Ekipmanlar

ND Filtresi: Yeni Başlayanlar için Nötr Yoğunluklu Lens Filtreleri Kılavuzu

Nötr yoğunluk filtresi veya ND filtresi, fotoğrafçıların, aksi takdirde aşırı pozlanmış görüntülerle sonuçlanacak pozlama kombinasyonlarını seçmek amacıyla kamera merceğine giren ışık miktarını azaltmak için kullandıkları güçlü bir mercek filtresidir. Bu makale ND filtreleri ve bunların nasıl kullanıldığına ilişkin temel bir kılavuzdur.

Fotoğrafçılıkta temel ilkelerden biri ışık ve onun sahneyi nasıl etkilediğidir. Sonuçta “fotoğraf” kelimesi Yunanca “φως” (ışık) ve “γραφή” (çizmek) kelimelerinden gelir, dolayısıyla kelimenin tam anlamıyla “ışıkla çizmek” anlamına gelir.

Işık, ister doğal ister yapay olsun, hem sahneyi hem de görüntünün ruh halini değiştirebildiği için fotoğraf çekerken açık ara en önemli unsurdur. Ve bir fotoğrafçının bunu kendi ihtiyaçlarına göre nasıl kontrol edeceğini bilmesi çok önemlidir. Peki bir fotoğrafçı sahnedeki mevcut ışığı nasıl kontrol edebilir?

İlk kameralar ve lenslerle birlikte fotoğraf filtrelerinin de icat edilmesinin nedeni budur çünkü bunlar, çekimin ihtiyaçlarına göre mevcut ışığı kontrol etme olanağı sağlar.

ND filtresi

ND Filtresi nedir?

Nötr yoğunluklu (ND) filtre, gelen ışığın yoğunluğunu tüm dalga boylarında eşit şekilde azaltan, yani bir sahnedeki renkleri etkilememeyi amaçlayan, ışık miktarı üzerinde hassas kontrol sahibi olmamızı sağlayan renksiz bir cam parçasıdır. Bu kamera sensörüne girecek.

ND Article Image 001

ND filtrelerin dairesel ve kare tipleri mevcut olup her boyutta üretilmekte olduğundan lens(ler)inize uygun olanı mutlaka bulacaksınız.

ND Article Image 002
HOYA Circular PROND 10 kademeli ND filtresi ve Cokin Nuances Extreme Square 10 kademeli ND filtresi.

Nötr Yoğunluk Filtreleri Nasıl Çalışır?

ND filtresi merceğin önüne yerleştirilir ve temel olarak gelen ışığın bir kısmını engeller.

Parlak güneşli bir günde taktığımız, yoğun ışık altında gözlerimizin daha iyi görmesini sağlayan güneş gözlükleri buna iyi bir benzetme olabilir.

photographer wearing sunglasses
Güneş gözlüğü insan gözü için ne ise, ND filtreleri de kameralar için odur.

Güçlü güneş ışığında dünyaya gözleriniz tamamen açık olarak bakmak istiyorsanız (daha geniş bir diyafram açıklığı kullanmak gibi ), güneş ışığının bir kısmının gözlerinize ulaşmasını engellemek için güneş gözlüğü takabilirsiniz. Aksi takdirde, gözlerinize zarar vermemek için (bir fotoğrafın aşırı pozlanması gibi) gözlerinizi kısmanız (diyaframın boyutunu küçültmeniz) gerekecektir.

ND filtreleri engelleme güçlerine göre ayrılır; bu, daha az engelleme gücüne sahip olan ve daha fazla ışığın geçmesine izin veren ND filtrelerin olduğu, daha fazla engelleme gücüne sahip olanların ise minimum düzeyde ışığın geçişine izin verdiği anlamına gelir.

ND Article Image 003
Filtresiz çekilmiş bir deniz manzarası.
ND Article Image 004
Aynı sahne 7 duraklı ND100 filtreyle çekilmiş.
ND Article Image 005
Aynı sahne 10 kademeli ND1000 filtreyle çekilmiş.

ND Filtresine Ne Zaman İhtiyacınız Olur?

Bir ND filtresinin çok kullanışlı olduğu en yaygın durum, gündüz vakti deklanşör hızının artırılmasının gerektiği durumdur; örneğin, akan suların veya dağ zirvesinin üzerinden geçen güzel bulutların güzel bir uzun pozunu yaratmak için.

F/11 veya f/16 gibi dar bir diyafram açıklığı kullanılsa bile hala çok fazla ışık mevcuttur ve deklanşör hızını 1 saniyenin üzerine çıkarmak mümkün değildir.

Bir ND filtresi, engelleme gücüne bağlı olarak, aşağıdaki örnekte yapıldığı gibi enstantane hızını birkaç saniyeye kadar uzatmamıza olanak tanır.

ND Article Image 006
10 duraklı ND, 5 saniyelik pozlama
nd ethem onur parlar izmir konak
12 duraklı ND, 60 saniye pozlama. © Ethem Onur Parlar

ND filtresinin yararlı olduğu diğer bir durum, gün ışığı altında geniş açık diyafram açıklığının (f/1,4, f/2) kullanılması gerektiği ancak enstantane hızının sabit kalması gerektiği durumdur; örneğin video çekimi için veya en hızlı deklanşör hızına (yani 1/8000) ulaşmış olsak bile ışık ölçer bizi aşırı pozlamaya karşı uyardığında. Yine, ND engelleme gücüne dayanarak, filtre genel ışık miktarını azalttığı için o güzel sığ alan derinliği çekimlerini elde edebiliriz.

Nötr Yoğunluk Filtreleri Görüntü Kalitesini Düşürür mü?

Kamera sensörünüz tüm detayları koruma ve yüksek çözünürlüğe sahip olma konusunda ne kadar iyi ve yetenekli olursa olsun, ışığın kameraya lensten ve çoğunlukla ön kısmına takılan filtreden girdiğini unutmamalısınız.

Filtre optik elemanlarının kalitesine bağlı olarak, nihai görüntüde daha düşük keskinlik veya diğer optik sapmalar (örneğin, çoğu zaman sonradan düzeltilmesi oldukça zor olan parlama ve hatta renk kayması (veya renk gölgesi) olabilir.

Elbette bu sadece ND için değil, tüm filtreler için geçerli olan bir şeydir. Özellikle ND filtreler söz konusu olduğunda renk kayması yaygın bir sorundur. ND filtrenizin görüntü kalitenizi olumsuz yönde etkilemesini önlemek için, gücünüzün yettiği en yüksek kaliteli ND filtresini satın almak isteyebilirsiniz.

Ne Tür ND Filtresinin Satın Alınacağını Nasıl Öğrenirim?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ND filtrelerin hem dairesel hem de kare versiyonları ve tüm boyutları mevcuttur, bu nedenle lensinize uygun olanı bulmanız kolaydır. Bununla birlikte, satın almak için bir ND filtre ararken en önemli faktör olan ışığı engelleme güçlerine göre de ayrılırlar.

Marka adının (örn. Cokin, Hoya, Tiffen, vb.) yanı sıra, bir ND filtresinin ürün kutusunda genellikle bize ürünün gücü hakkında bilgi veren bazı metinler ve sayılar bulunur. Bu metin “ND1000” veya “ND3.0” ya da yalnızca “10 duraklı ND” gibi bir şey olabilir.

Bu üç ismin tümü aslında 10 duraklı ND filtresini ifade eder, ancak her biri belirli bir şeyi ifade eder.

ND1000, ışığın ne kadar azaltıldığını ifade eden Filtre Faktörü Numarasını ifade eder. Bu durumda 1/1024 olur.

ND3.0 , filtre tarafından bloke edilen enerji miktarı olan Optik Yoğunluk Numarasını ifade eder.

Aşağıda faydalı olabilecek en yaygın ND filtrelerinin bir tablosu bulunmaktadır.

nd number density stop light transmittance chart

Ancak hangi ND’yi seçmemiz gerektiğini daha iyi anlayabilmemiz için bu gerçek hayattaki çekim senaryolarına nasıl dönüştürülebilir?

İşte enstantane hızı örnekleriyle birlikte bazı pratik veriler içeren başka bir tablo.

nd filter base shutter speed nd8 nd64 nd1000 chart

Elbette iki ayrı ND filtresini birlikte istifleme seçeneği de mevcuttur – örneğin 5 duraklı bir ND ve 10 duraklı bir ND, 15 duraklı bir ND filtresine sahip olmak için – ancak çoğu durumda ve kalitesi ne olursa olsun şunu unutmayın. Filtreler arasında birçok optik sapma görülebilir, ayrıca fotoğrafınıza vinyet etkisi de büyük bir olasılıktır.

Nötr Yoğunluk Filtresi Nasıl Kullanılır

Çekim yerimize ulaştıktan sonra kompozisyonumuzu düzeltip sonlandırarak başlıyoruz ve ardından ışık seviyelerini ve görüntünün yaratıcı vizyonumuza uygun şekilde pozlanıp pozlanmadığını kontrol etmek için bazı deneme çekimleri yapıyoruz.

Ayrıca görüntünün düzgün şekilde odaklanıp odaklanmadığını da kontrol ediyoruz, çünkü en yeni kameralarda bile lensin önünde 10 duraklı ND ile düzgün otomatik odaklama elde etmek çok zor olabiliyor .

Her şey kontrol edilip sonuçlandırıldıktan sonra filtreyi takıyoruz.

Not : ND filtresini merceğe takmadan önce, son görüntüde görülebilecek toz veya yağ lekeleri olmadığından temiz olduğundan emin olmalıyız .

Seçtiğimiz ND filtrenin engelleme gücüne göre ilk testlerimize göre pozlama ayarlarında gerekli değişiklikleri yapmamız gerekiyor.

Örneğin, ilk temel pozlama testimiz (filtresiz) diyafram açıklığı: f/8, enstantane hızı: 1/400 ve ISO: 64 ise ve 10 duraklı bir ND seçtiysek , pozlama ayarları şu şekilde olmalıdır : diyafram: f/8, enstantane hızı: 2,5 saniye ve ISO: 64, böylece ilk çekimle aynı miktarda ışık elde edilir.

Daha uzun pozlama süreli fotoğraflar çekerken, kameranın sağlam bir tripod üzerinde olduğundan da emin olmalıyız ve ayrıca çekimimizi bozacak mikro hareketlerden kaçınmak için uzaktan kumanda veya kameranın otomatik zamanlama seçeneğini kullanacağız. .

Başka ND Filtre Türleri Var mı?

Yaygın ND filtresinin yanı sıra piyasada başka ND türleri de mevcuttur.

Değişken ND Filtreleri

ND Article Image 008
Kenko Anında Eylem Değişken ND Filtresi

Bu, ND3-400 gibi ayarlanabilir değişken yoğunluk kuvvetine sahip bir ND filtredir, yani engelleme kuvveti sabit değildir ancak filtrenin ön kısmı çevrilerek kullanıcı tarafından çekim ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmektedir.

Bu filtreler, kamera çantanızda çok sayıda farklı ND filtre taşımak istemediğinizde çok kullanışlıdır ve kullanıcı yoğunluğu anında ayarlayabildiğinden video çekimi için son derece faydalıdır. Örneğin bir düğün çekiminde kullanılabilirler ve çiftin gün ışığında dışarıda olduğu ve daha sonra çok daha karanlık bir binaya girdikleri bir sahne vardır.

Değişken bir ND filtre satın almanın yanı sıra, doğrusal polarize edici (LP) filtreyi dairesel polarize edici (CP) filtreyle birleştirerek kendi filtrenizi de oluşturabileceğinizi unutmayın. CP filtresini lensinize ve ardından LP filtresini CP filtresine takın. LP filtresini döndürerek ne kadar ışığın geçmesine izin verildiğini değiştirirsiniz; polarizasyon eksenleri sıralandığında maksimum miktarda ışık iletilir ve bunlar çaprazlandığında minimum miktarda ışık geçebilir.

Kademeli ND Filtreler

ND Article Image 009
Cokin GND Filtresi

Dereceli nötr yoğunluk (GND) filtresi, parlak gökyüzü ile ön plan arasındaki pozlamayı dengeleyerek sahnedeki ışığın yumuşak bir geçişini sağlayabildiği için manzara fotoğrafçılarının sahip olması gereken bir ND filtre türüdür. Bu filtreler çoğunlukla dikdörtgen formda mevcuttur, ancak blender tipi (dairesel) de mevcuttur.

Bu filtreler, ön plandaki ışığın engellenmeden geçmesine izin verecek şekilde tasarlanmış şeffaf bir alt kısma sahiptir; ND kısmı ise daha parlak gökyüzünden gelen ışığın bir kısmını engellemek için üst kısımda yer alır.

ND Article Image 010
Filtre olmadan çekilmiş bir deniz manzarası.
ND Article Image 011
Aynı sahne GND filtresiyle çekilmiş.

Önerilen ND Filtre Güçleri

Manzara fotoğrafçılığı yapıyorsanız , sahadaki çekim senaryolarının çoğunu kapsamak için 10 duraklı bir ND ve aynı zamanda Dereceli ND olmazsa olmazdır.

Şehir fotoğrafçılığıyla ilgileniyorsanız (seyahat, portre, mimari), 5 duraklı ND muhtemelen ihtiyaçlarınıza daha uygun olacaktır. Veya istiflenebilen 3 duraklı ve 6 duraklı ND filtrelerinin bir kombinasyonunu da düşünebilirsiniz.

Eğer video çekiyorsanız, engelleme gücünü anında kolayca ve hızlı bir şekilde değiştirme olanağı sağlayan Değişken ND muhtemelen idealdir.

Sonuç

Nötr yoğunluklu filtrelere ilişkin bu giriş kılavuzunun fotoğrafçı olarak yolculuğunuzda size yardımcı olacağını umuyoruz. ND filtreleri, özellikle manzara fotoğrafçılığında güçlü araçlardır ve bunların ne zaman ve nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını bilmek, yaratıcı araç setinizi genişletebilir ve fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Hangi ND filtresini satın almanız gerektiğine dair bir öneri ister misiniz? İşte bugün piyasadaki en iyi ND filtreleri için seçimlerimiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.