Satın Alma Rehberi

2024’te Satın Alabileceğiniz En İyi ND Filtreleri

ND filtreleri (Nötr yoğunluk) hem kameramanların hem de manzara fotoğrafçılarının olmazsa olmazıdır, ancak değişen maliyet ve kaliteye sahip o kadar çok seçenek vardır ki, doğru olanı seçmek göz korkutucu bir iş olabilir.

Önerilere geçmeden önce nötr yoğunluk filtresinin ne olduğunu ve neden buna ihtiyaç duyabileceğinizi bildiğinizden emin olmalıyız. ND filtresi aslında kamera merceğinin önüne yerleştirilen karartılmış bir cam parçasıdır. İyi olanlar, merceğinizin doğal kalitesini engellememek ve keskinliği koruyarak ve renk gölgesini sınırlandırarak (veya tamamen ortadan kaldırarak) iyi bir iş çıkarmak için genellikle yüksek kaliteli malzemelerden yapılır.

ND filtresi, kamera sensörüne ulaşan ışık miktarını azaltarak daha uzun pozlamalar yakalamanıza veya çok parlak durumlarda geniş diyafram açıklıklı lenslerle “normal” çekim yapmanıza olanak tanır. Bu filtreler, kullanıcıların ipeksi pürüzsüzlükte su, trafikte arabaların olduğu hafif yollar veya kamusal alanlarda yayaların olduğu hayalet kalabalıklar gibi uzun pozlama efektleri oluşturmasına olanak tanır. Daha ayrıntılı bir açıklamayı buradaki ND Filtre Kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

En İyi ND Filtreleri
2024’te Satın Alabileceğiniz En İyi ND Filtreleri

ND filtreleriyle ilgili ilginç olan şey bazen en pahalı olanların her zaman en iyisi olmayabilmesidir. Her marka, malzeme ve kaplama farklı renk sapmaları ve renk yayılımları sağlayacağından, duruma göre doğru filtreyi seçerken karşılaştırılacak birçok faktör vardır. Bu filtrelerin kullanılması bulutların, suyun ve hatta insanların hareketlerinin bulanıklaşmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, bu filtreler kamera lenslerinizi ve sensörlerinizi/panjurlarınızı koruyarak, parlak ışığa maruz kaldığında bile kameranın güvende olmasını sağlar.

ND filtrelerinin farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde birçok farklı boyut, şekil, yoğunluk ve tarza sahip olduğunu bilmek de önemlidir. Bir ND filtre satın alırken, kullanıcıların filtre dişlerinin ve/veya lens montaj(lar)ının kullanmayı düşündükleri lensle eşleştiğinden emin olmaları gerekir. Tipik olarak ND filtreleri kare veya yuvarlak şekillerde, 43 mm’den 100 mm’ye kadar boyutlarda ve 1/4 ila 10 tam durak ışık kısıtlaması arasında değişen yoğunluklarda gelir. Bunlardan bazıları, girişime başka bir düzeyde karmaşıklık ve maliyet katacak özel montaj parçaları/tutucuları bile gerektirecektir. Peki hangisi en iyisi?

SanalSergi, daha fazla filtreyi test ettikçe bu sonuçları periyodik olarak güncelleyecektir; bu nedenle, bu hikayeyi yer imlerinize eklediğinizden ve satın alma işlemi yapmaya hazır olduğunuzda tekrar kontrol ettiğinizden emin olun.En İyi Genel ND Filtresi: Lee Filters 100×100 ProGlass IRND

Lee Filters ProGlass IRND

Lee Filters’ın ProGlass IRND Cine filtreleri, üstün görüntü kalitesi ve çok çeşitli yoğunluk seçenekleri ve filtre boyutlarıyla birinci sınıf performans açısından sektörde lider olarak kabul ediliyor. ProGlass IRND serisi, ND filtre performansının yanı sıra filtre başına fiyat zirvesinde de çıtayı belirledi.

Çok yüksek maliyetine rağmen (her biri 255 dolar, ayrıca bunları kullanmak için uyumlu bir filtre tutucu satın alma ihtiyacı), ProGlass IRND filtreleri kullanıcılara iki duraktan 15 durak ışık azaltımına kadar değişen altı yoğunluk seviyesi sağlar. Filtreler, kızılötesi (IR) ve ultraviyole (UV) ışığı bloke edecek şekilde kaplanmıştır; bu, neredeyse hiç renk gölgesi olmadan daha iyi görüntü kontrastı ve netliği sağlar.

Filtreler ayrıca en uzak köşelerde bile neredeyse hiç bozulma olmadan inanılmaz derecede keskin görüntüler elde edilmesini sağlar. Bu filtreleri kullanabilmek için, ek bir ön maliyet ekleyerek sistemi kullanmak üzere ek bir Lee 100 filtre tutucusu almanız gerekecektir , ancak bu düzeyde kaliteyi sağlayan bir ND filtreyi başka hiçbir yerde bulamazsınız.

En Uygun Fiyatlı ND Filtresi: Cokin Nuances Extreme Z-Pro ND

Cokin Nuances Extreme

Cokin, Nuances Extreme ND sistemi ile filtrelerinin kalitesinde büyük bir ilerleme kaydetti . Filtre kiti, kullanılmadığında filtreleri korumak ve saklamak için birden fazla filtre ve kutu içeren bir kit için yönetilebilir 435 $ karşılığında birinci sınıf kare filtre kalitesi ve performansı sunar. Filtreler, en uç kenarlarda bile inanılmaz renk doğruluğu ve son derece etkileyici keskinlik sağlayan nano metalik alaşımla kaplanmış temperlenmiş mineral camdan yapılmıştır.

Cokin Nuances filtreleri f-stop ışık azaltma aralığına tam olarak uyarlanmıştır, böylece kullanıcılar her parçayla tam olarak ne elde ettiklerini anlayabilirler. Ek olarak, filtreler dayanıklı ve düşmeye karşı dayanıklıdır ve sistemi kullanırken herhangi bir ışık sızıntısını önlemeye yardımcı olmak için güzel bir köpük contaya sahip bir filtre tutucuya sahiptir.

Nuances, üç boyutta (84 mm, 100 mm ve 130 mm genişlik) ve bir ila 10 duraklık ışık azaltma yoğunluğunda filtreler.

En İyi Square ND Filtreleri: H&Y K-Serisi HD MRC ND

HY K Series HD MRC ND Filter

H&Y kare filtre pazarında daha yeni bir isim olsa da şirket, çığır açan “revoring” ve manyetik filtre ve adaptör serisiyle ses getirdi. Yukarıdaki en iyi genel ND filtre seçimimizin dışında, K serisi 100x100mm kare ND filtreler altı ve 10 kademeli yoğunluklarda gelir ve renk tonlarını önlemeye yardımcı olan ve nemi, çizikleri, tozu, nemi azaltan çok kaplamalı bir camdan yapılmıştır. ve parmak izleri. Filtrelerin her birinin maliyeti 149 dolar ve uçtan uca mükemmel keskinlik sağlıyor. Daha da iyisi, manyetik filtre tutucusu, H&Y yuvarlak açılır ND filtreleriyle bile çalışarak yetenekleri ve kombinasyonları daha da genişletecektir.

En İyi Dereceli ND Filtreler: Benro Master 100x150mm Cam Dereceli ND

Benro Master 100x150mm Glass GND

239 $’lık Benro Master GND filtreleri, Ultra Düşük Renk Sapması (ULCA) ve %1,5’ten daha az yansıtma oranına sahip, en üst düzey Alman Schott B270 optik camını kullanır.

Filtreler ayrıca çizilmelere, neme, toza veya kire direnmeye yardımcı olan su geçirmez bir çoklu kaplamanın yanı sıra, çekilen görüntülerde veya videolarda herhangi bir renk tonunu önlemek için UV ve IR ışığını bloke eden bir anti-kızılötesi kaplamaya sahiptir. Görüntü keskinliği de görünür renk kaymaları olmaksızın yoğunluk seviyeleri boyunca sabittir.

Benro Master filtreleri çeşitli boyutlarda mevcuttur ve daha da fazla ışık azaltımı için tek tek veya istiflenerek kullanılabilen iki, üç, dört ve beş kademeli yoğunluklarda (yumuşak, sert ve ters geçişlerde) mevcuttur.

En İyi Ultra-Karanlık ND Filtresi: Lee Filters Elements Big Stopper

Lee Filters Big Stopper

Lee Filters, onlarca yıldır fotoğrafçılar ve kameramanlar için endüstri standardı olarak görülen el yapımı filtreleriyle ünlüdür. Big Stopper serisi ND filtreler, tek başına kullanılabilen veya 6 kademeli “küçük stoper” ve/veya 15 kademeli “Süper Durdurucu” ile tamamen açık ve son derece uzun süre kullanılabilen bir 10 kademeli nötr yoğunluk filtresidir. En parlak durumlarda pozlamalar. Mevcut Stoper nesli hem kare hem de dairesel formatlarda mevcuttur ve her biri mükemmel kalitede üretilmiştir.

Kenar ayrıntısı etkisi hemen hemen hiç yoktur ve renk gölgesi son derece azdır ve genellikle yalnızca lensten veya DSLR deklanşörlerinden ışık sızıntısı meydana geldiğinde ortaya çıkar. 175 $’lık Big Stopper filtreler 67mm, 72mm, 77mm ve 82mm dairesel boyutlarda ve 100x100mm kare formatta mevcuttur.

En İyi Değişken ND Filtresi: PolarPro Değişken ND (Peter McKinnon Sürümü)

VND PETER MCKINNON EDITION II

PolarPro (Peter McKinnon Sürümü) Değişken ND Filtresi, ayrıntılara verdiği önem ve mükemmel yapım kalitesi nedeniyle yaygın olarak piyasadaki en iyi değişken ND filtrelerinden biri olarak kabul edilir.

Filtre, alüminyum bir çerçeve üzerinde kazınmış işaretlerle birlikte gelir ve kullanıcıların pozlama konusunda hassas ayarlamalar yapmasına olanak tanır. Dönüş, minimum ayrıntı kaybıyla pürüzsüz ve sessizdir. Çapraz polarizasyon (X çizgileri) mevcut değildir ve ayrıntı seviyeleri, maksimum yoğunlukta bile inanılmaz derecede keskin olup, inanılmaz görüntü kalitesi sağlar. Ek olarak, filtrenin düşük profili, kenarları çerçevenin dışında tutan geniş açılı lensler için harika çalışır.

Değişken ND filtreleri, kullanıcıların iki istiflenmiş polarizasyon filtresinin kullanımı yoluyla ışık azaltma miktarını artırmasına veya azaltmasına olanak tanıyan ayarlanabilir ND filtreleridir. İç filtre sabit iken dış filtre döndürülebilir, böylece uygulanan “yoğunluk” etkilenir. Bu, çeşitli ortamlarda çalışan ve filtreleri değiştirmek için çekimi/kaydı durdurmaya vakti olmayan kullanıcılar için son derece kullanışlıdır.

Filtrenin imza veya “sis” versiyonları 67 mm, 77 mm ve 82 mm boyutlarında ve iki ila beş durak ve altı ila dokuz durak arasında “durma aralıkları” mevcuttur. Bu filtrenin tek dezavantajı , kalite göz önüne alındığında adil olsa da ucuz olmayan 249 dolarlık fiyatıdır. Ayrıca lensleriniz Polar Pro’da yerel olarak sunulan üç boyutla eşleşmiyorsa, lensler için ek yükseltme halkaları da satın almanız gerekebilir.

En İyi Genişletilebilir/Özelleştirilebilir ND Filtresi: H&Y Değişken ND ve Dairesel Polarizörü Döndürür

HY Revoring Swift CPL and VND Magnetic Adapter

H&Y’nin 184 ila 259 ABD Doları arasındaki Döner Değişken ND ve CPL‘si, yalnızca ikisi bir arada filtre sağlamakla kalmayıp, fotoğrafçılar için oyunun kurallarını değiştiren bir filtre sistemidir, aynı zamanda yaratıcılığınızı gerçekten ortaya çıkarmak için H&Y’den farklı filtreler ve aksesuarlar eklemek için kullanılabilecek bir tabandır.

Sistem, fiyatlandırma açısından orta kademe bir konumda yer alıyor ve kullanıcıların, kendiliğinden geri çekilen montaj bıçağı teknolojisinden yararlanarak filtre sistemini lensler/kameralar arasında hızlı ve kolay bir şekilde değiştirmesine olanak tanıyor.

Hafif mimari sınıf alüminyum sistem, 37 ila 49 mm, 46 ila 62 mm, 58 ila 77 mm, 67 ila 82 mm ve 82 ila 95 mm diş aralıklarında mevcuttur ve 1,5 ila 10 duraklık ışık azaltma ND aralığı sağlar. Özellikle geniş açılı lensler kullanıldığında, durma seviyelerinde daha yükseğe çıkarken bir miktar görünür ND çapraz solmanın mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. Bu mükemmel olmasa da, genişleme ve özelleştirmenin yüksek seviyesi, çapraz solma efektini fazlasıyla telafi ediyor.

En İyi Klipsli Filtreler (Aynasızlar için): Kolari Manyetik Klipsli ND Filtreleri

Kolari Clip In Filters for Mirrorless

Kolari’nin manyetik klipsli filtre sistemi, aynasız kamera kullanıcıları için yeni bir yaratıcılık düzeyi katıyor. Nikon Z, Canon EOS R ve Sony Alpha sistem fotoğraf makinelerine sahip fotoğrafçılar artık aynasız fotoğraf makinenizin sensör alanına takılan bir sistemden yararlanarak lensleri değiştirmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getirebilir ve yükseltme halkaları ve süre kullanımı konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz. lensler arasında filtreleri değiştirmek gerekir.

Kompakt boyutuna ek olarak (tek bir vidalı filtre ile aynı alanı kaplayan dört klipsli filtreye olanak tanır), sensör üzerindeki manyetik filtrelerin kullanılmasıyla, lensleri değiştirirken kameranıza ekstra bir koruma düzeyi ekler. dış ortamlarda sensörünüze toz, nem veya kum bulaşma olasılığını azaltır.

Kompakt ve rengi doğru olan sistem, UV/IR seçiminin yanı sıra +3, +4, +6 ve +10 dahil adım seviyelerine sahip nötr yoğunluk (ND) filtrelerinin yanı sıra ND ve Sis Difüzyonunun bir kombinasyonunu sunar , Işık Kirliliği, Kızılötesi ve HotSpot Killer seçeneklerinin fiyatları 79$ ile 149$ arasında değişiyor. Kolari filtrelerinin tek olumsuz yanı, kullanıcıların efekt kombinasyonları için birden fazla klipsli filtreyi istifleyememeleridir. Bununla birlikte, ihtiyaç duyulması halinde dahili klipsli filtreleri lens üstü vidalı kombinasyonlarla birleştirmenin avantajını yine de kullanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.