Teknoloji

Bu Ücretsiz Yazılım, Depolama Sürücünüzün Sahte Olup Olmadığını Anlayabilir

validrive fake drives gibson bought on amazon wider
Gibson Research Corporation’dan Steve Gibson, Amazon’dan bir düzine harici sürücü satın aldı ve bunların hepsi sahteydi. | Steve Gibson tarafından oluşturulan kolaj.

Müşteriler, Amazon ve Walmart gibi perakendecilerden bile çevrimiçi olarak hafıza kartları ve harici sürücüler satın alırken, vaat edilen depolama kapasitesi veya ürün listeleme hızıyla eşleşmeyen sahte bir ürün alma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Gibson Research Corporation’dan deneyimli yazılım mühendisi ve güvenlik uzmanı Steve Gibson, kullanıcıların ister flash sürücü, ister hafıza kartı, ister harici sürücü olsun herhangi bir USB yığın depolama sürücüsünü yerinde kontrol etmesine yardımcı olmak amacıyla Windows için ücretsiz bir uygulama geliştirdi.

ValiDrive uygulaması, USB yoluyla bir Windows bilgisayara bağlı “her boyuttaki herhangi bir sürücünün” okunabilirliğini, yazılabilirliğini ve gerçek depolama boyutunu test eden 576 bölgeli bir nokta kontrolü gerçekleştirerek çalışır.

validrive 1

“İndirimli USB sürücüleri satın alma deneyiminize göre bunun neden yararlı olacağı açık değilse, Gibson geçen ay Amazon’dan 12 sürücü satın aldığını ve ValiDrive’ın ‘her birinin sahte olduğunu’ kanıtladığını açıkladı sahte sürücü” diye yazıyor Mark Tyson, Tom’s Hardware’de .

Fotoğrafçılar ve kameramanlar, dijital dosyalarını yakalamak, aktarmak ve depolamak için sıklıkla depolama alanına güvenirler; bu nedenle, birinin çevrimiçi olarak bir hafıza kartı veya depolama sürücüsü satın alması durumunda, sürücünün yasal olması zorunludur. Yalnızca depolama ortamının söz verildiği kadar büyük ve hızlı olması değil, aynı zamanda önemli dosyaları saklarken, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılasa bile sahte bir sürücüye kim güvenmek ister ki?

Fstoppers’ta görüldüğü gibi , YouTube kanalı ThioJoe yakın zamanda ValiDrive’ın nasıl çalıştığını göstermek için uygulamalı olarak çalıştı.

İlk bakışta, kullanıcıların bilgisayarlarına bir sürücü taktıkları ve söz verildiği kadar geniş olup olmadığını anında anladıkları görülüyor. Bununla birlikte, ThioJoe’nun gösterdiği gibi, bazı sahte sürücüler, bir bilgisayarın işletim sistemini aldatmak için donanım yazılımı düzeyinde kodlanmıştır ve kullanıcıya tamamen fabrikasyon bir kapasite göstermektedir.

Ayrıca, depolama cihazında dosyaları koyacak yer olmasa bile bilgisayarın dosyaları sahte bir sürücüye yazdığına hala inanabildiğini gösteriyor. Bu, kalitesiz bir sabit diskin kullanıcıya, daha fazla kullanılabilir alana sahip olması gerektiğinde tamamlandığını söylemesinden çok daha problemlidir çünkü bazı durumlarda kullanıcının, verilerinin güvenli bir şekilde saklanmadığına dair hiçbir fikri yoktur.

Bu Ucretsiz Yazilim Depolama Surucunuzun Sahte Olup Olmadigini Anlayabilir
Bu ekran görüntüsünde, 2TB sürücünün aslında yalnızca 64GB civarında gerçek depolama alanına sahip olduğu açıktır.
Tüm kırmızı kareler (veya sağda görülen kullanıcı arayüzünün tek renkli versiyonundaki boş kareler), işletim sisteminin veri depolayabileceğine inandığı boş yerlerdir.

“İlk başta bu küçük bir sıkıntı gibi görünebilir: 1 veya 2 terabaytlık bir sürücüyü uygun fiyata satın alıyorsunuz ve bunun yerine 64 GB’lık bir sürücü alıyorsunuz. Ama burada olan bu değil!” Gibson yazıyor. “Sürücü, satın aldığınız 1 veya 2 terabaytlık sürücü gibi görünüyor. Bilgisayarınıza taktığınızda her şey yolunda görünüyor. Dosyaları sürücüye bile kopyalayabilirsiniz; İstediğiniz kadar. Ve sürücünün içeriğine baktığınızda dosyalar oradadır. Ancak sinsi olan, dosyaların içeriğinin hiçbir zaman saklanmamış olması.”

“Bu sahte sürücüler, dosya sisteminin dizin listesini ikna edici bir şekilde tutmaya yetecek kadar (genellikle 64 GB) depolama alanı içeriyor. Ancak ilk 64GB’lık depolama alanı dolduğunda, ek dosyaların içeriği aslında saklanmayacaktır. Adları, tarihleri ​​ve boyutları sürücünün ön tarafındaki dizinde saklanacaktır. Her şey yolunda görünecek. Ancak dosyaların içeriği boş olacaktır çünkü bunlar depolama alanı olmayan bir yerde “depolanmıştır”, diye devam ediyor Gibson.

Ne yazık ki macOS kullanıcıları için ValiDrive yalnızca Windows’ta mevcut ve Mac’te buna eşdeğer bir uygulama yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, herhangi bir okuyucu Mac’te ValiDrive gibi ücretsiz veya ücretli bir uygulama olan benzer bir yazılım biliyorsa, lütfen SanalSergi’ye bu konuda bilgi verin.

ValiDrive, Gibson Research Corporation’dan ücretsiz olarak indirilebilir. Gibson ayrıca bu sayfanın alt kısmında ValiDrive’ı anlamak ve kullanmak için yararlı bağlantılar da sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.