Haberler

Instagram ve Facebook Sonunda Meme Ucunu Serbest Bırakabilir

Meta’nın Gözetim kurulu, Instagram ve Facebook’a çıplaklık politikasını elden geçirmelerini ve sonunda Meme Ucunu Serbest Bırakmalarını tavsiye etti

Meme Ucunu Özgürleştir kampanyasının başlamasından bu yana on yıldan fazla zaman geçti ve bu süre zarfında haksız sansür politikaları nedeniyle binlerce gönderi yanlışlıkla kaldırıldı. Şimdi, Meta’nın Gözetim kurulu sayesinde, Facebook ve Instagram nihayet çıplaklık politikası yönergelerini güncelleyebildi.

Mevcut durumda, erkek olduğunuz sürece Instagram’da üstsüz olmak sorun değil. Bununla birlikte, bir kadın, transseksüel veya ikili olmayan bir kişiyseniz, Instagram’ın çıplaklık politikaları inanılmaz derecede kısıtlayıcıdır (önyargılı olmaktan bahsetmiyorum bile).

• Bunlar, Instagram için en iyi kameralardır; telefonunuza, göğüs uçlarınıza ve diğer her yere gönderilecek içerik oluşturmak için mükemmeldir.

Meme Ucunu Serbest Bırakabilir

Adey adlı bir fotoğrafçı, Instagram’ın çıplaklık politikalarına yanıt olarak koca bir fotoğraf kitabı oluşturdu. Uncensored, bedeni en saf haliyle tasvir etme söz konusu olduğunda haksız sansür konularını ele alıyor: çıplak, soyunmuş ve çıplak. Çalışması boyunca, amacını kanıtlamak için çıplak, insan formunun cinselleştirilmemiş görüntülerini yaratır.

Meta’nın Gözetim Kurulu, Instagram’ın ABD merkezli bir transseksüel ve nonbinary çift tarafından yayınlanan iki ayrı fotoğrafı kaldırma kararını bozan bir bildiri yayınladı. Görüntüler 2021 ve 2022’de yayınlandı ve başlangıçta her iki gönderi de göğüsler ve üst cerrahi (göğüs rekonstrüksiyonu) için bağış toplama sayfasına bir bağlantı içerdiğinden Cinsel Talep Standardını ihlal ettiği için kaldırıldı.

Meta’nın çıplaklık politikası, temelde sorunludur, çünkü cinsiyetin ikili bir görüşüne dayanmaktadır – örneğin, ya erkek ya da kadın olmalısınız. Günümüz toplumunda cinsiyet, insanların düzgün küçük kutulara sığmadığı bir spektrum olarak görülüyor. Dünyanın en büyük iki sosyal medya platformunun sahibi olarak Meta’nın, cinsiyet veya cinsiyetten bağımsız olarak tüm kullanıcılarına tutarlı bir şekilde davranılmasını sağlamak için daha fazlasını yapması gerekiyor.

Instagram ve Facebook’ta sansür, eşitsizlik ve anlayış eksikliğinden kaynaklanan uzun ve devam eden bir tartışma oldu. Erkek ve erkek kimliğini belirleyen kişiler için bir kural vardır, diğer herkes için başka bir kural vardır.

Bir erkeğin üstsüz poz vermesi tamamen kabul edilebilir olsa da, bir womxn (Yetmişli yıllardan beri algılanan cinsiyetçiliği önlemek için kullanılan bir terim) benzer içeriği paylaştığı için gönderisini kaldırabilir ve hesap gölgesini yasaklayabilir.

Gölge yasağı, bir işletmeyi yönetmek için Instagram veya Facebook kullananlar için özellikle zordur. Sanatçılardan fotoğrafçılara ve cinsel aktivistlere gölge yasağı, hesabınızın daha az görünür hale gelmesi anlamına gelir; bu da daha az tıklama, daha az takipçi ve daha az insanın ürünlerinizi satın alması anlamına gelir ve bir yaşam maliyeti krizinde her satış yardımcı olur.

Mevcut politikalar, aşırı derecede cinselleştirilmiş içerik ile sanatsal veya yaratıcı bir amaca yönelik çıplaklık arasında ayrım yapmamaktadır. Bu, sanatçıların planlamaya ve yaratmaya zaman ve enerji harcadıkları kendi çalışmalarını sansürlemek zorunda kaldıkları, yalnızca Meta tarafından hedef alınma korkusuyla meme uçlarını kapatmak zorunda kaldıkları anlamına geliyor.

En büyük sorunlardan biri, gönderilerin genellikle farkı anlayamayan otomatik bir sistem kullanılarak kaldırılmasıdır – ve bazen işler o kadar ters gider ki çıplaklıkla tamamen alakasız gönderileri kaldırır.

Gözetim kurulu, Meta’nın “Yetişkinlere Yönelik Çıplaklık ve Cinsel Etkinlik Topluluğu standardını yönetmek için açık, nesnel ve haklara saygılı kriterler tanımlamasını” tavsiye etti ve Meta’nın kapsamlı bir insan hakları değerlendirmesi yürütmesini, paydaşların katılımını sağlamasını ve herhangi bir sorunu ele almak için bir plan oluşturmasını önerdi.

Free The Nipple savaşı çok uzun süredir devam ediyor, ancak bu haber sonunda doğru yönde atılmış bir adım. Politika değişikliğini görme çabasıyla 71 bin takipçiye ulaşan Genderless Nipples gibi Instagram hesapları için bu, Instagram’ın şimdiye kadar yapacağı en önemli değişiklik olabilir.

Gerçek olsun ya da olmasın, bekleyip görmemiz gerekecek – ancak Meta’nın Gözetim Kurulu’nu dinleyip Facebook ve Instagram’ı herkes için yaratıcı bir alan haline getireceğine dair her şeyi aştık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.