Röportajlar

Bara Prasilova ile Röportaj

Bara Prasilova, heykelleri ve genellikle buluntu nesneleri ve günlük malzemeleri bir araya getiren enstalasyonlarıyla tanınan çağdaş bir Çek sanatçısıdır. Sıradan malzemeleri çarpıcı ve düşündürücü sanat eserlerine dönüştürme yeteneğiyle tanınıyor. Prasilova’nın heykelleri ve enstalasyonları sıklıkla hafıza, kimlik ve insanlık durumu temalarını işliyor.

Prasilova’nın çalışmaları dünya çapındaki galeri ve müzelerde geniş çapta sergilendi ve heykelleri birçok müzenin kalıcı koleksiyonunda yer alıyor. Hem görsel olarak çarpıcı hem de duygusal açıdan yankı uyandıran işler yaratma yeteneğiyle tanınıyor. Çalışmaları sıklıkla doğa, kültür ve insan arasındaki ilişkiyi yansıtıyor ve çoğunlukla hem şiirsel hem de eleştirel eserler yaratıyor. Prasilova’nın çalışmaları geniş çapta tanındı ve genç sanatçılara verilen prestijli bir Çek ödülü olan Jindrich Chalupecky ödülü gibi birçok ödül ve onur kazandı. Ayrıca sanatını çevresel ve sosyal konularda farkındalık yaratmak için bir araç olarak kullanıyor ve toplumda olumlu etki yaratmayı amaçlayan projelerde sıklıkla STK’lar ve kuruluşlarla işbirliği yapıyor.

Bara Prasilova ile Röportaj
Bara Prasilova 002

Lütfen bize kısaca kendinizden bahsedin.

Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde yaşayan bir fotoğrafçı ve sanat yönetmeniyim. Çalışmalarım ticari ve güzel sanatlar fotoğrafçılığının sınırında kalıyor. Absürt mizahı, endişe verici güzelliği, şakacılığı, hafif zulmü ve aynı zamanda mükemmelliğe olan ısrarlı tutkumu birleştirmekten hoşlanıyorum. Çoğu zaman kendi dekorlarımı yapıyorum ve bunları daha sonra post prodüksiyonda dijital fotoğrafçılığın avantajlarıyla birleştiriyorum.

Hem ücretsiz sanat eserlerim hem de sipariş üzerine yaptığım çalışmalar dünyanın her yerinde sergilendi ve birçoğu uluslararası ödüllerle ödüllendirildi. Kişisel hedefim görsel sanatlarda mizah ve hafiflik duygusunun yanı sıra güzelliği ve kadınsı tarzı da geliştirmek.

Bara Prasilova 003

Görsel dünyanızın hiç yaşanmamış hayali anılardan oluştuğunu sık sık dile getiriyorsunuz. Bize bu vizyonlardan biraz daha bahseder misiniz, aklınıza nasıl geldiler?

Bazı vizyonların akla nasıl geldiği sorusunu çözen birçok teoriye zaten katılıyorum. Ve aslında nasıl çalıştığını bilmiyorum. Benim durumumda bu muhtemelen bilinçdışının ve beynimin onu işleme biçiminin bir birleşimidir. İnanılmaz olana inanma eğilimindeyim ve bu yüzden zihnimde sınırların olmadığı yerlere erişim sağladım.

Bara Prasilova 004 1

Bazı işlerinizde bir doz mizah algılıyoruz. Bazıları gerçekten oldukça eğlenceli. Aklımıza gelen örnekler “ah, bu yaz günleri…” çalışmanız ve Vavavoom parfümeri için yaptığınız kampanyadır. Sanatsal bir eserin bir mesaj iletmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Bunu mu arıyorsun?

Mizahı seviyorum, kelimenin tam anlamıyla sıkıcı hayatımı kurtarıyor! Aptalca şakalar bile yapmak benim için kesinlikle çok önemli. Neyse ki kendime üzüldüğümde yaratıcı değilim ve şükürler olsun ki herhangi bir mesaj iletmeye ihtiyacım yok :). Ve tabii ki çalışmalarım birinin zihninde veya yüreğinde yankı bulduğunda mutlu oluyorum. O zaman burada yalnız olmadığım anlamına gelir :).

Son parça üzerinde çalışmaya başlamadan önce fikirlerinizi kağıda döktüğünüzü fark ettik. Bu, yaratıcı sürecinize nasıl uyuyor?

Güvenli oynamayı seviyorum, asla doğaçlama yapmam ve ayrıca kötü bir hafızam var. Bu yüzden çekime başlamadan önce tüm fikirlerimin taslağını çıkarıyorum. Ayrıca fikirlerimi bir müşteriye veya ekibime sunmanın bir yoludur. Bu süreç benim için de oldukça zorlu çünkü beni sakinleşmeye ve odaklanmaya zorluyor. Fikirlerin doğduğu bu anlar aynı zamanda en mutlu anlardır çünkü kendi dünyalarımı kurmaya başlıyorum. Ayrıca masaya oturup resim çizdiğim ve yüksek sesle güldüğüm bu anlar paha biçilemez :).

Bara Prasilova 006

Gelecek istek listenizde henüz birlikte çalışmadığınız ünlü bir tasarımcı var mı?

Bunların birçoğu! Ama şimdi Disney için çalışmayı çok isterim!

Kreasyonlarınızda hayal gücünüzün ön plana çıkmasını seviyoruz. Bize en çok hangi işi yapmaktan keyif aldığınızı ve nedenini söyleyin? Bizimle paylaşmak istediğiniz anekdotlarınız var mı?

Teşekkür ederim! Aslında her fotoğraf çekiminden keyif alıyorum ve gerçekten sevdiğim şey de tüm tuhaf şeyleri yapmak, örneğin kalçamın arasına bir çiçek koymak veya bir robotu atın üstüne oturtmak gibi. Evet, bu benim dünyam ve onu seviyorum!

Bara Prasilova 007

Projeleriniz asistan, makyaj & saç sanatçısı, model vb. kullanımını içeren önemli bir fotoğraf prodüksiyonu gerektiriyor. Böyle bir ortamda çalışmanın zorlukları nelerdir, varsa söyleyebilir misiniz? Bazı fotoğrafçılar çalışmalarını diğer birçok kişiyle koordine etmeyi zorlayıcı buluyor. Bu rolde kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Çekim yaparken beynim, son derece yaratıcı olabilmek için enerji tasarrufu sağlamak üzere farklı bir rejimde çalışıyor. Dolayısıyla buna saygı duymak benim için oldukça zor.

Bara Prasilova 008

Fotoğrafçılık kariyerinizde karşılaştığınız en büyük tatmin neydi?

20 yıl önce Hasselblad ailesinin bir parçası olmanın hayalini kurarken, 1 yıl önce de Hasselblad elçisi olduğumda.

Sanat dünyasının nesini seviyorsunuz?

Bunun bir parçası olabileceğimi.

Bara Prasilova 009

Bara Prasilova | İnternet sitesi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.