RöportajlarEditörün Seçimi

Alan Schaller'in Unutulmaz Fotoğrafları Büyük Şehrin İzolasyonunu Keşfedin

Alan Schaller 001

Fotoğrafçı Alan Schaller sonunda Metropolis serisini tamamladı ; Büyük bir şehirde birçok kişinin hissettiği yalnızlığa unutulmaz ve kışkırtıcı bir bakış.

Schaller, projenin dünya çapında yedi yıl boyunca çekildiğini söyledi. Ancak Metropolis’in genel teması nedeniyle fotoğraflarının yerlerini kasıtlı olarak açıklamıyor : sosyal kopukluk.

Schaller, “Dünyanın her yerinde bu temaya uygun fotoğraflar çekebiliyordum, konumun neresi olduğu önemli değildi” diyor. “Mesele şu ki, ister Paris’te, ister Tokyo’da, ister New York’ta olun, bu homojen şey oluyor; sanırım giderek daha benzer hale geliyor.”

Leica elçisi Schaller, kendisini Instagram’ın sevilen fotoğrafçılarından biri haline getiren farklı fotoğrafların yer aldığı Metropolis’i artık bir kitap olarak yayınladı.

Alan Schaller 002
Alan Schaller 003
Alan Schaller 004

Tarzının her zaman aynı olduğunu söylüyor. Flickr’da da paylaşım yaptığını öğrenmek bazılarını şaşırtabilir .

“[Fotoğraflarımın] büyük çoğunluğu her zaman siyah beyazdı. Ancak düzenleme orada değildi, bu yüzden çok daha düzdüler. Yani bu gerçekten içgüdüsel bir şeydi.”

Schaller, Fan Ho‘dan ve hatta heykeltıraş Alberto Giacometti’den ilham alıyor . Ancak onun en büyük etkisi Ansel Adams’tı ve özellikle Amerikalı fotoğrafçının monokrom baskılarına verdiği görünümden etkilenmişti.

“O ton patlamasına bayıldım ve eğer onun büyük baskılarından birini gördüyseniz, gerçekten muhteşemler” diyor.

Alan Schaller 005
Alan Schaller 006 1
Alan Schaller 007

Schaller’in Adams’a olan hayranlığı kendi çalışmalarını doğrudan etkiledi. Adams’ın, fotoğrafları on bir bölgeye ayıran gri tonlamalı bölge sistemine “takıntısı vardı”: grinin dokuz tonu ve saf siyah beyaz.

Bu, Metropolis’in yeni düzenine yol açtı : Daha koyu görüntüler – daha siyah tonlarla – kitabın başında yer alıyor ve görüntüler, ağırlıklı olarak beyaz hale geldiğinde kitabın sonuna kadar gri tonlamada ilerliyor.

İzleyicileri fotoğraflarına “kendi hikayenizi” anlatmaya davet eden Schaller, “Bu biraz metafor, bunu dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz” diyor.

‘Sadece Her Şeyin Photoshopunu Yapıyorsun’

Schaller, başlangıçta müzik endüstrisinde bir kariyer peşinde olduğundan fotoğrafçılığa geç kaldı. Çekime bir iPhone ile başladı ve akıllı telefondaki fotoğrafları kendi beğenisine göre oluşturup düzenlemeye kendini kaptırdı.

“Ölçümlemeyi daha fazla anlamak istemeyen ve sadece bağırıp suçlayanlar” tarafından kendisine sık sık her şeyi Photoshopladığı söyleniyor.

Ancak Metropolis’teki görüntülerin kamerada çekildiği ve fotoğrafların çoğunun “düzenlenmesinin iki veya üç dakika” gerektirdiği konusunda ısrar ediyor.

Schaller, “İnsanların genellikle bir görünümü veya stili nasıl düzenlendiğine bağlıyorlar, ki bu tamamen saçmalık” diyor.

“Görüntülerin verdiği his, atmosfer gibi çok daha fazlası var. Tüm arşivimi incelerseniz bir veya iki kişinin gülümsediğini görebilirsiniz. Bu, deklanşöre basmaktan hoşlanmadığım bir şey.”

Schaller de film denemelerine başladı ama Metropolis’in tamamı dijital.

Alan Schaller 008
Alan Schaller 009

Instagram Fotoğrafçısı

Bunu okuyorsanız ve Alan Schaller’in kim olduğunu zaten biliyorsanız, bunun Instagram yüzünden olma ihtimali yüksektir. Schaller’in bir milyondan fazla takipçisi var ve kitap anlaşmasını almasının nedeni kısmen güçlü izleyici kitlesi.

“Bunun fotoğrafçılığın şimdiye kadar sahip olduğu en büyük hediyelerden biri olduğunu düşünüyorum. Pek çok insan bunun böyle olmadığını düşünüyor, bundan nefret ediyor ve bunun her şeyin sonu olduğunu söylüyor, ancak bu insanların hiçbiri nasıl büyük bir takipçi kitlesi yaratılacağını çözemedi çünkü bundan çok büyük bir fayda var,” diyor.

“Bu oyunun sonu değil ama insanları etkinliklere yönlendirmek ve gerçek fotoğrafçılarla gerçekten bağlantı kurmak için çok yararlı bir araç.”

Alan Schaller 010 1
Alan Schaller 011 1
Alan Schaller 012 1

Schaller, Instagram’a geç katıldı (2015), başlangıçta kare format nedeniyle ertelendi. Halen fotoğrafçılık için ideal bir ortam olmadığını hemen kabul ediyor, ancak en etkili küresel platformlardan biri olmaya devam ediyor.

Örneğin, daha önce oraya hiç gitmemiş olmasına rağmen birkaç yüz kişinin ziyaret ettiği Avustralya’da çalışmalarını sergiledi ve bunu Instagram takiplerine bıraktı.

“Her nesil fotoğrafçının, çalışmalarını ortaya koyma konusunda farklı bir yolu ve farklı bir yaklaşımı vardı” diyor.

“Belki ellili ve altmışlı yıllarda Nat Geo’ya girmek zorundaydınız, belki seksenli yıllarda Time Magazine için çekim yapıyor olmanız yardımcı olabilirdi .

“Oysa bu nesil için benim işimi oraya taşımanın başka yolu yoktu. Ve bence fotoğrafçının eline çok fazla güç veriyor. Size kendi dağıtımınızı verir. Ve böylece fotoğrafçılar ilk kez nasıl yayınlayacaklarını ve ne söylemek istediklerini kontrol edebilecekler ve her şey onlara bağlı.”

Alan Schaller 013
Alan Schaller 014 1
Alan Schaller 015

‘Gram’dan hoşlanmadığı zamanlar olduğunu kabul ediyor ancak onu erkenden ciddiye almanın kendisine iyi bir itibar kazandırdığını söylüyor.

“Bugün Instagram’da büyümenin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ve şimdi başlasaydım belki biraz daha farklı olurdu diye düşünüyorum” diye ekliyor.

Alan Schaller 016 cover 1
Metropolis kitap kapağı.

Metropolis şu anda çıktı ve ACC Art Books tarafından yayımlanıyor ve ayrıca Amazon‘da da mevcut . Schaller’in diğer çalışmalarına Instagram‘da, Flickr‘da, YouTube‘da ve web sitesinde ulaşılabilir.


Fotoğraflar: Alan Scahler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.