Röportajlar

Röportaj: Brock Elbank

Londra merkezli fotoğrafçı Brock Elbank, gezegenin dört bir yanından insanların çeşitliliğini ve güzelliğini kutlayan portreleriyle uluslararası beğeni topladı. Fotoğraf serisi, inanılmaz sakallı bireylerden çilleri veya vitiligo nedeniyle harika desenli derileri olan insanlara kadar uzanan geniş bir insan evrenini ortaya çıkarıyor. Sosyal medyadan beslenen projeleri, muazzam yeteneği tarafından yakalanmaya istekli binlerce gönüllünün ilgisini çekti.

Çalışmaları dünya çapında sergilendi ve en ikonik markalardan bazıları tarafından görevlendirildi.


“ İnsanlar bana ilham veriyor. Dışarıda olduklarının farkında olmayan o kadar çok inanılmaz insan var ki. Bana çekici gelenler onlar, eğer mantıklıysa ilerlemek için rahatlık alanlarının dışına büyük bir adım atması gereken insanlar.”


Brock Elbank 001
© Brock Elbank
Brock Elbank 002
© Brock Elbank

Sanat tutkunuzu ne tetikledi?

Mayıs 1987’de, sanat eseri Anton Corbijn tarafından çekilen bir ‘gatefold LP’den oluşan U2’nin The Joshua Tree’sini satın aldım. 14 yaşındaydım ve görüntünün ruh hali ve hissi içimde bir şeyleri tetikledi, okuldan ayrıldığımda yapmak istediğim şeyin bu olduğunu düşündüm. 1996’da Anton’a iki günlüğüne yardım etme fırsatım oldu. Kısa süre önce U2 için Achtung Baby’yi çekmişti ve yazıcısı Brian, görmesi için tüm test baskılarını satın aldı. Benim için tüyleri diken diken eden bir andı, ayrıca çok hoş, rahat bir insandı.

Portreleriniz göz kamaştırıyor. Modellerinizin benzersizliğini ve bireyselliğini yakalamak için harika bir yeteneğe sahipsiniz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Sadece deneklerimi dizileri için geldiklerinde dinleyerek. Belgelediğim çoğu insan daha önce hiç tanışmadım, referans olması için bana yakın zamanda çekilmiş basit bir renkli ‘selfie’ gönderiyorlar ama bu görüntülerden çok şey anlayabilirsiniz. İnsanlar için stüdyo yerine tanıdık bir ortam olduğu için daha iyi sonuçlar aldığımı hissettiğim için bugünlerde bir ev stüdyosunda çalışıyorum. İnsanlar genellikle önceden biraz gergindir, bu yüzden sadece kahve-çay içip sohbet ediyoruz ve hazır olduklarını hissettiğimde başlıyoruz.

Brock Elbank 003
© Brock Elbank
Brock Elbank 004
© Brock Elbank
Brock Elbank 005
© Brock Elbank

Sakal seriniz, muhteşem sakalların ortak paydasına sahip bütün bir insan evrenini sunuyor. Bize bu projeyi nasıl hayal ettiğinizi ve nihai sonucu anlatın.

SAKAL olan #Project60, Sidney’de yaşarken Temmuz 2012’de vurduğum Avustralyalı bir adam için bulduğum bir fikirdi. Scott, yakın bir arkadaşı 26 yaşında Melanoma’dan vefat ettikten sonra bir sohbet başlatıcı olarak uzattığı bu sakala sahipti. 18-45 yaş arası Aussie erkeklerin erken teşhis için cilt kontrolleri yaptırmasını istedi. Ben de dedim ki, dünyanın en güzel sakallarını içeren bir sürü resim iskambil kağıdı çekeyim! İki sağlam yıl sonra Somerset House London’daki Beard sergisi, dünya çapında 1,5 milyon sterlinden fazla basın ve gösteriye 40.000 ziyaretçinin en iyi bölümünü aldı.

Çalışmanız insan güzelliğine bir övgüdür. Diğer serilerinizden ikisi, Çilli ve Vitiligo’lu insanların muhteşem portreleri. Bu işi yapmanız için size ilham veren ne oldu?

İnsanlar bana ilham veriyor. Dışarıda olduklarının farkında olmayan o kadar çok inanılmaz insan var ki. Bana çekici gelenler onlar, eğer mantıklıysa ilerlemek için rahatlık alanlarının dışına büyük bir adım atması gereken insanlar.

Modellerinizle kişisel bir bağlantı kurarsınız. Hikayelerini halkla paylaşmanın önemini bize anlatın.

Bir diziye başladığımda, işi yapan ben değil, öznelerdir, sadece sosyal medyadan ağırlıklı olarak Instagram aracılığıyla bulduğum dünya çapındaki bir yetenek havuzundan zengin konular alıyorum. Belgelemek için orada ne gibi bir potansiyel olduğunu görmek için biraz araştırma yapıyorum ve dizi çalışmaya başladığında takipçiler, arkadaşlar ve basınla kendi kendine çalışıyor ve insanları öneren ve etiketleyen insanlarla ilgili haber alıyor. Bu, işi olduğu gibi yapar. Dediğim gibi geldiklerinde dinliyorum çünkü herkesin anlatacak bir hikayesi var ve bir dizi içinde hikayeler benzer, dediğim gibi konuların yolculukları aynı, hepsi farklı yollardan geçmiş olsalar da.

Brock Elbank 006
© Brock Elbank
Brock Elbank 007
© Brock Elbank

Renkli ve monokrom portreleriniz nefis. İki stilde çekim arasında herhangi bir fark var mı? Aralarında nasıl karar veriyorsunuz?

Portrelerime hep aynı şekilde yaklaşıyorum. Bunun siyah beyaz çalışacağını düşünerek bir görüntü çekmiyorum. Görselleri derecelendirirken işleri hangi yöne çekeceğimi keşfediyorum, genellikle renkli başlıyorum ve süreç beni öyle ya da böyle bir karar vermeye yönlendiriyor.

Bize fotoğraflarınızın çekimi ve son işlenmesi hakkında biraz bilgi verin.

Film çekerken Sinar 5×4 veya orta format çekiyordum. Yardımcı olduğum fotoğrafçılar tüm çekimleri geniş veya orta formatta yaptı. Böylece, bir sonuç için 1000’lerce kare çekmek yerine görüntüyü oluşturmayı öğreniyorsunuz. Hasselblad ile dijitale geçtiğimden beri çalışıyorum ama sürecim filmdekiyle aynı. Bir portre serisi için ortalama 80-90 çekim yapıyorum ve 60’tan sonra yapacak bir şeyiniz yoksa zamanınızı ve onların zamanını boşa harcıyorsunuz! Profoto ile konuya bağlı olarak çeşitli ışık şekillendirme araçları ile aydınlatma yapıyorum vs. Derecelendirme tarafı, işe zaman harcadığım yer. Derecelendirmede görünüşlerini değil, işin ruh halini değiştiriyorum. Eminim Mac’ler ve Photoshop ile büyüseydim, not verme sürecinde çok daha hızlı olurdum.

Çalışmanız, Apple gibi dünyanın en ikonik markalarından bazıları tarafından da görevlendirildi. Küresel bir kitleye ulaşmanın getirdiği fırsatlar nelerdir?

Apple (Regent Street, Londra), Flagship mağazasında bir seminer önermek için bana geldi. Bunlardan birkaçını yaptım ve ardından iPhone X’leri ile portre çalışmalarım tarzında bazı portreler çekip çekmeyeceğimi sordular. Komisyon için karımı, iki kızımı ve köpeğimi vurdum. Çalışmanızı bir Billboard gibi fiziksel bir durumda veya sonuç olarak görmek her zaman harika bir duygu. İnternet, ofisinizden ayrılmadan dünyanın dört bir yanına ulaşabileceğiniz anlamına geliyordu, bu da serilere ve markanızı ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor.

Brock Elbank 008
© Brock Elbank
Brock Elbank 009
© Brock Elbank
Brock Elbank 010
© Brock Elbank
Brock Elbank 011
© Brock Elbank

Kariyerinize bakıldığında, yeni başlayan sanatçılara önerileriniz nelerdir?

Her zaman öğreniyorsun ve her şeyi bildiğini sanıyorsan bilmiyorsun. Sıkı çalışın, odaklanın çünkü bu, içinde bulunulması çok zor bir sektör. Olmak istediğim yerden çok uzaktayım, bu yüzden başınızı eğik tutun ve ilerlemeye devam edin. Rahmetli babamın bir sözü vardı: “Bir gecede başarıya ulaşması yirmi yılını aldı.” Sevdiğiniz şeyi çekiyorsanız ve para alıyorsanız, başarılı olursunuz ama asla iltifat etmezsiniz.

Bizimle paylaşmak istediğiniz heyecan verici bir gelecek projesi var mı?

Haziran 2016’da çok ender görülen bir cilt rahatsızlığı nedeniyle bir İngiliz yardım kuruluşu tarafından çok ihtiyaç duyulan farkındalığı artırmak ve konuları farklı bir ışık altında göstermek için bir sergi hazırlamakla görevlendirildim. Bu yüzden, önümüzdeki Mart ayında Londra’da gösterilecek olan Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Çin ve Avrupa’dan 30 deneğin 30 Portresini ürettim. Kendimi zorlamak istedim ve bu seri bana bunu yapma ve durumu yeni bir ışık altında göstereceğini umduğum şeyi üretmek için bazı inanılmaz insanlarla işbirliği yapma fırsatı verdi.

Brock Elbank 0121
© Brock Elbank
© Brock Elbank
© Brock Elbank

Brock Elbank’ın daha fazla çalışmasına internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.