Teknoloji

Sony'nin Akıllı Elektronik Değişken ND Sistemi Nasıl Çalışır ve Neden Önemlidir?

sony electronic variable nd filter system videos featured

Çok sayıda Sony sinema kamerası , popüler tam çerçeve FX9 da dahil olmak üzere elektronik değişken nötr yoğunluk (ND) filtreleri içerir.

ND filtreleri, film yapımcılarının görüntü sensörüne çarpan ışık miktarını ayarlamalarına olanak tanıyan yaygın bir araçtır. Bu önemlidir çünkü film yapımcıları genellikle 24p çekim yaparken 1/48 saniye gibi belirli enstantane hızlarında çekim yapmak isterler. Bu deklanşör hızına yavaş bir lensle veya loş koşullarda ulaşmak kolay olsa da, parlak ışık ve hızlı lensler, arzu edilenden daha yüksek enstantane hızları gerektirebilir. ND filtresi kullanmak, ışık miktarını kesmeyi ve hızlı diyafram açıklığında bile istenilen deklanşör hızında rahatça çekim yapmayı mümkün kılar.

ISO’yu değiştirmek de her zaman en uygun seçenek değildir. Yeterince parlaksa, çekimi gerekli enstantane hızına ulaştırmaya yetecek kadar yavaş bir ISO hızı olmayabilir. Dahası, birçok kameraman birden fazla çekimde tutarlı bir görünüm ve görüntü kalitesi sağlamak ister, bu nedenle sürekli ISO ayarlamaları en iyi seçenek olmayabilir.

Bunun gibi bir filtreyi merceğin kendisinde kullanmak nispeten basit olsa da, bu bazı kullanılabilirlik kaygılarını ve görüntü kalitesi üzerinde potansiyel bir etkiyi beraberinde getirir. Ayrıca, farklı filtre ipliği boyutlarında çeşitli ND filtre mukavemetleri elde etmek yorucu ve maliyetlidir.

Bunun yerine sensör seviyesinde bir filtre kullanmak da mümkün; Sony’nin elektronik değişken ND filtre sistemi bu şekilde çalışıyor. Sony’nin optik filtre sistemi, kameranın içinde, görüntü sensörünün önünde bulunur ve kameranın menü sistemindeki kullanıcı girdilerine yanıt verir.

Örneğin kullanıcı, ND filtresinin gücünü 1/4’ten 1/128’e kadar ayarlayarak ince ayarlı kontrolü etkinleştirebilir. Ancak sistem elektronik olduğundan ve kameraya tamamen entegre olduğundan kullanıcının seçtiği ayarlara ve ölçülen ışığa göre otomatik olarak da ayarlanabiliyor.

Sistem, ışığın mercekten görüntü sensörüne iletildiği kristal bir LCD’ye dayanır. Bunu “değişken” yapan ise elektrik voltajıdır. Kamera, sıvı kristal panele giren voltajı hassas bir şekilde kontrol eder; bu, içinden geçerek görüntü sensörüne ulaşan ışığın miktarını değiştirir. Görüntü kalitesi üzerinde renk kayması veya başka olumsuz bir etki yoktur.

Elektronik değişken ND filtresinin başka bir avantajı daha vardır. Üçüncü taraf E yuvalı lensler de dahil olmak üzere her lens kusursuz iris kontrolüne sahip değildir. Görüntü yönetmenleri, video kaydederken bir diyafram açıklığından diğerine zorlu geçişlerle uğraşmak istemezler ya da çekim sırasında enstantane hızlarını ayarlamak istemezler. Elektronik değişken ND filtreleri, diyafram açıklığını veya enstantane hızını değiştirmeden kameranın değişen ışık değerlerini telafi etmesine yardımcı olur.

Temelinde elektronik değişken ND sistemi, ortamdaki ışık koşulları aşırı parlak veya sürekli değiştiğinde bile kullanıcıların kameralarının pozlama ayarlarını ve alan derinliğini kontrol etmelerine olanak tanır.

Bu gerçekten etkileyici bir teknolojidir ve diğerlerinin yanı sıra Sony’nin FX6, FX9, FS5, FS5 II, FS7 II ve Burano kameralarında mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.