Haberler

Pixelmator Pro, HDR Katmanlarını Düzenleme Özelliğiyle Tam HDR Desteği Ekliyor

Pixelmator Pro, Tam HDR Desteği Ekliyor

Pixelmator Pro’nun 3.5 sürümü bugün piyasaya sürüldü ve bu sürüm, editörlerin iPhone’da çekilen HDR fotoğraflar ve videolar da dahil olmak üzere HDR içeriğini içe aktarmasına, düzenlemesine ve dışa aktarmasına izin verme yeteneğini getiriyor.

Şirket, güncellemenin HDR desteğini mevcut iş akışlarına sorunsuz bir şekilde dahil ettiğini ve HDR içeriğinin “HDR” düğmesine tek bir tıklamayla açılıp kapatılabileceğini söylüyor.

Bir format olarak HDR, HDR 10+ ve Hibrit Log Gama’dan Dolby Vision’a kadar çok çeşitli rakip “standartlar” ile görsel endüstrideki belki de en karışık ve parçalı formatlardan biridir. Bir şeyin HDR’yi desteklediğini söylemek hikayenin yalnızca yarısıdır, ancak Pixelmator, eğer macOS destekliyorsa Pixelmator’ın da desteklediğini söylüyor.

“Genel bir kural olarak Pixelmator Pro, macOS’un AVFoundation aracılığıyla desteklediği şeyleri destekliyor. Bu profilleri sadece kaydetmek için kullanıyoruz, gerisi AVFoundation büyüsü. Bahsettiğiniz belirli profilleri kontrol ettim ve öyle görünüyor ki AVFoundation Dolby Vision, HLG ve HDR10’u destekliyor,” diye açıklıyor bir Pixelmator temsilcisi e-posta yoluyla.

Elbette iPhone, MP4, MOV ile çekilen HDR videolar ve HDR’yi destekleyen HEVC ve Apple ProRes gibi video sıkıştırma türleri destekleniyor.

Uyumlu HDR fotoğraf türleri, iPhone’da çekilen ve HEIC (10 bit), AVIF (10 bit), JPEG XL (10 bit), PNG (16 bit) gibi RAW, ProRAW ve ISO HDR formatlarında kaydedilen fotoğraf türleridir. ) ve TIFF (Photoshop ve Lightroom’dan 32 bit). Pixelmator, OpenEXR, Radiance HDR ve Photomator’dan Smart HDR içeren fotoğrafların da çalıştığını söylüyor.

Bununla birlikte, çekim HDR’de çekilse ve Pixelmator bunu desteklese bile, editörlerin içeriği doğru bir şekilde görebilmesi için uyumlu bir HDR ekrana ihtiyacı olacak. Şirket, Pro Display XDR ile veya XDR Ekranlı bir MacBook Pro’da düzenleme yapmanızı önerir. Kullanıcıların ayrıca macOS 14 Sonoma’ya güncelleme yapması gerekecek.

Pixelmator, “iPhone’unuzla çekilen RAW görüntülerinizi veya HDR fotoğraflarınızı ve videolarınızı daha önce olduğu gibi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz; artık tam HDR aralığı tek bir tıklamayla parmaklarınızın ucunda.” diyor.

“HDR modunda çalışırken tüm araçlar ve özellikler aynı kalıyor ve HDR fotoğraf ve videolarını aynı Pixelmator Pro düzenleme penceresinde sorunsuz bir şekilde düzenleyerek HDR’yi istediğiniz zaman açıp kapatmanıza olanak tanıyor. Ayrıca renk ayarlarımızı da tamamen yeniledik; HDR fotoğrafların renklerine ince ayar yaptığınızda son derece iyi çalışıyorlar.”

Uygulama aynı zamanda HDR içeriğinin katmanlar halinde düzenlenmesine de olanak tanır. Bir editör, bir HDR katmanını bir SDR (standart dinamik aralık) kompozisyonuna sürükleyip bırakırsa, SDR katmanı değişmez ve HDR katmanı, HDR verilerini SDR kompozisyonu içinde bile korur.

Pixelmator Pro 3.5 için tam uyumluluk ve dosya türleri Pixelmator’ın blogunda bulunabilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.