Ekipmanlar

Ödüllü Astrofotografların Kullandığı En Popüler Ekipmanlar

Ödüllü Astrofotografların Kullandığı En Popüler Ekipmanlar
Soldaki resim: Pandora’nın Kutusu – Derek Horlock, 2023 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Kısa Listeye Alındı

Skies and Scopes, Royal Observatory Greenwich Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasında kısa listeye alınan görüntülerin yıllık ekipman analizini yayınladı.

Ekipman araştırması, astrofotoğrafçıların hangi kameraları, lensleri, teleskopları, montaj parçalarını ve yıldız izleyicileri kullandığını ve belki de en ilginci, seçimlerin zaman içinde nasıl değiştiğini belirlemek için Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının son altı yılındaki 828 kısa listeye alınmış görüntüyü kullanıyor.

Aynasiz Fotograf Makineleri Son Iki Yilda DSLRleri Geride Birakti

Fotoğrafçılıktaki genel eğilimi yansıtan astrofotoğrafçılar, sürekli olarak DSLR’den aynasız kameralara geçiyorlar. 2023’te kısa listeye giren fotoğrafçıların %58’i aynasız fotoğraf makinesi kullanırken %42’si DSLR ile çekim yaptı. Geçen yıl bu fark aynasızlar lehine %52’den %48’e çok daha yakındı. 2021’de DSLR’ler %68 ile %32 arasında oldukça sağlıklı bir farka sahipti. Anketlerin ilk yılı olan 2018’de fotoğrafçıların yalnızca %17’si aynasız fotoğraf makinesi kullanıyordu.

Astrofotografide DSLR ve Aynasiz Fotograf

Skies and Scopes, fotoğrafçıların kullandıkları kamera türünü değiştirirken markayı değiştirmediklerini ve tam çerçeve görüntü sensörlerinden nadiren uzaklaştıklarını belirtiyor.

Geçtiğimiz altı yıla bakıldığında, 800’den fazla kısa listeye alınan fotoğrafın %40’ını çeken Canon en popüler marka olurken, Nikon ve Sony ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Bu üç şirket, ödül alan astrofotografçılar arasında %97 gibi devasa bir paya sahip.

Son Iki Yilda Canon vs Nikon vs Sony

Ancak yalnızca son iki yılda Nikon zirvede yer alırken, onu Sony ve Canon takip ediyor. Canon DSLR fotoğraf makineleri astrofotografçılar arasında oldukça popüler olsa da şirketin aynasız seçenekleri astrofotograf çevrelerinde o kadar güçlü bir etki yaratmıyor. Canon EOS 6D yine de en başarılı kamera modelleri listesinin başında yer alıyor. En yüksek sıralamaya sahip aynasız fotoğraf makinesi altıncı sırada yer alan Sony a7 III olurken, onu Sony a7R III ve Nikon Z6 II takip ediyor.

eos 6d
Canon EOS 6D, diğer DSLR fotoğraf makineleri gibi, bugünlerde astrofotoğrafçılar arasında daha az popüler olabilir, ancak son altı yılda çok popüler olduğunu kanıtladı.

Fujifilm, Panasonic ve OM System (eski adıyla Olympus) gibi markalar genellikle fotoğrafçılar arasında popüler olsa da, astrofotoğrafçılar muhtemelen ürün serilerinin çoğunun APS-C ve Micro Four Thirds kameralardan oluşması nedeniyle bu markaları tercih etmiyorlar. Son altı yılda kısa listeye alınan fotoğrafların %87’si 35mm görüntü sensörleriyle çekildi. Yalnızca yatay astro görüntülere bakıldığında %92 tam çerçeve ve %8 APS-C bulunur.

Aurorae Emerald Roots
Zümrüt Kökleri © Lorenzo Ranieri Tenti | Aurorae kategorisinde kısa listeye alınan fotoğraf, 2023 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı
Aurorae Arctic Gates
Arktik Kapılar © Daniel Viñé Garcia | Aurorae kategorisinde kısa listeye alınan fotoğraf, 2023 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı

Anket aynı zamanda popüler odak uzaklığı tercihlerine de bakıyor. Yalnızca manzara astrofotoğrafçılığı görüntüleri göz önüne alındığında, derin uzay görüntüleri çok farklı optiklerle çekildiğinden, tüm resimlerin %23’ünün ultra geniş görüş alanında çekildiği 14 mm açık ara favoridir. 24mm, 35mm, 20mm ve 16mm ilk beşi tamamlıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, odak uzaklığı ne olursa olsun astrofotoğrafçılar hızlı diyafram açıklıklarını tercih ediyor.

People and Space Sperrgebiet
Sperrgebiet © Vikas Chander | Kısa listeye alınan görsel, İnsanlar ve Uzay kategorisi, 2023 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı
Best Newcomer Radio Polaris
Radio Polaris – João Yordanov Serralheiro, En İyi Yeni Gelen, 2023 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı

Birinci taraf lensler birçok fotoğrafçılık türü için popüler olsa da, astronotlar konu astro olunca büyük bir çoğunlukla üçüncü taraf lensleri tercih ediyor. Ankette analiz edilen görüntülerin %62’sini oluşturan Sigma, Tamron ve Rokinon en popüler lens markalarıdır.

Anket aynı zamanda derin gökyüzü, güneş ve ay görüntüleri için ayrıntılı kullanım istatistikleri de sunuyor. Skies and Scopes ayrıca teleskop markalarını ve modellerini, ayrıca montaj parçalarını ve izleyicileri de kapsar. Bunlar geleneksel gece manzarası tarzı astrofotografinin kapsamı dışında olsa da, derin gökyüzü fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz ürünlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.