Teknoloji

Canon, EOS R1 ve R5 Mark II için global deklanşörleri KULLANMAZ

Canon, EOS R1 ve R5 Mark II’nin global deklanşör sensörlerine sahip olmayacağı bildirildiğinden Sony’nin tavrını takip etmiyor.

Canon, EOS R1 ve R5 Mark II'nin global deklanşör sensörlerine sahip olmayacağı bildirildiğinden Sony'nin tavrını takip etmiyor.

Küresel deklanşör sensörleri konusundaki tüm öfkeye rağmen Canon, yakında çıkacak olan EOS R1 ve R5 Mark II modellerinde bu teknolojiyi benimsemeyecek. 

Bu, manşetlere çıkan Sony A9 III ve onun inanılmaz global deklanşör görüntü sensörünün ardından internette ortaya çıkan en son dedikodular. A9 III’ün 1/80.000 saniye enstantane hızı ve 120 fps tam çerçeve RAW çekim gibi yeteneklerine dair heyecan göz önüne alındığında, Canon EOS R1 ve Canon EOS R5‘in halefinin küresel deklanşör sensörlerine sahip olacağına dair spekülasyonlar var. 

Aslında bu söylentiler A9 III’ün bir süre öncesine dayanıyor; R1’in küresel deklanşöre sahip olabileceğini ilk olarak 2020’de duymuştuk. Geçtiğimiz Aralık ayında Canon, 5,7K tam çerçeve küresel deklanşör sensörünü (aşağıdaki videoda görebilirsiniz) tanıttığında yangına yakıt eklendi.

Ancak görünen o ki üreticinin R1 veya R5 Mark II’de global deklanşör kullanma planı yok. 

Canon Rumours’a göre “Son derece güvenilir bir kaynak bize Canon’un EOS R5 Mark II veya EOS R1’e global deklanşör getirmeyeceği söylendi.” Okuma hızlarının, yeni nesil profesyonel tüketici ve amiral gemisi kamera gövdelerinde beklenen görüntü kalitesini korurken, küresel deklanşörün avantajlarını daha az öne çıkaracak kadar iyi olacağı öne sürüldü. 

“Aynı kaynak, Canon’un bir sonraki görüntü sensörlerinin performans açısından yeni nesil Canon tüketici sensörlerinden alışık olduğumuzdan daha büyük ilerlemeler sağlayacağını iddia ediyor.”

Canon zaten global deklanşör sensörüne sahip bir kamera üretti: artık üretilmeyen Canon EOS 700GS sinema kamerası. Ancak bu çok pahalıydı ve şirket şu anda bu teknolojiyi endüstriyel uygulamalara ayırıyor.

Yaklaşan üst düzey kameralarında global deklanşör özelliği bulunmaması bir hileyi mi kaçırıyor? Bu iyi bir soru. Yakın zamanda Sony A9 III‘ün alışılmadık derecede yüksek taban ISO’su ve genel olarak daha sınırlı ISO performansı hakkında yazmıştım ; Sony bunun teknolojinin yalnızca bir “karakteristiği” olduğunu söyledi. Kısacası global panjurlar hızlı olacak şekilde, panjurlar ise aslına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. 

R5 serisi, 45 MP sensörü ve 8K videosuyla çözünürlükle tanınıyor, bu nedenle küresel deklanşör burada pek mantıklı değil. Kimse R1’in neye benzeyeceğini gerçekten bilmese de bana göre çözünürlük ve hızın bir kombinasyonuna yönelik olacak (Sony A1 ve Nikon Z8 / Z9 gibi ). 

Canon’un zaten hız odaklı profesyonel bir kamerası var: 24,1 MP Canon EOS R3. Dolayısıyla, eğer küresel bir deklanşör herhangi bir yerde piyasaya sürülecekse, bana göre bunun daha düşük çözünürlüklü 3 serisinde olacağı yönünde. 

Her iki durumda da, R1 için beklenen duyurunun eli kulağında olduğundan Canon’un elini göstermesi çok uzun sürmeyecek.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.