Ekipmanlar

Fujifilm XF 150-600mm f5.6-8 Lens Nasıl Üretildi?

Yakın zamanda yapılan bir fabrika turu, Fujifilm’in devasa XF 150-600mm f/5.6-8 R LM OIS WR lensini elle monte etmek için attığı adımlardan bazılarını ortaya koyuyor.

CineD’den Johnnie Behiri kısa bir süre önce Fujifilm’in Japon lens üretim tesisini ziyaret etti ve şirketin dev telefoto zoom lensini elle nasıl monte ettiğini gösteren bir video çekmesine izin verildi.

Mayıs 2022’de duyurulan XF 150-600mm f/5.6-8 lens , özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarını desteklemek için tasarlanmış dev bir optik devdir. Şirket, X-H2S gibi bir kamera ve geliştirilmiş otomatik odaklama sistemi ile birleştirildiğinde, iki ekipmanın zorlu durumlarda bile keskin, derin yakınlaştırma sağlayabildiğini söylüyor.

Fujifilm XF 150-600mm f5.6-8 Lens Nasıl Üretildi?

Lens yapımı tesisi, beklendiği gibi, son derece temiz tutuluyor. Üretim alanına girmesine izin verilmeden önce, Behiri’nin eldiven, maske, önlük ve tam dış kaplama dahil olmak üzere tamamen temiz bir takım elbise giymesi gerekir. Nedenini açıklamasa da, bu seviyede bir kaplamanın, lens tertibatına girebilecek istenmeyen toz veya tüylerin üretim alanına girmesini önlemek için gerekli olması muhtemeldir.

Yukarıdaki videoda açıklandığı ve gösterildiği gibi, lens, 17 grup halinde düzenlenmiş 24 cam eleman da dahil olmak üzere tek bir lensi tamamen tamamlamak için 480 parça alır. Üç ekstra düşük dağılım elemanının ve dört süper ekstra düşük dağılım elemanının entegrasyonu sayesinde Fujifilm, lensin “uçtan uca gelişmiş düzeyde görüntü çözünürlüğü” sağlayabildiğini söylüyor.

Dört buçuk dakikalık kısa videoda bir lens düzeneğinin belirli bir bölümü uzun süre üzerinde oyalanmazken, optik görüntü sabitleme sistemi, kablolama, kasa ve test ve kalibrasyonun tümü, optiğin yapımında önemli adımlar olarak gösteriliyor. Ayrıca, çalışanların doğru bir şekilde bir araya geldiğinden emin oldukları varsayımıyla, bir araya gelirken merceğin çeşitli yönlerini görsel olarak inceledikleri birkaç kez not edilmelidir.

XF 150-600mm f5.6-8 Lens Nasıl Üretildi?

“Bir merceğin nasıl yapıldığını ilk elden görmek her zaman heyecan vericidir ve Fujifilm XF 150-600mm f/5.6-8 R LM OIS WR de bir istisna değildi. Behiri, bu insanların bu 480 parçalık merceği bir araya getirirken gösterdiği adanmışlık ve konsantrasyon düzeyi, inanılmazdan başka bir şey değil,” diye yazıyor.

CineD ve Behiri’den daha fazlası için web sitesini ve YouTube kanalını ziyaret ettiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.