Vizör
 • 3.0″ 1.04m-Nokta Eğilebilir Dokunmatik LCD
 • Gövdeden 5-Eksenli Görüntü Sabitleme
 • 121 Nokta Kontrastlı Algılama AF Sistemi
 • 8,6 fps Seri Çekim Hızı ve ISO 25600
 • Dahili Wi-Fi
 • Sessiz Deklanşör Ayarı
olympus om d e m10 mark iii technical specs

Gövde Yapısı, Dokunmatik LCD Ekran ve Ergonomisi

Olympus OM-D E-M10 Mark III modelinin hatları çok keskin olarak tabir edebileceğimiz gövde yapısına sahip. Kişisel görüş olarak gümüş renginin Olympus’ un retro tarzına daha yakıştığını söylemeliyim. Üst kısımdan incelersek aşağıdaki gibi bir takım estetik operasyonlar geçirmiş.

fotopazar olympus omd

Olympus OM-D E-M1O Mark II                        Olympus OM-D E-M1O Mark III

En göze çarpan tarafı mod kadranı büyümüş, ve sağ taraftaki tuş kombinasyonları biraz daha birbirine yakınlaşıp kaynaşmış. El ile tutulan kısmı daha ergonomik olmuş ve tuşların üzerindeki renkler değişmiş. Aynasız makinelerde en çok sevdiğimiz özellik vizörün elektronik oluşu. Bu sayede çekeceğiniz fotoğrafların dijital halini vizör kısmında ön izleme ile görebiliyorsunuz. LCD ekran yine bir önceki modeline istinaden oynar vaziyette. Farklı açılarda fotoğraf çekmenize olanak tanıyan Olympus OM-D E-M1O Mark III ile çekimlerinizi zorlanmadan yapacaksınız. Üzerinde bulunan dokunmatik ekran sayesinde en zorlu andaki çekimlerde bile daha hızlı ve sorunsuz netleme ile güzel bir performans sağlayacaksınız.

Otomatik Netleme Hızı ve ISO Oranları

Makinenin otomatik netleme hızı Olympus OM-D E-M10 Mark II modeline göre milisaniye hızlarında dahi olsa biraz hızlı olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda yinelemekte fayda var, saniyede 8.6 kare fotoğraf çekebilme kabiliyetine sahip. Günlük hayatta kullanabileceğiniz en iyi makineler listesinde neredeyse 1. sıraya oturmuş vaziyette. Tabi ki rakiplerini göz ardı etmek doğru olmaz ama fiyat kıyaslaması yaptığımızda bazı ürünleri geride bırakıyor. ISO konusunda ise 25.600 ile üst sınırları zorlamış bir vaziyette. Bu husus gece çekimleri adına güzel bir performans sergiliyor. Makinede bulunan dahili flaş sayesinde gece çekimlerinde ISO oranlarına ek olarak güzel bir kombinasyon oluşturuyor.

Sonuç olarak Olympus yine güzel bir iş çıkarttı ve pazar payındaki değerini daha da artırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.