Haberler

Magnum Photos efsanesi Thomas Hoepker, Leica Yılın Fotoğrafı ödülünü kazandı

Thomas Hoepker’in 1963’te çektiği ikonik fotoğrafı Leica Yılın Fotoğrafı seçildi.

Leica Camera AG, 2021’den beri Leica Onur Listesi’ne giren seçkin Leica fotoğrafçıları tarafından çekilen Leica Yılın Fotoğrafı ödülünü seçti. Şu anda Leica Hall of Fame ödülüne layık görülen on iki ünlü fotoğrafçı var. 

Bu başarının bir parçasını tüm Leica tutkunlarıyla paylaşmak amacıyla her Leica Yılın Fotoğrafı, dünya çapındaki 25 Leica Galerisinde özel olarak sunulacak. Bu sınırlı sürümler, koleksiyonculara ve Leica arkadaşlarına, harika Leica fotoğraflarından oluşan benzersiz bir koleksiyon oluşturma şansı verir.  

2022 Leica Yılın Fotoğrafı, Alman fotoğrafçı Thomas Hoepker’in ikonik bir fotoğrafıdır ve bu yılın başlarında Ernst Leitz Museum Wetzlar’da kapsamlı bir retrospektif Thomas Hoepker’in Image Maker’ında yer almıştır. Siyah beyaz fotoğraf, Hoepker’in 1963’te ABD’yi hem meraklı hem de eleştirel bir gözle keşfetmekle görevlendirilen Kristall dergisi için çalışırken birkaç aylığına çıktığı bir yolculuk sırasında çekildi. New York’un gürültülü trafiğinin ortasında bir halk otobüsünün fotoğrafını çekti. 

Pencereden dışarı bakan iki yolcunun gözlerindeki ifade ve otobüsteki hazımsızlığa çare reklamı birleşince ironik bir fotoğraf ortaya çıktı. “Bazen bir sokak fotoğrafçısı olarak şanslısınız. 1963’te Leica fotoğraf makinemle New York’ta yürüyordum,” diye hatırlıyor Hoepker:

“Bir otobüs geçiyordu ve Pepto-Bismol için bu garip afişi gördüm; Bir fotoğraf çektim ve unuttum. Haftalar sonra, kontak kağıtlarıma baktığımda otobüsteki adam ve kadının biraz hazımsızlık çekiyormuş gibi göründüğünü fark ettim. Garip ve komik fotoğrafları severim!”  

Thomas Hoepker
Otobüste reklam ve yolcular.
New York 1963 © Thomas Hoepker/Magnum Photos (İmaj kredisi: Thomas Hoepker/Magnum Photos)

Thomas Hoepker’ın Tarihi

1936’da doğan Hoepker, Alman foto muhabirliğini altmışlı yıllara kadar pek az kişi gibi tanımladı. Önemli dergilerde fotoğrafçı ve muhabir olarak başladı ve daha sonra Sanat Yönetmeni olarak da görev yaptı. Uluslararası üne sahip bir Magnum fotoğrafçısı olarak, meşgul, empatik foto muhabirliğinin bugüne kadarki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Çok ödüllü fotoğrafçı ve film yapımcısı uzun yıllardır ABD’de yaşıyor. 

Hoepker’in imgeleri, onun sosyal temalara olan ilgisini ve canlandırdığı kişilere – ünlüler ya da bilinmeyen insanlar – karşı özel empatisini tekrar tekrar ortaya koyuyor. Bu hümanist yaklaşım, fotoğrafçı için her zaman belirleyici olmuştur: özgünlük ve fotoğrafik tanıklık, çalışmalarında belirleyici sabitlerdir. Görevli fotoğrafçı, kendisini alçakgönüllülükle “görüntü yaratıcısı” olarak tanımlamayı seviyor – gerçeklerden daha azıyla ilgilenen biri; anın gerçekliği. 2022 için seçilen Leica Yılın Fotoğrafı, Hoepker’in bu konudaki ustalığının etkileyici bir kanıtıdır.

Bu ödüllü görsel, Leica Galerilerinde dünya çapında toplam 50 adet satılacak ve şunları ölçecek:

Sayfa boyutu: 15,74 x 19,69 inç (40 x 50 cm)

Motif boyutu: 10,31 x 14,76 inç (26,2 x 37,5 cm) 

Her bir baskı, 21 Ekim 2022 tarihinden itibaren satışta orijinallik sertifikası ve özel baskı numarası ile birlikte bir klasörde sunulacak ve ilgili baskı numarası ile imzalanacaktır.


Leica M11 veya Leica Q2 Reporter incelememize göz atın .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.