Haberler

Canon Uzaydan “Fotoğraf Çekmenizi” Sağlayan Bir Web Sitesi Oluşturdu

Dünyamız çok güzel. İnsanların içine soktuğu kaostan kurtulmak için çok çabalasa bile, güzelliğiyle bizi şaşırtmayı başarıyor.

Ve Dünya üzerinde gezegenin güzelliğini mümkün olan en iyi şekilde sergileyen birkaç bakış açısı varken, Dünya’nın farklı bölümlerinin uzaydan görünümü kesinlikle başka bir şey.

Gerçek bir uydudan fotoğraf çekebilen Canon imzalı internet sayfası

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, genellikle aşağıya gezegene bakarken yakaladıkları şeyi paylaşırlar ve bazı fotoğrafçılar için rüya budur. Ancak, dünyayı uzaydan yakalamak istemeniz durumunda, Canon artık bir uydu kullanarak görüntü yakalamanıza izin veren etkileşimli bir site yayınladı.

Evet, bu kulağa biraz tuhaf geliyor, ancak CES’te Canon sizi New York, Bahamalar ve Dubai gibi bazı yerlerin fotoğraflarını çekmenize yardımcı olmak için hafifçe değiştirilmiş bir 5D Mark III DSLR ile donatılmış CE-SAT-1 uydusuna bağlayan bir web sitesini açıkladı.

Gerçek bir uydudan fotoğraf çekebilen Canon imzalı internet sayfası

Uydu 2017’de fırlatıldı. Uydu, yukarıda bahsedilen kamera ve 3720 mm menzilli 41 cm Cassegrain tipi aynalı teleskopla donatılmıştır. Uydu 600 kilometrelik bir yörüngede yörüngede dönüyor, 3×2 millik bir çerçeve içinde 36 inç yer çözünürlüğü sağlayabiliyor. Uydu ayrıca, zemin seviyesinde görüntü yakalamak istememeniz durumunda bir PowerShot S110 içerir.

Gerçek bir uydudan fotoğraf çekebilen Canon imzalı internet sayfası

Bunun simüle edilmiş bir yakalama olduğunu söylemeye gerek yok, yani uydu saatte yaklaşık 27.000 mil hızla yörüngede dönerken önceden yakalanmış görüntüleri kullanıyor. Web sitesi, Dünya üzerindeki çeşitli konumlardan görüntüler çekmenize izin verirken, aynı zamanda görüntü yakalama yüksekliğini de gösterecek etkileşimli bir demo açacaktır. Demo astronot Marsha Ivins tarafından seslendirildi.

İnternet sayfası astronot Marsha Ivins tarafından anlatılıyor ve CE-SAT-1 hakkında kapsamlı bilgi sağlıyor. Teknik olarak bir ‘mikro uydu’ olan uydunun tamamen Canon tarafından yapılan ilk uydu olduğunu belirtelim. Şirket uyduyu ‘küçük, hafif ve uygun maliyetli’ olarak tanımlıyor ve şarap fıçısı boyutlarında olduğunu söylüyor.

18T115812220 60052a9c21b22

Canon, CE-SAT 1B olarak adlandırılan başka bir mikro uydu geliştirmişti, ancak RocketLab’ın Electron roketinin geçen yıl fırlatılamaması sonrasında kaybetti.

Canon imzalı sayfadaki görüntülere nasıl ulaşılıyor?

Canon’un internet sayfasındaki görüntülerin canlı görüntüler olmadığını belirtmekte yarar var. Ayrıca uydu da ne yazik ki manuel olarak kontrol edilemiyor. İnternet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu