Kütüphane

Tam Kare Kamera Nedir?

Fotoğrafçılar, özellikle yeni bir kamera satın almak istediklerinde, sensör boyutunu her zaman duyarlar. Bunlar arasında APS-C, Four Thirds, 1″ ve tabii ki diğerlerinin karşılaştırıldığı referans formatı olan full frame bulunur. Ancak tam kare kamera nedir ve bir fark yaratır mı?

Bu yazıda, fotoğrafçılıkta tam kare kameranın ne olduğunun temellerini ve bir sonraki kameranız olarak bir kamera almayı düşünmeniz gerekip gerekmediğini açıklayacağız.

Tam Kare Kamera Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, tam çerçeve kamera, tam çerçeve 35 mm film ile aynı boyutta bir görüntü sensörüne sahiptir. 3:2 en boy oranıyla, sensörün boyutu 36 mm × 24 mm’dir ve sensör, kameranın içinde 35 mm’lik bir film rulosu varmış gibi tam görüş alanını yakalar. Sadece dijitalde.

Tam Kare Kamera Nedir?
“Tam kare” bir dijital kameradaki görüntü sensörünün boyutu, 35 mm’lik bir film karesiyle aynıdır.

Bu, Gelişmiş Fotoğraf Sistemi negatif filminin C (veya “Klasik”) formatına kabaca eşdeğer bir sensör boyutu olan APS-C (Gelişmiş Fotoğraf Sistemi tip-C) ile tezat oluşturur. Bu format, aynı zamanda standart 35 mm film stoğu kullanan ancak kareleri 35 mm fotoğraf makinesi gibi yatay olarak değil, film üzerine dikey olarak kaydeden Süper 35 mm sinema filmi formatına eşdeğerdir.

35mm still vs motion picture film frames
Tam kare sensör, 35 mm filmdeki (solda) yatay kareye eşdeğerken APS-C, 35 mm filmdeki (sağda) dikey kareye eşdeğerdir.

35 mm film üzerine sabit kamera ile yatay olarak kaydedilen bir fotoğraf çerçevesi 24×36 mm, hareketli görüntü kamerası tarafından dikey olarak kaydedilen bir çerçeve kabaca 1,4-1,6 kat daha küçüktür, bu da APS-C görüntü sensörlerinin kırpma faktörü olarak tanıyabilirsiniz .

Orta format ve geniş format olarak bilinen sensör formatları olan tam çerçeveden daha büyük görüntü boyutları vardır, ancak klasik 35 mm çerçeve, “tam çerçeve” terimi ve kırpma faktörlerinin ölçüldüğü boyut için referans boyutu olmaya devam etmektedir.

Full Frame Kameraların Avantajları

Daha Fazla Çözünürlük

Kodak’a göre, 35 mm’lik bir filmin tam karesi 6K’lık etkin bir çözünürlüğe sahip. Tam kare kameralar yaklaşık on yıldır piyasadayken, görüntü sensörlerinin filmle aynı fiziksel çözünürlüğe ulaşması ancak son zamanlarda mümkün oldu. Bununla birlikte, uzun geliştirme süresine rağmen, sensörler artık çözünürlük kalitesini aşıyor, bu da filmle temel karşılaştırmayı biraz eski haline getiriyor.

Daha geniş yüzeyinde daha fazla piksel alanıyla, tam çerçeve sensörler genellikle kırpma sensörlerinden daha yüksek çözünürlük sunar.

full frame and common sensor sizes
Diğer yaygın görüntü sensörü formatlarına göre tam kare boyutu.

Daha Geniş Görüş Alanı

Bir lens, tam çerçeve bir kamerada, kırpma sensörlü bir kamerada olduğundan daha geniş bir görüş açısına sahip olacaktır. Manzara fotoğrafçılığı ve emlak fotoğrafçılığı gibi belirli türlerde çalışan fotoğrafçılar , herhangi bir sahneyi daha fazla yakalayan lenslerinden yararlanabilirler.

angle of view full frame vs aps c
Aynı merceğin bir APS-C fotoğraf makinesine kıyasla tam çerçeve bir fotoğraf makinesinde nasıl daha geniş bir görüş açısı üreteceğini ve tam çerçeve üzerinde 70 mm’lik bir merceğin bir APS-C’de 50 mm’ye eşdeğer 35 mm olduğunu gösteren bir çizim.

Ekstremlerde daha iyi

Tam kare sensörün diğer sensör boyutlarına göre avantajları oldukça açıktır. Daha büyük. Sensör ne kadar büyük olursa, sensör o kadar fazla ışık toplayabilir ve çok daha az gürültü ile. Bu görüntünün çözünürlüğü ile ilgili değil, unutmayın. APS-C 4K sensörleri ve tam kare 4K sensörleri vardır. Ancak fark, özellikle düşük ışıkta gürültüdedir. Tipik olarak daha büyük piksel alanlarına sahip olduklarından, tam çerçeve sensörler genellikle düşük ışıklı ortamlarda daha iyi ve daha az gürültülü fotoğraflar çekmede üstündür.

Sonuç olarak, tam kare sensör, APS-C veya Micro 4/3s’den daha büyük olmasına rağmen, daha iyi düşük ışık performansı ve daha keskin bir görüntü sunar.

Tam kare kameralar ayrıca, aşırı aydınlık ve karanlıkta çok daha fazla ayrıntı sunan daha büyük bir dinamik aralığın keyfini çıkarır. Daha derin siyahlar ve daha yüksek pozlama alanlarında daha fazla ayrıntı. Bu, daha fazla kontrastlı görüntüler çekebilmek veya bir görüntü fazla veya az pozlanmış olduğunda, eklenen dinamik aralık sayesinde bir görüntüyü son işleme ile kaydetme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Kırpılmış bir görüntü sensörüyle yakalanan benzer bir görüntü üzerinde patlamış parlak noktaları veya daha derin gölgeleri kurtarmak için daha fazla serbestlik olacaktır.

‘Daha Fazla Bokeh’ (Gibi)

Tam çerçeve kameranın bir başka avantajı da kırpma sensörlü kameradan ” daha fazla bokeh ” yakalama yeteneğidir . Aynı objektif odak uzaklığı ve diyafram, hem tam çerçeve hem de APS-C fotoğraf makinelerinde aynı mesafeden bir nesneyi çekerken aynı alan derinliğine neden olurken, görüş açısı (ve dolayısıyla kompozisyon) farklı olacaktır.

Aynı lensle tam kare ile aynı kompozisyonu elde etmek için, APS-C kamera kullanan bir fotoğrafçının konudan uzaklaşması gerekir. Ve kamera konudan ne kadar uzak olursa, alan derinliği o kadar derin olur (ve o kadar az bokeh elde edersiniz).

full frame versus crop sensor depth of field and bokeh by manny ortiz
Aynı lensi kullanırken ve aynı kompozisyonu çerçevelerken, bir tam çerçeve kamera (solda), kırpma sensörü ile artan kamera-konu mesafesi nedeniyle kırpma sensörlü bir kameradan (sağda) daha sığ bir alan derinliği ve daha fazla bokeh üretecektir. Bu karşılaştırma fotoğrafları , portre fotoğrafçısı ve YouTuber Manny Ortiz tarafından çekildi .

Başka bir deyişle, kırpma sensöründen tam çerçeve bir fotoğraf makinesine geçen bir fotoğrafçı, farklı kameraların bir sonucu olmasına rağmen, nesneleri tam olarak aynı şekilde çerçevelerken lens koleksiyonlarının aniden daha fazla bokeh yakaladığını görecektir. özne mesafesi ve sensörün kendisi değil.

Full Frame Kameraların Dezavantajları

Daha iyi çözünürlük, daha düşük gürültü, daha iyi düşük ışık performansı ve daha bulanık bokeh ile, bir fotoğrafçı için tam çerçeve bir kamera seçmek hiç de kolay değil gibi görünüyor. Bekle. Kırpma ile karşılaştırıldığında tam kare ile bazı ödünleşimler vardır .

Ebat ve ağırlık

İlk olarak, en azından DSLR’ler söz konusu olduğunda, kameralar ekin sensörü kuzenlerinden tipik olarak daha ağır ve daha hacimlidir. Bu, tek lensli refleks (SLR) kameraların yerini hızla alan aynasız kameraların popülaritesi ile hızla değişiyor. Ancak kafa kafaya, tam çerçeve bir kamera APS-C veya Micro 4/3s kameradan daha büyük ve daha ağır olacaktır. Ve APS-C aynasız kameralar artık full frame kardeşlerine göre daha fazla taşınabilirlik sunuyor.

canon full frame vs aps mirrorless cameras eos r vs eos r10
Canon EOS R tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi, Canon EOS R10 APS-C aynasız fotoğraf makinesinden daha büyük ve daha ağırdır.

Daha Az Uyumlu Lens

Canon gibi bazı markalar için, tam çerçeve kameralar adaptörsüz kırpılmış sensör lenslerini kabul edemezken, kırpma sensörlü kameralar hem tam çerçeve hem de kırpma sensörlü lensleri kullanabilir. Bu, “flanş mesafesi” veya merceğin ucundan sensöre olan mesafe ile ilgilidir. Lens aynanın önüne geçiyor, bu yüzden bir adaptöre ihtiyaç var.

Bir adaptör olsa bile, görüntü çemberi tam çerçeve sensöründe de vinyetlenir, bu nedenle daha küçük bir lens, tam çerçeve lens gibi tüm görüntüyü yakalayamaz. Sonuç, fotoğrafın etrafında dönen siyah mektup kutusundan kaçınmak için herhangi bir şekilde kırpmak zorunda kalmaktır.

Ancak diğer birçok marka için APS-C lensleri, lens yuvaları eşleştiği sürece tam çerçeve kameralara monte edilebilir.

Daha pahalı

Tam çerçeve kameralar da genellikle kırpma kameralarından daha pahalıdır. Açıkçası, daha büyük bir sensör boyutu ve daha ciddi fotoğrafçılardan oluşan daha küçük bir müşteri tabanı ile uğraşırken, sonuç tek bir üretim çalışmasında daha az sensör üretiyor ve bu da maliyete dönüşüyor. Ancak, eski atasözü “ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz” devreye giriyor. Tam çerçeve bir sensör tercih edilirse, yatırımın karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

En iyi tam çerçeve lensler ayrıca, özellikle kırpma sensörleri için tasarlanmış lenslerden genellikle daha pahalıdır (ve daha yüksek kalitededir).

Veri depolama

Tam çerçeve sensörlerin daha yüksek çözünürlüğü ile daha büyük dosya boyutları gelir. Fotoğrafçıların daha büyük görüntülerin artan depolama yüküyle uğraşması gerekecek, bu nedenle yedekleme sürücüleri ve bulut hizmetleri gibi şeylere harcanan maliyet, kırpma sensörlü bir kameradan daha küçük görüntüler çekerken olduğundan daha büyük olacaktır.

Son Sözler

Tam çerçeve bir kameraya mı ihtiyacınız var? Eh, başlangıçta, tam çerçeve kesinlikle avantajlar sundu. Bugün bile, özellikle profesyoneller için faydaları var. Ancak profesyoneller bile performans eğrisinin tam kare ve daha küçük sensörlü benzerleri arasında düzleştiğini görmeye başlıyor. Daha küçük lenslerle daha mobil bir platform seçmek, görüntü sensörlerinin çözünürlüğü daha yüksek olduğundan ve işlem sonrası ve hesaplamalı fotoğrafçılık, daha küçük bir sensörün eksikliklerinin en azından bir kısmını hafiflettiğinden, birçok atıcının keyfine varabileceği bir lükstür.

Sonuç olarak, fotoğrafın tercihi ve tarzı gelir. Bir spor fotoğrafçısı, özellikle daha büyük odak uzunluklu lenslerle uğraşırken daha hafif ve mobil bir platform isteyebilir. Bu arada, bir portre fotoğrafçısı, kamerayla çok fazla hareket etmediğinden, tam çerçeve kameranın sunduğu ekstra alan derinliği kontrolünü isteyebilir. Sonra her iki dünyanın da en iyisini isteyebilecek bir moda fotoğrafçısı var.

Her şey, sizin ve belirli fotoğrafçılık nişiniz için neyin en iyi olduğuna bağlıdır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu