Teknoloji

Şeffaf Kamera Teknolojisi Göz Takibinde Devrim Yaratmayı Hedefliyor

Seffaf Kamera Teknolojisi Goz Takibinde Devrim Yaratmayi Hedefliyor

Toplum giderek görüntü sensörlerine bağımlı hale geliyor. Ancak bu sensörlerdeki sınırlamalar şu ana kadar belirli uygulamaları engelledi.

Görüntü sensörleri elbette her şekil ve boyuttaki kameraların temel bileşenleridir. Artırılmış ve sanal gerçeklik cihazları, akıllı ekranlar ve insan-bilgisayar arayüzleri için hayati öneme sahiptirler. Bu uygulamaların çoğu göz takibine dayanmaktadır. Bu karmaşık bir teknoloji çünkü hareketini takip etmek için gözün önüne bir şey koymak görüşü engelliyor. Alternatif, sensörleri daha uzağa monte etmektir. Ne yazık ki, bu onları daha az isabetli, daha hantal ve daha fazla güce aç hale getirerek birçok durumda daha az işlevsel hale getiriyor.

Discover Magazine’in bildirdiği gibi , bir ekip yakın zamanda potansiyel bir çözüm geliştirdi. İspanya’daki Barselona Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Gabriel Mercier ve meslektaşları yakın zamanda, kameraların aslında görünmez olmasını sağlayan yarı şeffaf fotodetektörlerinin ayrıntılarını anlatan bir makale yayınladılar. Yeni cihazı test ettiler ve Discover Magazine’e göre “gözlük lensleri, bilgisayar monitörleri ve pencereler gibi sıradan nesnelere yerleştirilmiş yeni nesil göz izleme cihazlarının” etkinleştirilmesi konusunda umut vaat etti.

Mercier’e göre cihaz, “tamamen şeffaf bir alt tabaka üzerine yerleştirilmiş 8×8 yarı şeffaf fotodetektör ve elektrot dizisinden” oluşuyor. Her piksel 60 x 140 mikron boyutunda ve yüzde 85-95 optik şeffaflığa sahip. Kağıt ayrıntılarına göre pikseller aynı zamanda son derece hassastır ve “bunların %90’ından fazlası 637 nm dalga boyları için < 10-4 W/m2 gürültü eşdeğeri ışınımı göstermektedir.” Bu şeffaf sensörleri yapmak için ekip grafen bazlı kullanmıştır. Discover Magazine, kuantum noktalarının “kurşun sülfür noktalarıyla kaplı bir grafen tabakasından (“tavuk teli” oluşumundaki 2 boyutlu karbon atomlarından oluşan bir tabakadan) oluştuğunu” açıklıyor. Fotonlar onlara çarptığında, her nokta, elektronlar yayar. Grafen boyunca ilerleyerek bir akım üretir.Işığın çoğu grafenin içinden geçtiğinden ve noktalar görülemeyecek kadar küçük olduğundan, malzeme etkili bir şekilde şeffaftır.

Bu fotodedektörler büyük miktarda dahili kazanç özelliğine sahiptir, bu da amplifikasyona ihtiyaç duymadan çok uzağa yerleştirilebilmeleri anlamına gelir. Mevcut organik ışığa duyarlı iletkenlerin derhal amplifikasyona ihtiyaç duyması ve bunu yapabilen elektroniklerin şeffaf olmaması ve piksellerin yakınına yerleştirilmesi gerektiğinden, yüksek kazanç seviyeleri büyük bir adımdır. Mercier ve ark.’nın yeni dizisi. görüşü engellemeden gözün hemen önüne oturan gözlüklere veya diğer cihazlara basılabilir.

Mercier ve ekibi, yeni cihazlarını test etmek için gri tonlamalı desenleri fotodetektörlere yansıttı ve çıktıyı geleneksel bir görüntü sensörüyle karşılaştırdı. Göz takip sensörleri en az 200 Hz yenileme hızı gerektiriyor ve ekip, güvenilir görüntüler üretirken cihazlarının 400 Hz’nin üzerinde çalıştığını kaydetti. “Çoğu desenin görüntüleme cihazı tarafından yeniden oluşturulabileceği açıkça görülüyor” diyorlar. Ayrıca, cihazlarına siyah bir nokta yansıtarak ve çıktıyı takip etmek için kullanarak göz takibini simüle ettiler.

Bu araştırmanın güçlü sonuçları var. Göz izlemeli otomatik odaklama yeteneklerini geliştirebilir, artırılmış ve sanal gerçeklik için yeni fırsatlar açabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Ayrıca göz takibi eğlencenin çok ötesinde değerlidir. Mercier ve ekibi, “Göz izlemenin şizofreniyi tespit etmek, metinlerin anlaşılmasını veya sürüş deneyimini ölçmek gibi geniş bir kullanım alanı vardır ve aynı zamanda hafızanın ve ticari tercihlerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlar” dedi. “Göz izleme, otomotiv bilgi-eğlence sistemlerinin dokunarak ve hareketsiz kontrolüne olanak tanıyan bir insan-bilgisayar arayüzü sağlıyor ve aynı zamanda her yerde mevcut sanal ve artırılmış gerçeklik için önemli bir etkinleştirme teknolojisi olarak görülüyor.”

Elbette hâlâ yapılması gereken çok iş var. Ancak teknoloji umut verici ve nispeten yakın gelecekte uygulamalarını görmek heyecan verici olacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.