Satın Alma Rehberi

2024’ün En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Son yıllarda aynasız fotoğraf makinelerinin popülaritesinin arttığı görülürken, DSLR fotoğraf makineleri hâlâ birçok fotoğrafçının ticari araçları arasında yer tutuyor. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar için onları birinci sınıf seçim haline getiren çeşitli avantajlara sahiptirler. Bunlara optik vizör avantajları, daha iyi ergonomi, daha uzun ömürlü piller ve daha geniş lens seçeneği dahildir.

Giderek daha fazla sayıda DSLR daha ucuz hale geliyor ve bu da onları aynasız kameralara kıyasla fotoğrafçılığa girmenin daha uygun fiyatlı yolları haline getiriyor.

Bununla birlikte, hala oldukça iyi fırsatlarla sunulan gerçekten inanılmaz kameralar var. Ancak sizin için en iyi DSLR’nin bütçenize ve kamerayla ne çekmeyi planladığınıza bağlı olduğunu unutmayın. DSLR almaya karar verdiyseniz ancak hangi modeli alacağınızdan henüz emin değilseniz seçenekleri sizin için daralttık.

Aradığımız şey

Basitçe söylemek gerekirse, DSLR’leri hala mükemmel araçlar haline getiren özelliklerin en iyi kombinasyonunu mevcut en iyi fiyat noktalarında taşıyan modellere ışık tutmak istedik. Örneğin, DSLR’ler aynasız fotoğraf makinelerinden açıkça daha büyüktür, ancak birçok fotoğrafçı bunların tutulmasının hala daha rahat olduğunu düşünmektedir.

Ayrıca hangi modellerin otomatik odaklama, düşük ışık performansı ve video özelliklerini daha popüler aynasız modellerle eşit veya daha iyi tutmaya devam ettiğini görmek istiyoruz.

Her zaman olduğu gibi, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her fotoğrafçı için bir şeyler içeren bir seçki oluşturmak istedik.

Genel Olarak En İyi DSLR: Canon EOS-1D X Mark III

2024'ün En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Canon’un en yeni profesyonel amiral gemisi kamerası olarak Ocak 2020’nin başlarında piyasaya sürülen EOS-1D X Mark III , hem fotoğraf hem de video çekiminde önceki modele göre kayda değer bir sıçrama yapma konusunda gurur duyuyordu.

Bu tam çerçeve DSLR, Dual Pixel AF’ye sahip güncellenmiş 20,1 MP CMOS sensör, yeni bir DIGIC X görüntü işlemcisi, daha az titreşim ve kararma için yeni bir ayna tahrik mekanizması, inanılmaz derecede hızlı sürekli çekim hızları (optik lens kullanılarak 16 fps’ye kadar) ile donatılmıştır. vizör ve Canlı Görünümde 20 fps), makine öğrenimini kullanarak AF nesne tanıma, 191’e kadar AF noktasına (OVF) sahip gelişmiş Canlı Görünüm ve vizör AF sistemleri ve çift CFExpress kart yuvası. Video tarafında ise 5.5K/60p 12 bit RAW video kaydı, kırpılmamış 4K/60p 4:2:2 10 bit H.265/HEVC kayıt ve HEIF 10 bit kayıt bulunuyor.

Bunun gibi özelliklerle, çok yönlü EOS-1D X Mark III’ü çok çeşitli fotoğrafçıların, özellikle de spor, vahşi yaşam ve etkinlik çekimi yapan profesyonel fotoğrafçıların elinde görmek kolaydır. Gövde esas olarak önceki modellerle aynı olduğundan, uzun süredir Canon fotoğrafçıları da zaten tanıdıkları kontrollere sahip bir kamerayı kullanmaktan mutluluk duyacaktır. İki CFExpress kart yuvası, görüntülerinin bir yerine son derece hızlı iki kartta olmasını tercih edenler için de kullanışlıdır.

Bazıları, Nikon’un profesyonel spor fotoğrafçılığına yönelik en yeni ve en harika ürünü olan D6‘nın bu kategoride yarışabileceğini söyleyebilir . Ancak 1D X Mark III pek çok kategoride onu geride bırakıyor; en önemlisi sürekli çekim hızı, canlı görüntü otomatik odaklama, esasen 1000 çekimlik sınırsız arabellek ve video yetenekleri. 1D X Mark III’ün Dual Pixel CMOS AF sistemi aynı zamanda nesneleri daha doğru şekilde takip edebiliyor ve D6’nın çok daha yavaş olan kontrast algılamalı otomatik odaklamasına kıyasla daha hassas göz otomatik odaklaması elde edebiliyor. Video çekimine gelince, 1 DX Mark III daha fazla video özelliğiyle D6’yı geride bırakıyor.

Çoğu Kişi İçin En İyi DSLR: Canon EOS 90D

DSLR Fotoğraf Makineleri

Piyasaya sürülmesinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen orta sınıf Canon EOS 90D, profesyonel tüketiciler için hala iyi ve uygun fiyatlı bir DSLR olmaya devam ediyor. 1,6x kırpma özelliğine sahip 32,5 megapiksel APS-C CMOS sensörü, DIGIC 8 görüntü işlemcisi, 3 inç Değişken açılı LCD dokunmatik ekranı, %100 kapsamalı optik vizörü ve AF joystick’i vardır. Temel özellikler arasında 45 çapraz tip AF noktasına sahip Dual Pixel CMOS AF sistemi, 11 fps’ye kadar sürekli çekim ve Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı yer alıyor. Video çekimine gelince, EOS 90D kırpmasız UHD 4K 30p ve Full HD 120p çekim yapabiliyor.

Bunlar, çeşitli fotoğrafçılık türleriyle uğraşan çoğu tüketici için yeterli olması gereken özelliklerden sadece birkaçıdır. EOS 90D, özellikle Canon’un harika portre lensleri seçenekleriyle, portre fotoğrafçılığına adım atmak isteyenler için iyi bir seçimdir. Yüz Algılama AF ve Göz Algılama AF, keskin odaklanmış portrelerin çekilmesine de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hava koşullarına karşı dayanıklı olduğundan seyahat ve manzara fotoğrafçılığı için de idealdir. Bu arada, 100-25.600 ISO aralığı ve -3 EV kadar düşük çalışma aralığı, düşük ışıkta doğru otomatik odaklamaya olanak tanır. Kit lensi vasat olsa da, yapmak istediğiniz fotoğrafçılık için onu daha yetenekli bir camla eşleştirebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çoğu Profesyonel için En İyi DSLR: Nikon D850

nikond850

Nikon D850 neredeyse dört yaşında olsa da bu tam çerçeve DSLR, profesyonel fotoğrafçılar için yetenekli bir araç olmaya devam ediyor. 46 MP arkadan aydınlatmalı CMOS sensör, AE/AF ile 7 fps sürekli çekim modu, 153 noktalı AF sistemi, 3,2 inç eğilebilir dokunmatik ekran, aydınlatmalı kontroller ve gelişmiş timelapse özelliklerine sahiptir. Video çekimi için, 30p’ye kadar tam genişlikte UHD 4K çekim, 120p’ye kadar 1080 video ve kamera içi 4K timelapse video oluşturma özelliklerine sahiptir. Daha ince bir forma, daha iyi kavramaya ve hava şartlarına karşı geliştirilmiş olduğu iddia edilen sızdırmazlığa sahip olan bu model, çeşitli koşullarda daha iyi yol tutuşu ve dayanıklılık vaat ediyor.

Profesyonel fotoğrafçıların farklı ışık koşullarıyla baş etme konusunda da çevik olmaları gerekecek ve bu model buna hazır. Arkadan aydınlatmalı sensör, gelişmiş düşük ışık performansı ve kenarlara yakın görüntü kalitesi sağlar. D810’da olduğu gibi D850 de parlak koşullarda daha iyi fotoğraflar ve daha geniş bir dinamik aralık için ISO 64 moduna sahiptir. Tüm bunlara Nikon’un amiral gemisi spor DSLR’si D5’in tüm AF yeteneklerini ekleyin ve çok çeşitli profesyonel uygulamalar için son derece yetenekli bir fotoğraf makinesine sahip olun.

Ekim 2020’de yaşanan 500 dolarlık fiyat indirimi, D850’yi tam çerçeve profesyonel bir DSLR almak isteyen herkes için daha da uygun fiyatlı bir seçenek haline getirdi.
Şimdi bazılarınız Canon 5D Mark IV’ün bu amaca daha uygun olduğunu söyleyebilir. Ancak şirketin son 5 serisi DSLR’si, zayıf video özellikleri ve yetersiz dinamik aralığıyla aslında genel bir hayal kırıklığıydı. Canon kullanıcısının teorik olarak Mark III’e yükseltme yapması iyi olsa da, parayı zaten piyasaya sürüldüğü zamanın gerisinde olan bir DSLR’ye harcamak yerine Canon’un aynasız tekliflerine geçmek aslında daha akıllıca olacaktır. Tüm profesyonel seviye DSLR’ler arasında DSLR nesillerinin en zayıfıydı.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi DSLR: Canon EOS 250D

Canon EOS 250D

Fotoğrafçılığa daha ciddi bir şekilde yeni başlayanlar için, iki yaşındaki Canon EOS 250D, akıllı telefon kamerasından iyi bir sıçrama olacaktır. Bu ultra kompakt DSLR fotoğraf makinesi, işi öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte gelir: 24 megapiksel APS-C sensör, sensör üzerinde hızlı Çift Piksel otomatik odaklama, ikincil 9 noktalı otomatik odaklama sistemine sahip optik vizör, tam eklemli dokunmatik ekran, 4K video kaydı (1,7x kırpmayla da olsa), fotoğraf aktarımı için Bluetooth bağlantısıyla Wi-Fi ve optik vizör kullanıldığında 1.070 çekime kadar pil ömrü (Dual Pixel AF ile canlı görüntü kullanıldığında 320 çekim).

Harika fotoğraflar üreten 24 megapiksel APS-C kameralarla dolu bir alanda, Rebel SL3’ü aynı görüntü kalitesini sunan daha popüler aynasız modellerden daha iyi bir seçim haline getiren şey nedir? Temel olarak mükemmel, başlangıç ​​seviyesi dostu “yönlendirmeli” mod ve optik vizör tercihi. Kılavuz modunu kullanarak yeni başlayanlar, uygun pozlamanın ne olduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaklar. Optik vizör bu özelliğin yanı sıra harika çalışıyor çünkü esasen ekranda yalnızca kılavuz modunu kullanabiliyor, ardından kompozisyonu oluşturup vizör aracılığıyla çekiminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunu elektronik vizörlü aynasız kameralarla yapamazsınız çünkü hem ekran hem de vizör size yalnızca sahnenizin canlı görüntüsünü gösterecektir.

En İyi Kompakt DSLR: Pentax K-3 Mark III

pentaxk3iii

Yeni duyurulan Pentax K-3 Mark III, önceki versiyonundan gelen önemli güncellemeler nedeniyle kompakt DSLR hayranlarının radarındaydı. Stabilize edilmiş 25,7 megapiksel arkadan aydınlatmalı CMOS sensörü, 1,05x büyütme ve göz algılamalı AF’ye sahip yeni bir optik vizör ve 12 fps’ye kadar hız sağlayan yeni bir deklanşör mekanizması gibi ana bileşenlerinin çoğu tamamen yükseltildi veya değiştirildi. devamlı atış. Gövde içi stabilizasyon sistemi artık K montajlı bir kamerada görülen en yüksek değer olan 5,5 EV düzeltmeye sahip. Tamamen yeni SAFOX 13 AF modülü ayrıca 25 çapraz tip içeren 101 AF noktasıyla önceki versiyona göre daha geniş bir çerçeve kapsamına sahiptir. Ricoh’a göre K-3 Mark III, makine öğrenimi sayesinde artık daha iyi bir AF takip performansına sahip.

Peki Ricoh’un yeni amiral gemisi APS-C DSLR’yi dikkat edilmesi gereken bir ürün yapan şey nedir? Yüksek ISO çekimi açısından full-frame sensörlü kameralarla rekabet edebilir. Pentax DSLR’leri kapsamlı bir şekilde kullandıysanız, ilk incelemeler, ele nasıl sığdığından ne kadar hızlı çalıştığına kadar kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğinizi söylüyor. Eğer bir Pentaxlıysanız, bu kompakt model muhtemelen beklediğiniz teknik yükseltmeleri taşıyor.

Devamını oku : İnceleme: Pentax K-3 III

Spor için En İyi DSLR: Nikon D500

nikond500

Daha önce bahsettiğimiz diğer profesyonel DSLR modelleri bir spor fotoğrafçısına kesinlikle çok iyi hizmet edecektir. Başka bir seçeneğe sahip olmak istiyorsanız, beş yaşındaki Nikon D500 de bu aksiyon çekimlerini yakalamada başarılı olacaktır. Bu üst düzey, yarı profesyonel kırpma sensörlü DSLR, yeni bir 20,9 megapiksel CMOS sensöre, Nikon’un yeni AF noktası seçicili profesyonel AF sistemine, 10 fps sürekli çekime, büyük bir optik vizöre ve eğilebilir dokunmatik ekrana sahiptir. Aynı zamanda profesyonel seviye Nikon D5’in 153 noktalı faz algılamalı otomatik odaklama dizisini ve EXPEED 5 işlemcisini de miras alarak performans, hassasiyet ve düşük ışık özellikleri arasında en iyi dengeyi kullanmasına olanak tanıdı.

Üretimi durdurulan D5, daha büyük sensörü nedeniyle görüntüleme yetenekleri açısından üstünlük sağlamış olabilir. Bu, bunun yerine az kullanılmış bir D5 almayı düşünmenize yol açabilir. Yine de D500, ileri düzey DSLR kullanıcılarına yönelik bir dizi başka özellik ile bu açığı kapatıyor. Bunlar arasında dahili Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı, daha esnek çekim için eğilebilir arka ekran, daha yüksek dinamik aralık ve elbette daha uygun fiyat yer alıyor. D5 gibi D500 de 2,25x kırpmayla 4K UHD videolar çekebiliyor.

Yakın zamanda herhangi bir üst düzey Nikon DSLR’ye sahipseniz, bu orta boyutlu atıcı elinizdeyken kendinizi evinizdeymiş gibi hissedecektir. D5 sizin için çok büyükse, daha küçük olan D500 harika bir alternatiftir. Hafif, hava koşullarına dayanıklı gövdesi, iyi yerleştirilmiş kontrolleri ve ergonomisiyle aksiyonu sizinle birlikte kovalamaya hazır, yetenekli bir kameraya sahip olacaksınız.

Paranın Karşılığını Veren En İyi DSLR: Nikon D780

nikond780

Nikon D750 birçok kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı DSLR fotoğraf makinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Halefi D780 onun izinden gidiyor ancak daha yetenekli hale getirildi. Hala 24,5 megapiksel sensörü ve 51 noktalı AF sistemini taşıyor, ancak onu özel kılan şey, içinde çok sayıda aynasız teknolojisinin bulunması. Böyle bir kombinasyon bir DSLR’de ilk kez görülüyor. Yani aslında bir DSLR fiyatına çok sevilen D750’den ve çok yönlü Nikon Z6’dan en iyi verimi alıyorsunuz.

D780, şirketin üst düzey DSLR’lerinin özelliklerini daha küçük, daha hafif ve daha ucuz bir gövdede bir araya getiriyor. Arkadan aydınlatmalı tam çerçeve CMOS sensör, maksimum 51200 ISO (204800’e genişletilebilir), tam çözünürlükte 7 fps sürekli çekim (elektronik deklanşör kullanılarak 12 fps) ve Z6’da görülen aynı EXPEED 6 görüntü işlemcisine sahiptir. ve Z7 tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri. Bunlar ona daha yüksek hızlar, daha iyi düşük ışık performansı ve daha düşük enerji tüketimi sağlar.

Optik vizörlere alışkınsınız ama aynı zamanda güvenilir canlı önizleme çekimine geçiş yapma esnekliğini de mi istiyorsunuz? D780 size her ikisini de sunar. Optik vizör, D5’te olduğu gibi gelişmiş AF algoritmasına sahip 51 noktalı bir AF sistemi kullanır. Canlı görüntülemeye geçtiğinizde Z6’nın 2.733 noktalı odak düzlemli Hibrit AF sistemini çerçevenin %90’ında kullanacaksınız.

Video çekimine gelince, D780 aynı zamanda Z6 teknolojisi sayesinde Nikon DSLR’ler arasında en güçlü video özelliklerini de taşıyor. Bunlar arasında tam piksel okumalı 40 fps’de tam çerçeve 4K video, N-Log veya HDR destekli 10 bit çıkış ve aralık ölçer yer alıyor.

Tüm bu özellikler ve daha fazlası bir araya gelerek size neredeyse her türlü fotoğrafçılıkta kullanabileceğiniz bir DSLR sunuyor. Hava koşullarına dayanıklı gövdesi, USB şarjı ve mükemmel pil ömrü, onu seyahat fotoğrafçılığı için mükemmel bir arkadaştır. Ayrıca manzara fotoğrafçılığı için yeterince iyi bir çözünürlüğe ve çok iyi JPEG ve RAW dosyalarına sahiptir.

Vizörden çekim yaparken göz algılama eksikliğini giderebilirseniz portre ve yaşam tarzı fotoğrafçılığındaki performansından memnun kalacaksınız. Elbette D750’nin halefi olarak düğün fotoğrafçıları için iyi bir seçim. Spor fotoğrafçılığı için en hızlı kamera ya da sokak fotoğrafçılığı için en göze çarpmayan kamera olmayabilir ama yine de işi halleder. En önemlisi, yükseltme yapmak isteyen bir D750 kullanıcısıysanız, buna yönelmeniz büyük olasılıkla size en çok fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.