Haberler

Magnum Photos’tan Gazeteci Cinayetlerinin Durdurulması Çağrısı

Magnum Photostan Gazeteci Cinayetlerinin Durdurulmasi Cagrisi

Fotoğraf kolektifi Magnum Photos Salı günü bir bildiri yayınlayarak Gazze ve çevre bölgelerde gazetecilerin ve medya çalışanlarının öldürülmesine son verilmesi çağrısında bulundu.

Instagram gönderisinde Gazze, İsrail ve Lübnan’da öldürülen gazetecilerin isimleri paylaşılıyor. Slayt gösterisindeki ilk görselde büyük harflerle “Buna bir son verilmeli” ve ardından “63 gün 63 gazeteci öldürüldü” yazıyordu. Öldürülenlerin isimleri üzerinde sert ifadeler yer alıyor.

Gönderinin başlığında “1.400’den fazla gazeteci ve medya çalışanı Gazze’de ve daha geniş bölgede gazetecilerin öldürülmesine son verilmesini talep ediyor” yazıyor.

Başlık ayrıca katılmak isteyenleri Instagram sayfasının biyografisindeki bir bağlantıya yönlendiriyor. Bu, Magnum Photos’un aynı beyanını ve imzacıların listesini içeren bir Medium gönderisine yol açıyor. Bu yazının yazıldığı an itibariyle 1.828 kişi ve kuruluş imzasını atmıştır.

Dünya son birkaç haftadır huzursuzluğun devam ettiği bölgeyi izliyor. Gazze, İsrail, Lübnan ve çevre bölgelerde çok sayıda insan öldü, çok daha fazlası da yaralandı. Geçtiğimiz günlerde Reuters haber ajansı, görsel gazetecilerinden birinin öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Issam Abdallah Güney Lübnan’da öldürüldü ve Reuters, bundan bir İsrail tankının sorumlu olduğunu ileri sürdü.

“Uluslararası gazetecilik camiasının üyeleri olarak, gazetecilerin öldürülmesine ve İsrail’in Gazze ve Lübnan’daki bombardımanı ile bölgede artan şiddet olaylarını haber yapan medyaya yönelik her türlü tehdide son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Paylaşımda, tüm meslektaşlarımızın tüm taraflarca korunması çağrısında bulunuyoruz. “Geçen sekiz hafta, Gazetecileri Koruma Komitesi‘nin (CPJ) 30 yıl önce veri toplamaya başlamasından bu yana meslektaşlarımız için en ölümcül hafta oldu . 8 Aralık itibarıyla en az 63 gazeteci öldürüldü: 56’sı Gazze’de, 4’ü İsrail’de ve 3’ü Lübnan’da. Bu, günde ortalama bir gazetecinin öldürülmesi anlamına geliyor.”

Açıklama, medya profesyonellerinin durumu aktarırken karşılaştıkları koşulları ve gazetecilerin çalışmalarının önemini belgeleyerek devam ediyor. “Gazetecilik, tarihin belgelenmesinde ve dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme nedeniyle çoğunlukla gölgelenen gerçekleri açığa çıkararak kamu çıkarına hizmet etmede önemli bir rol oynuyor. Raporlarımız savaşın gerçek maliyetini ortaya çıkarabilir.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.