Kütüphane

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotoğraf Alıntısı

Ansel Adams, Henri Cartier-Bresson ve Imogen Cunningham gibi fotoğrafçıların alıntıları eski ve modası geçmiş görünebilir, ancak benim görüşüme göre, her zamankinden daha alakalı ve gerekli.

Bu yazıda, yaratıcılığı, fotoğraflarınızı geliştirmeyi, fotoğrafçı olarak çalışmayı ve hatta fotoğraf düzenlemeyi kapsayan birçok klasik de dahil olmak üzere en sevdiğim fotoğrafçılık alıntılarımı paylaşıyorum.

Bu sosyal medya çağında, gerçekten neyin önemli olduğunu unuttuğumuz beğenilere, paylaşımlara ve takipçilere odaklanmak çok kolay. Aşağıdaki alıntıları okuyun. Ustalardan öğrenin. Ve fotoğraf denen bu güzel zanaatın neyle ilgili olduğunu açıklamalarına izin verin.

1. Fotoğraf çekmezsin, yaparsın.Ansel Adams

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotoğraf Alıntısı

Bu alıntı bir Ansel Adams klasiğidir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Harika fotoğraflar çekmek istiyorsanız, ne yaptığınızın tam olarak farkında olmanız önemlidir.

Hafıza kartlarının ve modern dijital kameraların gücü sayesinde, birkaç dakika içinde yüzlerce, hatta binlerce görüntü çekmek çok kolay. Ancak Ansel’in işaret ettiği gibi, iyi fotoğrafçılık bir kamerayı rastgele ateşlemekle ilgili değildir. Bunun yerine, bilinçli bir yaratıcı süreçtir.

O yüzden düşünmeden ateş etmeyin. Bunun yerine, anahtar unsurları dahil etmek, gereksiz olanları hariç tutmak ve değerli bir imaj yaratmak için bilinçli bir şekilde çalışın. Fotoğraf çekerken kendinize sorun: Bu sahneyi özel yapan nedir? Ne kaydetmek istiyorum? Ne umurumda?

2. İlk 10.000 fotoğrafınız en kötüsü. – Henri Cartier-Bresson

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 002

imdiye kadar kaç fotoğraf çektiniz? Bin? Beş bin? On bin? Yüz bin?

Cartier-Bresson‘un görüşüne göre, olağanüstü görüntüler yakalamaya başlamadan önce aylar hatta yıllar boyunca çekim yapmanız gerekiyor. Kriteri on bin fotoğrafa koyuyor, ancak dijital çağda elli bin hatta yüz bin dosya kadar olabilir (kişisel çekim alışkanlıklarınıza bağlı olarak).

Ne olursa olsun, Cartier-Bresson’un sözü tamamen büyümenin değeri ile ilgilidir. Bir kamerayla ilk birkaç yılınızı bir öğrenme deneyimi olarak görün. Eğlenin, ancak fotoğraflarınızı çok ciddiye almayın. Zamanla, resimleriniz gelişmeye başlayacaktır. Çaba gösterir ve çok çalışmaya devam ederseniz, sonunda harika bir fotoğrafçı olacaksınız .

3. Güzellik her şeyde görülebilir. Enstantaneyi fotoğraftan ayıran, güzelliği görebilmek ve besteleyebilmektir. – Matt Hardy

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 003

Bu fotoğraf alıntısı, ticari ve doğa fotoğrafları nefes kesici olan daha çağdaş bir fotoğrafçı Matt Hardy‘den .

Birisi işaret edene kadar genellikle dünyadaki güzelliği görmeyiz. Ancak bir fotoğrafçının görevi, burnumuzun dibindeki güzelliği tespit etmek, onu sanatsal bir fotoğraf haline getirmek ve sonra da dünyaya göstermektir .

O halde, bilgisayarınızın başında, akıllı telefonunuzla dışarıda veya yatakta yatarken, şimdi etrafınıza bir bakın. Bir şeyi yeni bir şekilde görebiliyor musunuz? Çevrenizdeki güzelliği görebiliyor musunuz? Değilse, aramaya devam edin. Sonunda, yapacaksın!

4. Evde oturduğunuzda hiçbir şey olmuyor. Her zaman yanımda fotoğraf makinesi taşımaya özen gösteririm… O anda sadece ilgimi çeken şeyleri çekerim. – Elliott Erwitt

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 004

Gittiğiniz her yere kamera taşıyor musunuz? Malısın! Ayrıca ağır bir DSLR olması da gerekmiyor; bir APS-C aynasız kamera, bir bas-çek kamera, hatta bir akıllı telefon – bunların herhangi biri anında görüntü yakalamanıza izin verecektir.

Sonuçta, dünya sizin tuvaliniz olduğunda, aletleriniz her zaman elinizin altında olmalıdır. Sıradan bir gezintiye, kırsalda bir gezintiye veya bir alışveriş gezisine çıktığınızda neler görebileceğinizi kim bilebilir?

5. Fotoğraflarımdan hangisi favorim? yarın alacağım ürün. – Imogen Cunningham

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 005

Bazı fotoğrafçılar – özellikle yeni başlayanlar – başardıklarını düşündükleri bir noktaya ulaşırlar . En iyinin en iyisi olduklarına inanıyorlar ve çektikleri görüntülerden tamamen ve tamamen memnunlar.

Bununla birlikte, daha gidecekleri uzun bir yol olduğu ihtimalleri var.

Bu yüzden asla yaptıklarınızdan tam olarak tatmin olmayın. Fotoğraf çekmeyi asla bırakmayın. En iyi fotoğrafınız henüz çekilmemiş olabilir. Daima geliştirmek için çabalayın!

6. Kendinizi daha çok zorlamalısınız. Başka kimsenin çekemeyeceği fotoğrafları aramaya başlamalısın. Sahip olduğunuz araçları alıp daha derine inmelisiniz. -William Albert Allard

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 006

Her zaman fotoğraflarımızın yeterince iyi olmamasının nedenlerini arıyoruz. Belki de en son kameraya sahip değiliz. Belki de en uzun veya en keskin lenslere sahip değiliz. Belki uzak yerlere seyahat edemeyiz.

Ancak bu tür bir düşünce kendi kendini yenilgiye uğratır. Harika olamayacağınıza inanıyorsanız, asla olamazsınız . Bunun yerine iyimser olmaya çalışın. Yeterince sıkı çalışırsanız harika fotoğraflar çekebileceğinize inanın .

Sonuçta Henri Cartier-Bresson, aynı lense ve aynı enstantane hızına sahip bir film kamerası kullandı . Çarpıcı fotoğraflar çekmek için en yeni dijital ekipmana ihtiyacı yoktu.

Ayrıca, hepimizin erişemeyeceği belirli konulara erişimimiz var . Kendinize sorun: Başka kimsenin çekemeyeceği neyi fotoğraflayabilirim? Evinizi, arkadaşlarınızın evlerini, iş yerinizi ve yalnızca sizin fotoğraflayabileceğiniz diğer yerleri düşünün. Ardından kameranızı çıkarın ve neler çekebileceğinizi görün!

7. Vizörümde bana tanıdık gelen bir şey görürsem, onu sarsmak için bir şeyler yapardım. – Garry Winogrand

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 007

Birkaç iyi fotoğraf çektikten sonra, aynı kareyi tekrar tekrar yakalama tuzağına kolayca kapılırsınız.

Ancak Garry Winogrand böyle bir yaklaşımdan memnun değildi ve siz de olmamalısınız.

Bunun yerine Winogrand gibi davranın. Kendinizi tekrar tekrar aynı türde çekim yaparken bulursanız, ortalığı karıştırmak için elinizden geleni yapın. İçeri birkaç adım atın. Birkaç adım geri atın. Yan tarafa hareket edin. Daha geniş bir merceğe geçin. Telefotoya git. Fotoğrafı farklı kılmak için neler yapabileceğinizi bulun!

Elbette sonuç harika çıkmayabilir ama en azından denediniz. Ve yeterli denemeyle, tutarlı bir şekilde orijinal olan görüntüler oluşturmaya başlayacaksınız.

8. Her zaman iyi fotoğrafların iyi şakalar olduğunu düşündüm. Açıklamanız gerekiyorsa, o kadar iyi değil. – Anonim

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 008

Bazen bir fotoğrafın arkasındaki hikayeyi duymak ilginçtir. Sonuçta, bir hikaye değerli bir bağlam sağlayabilir ve fotoğrafı yeni bir ışık altında görmenize yardımcı olabilir.

Ancak çoğu durumda, bir fotoğrafın onu desteklemek için bir hikayeye ihtiyacı yoktur. Kendi adına konuşmalı!

Çekim yaparken ve düzenlerken bunu aklınızda bulundurmanızda fayda var. Önemli bir açıklama gerektiren bir kompozisyon bulursanız, belki devam etmek daha iyidir – ya da seçeneğiniz varsa, fotoğrafla ilgili bir şeyi değiştirmek.

9. Herhangi bir yılda on iki önemli fotoğraf iyi bir mahsuldür. – Ansel Adams

AnselAdamsPhotography11

Tam zamanlı bir fotoğrafçı ve kamera konusunda mutlak bir dahi olan Ansel Adams, her yıl 12’den fazla harika fotoğraf çekmeyi beklemiyordu. Peki daha fazlasını nasıl bekleyebilirdi ki?

Adil olmak gerekirse, Adams, herkesin bildiği yavaş ve titiz bir tür olan bir manzara fotoğrafçısıydı . Belki deneyimli bir portre , sokak veya etkinlik fotoğrafçısı daha iyisini yapabilirdi.

Yine de, kendinizinkini belirlemek için Ansel Adams’ın beklentilerini kullanabilirsiniz. Geçen yılki fotoğraflarınıza tekrar bakın. Bakın kaç tane iyi atış yapmışsınız. En fazla 12 bulmayı bekleyin – ve daha fazlasına sahipseniz, bunu bir zafer olarak kabul edin!

10. En iyi fotoğrafların elde edilmesi en zor olanlar olduğunu düşünmek fotoğrafçının bir tuzağı olabilir. – Timothy Allen

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Fotograf Alintisi 010

Bu, birçok fotoğrafçının, yeni başlayanların ve profesyonellerin karşılaştığı bir sorundur. En çok çalışmayı gerektiren görüntüleri, aslında en iyi olan görüntülerle karıştırmak kolaydır . Ne yazık ki, her zaman böyle olmaz; bazen en iyi fotoğrafları yakalamak zor olabilir, ancak diğer zamanlarda çok az çaba harcarlar.

Peki bu sorunla nasıl başa çıkıyorsunuz? Bir yaklaşım, fotoğraflarınıza bakmadan önce beklemektir. Belirli görüntülere giren tüm çalışmaları unutun, ardından dosyalara tarafsız bir gözle gelin.

Diğer bir seçenek de tüm fotoğraflarınıza hızlıca bakmak ve sonra tekrar bakmadan önce bir süre uzaklaşmak. Bilgisayara geri döndüğünüzde, daha önce fark etmediğiniz unsurları görebilirsiniz ve umarım fotoğraf görüntüleme konusunda tarafsız bir zihniyete sahip olursunuz.

Temel fotoğrafçılık alıntıları: son sözler

Artık bu makaleyi bitirdiğinize göre, fotoğrafçılıkla ilgili 10 önemli alıntıyı biliyorsunuz ve umarım ilham almışsınızdır.

Bu yüzden paylaştığım alıntıları ezberleyin. Onları dikkatlice okuyun. Daha derin anlamları düşünün.

Ve neler üretebileceğinizi görün!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.