Haberler

Lee Miller’ı yaklaşan filmde Kate Winslet tarafından canlandırılacak

Profesyonel olarak Lee Miller olarak bilinen fotoğrafçı Elizabeth “Lee” Miller , mankenlik büyüsünü takip eden Amerikalı bir fotoğrafçı ve foto muhabiriydi. 1977’de 70 yaşında hayata gözlerini yuman Miller, uzun süredir yaptığı işin önemine rağmen, fotoğraf endüstrisinde uzun süre gözden kaçtı.

Kate Winslet’in Lee Miller rolünde yer aldığı yeni bir biyografik drama sayesinde yakında birçok kişi Lee Miller’a aşina olacak. Şu anda yapım aşamasında olan ‘Lee’ filminin başrollerinde Alexander Skarsgard, Andrea Riseborough, Marion Cotillard ve Andy Samberg yer alıyor. Filmin yönetmenliğini, ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ ve ‘Blow’ gibi filmlerde görüntü yönetmeni olarak yaptığı önceki çalışmaları ve en son yayınlanan ‘The Betrayal – Nerakhoon’ belgeselinde yönetmen olarak yaptığı çalışmalarla tanınan Ellen Kuras üstleniyor. En İyi Belgesel Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Henüz Lee için bir fragman bulunmamakla birlikte, filmin çekimleri Hırvatistan’da yeni başladığı için, Winslet’i Lee Miller olarak ilk kez görüyoruz. Setten bir kare Winslet’i askeri üniformalı ve elinde bir Rolleiflex kamera – Lee’nin tercih ettiği kamera – gösteriyor:

Lee Miller'ı yaklaşan filmde Kate Winslet tarafından canlandırılacak
Lee Miller rolünde Kate Winslet. Kredi bilgileri: Kimberley French / Sky UK Ltd

Film , Miller’ın ikinci kocası, tarihçi ve sürrealist ressam Roland Penrose‘un oğlu Anthony Penrose’un The Lives of Lee Miller adlı biyografisinden esinlenmiştir . Filmin senaryosu Liz Hannah, Lem Dobbs, John Collee, Marion Hume ve The Lee Miller Archives tarafından yazılmıştır.

New York’ta doğan Miller’ın erken yaşamı, çocukken trajik bir saldırı ve eğitimle ilgili bitmeyen sorunlar da dahil olmak üzere çalkantılıydı. Sonunda, Miller 18 yaşında Paris’e taşındı ve aydınlatma, kostüm ve tasarım okudu. Ertesi yıl New York’a döndü ve Vassar College’da bir drama programına katıldı. Daha sonra, yayıncı Condé Nast ile şans eseri bir görüşmeden önce çizim ve resim eğitimi almaya devam etti. Toplantı, Miller’ın Vogue için bir modellik kariyerine başlamasına yol açtı. Dikkatini kamera arkasından moda endüstrisine çevirmeden önce birkaç yıl New York’ta oldukça başarılı bir modeldi.

Miller, 1929’da ünlü sanatçı Man Ray için model ve işbirlikçi olarak çalışmak üzere Paris’e geri döndü. Daha sonra hem romantik hem de profesyonel olarak Ray’in ortağı oldu. İkili, Miller’ın başarmayı umduğu sürrealist tarza uyan solarizasyon fotoğrafları üzerinde işbirliği yaptı. Pablo Picasso , Paul Éluard ve Jean Cocteau gibi diğer gerçeküstücülerle yakınlaştı . 1932’de Miller, New York’a geri döndü ve kendi portre ve ticari fotoğraf stüdyosunu kurdu.

Orada birkaç yıl çalıştıktan sonra Miller, Mısırlı iş adamı Aziz Eloui Bey ile evlendi. Üç yıl sonra Miller, Paris’e döndü ve adı geçen Roland Penrose ile tanıştı. Miller, II. Dünya Savaşı’nın şafağında İngiltere’de Penrose ile yaşıyordu. Miller, ABD’deki arkadaşlarının ve ailesinin ricalarına karşın, yalnızca İngiltere’de kalmakla kalmadı, aynı zamanda bir foto muhabiri oldu, ABD Ordusu’ndan akreditasyon aldı ve İngiliz Vogue dahil Condé Nast Yayınlarında savaş muhabiri olarak çalıştı .

lee miller war correspondent cc by sa 4
Lee Miller – ABD Ordusu Askeri Tarih Merkezi – CC BY-SA 4.0

Bu dönem, Miller’ın 1938’den 1948’e kadar olan hayatına odaklanan ‘Lee’ filminin ana odak noktasıdır. Savaş muhabiri olarak çalıştığı süre boyunca Miller, Avrupa’daki hemşirelerin portrelerini fotoğrafladı, ünlü Amerikalı fotoğrafçı David E. Scherman, Napalm’ın St. Malo’da ilk belgelenmiş kullanımını kaydetti, Paris’in kurtuluşunu, Alsace Savaşı’nı ve Dachau’daki Buchenwald’daki Nazi toplama kamplarının katıksız dehşetini fotoğrafladı. Miller ayrıca , Scherman’ın 1945’te Hitler’in Berlin’deki dairesinde küvette Miller’ı gösteren ünlü bir savaş fotoğrafına da konu oldu.

Miller’ın savaşın ön saflarındaki çalışmaları ve II. Macaristanda. Bir keresinde bir gazeteciye ‘fotoğraf çekmektense fotoğraf çekmeyi tercih edeceğini’ söyleyen Lee Miller, hayatı boyunca birçok önemli fotoğraf çekti. Toplama kamplarına ilişkin fotoğrafları, özellikle ABD’deki birçok kişi için, Nazi savaş çabalarının ve Avrupa’daki işgallerin gerçeklerine ilk kez maruz kaldı.

Lee Miller Wartime
Miller hakkında Ami Bouhassane, Robin Muir ve Amber Butchart tarafından yazılan ve 2022’de yayınlanan ‘Lee Miller: Fashion in Wartime Britain’ kitabının kapağı.

Miller, savaştan sonra iki yıl Vogue için moda ve ünlü fotoğrafçısı olarak çalışmaya devam ederken , 2. Dünya Savaşı Miller’ın üzerinde silinmez bir iz bıraktı. Klinik depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu yaşadı ve ağır bir içici oldu. Miller sonunda – çoğunlukla – kamerayı bıraktı ve bir gurme aşçı olmaya odaklandı.

Hâlâ kocası Roland Penrose için portreler çekiyor ve ara sıra portre çekiyordu. Oğluna göre, II. Dünya Savaşı’ndan kalma yaraların Miller’ın duygusal sağlığı üzerinde önemli ve kalıcı bir etkisi oldu. Ayrıca İngiliz güvenlik servisi MI5 tarafından Sovyet casusu olduğu şüphesiyle uzun bir süre soruşturuldu.

lee miller with other us army correspondents 1943
Lee Miller, 1943’te Avrupa’da ABD Ordusu için çalışan diğer kadın savaş muhabirleriyle birlikte.
Soldan sağa, Mary Welsh, Dixie Tighe, Kathleen Harriman, Helen Kirkpatrick, Lee Miller ve Tania Long.

Lee Miller, 1977’de 70 yaşında kanserden öldü. Hayatı ve çalışmaları, oğlunun biyografisinde ve ayrıca Penrose ve Scherman’ın Lee Miller’s War: Photographer and Comrespondent with the Allies in Europe 1944-45 , 1992 başlıklı kitabında anlatılırken, Anthony Penrose, 2013’te bir çatı katında 60.000’den fazla negatif, dergi ve diğer çalışma parçalarını ortaya çıkarana kadar, Miller’ın fotoğraf çalışmaları hak ettiği tüm ilgiyi topladı. Miller adına bir vakıf kuruldu ve çalışmalarına olan ilgi çok arttı.

Bu makale, Lee Miller’ın büyüleyici hayatı ve kariyerine sadece kısaca değinmektedir. Hayatı, özellikle de II. Lee Miller, hayatı boyunca birçok şapka taktı ve erkek egemen bir sektörde dikkate değer yükselişler ve savaş muhabiri olarak yaptığı önemli iş nedeniyle ezici düşüşler yaşadı. Miller’ın çalışmalarının bir koleksiyonunu Lee Miller Archives Instagram hesabında bulabilirsiniz .

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.