Kılavuzlar

HDR Fotoğrafçılık Nedir?

HDR fotoğrafçılığı karmaşık görünebilir ancak fotoğraf konusunda yeni kapılar açabilecek şaşırtıcı derecede basit bir araçtır. Akıllı telefonlar otomatik olarak HDR görüntüler ürettiği için çoğu kişi HDR fotoğrafçılığıyla hiç düşünmeden karşılaşmıştır.

HDR fotoğrafçılık, bir sahnedeki tüm değerleri yakalamanıza olanak tanır ve normalde elde edebileceğinizden daha fazla ayrıntı gösterir. İster gayrimenkul görüntüleri için iç mekanları belgeliyor olun ister etkileyici manzara sanatı yaratıyor olun, HDR fotoğrafçılık, kameranızdan ve fotoğraflarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Bu kılavuz, bu tekniği nasıl ve ne zaman kullanacağınız ve yol boyunca ihtiyaç duyacağınız araçlar konusunda size yol gösterecektir.HDR Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğraflarınızda HDR’yi nasıl ve ne zaman kullanacağınıza geçmeden önce HDR’nin ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu anlamak önemlidir. HDR, yüksek dinamik aralık anlamına gelir. Daha ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse, dinamik aralık bir sahnedeki en koyu karanlık ile en açık ışık arasındaki farkı ifade eder. Kameraların yakalayabildiği dinamik aralık sınırlıdır ve bu, gözlerimizin görebildiğinden çok daha azdır. HDR fotoğrafçılık, yüksek kontrastlı sahnelerde tüm değer aralığını yakalamak için kullanılan ve tüm vurgu ve gölge bilgilerini tek bir görüntüde sağlayan bir tekniktir.

Fotoğrafçılıkta dinamik aralığa bir örnek olarak, karlı bir dağ yamacında güneşin parladığı, gölgeli alanlarda karın içinden koyu renkli kayaların çıktığı bir sahne hayal edin. Bu sahne, gölgeler ve parlak noktalar arasında geniş bir dinamik aralığa sahiptir. Genellikle karı mı yoksa kayaları mı açığa çıkaracağınızı ve gösterişli vurgular veya düz siyah koyu alanlarla mı sonuçlanacağınızı seçmeniz gerekir. Bu, bu alanlardan birinde istenmeyen bir doku veya ayrıntının oluşmasına neden olur. Ancak HDR fotoğrafçılıkla bu geniş dinamik aralığı tek bir fotoğrafta yakalayabilirsiniz.

Daha sonra ele alınacak olan HDR fotoğrafçılığını gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır. Ancak tüm yöntemler, bir sahnenin farklı bölümleri için pozlanmış birden fazla görüntünün birleştirilmesine dayanır. Bazı yöntemler otomatiktir, dolayısıyla kameranızın çok sayıda fotoğraf çektiğini fark etmezsiniz bile. Akıllı telefonunuz buna bir örnektir. Diğer yöntemler sizin tarafınızdan manuel çalışma gerektirir.


IMG 3819 HDR
HDR fotoğrafçılık, özellikle gayrimenkul ihtiyaçları için iç mekan fotoğrafları için faydalı bir tekniktir.

HDR Fotoğrafçılık Tekniklerini Ne Zaman Kullanmalısınız?

HDR teknikleri, dinamik aralığı bir kameranın tek bir karede yakalayabileceğinin ötesine genişletir. Tüm parlaklık aralığında ayrıntıları yakalamanıza ve hatta geliştirmenize olanak tanır. Sonuç olarak HDR fotoğrafçılık, yüksek kontrastlı sahneler için kullanışlı bir araçtır, ancak aynı zamanda stilistik bir seçim de olabilir.

HDR fotoğrafçılığı en sık üç türde kullanılır: Manzara, mimari ve iç mekan fotoğrafçılığı (gayrimenkul gibi). Üçü de genellikle yüksek kontrastlı senaryolar içerir ve bu da tek bir görüntüde yakalayabileceklerinizi sınırlandırır. Manzara fotoğrafları çekerken, özellikle gün doğumu ve gün batımı sırasında parlak gökyüzü ve karanlık ön planlarla uğraşmak yaygındır. Benzer şekilde, dış mimari çekimler de muhtemelen güneşli gökyüzüne sahip karanlık binaları içerecektir. İstenilen tüm ayrıntıları tek çekimde yakalamak, en iyi koşullarda zorlayıcıdır ve bazen tamamen imkansızdır; ancak HDR, belgeleyebileceğiniz şeyler konusunda daha fazla olasılığın önünü açar.

IMG 3809
Bu düzenlenmemiş iç mekan çekimi, iç mekanın göreceli karanlığı ve süper parlak pencereler için tek bir pozlamanın nasıl yeterince pozlama yapamadığını gösteriyor.

İç mekan fotoğrafçılığı, dinamik aralık açısından manzaralardan veya dış mimari çalışmalarından daha dramatik olabilir. Parlak pencereli daha karanlık iç mekanlar zorlu pozlama durumları sunar. HDR fotoğrafçılığı olmadan, pencereler beyaz boşlukları kör edecek ve bu da özellikle bir manzarayı sergilemeye çalışıyorsanız sorunlu olacaktır. Diğer bir olasılık da iyi açıkta kalan pencereler ancak aşırı karanlık iç mekanlardır, bu da alanı göstermeyecektir.

Bahsedilen üç türün hepsinin de çerçevedeki nesnelerin minimum düzeyde hareket ettiğini fark edeceksiniz. HDR görüntüsü oluşturmak için çektiğiniz görüntüler birleştirilecektir, böylece bu görüntülerin üzerinde hareket eden her şey son HDR çekiminde birden çok kez görünecek veya gölgelenmeye neden olacaktır. Bu nedenle HDR, portre, vahşi yaşam, sokak fotoğrafçılığı veya diğer benzer türler için mükemmel değildir.


HDR Fotoğrafçılık İçin Gerekli Ekipmanlar

HDR fotoğrafçılık her ne kadar karmaşık görünse de ekipman açısından fazla bir şey gerektirmez. Tek gereksinim sağlam bir tripoddur. Yukarıda belirtildiği gibi, HDR görüntüsü oluştururken hareket etmek sorunludur ve bu durum kamera hareketi için de geçerlidir. Bu nedenle HDR fotoğraflar oluştururken kameranızı bir tripod üzerinde tutmak isteyeceksiniz.

Bir zorunluluk olmasa da, kablosuz bir uzaktan kumanda (veya bu şekilde çalışan bir uygulama) da kullanışlı olabilir. Deklanşörü serbest bırakmak için fotoğraf makinesine dokunmak, tripodla bile olsa hafif fotoğraf makinesi hareketlerine neden olabilir. Bu özellikle uzun enstantane hızları kullanıyorsanız geçerlidir.

HDR Fotografcilik Nedir 001
Bu iç sahne, tüm değer aralığını kapsamak için dokuz kare gerektiren yüksek kontrast içeriyordu.
IMG 3807 HDR
Bu, yukarıdaki parantezlerin bir araya getirilmesinin sonucudur. HDR dosyası olmasaydı görüntü tamamen kaybolurdu veya iç kısım çok karanlık olurdu.

HDR Fotoğrafçılık için Basamaklama Ayarları

HDR fotoğrafçılığının temellerini öğrenmek kolaydır. Bir HDR görüntüsü oluşturmak için, poz basamaklama adı verilen bir teknikle, aynı sahnenin farklı pozlama ayarlarıyla birden fazla fotoğrafını çekmeniz gerekir. Bu işlem bazı aşırı pozlanmış, düzgün pozlanmış ve az pozlanmış görüntülerle sonuçlanır. En az üç parantezden veya en fazla dokuz veya daha fazla parantezden HDR görüntüler oluşturabilirsiniz. Hangi sayının en iyi olduğu sahneye ve aradığınız HDR stiline bağlıdır, ancak en yaygın olanı üç ile beş arasındadır.

HDR fotoğrafçılık için basamaklamanın iki yolu vardır: Manuel olarak veya Otomatik Poz Basamaklama (AEB) ayarlarını kullanarak. Manuel olarak basamaklamak için, istediğiniz sayıda çekim için ISO veya deklanşör hızını kullanarak pozlamayı ayarlamanız gerekecektir. Diyaframı kullanarak braketleme yapmak istemeyeceksiniz çünkü bu, her braketteki alan derinliğini değiştirecek ve keskin bir nihai sonuç doğurmayacaktır. Alternatif olarak, pozunuzu değiştirmek için poz telafisi ayarını (birçok kameranın kadranı vardır) kullanabilirsiniz. Tipik olarak basamaklama, her kare arasında tutarlı duraklamalar içerir, ancak bu mutlaka bir gereklilik değildir. Durum gerektiriyorsa tek durakta az pozlama, iki durakta ise aşırı pozlama yapabilirsiniz.

nikon z8 bracket button product image
Burada gösterilen Nikon Z8 de dahil olmak üzere bazı kameralar basamaklama modlarına doğrudan erişim sağlayan düğmeler bile içerir.

Manuel basamaklama mükemmel bir şekilde çalışıyor olsa da çoğu kamera, işlemi daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için otomatik poz basamaklama (AEB) ayarları sunacaktır. Hatta çoğu kamerayı, her bir braketi tek tek çekmek yerine, tüm basamaklı çekimleri deklanşöre bir kez basarak çekecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu idealdir çünkü belirtildiği gibi çerçevedeki veya kameradaki herhangi bir hareket braketlerinizi birleştirirken sorunlara neden olabilir. Yani, parantezlenmiş görsellerinizi ne kadar hızlı çekerseniz o kadar iyi olur.

Bir kameranın AEB modu, her çekim arasında pozlama değeri (EV) ile birlikte bir dizi basamaklanmış görüntü seçmenizi gerektirir. EV numarası her kare arasında kaç durak olacağını gösterir. Her kamera üreticisi farklı ayarlar sunar, ancak çoğu üç, beş veya dokuz karelik basamaklama seçenekleri sunar. EV seçenekleri genellikle 0,3, 0,7, 1,0, 2,0 veya 3,0 durakları içerir. Bazı EV ayarları çekebileceğiniz basamak sayısını sınırlayabilir. Örneğin, Sony a7 III’te 3,0 EV’de maksimum beş görüntüyü basamaklandırabilirsiniz; 1,0 EV ve daha düşük çözünürlükte ise dokuz kareye kadar basamaklayabilirsiniz.

Parantez sayısında olduğu gibi, kaç durağın parantezleneceği konusunda kesin ve hızlı kurallar yoktur. Farklı durumlar farklı ayarlar gerektirir ve aradığınız son görünüm de hangisinin en iyi olduğunu belirleyecektir. Bununla birlikte, bir tam durak genellikle en iyi bahistir.


HDR Fotoğrafçılık için Diğer Kamera Ayarları

AEB modlarının ötesinde, kamera ayarlarıyla ilgili dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta daha vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, alan derinliğinde herhangi bir değişiklik olmasını önlemek için diyafram açıklığınızın parantezlenen dizi boyunca tutarlı kalmasını isteyeceksiniz. Bu nedenle, kameranın Diyafram Önceliği moduna ayarlanmasıyla braketleme yapılması en yaygın olanıdır. Bu, sabit bir diyafram açıklığını korurken kameranın enstantane hızını değiştirmesine neden olacaktır. ISO’nuzun tutarlı kalmasını istiyorsanız otomatik ISO’yu kapatın ve sahne için en iyi değeri seçin.

Alan derinliğinde herhangi bir değişiklik istemediğiniz gibi, parantez içindeki bir sekans boyunca da herhangi bir odak kayması istemezsiniz. Bu nedenle, bunu önlemek için, parantezlerinize başlamadan önce odak noktanızı ayarlayın ve ardından manuel odaklamaya geçin.


Kamerada HDR Fotoğrafları Nasıl Oluşturulur

Birçok kamera, doğrudan kameranın içinde bir HDR görüntüsü oluşturmanıza olanak tanıyan yerleşik HDR ayarları sunar. Kamera basamaklama ve dosya birleştirme işlemi de dahil olmak üzere tüm işi sizin için yapacaktır. Hemen tamamen işlenmiş bir HDR dosyasına sahip olacaksınız.

Bunun için her kamera üreticisi farklı seçenekler ve ayarlar sunacaktır. Örneğin Sony’nin HDR modu, dosya formatı olarak .JPG’yi gerektirir. Ardından 1,0 ile 6,0 EV veya Otomatik EV arasında seçim yapabilirsiniz. Nikon, HDR görüntüsünü oluşturmak için kullanılan tek tek çekimlerin RAW dosyalarını kaydetmenize olanak tanır ve görüntüler arasındaki sınırların ne kadar yumuşatılacağını ayarlamak için ek bir seçenek sunar. Canon, hareketli nesneler için oluşturulmuş özel bir ayar sunar. Kamera içi HDR fotoğrafçılığına yönelik seçeneklerinizi görmek için kameranızın kullanım kılavuzuna veya menülerine başvurduğunuzdan emin olun.


photomatix hdr processing software screenshot
Photomatix, sağlam özellik seti ve toplu yetenekleri sayesinde HDR işleme için en popüler seçeneklerden biridir.

Yazılımı Kullanarak HDR Fotoğrafları Nasıl Oluşturulur

HDR görüntüler oluşturmanın en yaygın yolu, basamaklı çekimleri bilgisayarda birleştirmek için yazılım kullanmaktır. Yazılımı kullanarak bir HDR görüntüsü oluşturmak için, seçtiğiniz yazılıma basamaklı bir set yükleyeceksiniz. Program daha sonra bunları tek bir dosyada birleştirerek tüm değerlerden ilgili ayrıntıları alacaktır. Çoğu HDR yazılımı, HDR görünümüne ince ayar yapmak için çeşitli ayarlar sağlar; mutlaka dramatik, yüksek dokulu bir HDR görüntüsü oluşturmanıza gerek yoktur.

Birleştirme işleminin üstesinden gelmek için birçok program mevcuttur. Photomatix son derece güçlü, hızlı ve değerli özelliklerle dolu olduğundan en popüler seçeneklerden biridir. Başlamak için ön ayarların yanı sıra, HDR görüntülerinizin görünümüne ince ayar yapmak için çok sayıda kontrol sunar. Ayrıca, emlak işleri gibi tüm HDR görüntü çekimi için ideal olan otomatik toplu işleme olanak tanır.

Luminar Neo başka bir mükemmel seçenektir ve HDR görüntünüzü aldıktan sonra Luminar Neo’nun gelişmiş düzenleme araçlarına da erişebileceksiniz. Veya ücretsiz bir seçenek olarak Luminance HDR, ücretsiz olmasına rağmen şaşırtıcı derecede güçlü ve çok yönlüdür. Ayrıca Adobe Photoshop’ta bir HDR fotoğraf oluşturmak için basamaklı görüntüleri birleştirebilirsiniz.


Sonuç

HDR çoğu zaman kötü bir üne sahip olsa da kullanışlı bir araç olabilir. Görüntülerinizde daha fazla yaratıcılığa olanak tanır, ancak aynı zamanda pratik amaçlara da hizmet eder. HDR fotoğrafçılığının anahtarı, her durum için basamaklama ayarlarını değiştirmek ve HDR yazılımını kullanarak istediğiniz görünümü geliştirmektir. Bu yöntemi mükemmelleştirmek zaman alabilir ancak manzara, mimari ve iç mekan fotoğrafçıları için çok değerli bir beceridir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.