Teknoloji

Instagram’da NFT Böyle Görünüyor

Instagram, NFT’leri test etmeye başladı ve şirket bugün bunun nasıl görüneceğini paylaştı. Bu özellik dijital bir cüzdana bağlanacak, kullanıcıların dijital koleksiyonları paylaşmasına ve yaratıcı ile koleksiyoncuyu otomatik olarak etiketlemesine olanak tanıyacak.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve Instagram başkanı Adam Mosseri , bu hafta NFT’lerin sosyal medya uygulamasına nasıl ve neden geleceğini açıklayan videolar yayınladı. Şirketin NFT’leri entegre etmesinin belirtilen nedeni, hayranların dijital koleksiyon satın alarak en sevdikleri yaratıcıları desteklemelerine izin vermektir.

Mosseri, içerik oluşturucuların para kazanabileceği birçok yol olduğunu, ancak bunların hızla değişme ve tahmin edilemez olma eğiliminde olduğunu söylüyor. Doğru olsa da, değeri çılgınca salınan NFT’lerin bu soruna iyi bir cevap olduğu konusunda kafa karıştırıcı bir sonuçla bunu takip ediyor.

Mosseri, “İçerik oluşturucu ekonomisi Instagram için inanılmaz derecede önemli” diyor. “Ancak endüstri olarak çözmemiz gereken zorlu şeylerden biri, içerik oluşturucuların sevdikleri şeyi yaparak geçimlerini sağlamalarına nasıl yardımcı olacağımızdır. Şu anda içerik oluşturucuların para kazanması için bir dizi farklı yol var, ancak bunların çoğu tahmin edilemez ve hızla değişiyor. Şimdi, içerik oluşturucuların bir alt kümesi için gerçekten ilginç bir fırsatın NFT’ler olduğunu düşünüyoruz.”

Meta ayrıca, içerik oluşturucuların “işleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak” için NFT’leri kullanabileceğini iddia ediyor.

Bu amaçla Meta, dijital koleksiyonları, oluşturdukları veya satın aldıkları Instagram’da NFT’leri paylaşabilecek “bir avuç” ABD merkezli yaratıcıyla test ettiğini söylüyor. Sistem üç ana nokta içerir: dijital bir cüzdana bağlanma yeteneği, bir NFT’yi paylaşma yeteneği ve bu içeriğin oluşturucu ve toplayıcıya otomatik olarak etiketlenmesi.

Instagram'da NFT Böyle Görünüyor

Dijital bir cüzdan bağlandığında, içerik oluşturucular ve koleksiyoncular, Instagram’da bu cüzdandan hangi NFT’leri paylaşmak istediklerini seçme olanağına sahip olacaklar. Paylaşıldıktan sonra Meta, NFT hakkında halka açık bilgileri görüntüleyen bir “ışıltı” efekti sergileyeceğini söylüyor. Son olarak, kullanıcının gizlilik ayarlarına bağlı olarak, NFT otomatik olarak yaratıcıya ve toplayıcıya atfedilecektir.

Instagram, lansman sırasında Ethereum ve Polygon blok zincirlerini destekleyecek ve “yakında” Flow ve Solana’yı eklemeyi planlıyor. Desteklenen cüzdanlar arasında Rainbow, MetaMask ve Trust Wallet yer alıyor ve şirket Coinbase, Dapper ve Phantom için desteğin geleceğini söylüyor. Şirket, Instagram’da NFT göndermek veya paylaşmakla ilgili herhangi bir ücret olmayacağını söylüyor.

Instagram'da NFT Böyle Görünüyor

Meta, “NFT’ler için destek oluşturarak erişilebilirliği iyileştirmeyi, giriş engellerini azaltmayı ve NFT alanını tüm topluluklar için daha kapsayıcı hale getirmeye yardımcı olmayı amaçlıyoruz” diyor. “Instagram’ı herkes için güvenli ve eğlenceli bir yer olarak tutmamız da önemli. Bu nedenle, insanlar hesaplarını güvende tutmak ve topluluk yönergelerimize aykırı olan dijital koleksiyonları bildirmek için araçlarımızı kullanabilirler.”

Meta, NFT’lerin büyük çevresel etkileri olduğunun bilindiğini anladığını ve şirketin web sitesinde daha ayrıntılı olarak açıkladığı bir girişim olan yenilenebilir enerji satın alarak emisyonların azaltılmasına yardımcı olmayı planladığını söylüyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu