Haberler

Sony, Dünyanın İlk Global Sensor Full-Frame Kamerası a9 III'ü Duyurdu

Bu yıl, ilk Alpha tam çerçeve değiştirilebilir lensli aynasız fotoğraf makinesi olan ilk Sony Alpha 7’nin 10. yıldönümünü kutluyor. Sony, görüntüleme teknolojisinde çığır açan bir gelişmeyi , küresel deklanşör görüntü sensörünü içeren ilk tam çerçeve ILC olan Sony a9 III‘ü duyurarak bu olayı kutluyor.

Sony, aynasız kamera alanında uzun süredir yenilikçiliğin ön saflarında yer alıyor. Ancak şirketin başarılarını sürdürmeye başladığı yönündeki endişeler nedeniyle heyecan verici bir yeniliğe olan talep arttı. Bugünkü Sony etkinliğinde çığır açan iki yeni ürün tanıtılıyor.

Optik teknolojisinde önemli bir gelişme olan dünyanın en hafif 300 mm f/2,8 lensinin yanı sıra Sony, spor odaklı yeni bir kamerayı da tanıttı.

Sony a9 III dünyanın ilk tam çerçeve global deklanşör görüntü sensörüdür. Karartmasız, saniyede 120 kare çekim ve özel bir AI işleme ünitesi kullanılarak gerçek zamanlı tanımalı otomatik odaklama özelliği sunan kamera, yüksek hızlı aksiyon fotoğrafçılığı için tasarlandı.

a9 III 001
a9 III’ün içinden global shutter. | Fotoğraf: Jeremy Gray
Sony a9 III'ü Duyurdu

Küresel bir görüntü sensörünün fotoğrafçılık açısından pek çok faydası vardır; bunlardan en önemlisi, görüntü sensöründeki her pikselin aynı anda okunması nedeniyle panjurun tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

a9 III, 1/80.000 saniyelik etkileyici yeni bir çekim hızı sunuyor, ancak sürekli çekim sırasında enstantane hızı “yalnızca” 1/16.000 saniye ile sınırlandırılıyor. Küresel sensöre geçişin, flaşla çekim için de büyük faydaları var ve her deklanşör hızında flaş senkronizasyonunu mümkün kılıyor.

ILCE 9M3 front shutter closed

Küresel sensör teknolojisine geçiş aynı zamanda gerçek anlamda titreşimsiz çekim anlamına da geliyor; bu, yapay ışıkla çekim yapan fotoğrafçılar, özellikle de LED’li ve floresan ışıklı ortamlardaki spor fotoğrafçıları için büyük önem taşıyor.

Hız açısından, tam çerçeve yığılmış 24,6 megapiksel CMOS görüntü sensörü, tam otomatik odaklama ve otomatik poz izleme ve ölçüm ile saniyede 120 kare, evet 120 kare hızında çekim yapabilir. Hepsi sıfır distorsiyonla. Tampon derinliği 1,6 saniyedir ve a9 III bu modda 14 bit RAW bile çekim yapabilir; bu da 6 GB/s değerinde veri anlamına gelir.

EVF buna uyacak şekilde tasarlanmıştır ve 120 fps’de bile kararmasız çekim sağlar, bu da EVF’nin 120 Hz’de yenilendiği anlamına gelir.

Kameraya güç veren Bionz XR işleme motoru, a9 Mark II’nin işlemcisinden sekiz kat daha fazla güç vaat ediyor.

Sony ayrıca fotoğrafçıların deklanşöre tam basmadan önce anı yakalamasına olanak tanıyan Ön Yakalama özelliğini de tanıttı. Bu mod aynı zamanda saniyede 120 kareye kadar çalışır, böylece kamera sürekli olarak tam bir saniyeye kadar görüntü kaydeder. Deklanşöre basıldığında a9 III önceki saniyeyi kaydeder.

ILCE 9M3 rear
ILCE 9M3 lcd horizontal 1

Elbette 120 fps çok fazla ve birçok durum için aşırıya kaçıyor. Sony, varsayılan olarak kameranın ön tarafındaki C5 işlev düğmesiyle kontrol edilen Speed ​​Boost’u ekledi. Fotoğrafçılar, özel düğmeye basarak yalnızca ihtiyaç duyulduğunda 120 fps hızına çıkabilir, üstelik bunu parmaklarını deklanşörden kaldırmadan yapabilirler.

Bu kadar çok fotoğraf varken, süper yüksek hızda çekilen görüntülerin bir video dizisi olarak görüntülenmesiyle oynatma artık farklı şekilde yapılıyor.

Sony, a9 III’te şimdiye kadarki en iyi otomatik odaklama ve nesne tanıma özelliklerini vaat ediyor. Bununla birlikte, a9 III’ün a7R V gibi diğer yeni AI destekli kameralardan farklılığını tam olarak anlamak için uygulamalı testlerin yapılması gerekiyor.

ILCE 9M3 top

759 noktalı AF sistemi de dahil olmak üzere bazı AF özellikleri aynı kalıyor. Otomatik netleme noktaları görüntü sensörünün %95,6’sını kapsıyor ve kamera -5 EV’ye kadar otomatik netleme vaat ediyor. Sony, küçük, orta ve büyük seçeneklerin yanı sıra ekstra küçük ve ekstra büyük odaklama noktaları ekledi. Ekstra küçük, gözün otomatik odaklama alanının boyutuyla ilgilidir.

Kameranın gövde içi beş eksenli görüntü sabitleme sistemi, sekiz adıma kadar sarsıntı düzeltmeyi vaat ediyor. Sony, senkronize IBIS performansı sayesinde çerçeveleme stabilitesinin iyileştirildiğini söylüyor.

Videoya gelince, a9 III, 4K/60p video ve kırpma olmadan 4K/120p filmler için 6K yüksek örneklemeye sahiptir. Kamera, 10 bit 4:2:2 All-I, 16 bit RAW çıkış, S-Cinetone ve S-Log3’ün yanı sıra dinamik aktif mod stabilizasyonu vaat ediyor. Bu arada a9 III, kırpma olmadan 4K/120p video sunan ilk Alpha kameradır.

ILCE 9M3 cards

a9 III de biraz farklı görünüyor. Zarif, ergonomik bir ön tutma yeri tasarımına ve dört eksenli, çok açılı bir LCD monitöre sahiptir. Deklanşör, Sony’nin “daha iyi hissettirdiğini” ve “daha duyarlı” olduğunu söylediği hızlı tepki veren bir tasarıma sahip. Belirtildiği gibi ön taraftaki C5 işlev düğmesi yeni. Sürüş modu kadranı, tamamen tek elle kullanıma olanak tanıyan yeni bir kilitleme işlevi sunar.

ILCE 9M3 terminal
ILCE 9M3 rightside

4 eksenli LCD, 2.095K noktalı ve geniş renk gamına (DCI-P3) sahip 3,2 inçlik bir ekrandır. Beklendiği gibi aynı zamanda bir dokunmatik paneldir.

a9 III, a9 III’ün yeni tasarımını taklit eden, geliştirilmiş tutma yeri ve C5 düğmesi de dahil olmak üzere, yeniden tasarlanmış isteğe bağlı dikey tutma yeri ile birlikte çalışır. Aynı zamanda paralel güç de sunar; bu, her bir pilin birbiri ardına değil, aynı anda kullanıldığı anlamına gelir.

Firmware Güncellemelerinin Vaadi

Sony a9 III, FTP çalıştırılabilirliği, aktarmalı oynatma ve C2PA format desteği gibi işlevsel geliştirmeler şeklinde lansman sonrası destek alacak . Bu güncellemeler 2024 baharında gelecek.

Fiyat

Sony a9 III önümüzdeki baharda 5.999 dolara satın alınabilir olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.