Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

Fotoğraf Hikayesi Yarışması: Barış ve Refah için Su

Barış ve Refah için Su

Yarışma hakkında

Su, barış ve refah arasındaki derin bağlantıyı sergilemek ve fotoğraflarınız aracılığıyla sürdürülebilir, su bilincine sahip bir geleceğe ilham vermek için “Barış ve Refah için Su” Fotoğraf Hikayesi Yarışmasına katılın.

Onewater, UNESCO Dünya Su Değerlendirme Programı himayesinde, 2024 Birleşmiş Milletler Dünya Su Kalkınma Raporu’nun (UN WWDR) temasıyla örtüşen üçüncü yıllık fotoğraf yarışmasını duyurmanın heyecanını yaşıyor. Bu rapor, 22 Mart 2024’te Paris’te yapılacak resmi Dünya Su Günü kutlamaları sırasında açıklanacak.

Kazananları, Dünya Su Günü gününde UNESCO’nun Paris’teki Genel Merkezi içinde ve dışında sergilenecek fotoğraf hikayeleri de dahil olmak üzere muhteşem ödüller bekliyor.

Su varlığımız için gereklidir. Sadece sağlıklı bir çevreyi ve güçlü ekonomileri desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda bireyleri barışa, işbirliğine ve güvenliğe yönlendirerek sürdürülebilir bir yarının yolunu açıyor. Fotoğraflarınızla olan bu derin bağlantıyı tasvir etmenizi öneririz.

Herkesin bol ve temiz suya sahip olmasını sağlamak, hem insan refahının hem de uyumlu bir şekilde bir arada yaşamanın temel taşıdır. Dahası su, geçimimizi, enerjimizi ve gıda güvenliğimizi garanti eden ekosistemlerin temelini oluşturur. Bununla birlikte, gerçek refah su adaletini zorunlu kılar. Suyla ilgili kararlar genellikle canlı doğal sistemlerin kalıcı avantajlarını ve gelecek nesiller için barışçıl ve varlıklı bir gelecek sağlama potansiyelini göz ardı ediyor.

Su, çatışma ve işbirliğinin kavşağında duruyor. İklim değişikliğinin artan zorlukları, jeopolitik rahatsızlıklar, salgın hastalıklar ve diğer krizler yalnızca suyla ilgili tehditleri yoğunlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda dönüştürücü politikalar ve sürdürülebilir büyüme için de yollar açıyor. Bu çıkmazlar ve beklentiler, çığır açan çözümleri ve insan azmi ve birliğine dair hikayeleri alevlendiriyor.

Suyun öyküsünü derinlemesine inceleyin, onun hayatımızdaki rolünü, işbirliğini teşvik etme gücünü ve bizi uyumlu ve gelişen bir dünyaya yönlendirmedeki etkisini anlayın. Anlık fotoğraflarınız suyun cazibesini, zorluklarını ve sakin manzaralardan ilgi çekici insan etkileşimlerine kadar uzanan geniş potansiyelini özetleyebilir.

Yarışma öncelikle güçlendirmeyi hedefliyor

  • Suyun çatışmalardaki önemli rolü ve özellikle çeşitli ulusları veya toplulukları kateden nehir havzaları veya yeraltı suyu rezervleri gibi birden fazla sınıra yayılan bölgelerde bir barış feneri olarak hizmet etme kapasitesi.
  • Refah ve Barış, ülkeler, havza komisyonları, bölgeler, şehirler, topluluklar, kooperatifler vb. dahil olmak üzere her ölçekteki su kaynaklarına ilişkin teknik işbirliği ve bilgi paylaşımının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.
  • Canlı bir ekosistemin ve toplumun omurgası olarak suyun önemi; eğitim, hijyen, tarım, biyolojik çeşitlilik ve turizm gibi hususlara vurgu yapılıyor.

Yaş, cinsiyet veya konuma dayalı hiçbir kısıtlama olmaksızın, her beceri seviyesindeki fotoğrafçılar katılabilir.

‘Su, Barış ve Refah’ arasındaki karmaşık bağlantıyı sanatçılığınızla ortaya çıkarırken, bu görsel yolculuğa bizimle birlikte çıkın. Bakış açınız bu hayati ilişkiyi aydınlatabilir ve su bilincine sahip bir gelecek için ilham kaynağı olabilir.

Ödüller

22 Ocak 2024 haftasında üç kazanan açıklanacak. En yüksek dereceye giren 15 eser, Fransa’nın Paris kentindeki UNESCO Genel Merkezi’nde sergilenecek. Tüm başvurular basılı bir fotoğraf kitabına dahil edilmenin yanı sıra Onewater web sitesi aracılığıyla yayınlanmak üzere değerlendirilecektir.

  • 1.lik ödülü: 750 EUR + Onewater web sitesinde yayınlanacak makale + basılı fotoğraf kitabında + Paris’te UNESCO sergisi
  • 2.lik ödülü: 450 EUR + Onewater web sitesinde yayınlanacak makale + basılı fotoğraf kitabında + Paris’te UNESCO sergisi
  • 3.lük ödülü: 300 EUR + Onewater web sitesinde yayınlanacak makale + basılı fotoğraf kitabında + Paris’te UNESCO sergisi
  • 12 başarı: Onewater web sitesinde yer alma + basılı fotoğraf kitabında yer alma + Paris’te UNESCO sergisi

Başvuru Detayları

Katılmak için başvurunuzu [email protected] aracılığıyla bize göndermeniz yeterlidir. Resimleriniz çok büyükse lütfen wetransfer linkini bize gönderin. Aday başına en fazla 3 fotoğraflı hikaye gönderilebilir. Her gönderim aşağıdakileri içermelidir:

  • Bir (fotoğraf) öyküsünü anlatmak için 5-10 fotoğraf (.jpg veya .png, en az 3872 x 2592 çözünürlükte). Her fotoğraf numaralandırılmalı ve küçük bir başlık içermelidir.
  • Ekteki metin 400 kelime (maksimum).
  • İmzalı Fotoğraf Lisans Sözleşmesi.

Yarışma ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yarışmaya katılmak için burayı tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.