Kılavuzlar

Foto Muhabirliği: Eksiksiz Bir Kılavuz

Foto muhabirliği bir hikayeyi binlerce kelimeyle değil, bir dizi fotoğrafla anlatır. Yazılı bir haberin bir genel bakış, bir tez, konular ve çeşitli bakış açıları sunarak tam bir resim sunması gibi, foto muhabirliği de aynı amaca resimsel olarak ulaşır.

İyi foto muhabirliği, başı, ortası ve sonu olan hikayeler anlatır. Altyazılar hikayeyi aktarmaya yardımcı olur, ancak foto muhabirliğinde metin görüntülere ikincildir. Bilgilendirme ve ikna etme gücü, kelimelerde olduğu kadar fotoğraflarda da kendini kanıtlıyor.

Birçok foto muhabirliği türü vardır ve onu uygulamanın birçok yolu vardır. Haberden özelliklere, fotoğraf öykülerinden portrelere, savaşları belgelemekten yerel haberlere ve spora kadar foto muhabirliği, gazeteciliğin kendisi kadar geniş bir kategoriyi temsil ediyor. Boyunca sabit kalan şey, tarafsız, dürüst raporlamaya adanmışlıktır. Foto muhabirliği, gerçekleri sunmayı, gerçeğin bir resmini sunmayı, bilgilendirmeyi amaçlar.

İşte foto muhabirliği, temel kavramları, kuralları ve onu uygulama yolları hakkında eksiksiz bir rehber.

Foto muhabirliği nedir?

American Press Institute‘un internet sitesine göre , “Gazetecilik, haber ve bilgi toplama, değerlendirme, oluşturma ve sunma faaliyetidir. Aynı zamanda bu faaliyetlerin ürünüdür.” Gazetecilik, çevremizdeki dünyayı tanımlayan olaylar, kavramlar ve insanlar hakkında raporlar. Yerel, ulusal veya küresel düzeyde neler olup bittiği hakkında halkı bilgilendirmeyi amaçlar.

Foto muhabirliği, yazılı gazetecilikle aynı amaç ve misyona sahiptir, ancak bunu fotoğraflarla yapar. (Radyo ve video, gazeteciliğin diğer iki biçimini temsil eder.) Bir olayın, olaya dahil olan kişilerin ve onların duygularının, bu tür olayların köklerinin ve sonuçlarının samimi görüntülerinin tümü, görsel hikaye anlatımına katkıda bulunur.

Etik, foto muhabirliğini sokak fotoğrafçılığı veya bazı belgesel fotoğrafçılık türleri gibi diğer fotoğrafçılık biçimlerinden ayırır. Gazeteciler, hikaye anlatımında gerçeğin peşinde koşmayı onurlandırmalıdır. Foto muhabirleri için, sahnelerin veya ortaya çıkan fotoğrafların manipüle edilmesi (örneğin nesnelerin veya insanların eklenmesi veya çıkarılması) kesinlikle yasaktır. Gazetecilik teoride doğası gereği ve habercilikte tarafsız olsa da, gazetecilik kaçınılmaz olarak belirli bir bakış açısı sunar. Örneğin, bir savaşın her bir tarafı etik olarak fotoğraflarda sunulabilir.

Tıpkı iyi bir yazı gibi, iyi foto muhabirliği de bir hikayeyi bir anlatı yayı kullanarak görsel olarak anlatır. Örneğin bir olayın bir başlangıcı, ortası ve sonu olacaktır. Olay çözümsüz kalırsa, foto muhabiri yine de bir dizi fotoğrafla bir gerilim duygusu oluşturacak ve sonunda bu gerilimi çözecektir. Fotoğraf gazeteciliğinin temelinde hikaye anlatımı yatar.

Foto Muhabirliğinin Kökleri

Modern standartlara göre hantal ve karmaşık bir cihaz olan dagerreyotipi kameranın ortaya çıkmasıyla birlikte fotoğrafçılık, stüdyo çalışması ve portrenin ötesinde uygulamalar buldu. Roger Fenton gibi fotoğrafçılar, 1850’lerde Kırım Savaşı savaş alanlarına hantal kameraları soktular ve Mathew Brady ve ortakları, kısa bir süre sonra karanlık odayla birlikte İç Savaş savaşlarına göğüs gerdiler. Birçoğu bu savaş haberciliğini ilk foto muhabirliği olarak görüyor.

Foto Muhabirliği: Eksiksiz Bir Kılavuz
Fotoğrafçı Mathew Brady c.
1875. Brady, İç Savaş’ı belgelemesiyle tanınan öncü bir Amerikalı fotoğrafçıydı.
matthew brady civil war photo
Mathew Brady’nin İç Savaş sırasında terk edilmiş bir kamptaki yaralı askerlerin fotoğrafı. CA. 1860 – yaklaşık 1865.

Dagerreyotipi veya el tipi Ermanox gibi cam plakalı kameralar, çoğunlukla cam üzerine kırılgan, yavaş pozlama işlemiyle ilgili bir dizi sınırlama ile geldi. Ancak bu, fotoğrafçıların o günlerin gazeteleri ve fotoğraf dergileri için haberleri belgelemelerini engellemedi.

Kodak 1888’de cam yerine film kullanan bir fotoğraf makinesini piyasaya sürerken, kalitesi Oskar Barnack‘in 1913’te geliştirdiği 35 mm film kamerası ile kıyaslanamaz olduğunu kanıtladı. 1925’te Barnack’in icadı, bir cebe sığabilecek kompakt, sağlam bir kamera olan Leica I olarak piyasaya sürüldü. Yüksek kaliteli lensi ve 35 mm film tasarımı, fotoğrafçıların hikayeleri aramak için kamerayı her yere ve her yere götürmelerine, hayatı ve olayları olduğu kadar çabuk ve çarpıcı sonuçlarla yakalamalarına olanak sağladı.

1920’lerin sonlarında ve 1930’ların başlarında, kitlesel tirajlı yayınlar kullandıkları mürekkepleri ve kağıtları geliştirdi. Makalelere fotoğraflar eşlik etti ve Life and Vu in America ve Berliner Illustrirte Zeitung ve Almanya’daki Münchner Illustrierte Presse gibi dergiler çok sayfalı fotoğraf öyküleri basmaya başladı.

1930’ların başında, Henri Cartier-Bresson adında bir Fransız, Erich Salomon, Robert Capa ve David “Chim” Seymour gibi diğer efsaneler gibi bir Leica aldı. Dorothea Lange ve Catherine Leroy gibi pek çok kadın fotoğrafçı da zamanlarının ve Büyük Buhran, II.

dorothea lange migrant mother
Foto muhabiri Dorothea Lange (solda) California’da bir Ford Model 40 üzerinde Graflex 4×5 Series D kamerayla oturuyor.
Lange belki de en çok Büyük Buhran sırasında çekilen ikonik fotoğrafı “Göçmen Anne” (sağda) ile tanınır.

Renkli filmin gelişi ve dijital fotoğrafçılığın yükselişi, yalnızca foto muhabirliği içinde daha fazla ifadeye izin verdi. Bugün, uydu ve internet iletişimi ile birleştirilmiş dijital kameralar, dünya olaylarının anında kapsanmasına izin veriyor ve hikayeyi anlatmaya yardımcı olacak fotoğraflardan yoksun ana haberler nadirdir.

Foto Muhabirliği Türleri

Haber hikayeleri birçok biçim ve türde olabilir. Foto muhabirliği hepsine farklı şekilde yaklaşabilir, ancak her hikayede aynı dürüst, anlayışlı habercilik vardır. Tek bir fotoğraf, özellikle yazılı bir makale ile birlikte foto muhabirliği görevi görebilir. Daha büyük bir ölçekte, fotoğraf denemesi , foto muhabirliğinin eksiksiz bir görsel hikayeyi ortaya çıkarmasına olanak tanır. Bazı fotoğraf kitapları tamamen foto muhabirliğine adanmıştır.

İşte foto muhabirliğinin farklı alt türlerinden bazılarına bir bakış.

Haber

Haberler, seçimler ve basın toplantılarından suçlara, protestolara, savaşlara ve orman yangınlarına kadar her şeyi içerebilir . Aciliyet genellikle bu olayları yakalamanın anahtarıdır. Bilgili bir foto muhabiri, polis tarayıcısına kulak verecek veya en azından belgelenecek olaylar hakkında bilgi sahibi olmak için devlet kurumlarıyla bağlantılarını sürdürecektir. Diğerleri, savaş veya kıtlık ile boğuşan yabancı ülkelerde görev alacak.

photojournalist at demonstration
Bir foto muhabiri bir gösteriyi kapsıyor.
Depositphotos’dan fotoğraf.

Ayrıca, son dakika haberlerini yakalamak hızlı fotoğraf çekmeyi gerektirdiğinden, iyi bir foto muhabiri, durup düşünmeden bir kamerayı çalıştırabilir. Hatta birçok foto muhabiri, her biri farklı bir lense sahip birden fazla kamerayı aynı anda taşır.

press conference
Bir foto muhabiri bir basın toplantısını kapsar.
Depositphotos’dan fotoğraf.

Özellikler

Haberin karşısında yer alan uzun metrajlı fotoğraflar, günlük yaşamı ve onu yaşayan ünlü olmayan ya da haber değeri olmayan insanları ilişkilendirir. Özellikler genellikle hayatın daha komik, ironik veya dokunaklı tarafını gösterir. Özel fotoğraflar arayan bir foto muhabiri, şehirdeki her suç veya adaletsizlikten sonra yarışmak zorunda değildir. Özellikler, spor etkinliklerinden bir parkta dinlenen insanlara kadar hayatın her diliminde mevcuttur. Buradaki fikir, çevremizdeki dünyayı ve içinde yaşadığımız yolu belgelemektir. Haberleri fotoğraflamak bazen yaratıcılığa doğru ilerlemeyi gerektiriyorsa, fotoğrafların yaratıcı fırsatlarla dolup taşmasını sağlayın.

feature
Missbutterflies’in fotoğrafı ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

Spor Dalları

Giderek daha fazla, spor haberlerde önemli bir yer işgal ediyor gibi görünüyor. Ancak spor, oyuncularda ve maçtaki taraftarlarda yoğun drama ve duyguyu da ilişkilendirir. Spor haberleri yapan bir foto muhabiri, Olimpiyatlar veya Dünya Kupası gibi zamana duyarlı olayları çekebilir veya objektiflerini sporun arkasındaki yaşam tarzı gibi özellikli görüntülere ayarlayabilir.

Bir spor foto muhabiri, bir veya daha fazla sporun tüm yönlerini belgeleyecektir: aksiyon, tutku, sevinç ve hayal kırıklığı, sessiz anlar, hazırlık ve temizlik. Ayrıca, oyunu özetleyen şutu atmak için nerede ve ne zaman olacağını tahmin edecek kadar sporu bilecek.

sports photojournalists
Aviva 2010 Birleşik Krallık Atletizm Şampiyonası ve Birmingham’daki Alexandra Stadyumu’ndaki Avrupa Denemelerinde spor foto muhabirleri.
Fotoğraf William Warby’ye aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Portreler

Her haberin arkasında insanlar vardır. Foto muhabirliği, insan olayları ve insan deneyimini ilişkilendirir. Bir portre, Albert Einstein’ın bir fotoğrafı gibi, foto muhabirliğinde tek başına durabilir veya bir portre, izleyiciyi hikayenin kahramanlarından biriyle tanıştırarak bir fotoğraf denemesinin parçasını oluşturabilir.

Her halükarda, bir foto muhabiri, portrenin konusuna, portreyi genel hikayeyle paralel bir şekilde sunarak saygı göstermelidir. Bazı portreler pozlanmış, bazıları ise samimi. Aydınlatma bir portrenin sonucu için çok önemli olabilir ve sahne dekorları genellikle konuyu hikayeyle ilişkilendirmeye yardımcı olur.

Foto Muhabirliği Nasıl Yapılır?

Bir foto muhabirliği projesi bir fikir, bir tema, bir konu ile başlar. Yeni başlayan foto muhabirleri, tutkularını takip ederek veya iletişim ağlarına güvenerek bunu kendi başlarına bulmak zorunda kalabilirler. Daha deneyimli foto muhabirleri, haber kuruluşlarıyla ilişkiler geliştirebilir ve ödev üzerinde çalışabilirler. Her iki durumda da, foto muhabirleri serbest veya personel fotoğrafçısı olarak çalışabilirler. Başlamanın tek yolu, dünyaya çıkıp gerçek hikayeler anlatan fotoğraflar çekmeye başlamaktır.

Uygun bir konu seçtikten veya bir ödev aldıktan sonra, foto muhabiri genellikle hikayelerine dahil etmek istedikleri çekimlerin bir listesini yapar. Bir basın toplantısını veya spor etkinliğini kapsamak için spontane olarak gönderilse bile, deneyimli bir foto muhabiri, bazı portreler, bazı geniş açılı her şeyi kapsayan çekimler ve bazı hikaye anlatımı özellikli çekimler gibi birkaç gerekli çekime sahip olacaktır.

Görsel hikaye anlatımında çeşitlilik önemlidir. Birçok görsel hikaye, sahneyi ayarlamak için geniş bir çekimle açılır, ardından bağlam ve ayrıntı sağlamak için art arda orta ve yakın çekimler uygular. Örneğin, bir isyan, camları kıran insanlardan çok daha fazlasını içerir. Seyirciler, polis ve barışçıl göstericiler, biber gazına maruz kalan kişilere yapılan muamele, göz alabildiğine kırmızı ve mavi ışıklar, tüm bunlar ve daha fazlası, görsel hikayenin tamamını anlatmak için belgelenmelidir.

telephoto
Fotoğraf Fibonacci Blue’ya aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Ekipman

Doğru ekipman, çeşitli çekimler elde etmeye yardımcı olur. Telefoto lensler, foto muhabirlerinin güvenli bir mesafede kalmalarına veya uzaktaki polis bandının ötesinde fotoğraflar çekmelerine olanak tanır. Orta odak uzaklığına sahip lensler, hayatı gözün gördüğü gibi yakalamaya yardımcı olur ve yakın çekimler için iyi çalışırlar. Geniş açılı lensler, aksiyon ilerledikçe tüm etkinliği veya oyun alanını değerlendirir. Bir foto muhabiri, özellikle hikayenin ne sunacağından emin olmadığında, çeşitli lensler taşımalıdır.

Bir flaş, bazı foto muhabirliği için çok önemli olabilir. Örneğin geceleri haber yapmak için yardımcı aydınlatma gerekir. Portreler, bir softbox flaşından yararlanabilir ve flaşlar, zorlu durumlarda dolgu ışığı olarak da kullanılabilir. Tripodlar, foto muhabirinin bir telefoto lens ile sabırla beklemesini sağlar.

Özellikle foto muhabirinin haber etkinliğinin ne zaman sona ereceği hakkında hiçbir fikri olmadığında, ekstra piller ve hafıza kartları asla zarar vermez. Belirtildiği gibi, bir polis tarayıcısı bir fotoğrafçıya ipucu verebilir ve bazen ilk yanıt veren kişi, birinci sayfadaki fotoğrafla sonuçlanır.

photojournalist gear
Fotoğraf Anssi Koskinen’e aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Eski moda bir kalem ve defter de foto muhabirinin çantasının bir parçasını oluşturuyor. Profesyonel bir foto muhabiri, kameranın önünde kimin kim olduğunu ve tam olarak ne olduğunu takip edecektir.

Kişilerin adları ve diğer önemli ayrıntılar, fotoğrafların hikayelerini anlatmasına yardımcı olacak altyazıların bir parçasını oluşturacaktır. Bir muhabirle birlikte çalışırken bile, foto muhabirinin insanları ve çektiği aksiyonu takip etmesi gerekir.

Düzenleme

Bir olayı temsil eden görüntüleri topladıktan sonra düzenleme çok önemli hale gelir. Foto muhabirliği projeleri, hikayeleri görsel ve duygusal etkiyle canlandırmak için yapılandırılmış anlatılara dayanır. Bu genellikle bir dizi görüntü gerektirir. Gerekli çekim çeşitliliği, ilgili kişiler, estetik ve görsel çekicilik ve genel hikaye yayının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi, her seçim için geçerli olmalıdır.

Foto Muhabirliğinde Etik

Foto muhabirliği, bir haber hikayesinin veya olayın arkasındaki gerçeği sunmaya çalışır. Bu nedenle, örneğin rakip haber ajansları için çalışan foto muhabirleri için eşit bir oyun alanı yaratan katı bir davranış kuralına bağlıdır.

Dürüst fotoğraflar, foto muhabirliğinin bel kemiğini oluşturur. Güzel sanatlar veya ürün fotoğrafçılığı gibi türler, bir fotoğrafa nesnelerin veya kişilerin eklenmesi veya çıkarılması dahil değişikliklere izin verirken, foto muhabirliği yalnızca post prodüksiyonda renk ve ton değeri düzeltmelerine izin verir. Kırpma, bir fotoğraftaki hikaye anlatımını güçlendirmeye yardımcı olabilir, ancak ayrıntıları atladığında ve eksik bir portre oluşturduğunda değil. Pek çok foto muhabiri, karanlık odada veya özellikle bilgisayarla gerçeği aldatmaya çalıştı, ancak aldatma keşfedildiğinde kendilerini işsiz buldular.

Gerçeğin yanı sıra, foto muhabirleri konularına saygı göstermelidir. Fotoğrafçının bir portre için izin istemesi yaygın bir durumdur ve bunu yaparken resim yazısı için konunun adını alabilir. Bu özellikle reşit olmayanların fotoğrafını çekerken önemlidir: ebeveynler veya vasiler önceden onaylamalıdır. Ayrıca, foto muhabirliğinde birine fotoğrafta poz vermesi için para vermek etik değildir.

Gazeteciliğin etiği en iyi Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği tarafından temsil edilir ve açıklanır. Etik Kuralları kısa ve nettir ve acemi ve deneyimli foto muhabirlerinin kendilerinin ve sektörlerinin bütünlüğünden ödün vermelerini önlemeye yardımcı olur.

Sonuç

Profesyonel olmayan, kitle kaynaklı fotoğrafçılığın yükselişine ve günümüzde çevrimiçi yayınlardaki artan yaygınlığına rağmen, gerçek foto muhabirliği medyada yerini koruyor. Bu tür, film günlerinde gelişti, sorunsuz bir şekilde dijitale geçti ve dünya çapında gazetelerin, dergilerin ve web sitelerinin ünlü, yoğun tüketilen sayfalarını hala işgal ediyor. Ancak foto muhabirleri çevik, yaratıcı, araştırmacı ve değerlerine sadık kalmalıdır.

Şimdi dünya her zamankinden daha fazla görüntü istiyor. Bu yüzyıl, daha önce hiç olmadığı kadar görsel çıkışlar sunuyor. Büyük ölçüde internet sayesinde, yükselen foto muhabirleri için fırsatlar boldur. Son derece bağlantılı bir dünya, foto muhabirlerinin ele alması için daha fazla konu da sunuyor. Bugün haber bulmak ve başkalarıyla iletişim kurmak, foto muhabirliğinin “altın yılları” olan 1930’larda olduğundan çok daha az çaba gerektiriyor. Kamera donanımı da son derece gelişmiştir ve tomurcuklanan bir foto muhabirinin bir servet harcamadan bir kit elde etmesine olanak tanır.

Günümüzün fırsat ve engellerine rağmen, foto muhabirliği ancak şevkle, kararlılıkla ve gururla uygulandığı takdirde başarılı olur. İyi foto muhabirliğinin temelleri 19. yüzyılda başladı ve günümüze kadar devam ediyor. İyi uygulanmış fotoğrafçılık, sanatsal ve yaratıcı yetenek, etik açıdan sorumlu uygulama ve güçlü bir hikaye arkı, başarılı foto muhabirliğine katkıda bulunur.

Bir foto muhabiri olarak ilerlemenin en iyi yolu? Ateş etmeye devam. Bir tema, bir ritim bulun ve görüntüleri biriktirin. Lynsey Addario ve Finbarr O’Reilly gibi ustaları, klasikleri ve çağdaş foto muhabirlerini inceleyin.

Her zamankinden daha fazla haber var gibi görünüyor, bu da foto muhabirlerinin rapor edecek çok şeyi olduğu anlamına geliyor. Dünya daha karmaşık hale geldikçe, yeni krizler ortaya çıktıkça ve medya iletişimi geliştikçe ve dünya çapında daha erişilebilir hale geldikçe, foto muhabirliği topluma daha fazla statü ve sorumluluk kazandırıyor. İlk önce Brady, Capa ve diğerleri tarafından tutulan meşaleyi taşımak son nesillere kalmış. Foto muhabirliğinin rolü, gerçeğe mümkün olan en görünür şekilde ışık vermektir. El kamerasının tam olarak bu amaç için tasarlandığı neredeyse tartışılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.