Ekipmanlar

Fotoğrafçılığı Sonsuza Kadar Değiştiren Fotoğraf Makineleri

Fotoğrafçılığı sonsuza kadar değiştiren, şimdiye kadar yapılmış en önemli kameralardan bazılarının bir listesini derledik. Bununla birlikte, şimdiye kadar yapılmış en etkili, en seçkin, tarihi değiştiren kameralardan bazılarını sunuyoruz.

SanalSergi’de pek çok şey hakkında yazıyoruz – incelemeler, kılavuzlar, teknik makaleler, görüş yazıları – ancak yazmayı en sevdiğiz konulardan biri fotoğrafçılığın tarihi.

Bir Bakışta Fotoğrafçılığı Sonsuza Kadar Değiştiren Fotoğraf Makineleri

Daguerreotype (1839)

Fotoğrafçılığı Sonsuza Kadar Değiştiren Fotoğraf Makineleri
La Maison Susse Frères tarafından 1839’da Charles Chevalier lensli Dagerreyotipi kamera

Bu makalenin amaçları doğrultusunda, halka açık bir fotoğraf makinesi olmadığından, camera obscura‘yı göz ardı edeceğiz . 1822’de hayatta kalan en eski fotoğrafı üretmek için karanlık odayı kullanan Nicéphore Niépce, hayatının sonuna doğru Louis Daguerre adında bir arkadaşıyla yakın çalıştı . Niépce’nin 1833’teki ölümünden sonra, Daguerre notlarını devraldı ve görüntüleri doğrudan gümüş yüzeyli bir plaka üzerine fotoğraflayarak deneyler yapmaya başladı.

Belki de o zamanların en büyük engeli maruz kalmaydı – Niépce’nin “Le Gras’taki Pencereden Görünüm” adlı eseri birkaç gün boyunca melodiye maruz kalmayı gerektiriyordu . Ancak 1830’ların ortalarında Daguerre bir atılım gerçekleştirdi. Cilalı gümüş iyodür kaplı bakır levhayı ısıtılmış cıva ile tütsüleyerek gerekli maruz kalma süresini yalnızca birkaç dakikaya indirebileceğini buldu.

19 Ağustos 1839’da Daguerre ve Niépce’nin oğlu Isidore, daguerreotype olarak bilinen ilk pratik fotoğraf sürecini dünyaya sundu. Niépce’nin “olumsuz” üreten yaklaşımından farklı olarak daguerreotype olumlu bir imaj oluşturuyordu. O kadar popülerdi ki Fransız hükümeti, Daguerre ve Isidore’nin ömür boyu emekli maaşı karşılığında tasarımın haklarını satın aldı ve daha sonra bu teknolojiyi dünyaya bir hediye olarak sunmalarına izin verildi. Söylemeye gerek yok, bu süreç büyük bir başarı elde etti; hatta bir Amerika Birleşik Devletleri Başkanının ilk doğrulanmış portresini çekmek için bile kullanıldı.

daguerreotype lincoln
Abraham Lincoln’ün, Nicholas H. Shepard’a atfedilen, 1846’da ABD’de seçilen Kongre üyesi olarak çekilmiş bir dagerreyotipi olan, kimliği doğrulanmış ilk resmi

Daguerreotype, kolodyum süreci onun yerini alana kadar önümüzdeki yirmi ila otuz yıl boyunca en yaygın ticari süreç olarak kalacaktı.

Kodak (1888)

The Kodak 1888
Orijinal Kodak Fotoğraf Makinesi, Seri No. 540 | Kredi bilgileri: Smithsonian

1881’de banka memuru George Eastman ve Henry Strong , Rochester, New York’ta Eastman Dry Plate Company’yi kurdu. Eastman, 1880’lerin ortasında rulo film denemelerine başladı ve 1885’te bir patent aldı. Daha sonra gözünü rulo film kullanabilen bir kamera üretmeye çevirdi. Üç yıl sonra, kısaca Kodak olarak bilinen kamerayı piyasaya sürdü. Tarihte ilk kez, hiçbir gerçek teknik beceriye veya bilgiye sahip olmayan sıradan insanlar fotoğraf çekebildi.

Kodak, sabit odaklı 57 mm f/9 Hızlı Doğrusal lense sahip basit bir kutu fotoğraf makinesiydi. Vizörü yoktu; üstte, çerçevenin kabaca yaklaşıklaştırılmasına olanak tanıyan iki V şeklinde çizgi vardı. Filmi ilerletmek için üstteki bir sarma anahtarı kullanıldı ve dönen namlu deklanşörü bir ip çekilerek ayarlandı. Yan taraftaki bir düğmeye basit bir basıştan sonra, kamera deklanşöre basıp fotoğrafı çekiyordu. Deklanşörün kendisi yalnızca saniyenin 1/25’i kadar tek bir hızda çalışıyordu. Sonuç, 2 3/4 inç genişliğinde bir film rulosuna kaydedilen, 2 1/2 inç çapında dairesel görüntülerdi.

Rulo tamamlandıktan sonra kamera, 10 dolarla birlikte Kodak’a geri gönderildi ve film geliştirildi, kontakt baskı için bir cam kağıda aktarıldı ve bir baskı yapıldı. Daha sonra yeniden yüklenip sahibine geri gönderildi. Kendi fotoğraflarını geliştirmek isteyenler için Kodak, yeni film rulolarını 2 dolara sattı.

Kodak’ın maliyeti 25 dolardı (2023’te 808 dolar) ve etkili bir şekilde dünyanın ilk bas-çek kamerası haline geldi, hemen büyük bir başarıya ulaştı ve amatör fotoğrafçılıkta yeni bir ortam başlattı. Kodak’ın sloganı “Siz Düğmeye Basarsınız, Gerisini Biz Yaparız”dı. Kodak artık fotoğrafçılık tarihinin panteonunda tartışmasız şimdiye kadar yapılmış en önemli fotoğraf makinesi olarak varlığını sürdürüyor.

Kodak Brownie (1900)

kodak brownie no2
Kodak Brownie No.2

Kodak Brownie’nin gizlilik haklarını nasıl sonsuza dek değiştirdiğini daha önce yazmıştık, ancak bir kez daha bahsedilmeseydi bu liste ne yazık ki yetersiz kalırdı.

Kodak’ın başarısından sonra Eastman Kodak, amatör fotoğrafçılık pazarını genişletmeye yöneldi. Kodak müthiş bir başarı yakalamış olsa da pek de ucuz değildi ve döner deklanşörü sorun yaratmaya oldukça yatkındı.

1900 yılında Kodak, adını Palmer Cox’un popüler çocuk kitaplarındaki “Brownie” karakterlerinden alan Brownie’yi piyasaya sürdü ve bu da Kodak’ın reklam kampanyasını inanılmaz derecede verimli hale getirdi. Bu, 117 numaralı rulo filmde 2 1/4 inç kare fotoğraf çeken, basit bir dışbükey-içbükey menisküs merceğiyle donatılmış, deri kaplı basit bir karton kutuydu. Kameranın maliyeti yalnızca 1 dolardı (2023’te yaklaşık 36 dolardı), bu da Kodak’ın maliyetinden yaklaşık %97’lik bir düşüşü temsil ediyor. Özellikle yeniden kullanılabilen bir fotoğraf makinesi için son derece uygun fiyat etiketi, Eastman Kodak’ı fotoğrafçılık stratosferine taşıdı.

Kodak ilk yılda çeyrek milyon Brownie sattı ve sadece beş yıl içinde bu rakam on milyonun üzerine çıktı; bu, şirketin en çılgın hayallerinin çok ötesinde bir başarıydı.

11 Nisan 1912’de, on yedi yaşındaki Bernice Palmer, New York City’den Avusturya-Macaristan’a gitmek üzere RMS Carpathia ile seyahat ediyordu. Büyük Elma’dan ayrıldıktan dört gün sonra gemi, Titanik’ten sağ kurtulan 706 kişiyi kurtarmak için birkaç saat boyunca buzdağlarından kıl payı kurtularak rotasını değiştirdi. Bernice’ye birkaç ay önce bir Kodak Brownie hediye edilmişti ve hayatta kalanların ve kötü şöhretli İngiliz yolcu gemisini batıran buzdağının ilk fotoğraflarını çekti. 1986’da Bernice, Brownie’sini ve fotoğraflarını Smithsonian’a bağışladı.

iceberg titanic smithsonian
Titanik’i Batan Buzdağı | Fotoğraf: Bernice Palmer
titanic bernice
Titanik’ten sağ kurtulanlar | Fotoğraf: Bernice Palmer

Genç Bernice Palmer ve Kodak Brownie’si, ucuz tüketici kamerasının yarattığı inanılmaz, dünyayı değiştiren fenomenin doğuşunun somut örneğidir. Artık kameralar yalnızca profesyonel fotoğrafçıların elinde değildi; artık uygulanamayacak kadar büyük ya da aşırı derecede pahalı değillerdi. Brownie olmadan, son 123 yılda çekilen en ikonik ve hayati görüntülerden bazılarına sahip olamayabiliriz.

Graflex Speed Graphic (1912)

Stanley Kubricks Speed Graphic camera at the LACMA exhibit
Stanley Kubrick’in Hız Grafiği | Seth Anderson , CC BY-SA 2.0

Taşınabilir orta format ve 35 mm kameraların ortaya çıkmasından önce, foto muhabirleri ve elde taşınabilir kameralara ihtiyaç duyanlar öncelikle basın kameralarını kullanıyordu. Basın kameraları genellikle raya monte körüklere sahip geniş formatlı katlanabilir gövdelerdi. Lensler kolayca değiştirilebilirdi, odaklama ve çerçeveleme genellikle büyük buzlu cam ekran aracılığıyla yapılıyordu, flaş, yaygın yaprak deklanşör lensleriyle her hızda senkronize edilebiliyordu ve genellikle bir optik vizör ve bazen de bir uzaklık ölçer içeriyordu.

Basın kameraları daha küçük, daha hafif ve geniş formatlı saha veya görüş kameralarına göre çok daha taşınabilirdi; ancak bunların sayısı ve hareket aralığı daha azdı. Bazıları, yaprak deklanşöre ek olarak hem çok yüksek hızlara izin veren hem de varil lenslerin kullanımına izin veren bir odak düzlemi deklanşörü içeriyordu. En yaygın format 4×5 sayfalık filmdi; film paketleri ve rulo film (120 veya 220 gibi) kullanma yeteneği de mümkündü.

1905’te George Eastman, New York City’deki Folmer ve Schwing İmalat Şirketini satın aldı. İki yıl sonra Eastman Kodak’ın Folmer Graflex Bölümü oldu. 1912 yılında şirket ilk Graflex Hız Grafiği’ni piyasaya sürdü. Saniyenin 1/1000’i kadar maksimum hıza sahip odak düzlemli bir deklanşöre sahipti; bu kadar büyük bir format için inanılmaz derecede etkileyiciydi. 2,25 × 3,25 inçten 5 × 7’ye kadar boyutlarda mevcuttu, ancak 4 × 5 açık ara en popüler olanıydı. Kamerayı kullanmak kolay bir iş değildi, özellikle de odak düzlemli deklanşörü kullanırken; istenen deklanşör hızını ayarlamak için kullanıcının 24 farklı kombinasyonla hem yarık genişliğini hem de yay mekanizmasının gerginliğini ayarlaması gerekiyordu.

Raising the Flag on Iwo Jima larger edit1
Iwo Jima’ya Bayrağı Yükseltmek, Associated Press’ten Joe Rosenthal

Yine de kamera büyük bir başarıya ulaştı; tüm zamanların en ikonik fotoğraflarının çoğu Speed ​​Graphics’te çekildi. Orta format TLR’lerin ve 35 mm kameraların yerini aldığı 1950’li ve 1960’lı yıllara kadar birçok foto muhabiri için tercih edilen seçenek olarak kaldılar.

Hız Grafiği, 1973 yılına kadar çeşitli versiyonlarda üretilmeye devam etti.

Leica I (1925)

leica I model a
Leica I (Model A) | © Kameraprojekt Graz 2015 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

1913 yılında Leitz Wetzlar’dan Alman mühendis Oskar Barnack , fotoğraf kamerasında kullanılmak üzere 35 mm sinema filmi denemelerine başladı. Filmi dikey olarak taşıyan sinema kameralarının aksine Barnack, çerçeve boyutunu 18×24 mm’den 24×36 mm’ye genişleterek filmi yatay olarak ilerletecek bir kamera tasarladı. Ancak bir sorun vardı: Mevcut 35mm lensler, daha büyük negatifi kapatmak için gerekli görüntü çemberini yansıtamıyordu. Barnack, yeni 24x36mm çerçeve için özel olarak tasarlanan ilk lensi geliştirmek için Profesör Max Berek’e başvurdu. Sonuç, saygıdeğer Cooke üçlüsünü temel alan üç grupta beş öğeye sahip 50 mm f/3,5 lens oldu. Başlangıçta Leitz Anastigmat olarak adlandırılan lens daha sonra Elmax (E Leitz + Max Berek).

1914 Oskar Barnack Wetzlar Eisenmarkt
Ur-Leica’dan alınan ilk görüntü Oskar Barnack 1913, Eisenmarkt, Wetzlar, Almanya

Ur-Leica olarak bilinen prototip kamera son derece küçüktü ve Ernst Leitz II’yi, fotoğrafçıların 1923’te test etmesi için bir üretim öncesi kamera serisine yeşil ışık yakmaya ikna etmek için yeterliydi. Karışık geri bildirimler almasına rağmen, Leitz ilerlemeye karar verdi. Optik teknolojideki gelişmeler sayesinde Berek, lensi hem daha kaliteli hem de üretimi daha ucuz olacak şekilde yeniden tasarlamayı başardı ve sonuçta artık Elmar olarak adlandırılan 50 mm f/3,5 dört öğeli/üç grup lens ortaya çıktı.

1925’te Leipzig Fuarı’nda duyurulan, Leica I (bazen Model A olarak da anılır) olarak bilinen devrim niteliğindeki kamera, 35 mm formatını kalıcı olarak haritaya yerleştirdi. Kompakt, ergonomik tasarım büyük beğeni topladı. 1/20’den 1/500’e kadar hızlara sahip, yatay olarak hareket eden bir kumaş deklanşöre, bir film ilerleme düğmesi ve çerçeve sayacına, bir geri sarma düğmesine ve çerçeveleme için küçük bir vizöre sahipti. Katlanabilir 50/3,5 Elmar değiştirilemezdi ve telemetrenin olmaması onun ölçek odaklı olması gerektiği anlamına geliyordu. Ancak o zamanlar bu eksiklikler pek önemsenmiyordu. Leica I, 21. yüzyılda fotoğrafçılığın yönünü belirleyecek bir dönüm noktasıydı.

Kine Exakta I (1936)

Kine
Kine Exakta, Schneider-Kreuznach 50mm f/2 Xenar ile | Minya S , CC-BY-SA 3.0

1936’da Dresden’deki Ihagee Kamerawerk Steenbergen GmbH, Kine Exakta’yı duyurdu. Bu sürüm, dünyanın seri üretime geçen ilk 35 mm SLR’sini temsil ediyordu. Tek lens refleks tasarımı yeni olmasa da Ihagee, küçük bir 35 mm SLR yaratmak için çok fazla kaynak harcadı. Engellerden biri, 35 mm’lik bir kamera için oldukça küçük olan buzlu camın doğru odaklanmayı imkansız hale getirmesiydi. Bu nedenle, bulucuda odaklama ekranı oluşturmak için bir tarafı zemine sahip Plano-dışbükey bir büyüteç kullanıldı. Ek olarak, birçok orta format TLR’de olduğu gibi, kritik odaklamayı sağlamak için bir büyüteç çıkarılabilir.

Ihagee’nin ayrıca gelen ışık miktarını artırmak ve bulucudaki görünürlüğü artırmak için hızlı lensler tasarlaması gerekiyordu. 50mm f/2.8 Tessar üreten Carl Zeiss Jena’ya yöneldi, ardından Biotar 50mm f/2 ve Schneider-Kreuznach 50mm f/2 Xenar geldi.

Kine Exakta şimdiye kadar yapılmış en zarif kamera değildi ve vizördeki görüntüsü yanal olarak tersine çevrilmişti. Yine de SLR teknolojisinin gelecekteki hakimiyetine gerçek anlamda zemin hazırlayan ilk fotoğraf makinesiydi.

Hasselblad 1600F (1948)

hasselblad 1600f 1
Eugene Ilchenko’nun fotoğrafı | CC BY-NC-SA 2.0

1948’den önce Hasselblad’ın HK7 gibi tek kameraları, II. Dünya Savaşı sırasında İsveç ordusu için üretilen hava kameralarıydı. Savaştan sonra Victor Hasselblad “ideal kamerayı” yaratma hedefiyle dikkatini sivil fotoğrafçılık pazarına çevirdi.

Sonuçta Ekim 1948’de tanıtılan kamera başlangıçta yalnızca “Hasselblad Kamera” olarak biliniyordu, ancak daha sonra 1/1600 saniyelik maksimum deklanşör hızından sonra Hasselblad 1600F olarak adlandırılacaktı (“F”, “odak düzlemi” anlamına geliyordu). Dünyanın ilk orta format SLR’si olması ve sistem kamerası olarak tasarımıyla dikkate değerdi; kullanıcıların vizörleri, film arkalarını ve lensleri değiştirmesine olanak tanıyan modüler tasarımı o zamanlar yeni bir yaklaşımdı. On yıl sonra 35 mm kamera üreticileri modüler tasarım yaklaşımını benimsemeye başladı.

1600F, fotoğrafçılık tarihinin en efsanevi ve saygın markalarından birinin başlangıcıydı. Piyasaya sürülmesinden dokuz yıl sonra Hasselblad, artık “V” sistemi olarak bilinen serinin ilki olan 500C’yi piyasaya sürdü. Modüler yaklaşım V sisteminde kaldı ve Hasselblad bu yılın başlarında H sistemini durdurana kadar 75 yıl boyunca devam etti . CFV II 50C gibi modern dijital sırtlar bile orijinal 500C’de kullanılabilir.

Hasselblad aynı zamanda aya kamera yerleştiren ilk (ve tek) şirket olarak da biliniyor.

Leica M3 (1954)

Leica M3 mg 3851 sw
Leica 50mm f/2 Summicron ile Leica M3 | Rama , CC BY-SA 2.0

1950’li yıllara gelindiğinde Leica, yüksek kaliteli 35mm kamera ve lenslerin önde gelen üreticisi olarak kendini kanıtlamıştı. Ancak Leica I’den bu yana tüm modelleri nispeten artımlı güncellemelerdi.

Böylece 1954’te Leica şimdiye kadar yapılmış en iyi kameralardan birini piyasaya sürdü: Leica M3. Önceki Leica’lardaki dişli montajı yerine yeni bir bayonet M montajı kullanıyordu. Bu, bir lensi söküp yenisini takmayı daha hızlı ve kolay hale getirdi ve aynı zamanda daha güvenli bir bağlantı sağladı. Ayrıca Leica Thread Mount lensleri uygun bir adaptörle M yuvasında kullanılmaya devam edilebilir.

M3, tek bir pencerede birleştirilmiş bir vizör ve uzaklık ölçere sahipti. Bu Leica için bir ilkti, ancak Contax II gibi diğer kameralar yıllardır böyle bir tasarıma sahipti. Ancak M3’ün vizörü önemli bir açıdan yeniydi; 0,91x’lik muazzam büyütme oranıyla son derece parlaktı. Yalnızca 50, 90 ve 135 mm lensler için çerçeve çizgileri içeriyordu. Ancak Leica bir aksesuar ayakkabı bulucu sundu ve bazı lensler, görüş alanını genişletmek için vizörün önüne oturan yardımcı lenslerle (genellikle “gözlük” olarak anılır) eşleştirildi.

Barnack Leicas’ın aksine, kameranın arkasındaki menteşeli kapak sayesinde film yükleme işlemi önemli ölçüde daha kolay hale geldi ve alttan yüklendiğinde filmin daha kolay konumlandırılmasına olanak tanıdı.

M3’ün üretimi 1966’ya kadar on iki yıl boyunca devam etti. Bu süre zarfında devasa bir 220.000 adet satıldı ve çok sayıda çevrimiçi kaynak bunun Leica’nın en başarılı M serisi modeli olduğunu iddia ediyor – Leica bir zamanlar bana M6’nın en büyük başarısı olduğunu söylemişti, ama her iki durumda da M3 şüphesiz Leica’nın zirve başarılarından biridir.

M montajı bugün hala kullanılıyor ve bu da onu kameraların hala üretildiği en eski montaj parçası yapıyor.

Nikon F (1959)

Nikon F with eye level finder 4217341511
Göz hizasında buluculu Nikon F ve Nikkor-S 5cm f/2.0 | s58y , CC-BY-2.0

Nikon F’nin fotoğrafçılıkta nasıl devrim yarattığını zaten uzun uzadıya yazmıştık, ancak bu, kısa bir özetlemeye değer bir fotoğraf makinesi.

Kine Exakta’da gördüğümüz gibi Nikon F neredeyse ilk SLR değildi. Hatta bu, beşli prizma vizörlü ilk SLR bile değildi; bir mercek hem yatay hem de dikey olarak ters bir görüntü yansıtıyor ve refleks aynası onu yeniden ters çevirmiş ancak yine de yanal olarak ters çeviriyor. Ancak bir pentaprizma, görüntüyü yanal olarak normale döndürmek için 90 derece açılı iki ek ayna yüzeyi kullanır.

Sırasıyla 1948 ve 1949’da piyasaya sürülen İtalya’nın Rectaflex ve Almanya’nın Zeiss Ikon Contax S’si, ilk göz seviyesi pentaprizma bulucularını içeriyordu. Ancak yaklaşık altmış yıl sonra aynasız teknolojinin ortaya çıkışına ve pazar hakimiyetine kadar tasarımı standart olarak pekiştiren, çatı pentaprizmasına sahip ilk sistem kamerası olan Nikon F’ydi.

Nippon Kogaku (Nikon), SLR’de henüz önemli ölçüde tutunamayan bir fırsat gördü; telemetre hâlâ üstünlüğünü sürdürüyordu. Böylece, Nippon Kogaku’nun baş mühendisi Masahiko Fuketa’nın liderliğinde ve grafik tasarımcısı Yusaku Kamekura‘nın estetik yeteneğiyle Nikon F’nin geliştirilmesi 1956’da başladı. Amaç, mevcut SLR’lerin hantal ve karmaşık kalitesini almaktı. ve onu zarif, gösterişli, basit ve ilerici bir şeye dönüştürün.

Birkaç yıl sonra ekip, Nikon F’nin nihai tasarımına kilitlendi ve bir dizi gerçek gelişmeyi bünyesinde barındıran bir fotoğraf makinesini piyasaya sürdü: anında dönüş aynası (ilk olarak Pentax Ashaiflex II’de kullanıldı), değiştirilebilir vizörler ve odaklama ekranları, titanyum deklanşör odak düzlemli deklanşör , çıkarılabilir arka kısım, ayna kilidi, açık diyafram netlemesi ve alan derinliği önizlemesi için otomatik diyafram durdurma mekanizması, olağanüstü sağlam yapı kalitesi ve etkileyici bir dizi yüksek kaliteli optik.

Piyasada tüm bu inanılmaz özellikleri bir araya getiren başka hiçbir şey yoktu. İlk kez profesyonel fotoğrafçılar, hem mevcut ihtiyaçlarını karşılayabilecek hem de yeni ufuklar açabilecek 35mm’lik bir sisteme sahip oldu. Yakınlaştırma lenslerinin kullanımı gibi, geniş açıdan makroya ve telefotoya kadar herhangi bir odak uzaklığının kullanılması artık mümkündü. İlk kez SPX olarak bilinen Nikon uzaklık ölçer prototipinde yer alan lens içinden ölçüm, Fotomik prizma bulucuyla eşleştirildiğinde aynı şekilde birçok fotoğrafçı için bir lütuftu.

Nikon F, en önemli özelliklerinin çoğunu icat etmemiş olsa da, tüm bu unsurları tek bir fotoğraf makinesi gövdesinde birleştirmeyi başaran fotoğraf makinesidir. Şimdiye kadar yapılmış en popüler profesyonel fotoğraf makinelerinden biri haline geldi ve Nikon’un dünyanın en saygın ve popüler fotoğraf ekipmanı üreticilerinden biri olmasını sağlamlaştırdı.

Canon AE-1 (1976)

Canon AE 1
FD 50mm f/1,8 SC ile Canon AE-1 | Charles Lanteigne , CC BY-SA 3.0

İlk Canon SLR, Canonflex, 1959’da piyasaya sürüldü. Bundan önce Canon, özellikle Leica Thread Mount’taki mükemmel optikleri ve Canon IIB, Canon IVSB, Canon VT gibi telemetre kameralarıyla biliniyordu. Canon L1 ve L3. 1964 yılında Canon, Canon FL lens yuvasını tanıtan ve Canonflex’in R yuvasından uzaklaşan Canon FX ve Canon FP’yi piyasaya sürdü. Ardından, yedi yıl sonra, 1971’de Canon, artık FD yuvasına sahip olan Canon F-1 ve Canon FTb’yi piyasaya sürdü. FD montajı önceki FL montajına dayanıyordu ve FD montajlı kameralar, durdurmalı ölçüm modunda FL lensleri kullanabilir.

Canon FD yuvası tuhaftı; tipik bir bayonet yuvasından farklı olarak, merceğin tabanındaki dönen bir halka yoluyla kameraya bağlanan, kama kilitli bir yuvaydı. Bunun avantajı, merceğin kendisi bayonet tasarımında olduğu gibi yuvaya karşı dönmediğinden merceğin temas yüzeylerinde daha az potansiyel aşınma avantajına sahipti. Yeni FD yuvası, tam diyafram ölçümüyle birlikte otomatik diyafram kontrolüne de olanak sağladı.

1976’da Canon, şimdiye kadar yapılmış en popüler SLR makinelerden biri haline gelecek olan ve benzeri görülmemiş bir 5,7 milyon gövde satan Canon AE-1’i piyasaya sürdü. Başarısı, tüketici odaklı SLR’ler için tamamen yeni bir pazar açtı ve bu pazarın popülaritesi 1980’lerde patladı. Aynı zamanda mikroişlemcili ilk SLR olma tarihi önemini de taşıyor. Kameranın kendisi pek özel değil (mikroişlemcisi dışında) ve Canon, diyafram açıklığı önceliği yerine enstantane öncelikli pozlama modunu tercih ederek tuhaf bir seçim yaptı (tabii ki tam kılavuz da mevcuttu). Ancak bu, tartışmasız bir şekilde Canon’un bugüne kadar devam eden fotografik hakimiyete yükselişinin doğuşu olan yankı uyandıran bir duyguydu.

İlginç bir bilgi olarak, Apple ses tasarımcısı Jim Reekes, Canon AE-1’inin sesini kaydetti ve bunu Macintosh bilgisayarlarındaki ekran görüntüsü sesi ve daha sonra iPhone’un kamerasının “deklanşör” sesi için kullandı.

Nikon DCS 100 (1992)

kodakbluechip 2
Profesyoneller için pazarlanan Nikon DCS-100’ün 1991 tarihli reklamı.

1991 yılında, ilk dijital SLR fotoğraf makinesi Kodak DCS 100 adıyla ticari pazara çıktı. Artık Kodak adını filmle ilişkilendirsek de şirket, özellikle 1990’lar boyunca dijital fotoğrafçılığın ilk öncülerinden biriydi.

DCS 100’ün gövdesi iki ana bileşenden oluşuyordu: hafifçe değiştirilmiş bir Nikon F3HP gövdesi ve 1,3 megapiksel Kodak CCD sensörle donatılmış özelleştirilmiş bir kamera arkası. F3HP gövdesi, geliştirildiği dönemde en popüler profesyonel kamera olduğu için seçildi; motor tahrikine yönelik kontakların da gövde ile sırt arasındaki elektronik bilgiyi senkronize etmek için yeterli olduğu kanıtlandı.

Sensör 20,5 x 16,4 mm ölçüldüğünde, kamera 5:4 en-boy oranında çapraz olarak yaklaşık 1,65 kırpma faktörüne sahipti. Bu nedenle, son görüntünün gerçek yakalama alanını belirtmek için vizöre maskeler yerleştirildi. İlginç bir şekilde DCS 100, renkli veya monokrom sensörle mevcuttu ve birçoğu IR filtresi olmadan üretildi. Bu, gelecekteki tüm Kodak DCS modellerinde devam edecek bir trenddi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ilk ticari DSLR’nin birçok ciddi dezavantajı vardı. Astronomik 20.000 ABD doları (2023’te 45.000 ABD doları) fiyat etiketinin yanı sıra, DCS 100, kamera gövdesine bir SCSI kablosuyla bağlanıp omuz askısına takılabilmesi için kameranın kendisinden daha büyük harici bir DSU’ya (Dijital Depolama Birimi) ihtiyaç duyuyordu. 156’ya kadar sıkıştırılmamış görüntüye veya JPEG uyumlu sıkıştırma kullanılarak yaklaşık 600 görüntüye uygun, 200 megabaytlık devasa bir depolama alanına sahip 3,5 inçlik bir SCSI sabit disk içeriyordu. Kullanıcının altyazı ve meta veri girmesine olanak tanıyan isteğe bağlı bir klavye bile vardı.

Muhtemelen açıklamama gerek olmayan nedenlerden dolayı, DCS 100 son derece kullanışsızdı ve hiçbir zaman ana akıma girmedi. Toplam 987 adet satıldı.

Ancak bu listeyi oluşturmasına engel değil. Halefi DCS 200, ertesi yıl, değiştirilmiş Nikon F-801’lerin (diğer adıyla N8008’ler) gövdesinin tabanına monte edilmiş, önemli ölçüde yoğunlaştırılmış bir depolama ve pil modülü (artık basit AA piller kullanıyor) ile piyasaya çıktı.

Kodak DCS 420 Digital Camera Back 01 white bg e1695974766779
Kodak DCS 420, Ağustos 1994’te piyasaya sürüldü | GcG , CC BY-SA 3.0

İki yıl sonra Kodak, 3,5 inç sabit sürücüyü PCMCIA kart yuvası ve yeni 6 megapiksel APS-H sensörüyle değiştiren, artık Nikon F90 (diğer adıyla N90) film gövdesi etrafında inşa edilen DCS 400 serisini piyasaya sürdü. DCS 460’ta sunuldu. Bundan sonrası artık tarih oldu.

Nikon D1 (1999)

nikon d1

1990’lı yıllar, profesyonel dijital fotoğraf makinesi pazarında Kodak’ın neredeyse tekeline damgasını vurdu. Resmi olarak Haziran 1999’da duyurulan Nikon D1, Nikon’un Kodak’ın hakimiyetine verdiği yanıttı. Kodak önceki yıllarda birçok model çıkarmış olsa da bunların hepsi Nikon ve Canon 35mm film gövdeleri etrafında inşa edilmişti. D1, tamamen şirket bünyesinde üretilen ilk dijital SLR’ydi.

Ancak D1’in iddia ettiği tek dönüm noktası bu değildi; aynı zamanda hem kullanışlılık hem de uygun fiyat açısından ilk pratik DSLR’dir. Kodak DCS serisindeki en yakın rakibinin maliyeti en az 12.000 ABD dolarıdır (2023’te 22.000 ABD doları). D1, yarı fiyatının altında, 5.500 dolardan giriş yaptı. Bu, sonunda Kodak’ın profesyonel dijital pazardaki saltanatına son verecek son derece yetenekli bir fotoğraf makinesiydi.

Nikon F5’in genel tasarımını ve düğme düzenini temel alan D1, filmden dijitale neredeyse zahmetsiz bir geçiş sağladı. Ancak kameranın belki de en büyüleyici yönü sensörüydü. 90’ların ortalarında Nikon, yalnızca birkaç bin dolara kendi profesyonel sınıf dijital fotoğraf makinesini üretme gibi iddialı bir hedef belirledi. Başlangıç ​​olarak hiçbir üretici, bu kadar düşük bir fiyat için gerçekçi olmadığına inandığı için sensörü geliştirmeyi kabul etmeyecekti.

Ancak sonunda Nikon bir üretici buldu ancak birkaç watt güç gerektiren ilk prototiplerde sorun yaşadı. Küçük (o zaman için) bir pille çalıştırılabilen ve yüksek sürekli kare hızlarında çekim yapabilen bir fotoğraf makinesi yaratmaya kararlı olan Nikon, devreyi kendisi geliştirmeye başladı. İki yıllık geliştirme sürecinin ardından, Nikon, endüstriyel HD video kameralarda kullanılan devre teknolojisinin ve görüntü işlemenin aynısını kullanarak sorunu çözdü. Alışılmadık bir şekilde, sensör şunu bile kullandı:Adobe RGB veya sRGB yerine NTSC renk alanı standardı.

23,7 x 15,6 mm ölçülerinde, 2,7 megapiksel nihai görüntü çıkışına ve 200’lük yüksek taban ISO’ya sahip DX (APS-C) formatlı bir CCD sensördü. Sensör, tüm hassasiyet aralığı boyunca şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi (ISO 1600 maksimumdu) ). Daha sonra Nikon, sensörün Nikon’un “quadra filtre” adını verdiği 10,8 milyon fotosite sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu, sensörün dört pikseli bir araya getirmesine (birleştirmesine) olanak tanıyarak mükemmel yüksek ISO duyarlılığı ve dinamik aralık elde edilmesini sağladı.

D1’in sensörü aslında Sony’nin modern Quad Bayer tasarımının öncüsüydü . Nikon’un görüntü devresi ve işleme konusundaki başarıları, 4 kat daha yüksek çözünürlük ve inanılmaz saniyede beş kare çekim hızı dikkate alındığında daha da etkileyici hale geldi.

Nikon D1’in piyasaya sürülmesi, dijital fotoğrafçılığın analog filme uygulanabilir bir alternatif olarak yükselişini resmi olarak başlattı ve Nikon’un bir kez daha endüstri lideri olarak sağlamlaşmasını sağladı.

Canon EOS-1Ds (2002)

canon 1ds e1695974892229
Canon EOS-1D’ler ve EF 50mm | Spacemunkie , CC BY 3.0

En beklenmedik adaylardan biri olan Contax, Contax N Digital ve Philips 6MP CCD sensörüyle tam çerçeve dijital fotoğraf makinesi üreten ilk şirket oldu . 2000 yılının sonlarında duyurulan bu ürün, incelemelerin karışık olması ve satışların oldukça düşük olması nedeniyle kısa ömürlü oldu. Contax, piyasaya sürülmesinden bir yıldan kısa bir süre sonra onu piyasadan çekti.

Dolayısıyla tam çerçevenin tüketici pazarında geçerli bir gerçeklik haline gelmesi ancak 2002 yılında Canon EOS-1D’lerin piyasaya sürülmesiyle mümkün oldu. O zamanlar çoğu DSLR sensörü APS-C’ydi ancak fotoğrafçıların büyük çoğunluğu film çağından kalma tam çerçeve lensler kullanıyordu. Diğer sorunların yanı sıra, o dönemde çok geniş açılı lenslerin ya mevcut olmadığı, kalitesiz ya da aşırı pahalı olduğu göz önüne alındığında, bu durum geniş açılı fotoğrafçılığı oldukça zorlaştırıyordu.

Canon 1D’ler, o zamana göre nispeten yüksek olan 11,1 MP CMOS sensörüne sahipti, bu da onu CCD’nin hakim olduğu bir dönemde oldukça sıra dışı kılıyordu. Elektronik olarak kontrol edilen deklanşörü, 1/250’de flaş senkronizasyonu ile saniyenin 1/8000’i kadar maksimum hıza sahipti. Yerel ISO, 100’den maksimum ISO 1250’ye kadar değişiyordu.

Cam pentaprizma vizör, nadir %100 kapsama sunuyordu ve otomatik pozlama, değerlendirmeli, kısmi, noktasal ve merkez ağırlıklı modlara izin veren 21 bölgeli bir TTL ölçer aracılığıyla gerçekleştirildi. . Büyük bir pili barındıran entegre dikey tutma yeri bulunan kalıplanmış magnezyum gövdesi mükemmeldi; her bölme, konektör ve düğmedeki hava koşullarına karşı tam koruma sağlıyordu.

1D’ler, belki de diğer tüm kameraların ötesinde, Canon’un dijital çağda profesyonel fotoğrafçılar arasındaki mükemmel itibarını pekiştirdi.

Apple iPhone (2007)

iphone 2
Mark Mathosian’ın fotoğrafı | CC BY-NC-SA 2.0

2000’li yılların ortalarında Mac’leri ve iPod’ları üreten şirket olarak bilinen Apple, kullanıcıların doğrudan parmaklarıyla etkileşim kurmasına olanak tanıyan dokunmatik ekranlı bir cihaz fikri üzerinde uzun süredir çalışıyordu. iPhone’un geliştirilmesi resmi olarak 2005 yılında başladı ve piyasaya sürülmesi 9 Ocak 2007’deki duyurusuna kadar halktan gizlendi. İlk Android akıllı telefon olan HTC Dream’in piyasaya sürülmesinden bir buçuk yıldan fazla süre geçmişti. buna “iPhone klonu” adını veriyoruz.

Apple iPhone, modern teknoloji tarihinin en büyük başarılarından biriydi. Binlerce kişinin lansmandan günler önce Apple ve AT&T mağazalarının önünde beklediği ve çoğu mağazanın stoklarını yalnızca birkaç saat içinde sattığı bildirildi. Apple, piyasaya sürülmesinden yalnızca 74 gün sonra bir milyonuncu iPhone’unu sattı. Bir anda Apple’ın en başarılı ürünü haline geldi ve Apple’ı Amerika’nın en kârlı şirketi haline getirecek yolu başlattı.

En iyi kameranın yanınızda olan kamera olduğunu söylüyorlar ve iPhone da öyleydi. Harika bir kamerası yoktu – 2 MP’lik küçük bir sensör hakkında söylenecek pek bir şey yoktu – ve fotoğraf çekebilme özelliğine sahip ilk akıllı telefon bile değildi. Ancak mobil fotoğrafçılığı bu kadar büyük ölçekte tanıtan ilk kişi oydu. Akıllı telefonların kamera satışlarındaki muazzam düşüşe neden olduğu dijital kamera pazarının zirveye ulaşması yalnızca beş yıl alacaktı.

İyi ya da kötü, Apple iPhone, fotoğrafçılık tarihini yalnızca birkaç başka ürünün yaptığını iddia edebileceği şekilde değiştirdi.

Canon 5D Mark II (2008)

canon 5d mark ii e1695975647679

Fotoğrafçılığı sonsuza dek değiştiren fotoğraf makinelerini tartışırken Canon 5D Mark II’yi listeden çıkarmak utanç verici olurdu.

Fotoğraf kameraları son birkaç yılda, özellikle de endüstrinin çoğunda aynasız kameralara geçişten bu yana, kararlı bir şekilde hibritleşti. Bugün, sinema düzeyinde video kalitesine sahip, sabit görüntü odaklı gövdelerde çok sayıda kameramız var; hatta bazıları Panasonic Lumix S1H gibi Netflix onaylıdır. Bu kameralardan bazıları DCI video, anamorfik destek, kamera içi LUT’lar, dalga formları, sahte renk, açık kapı kaydı, zaman kodu desteği ve hatta harici ve dahili RAW video kaydı gibi film yapımı özelliklerini bile içerir.

2008’deki Canon 5D Mark II olmasaydı bunların hiçbirinin var olmaması mümkün ve muhtemeldir. Nikon D90, HD video (720p) çeken ilk fotoğraf makinesi iken, 5D Mark II, 1080 HD video kaydeden ilk fotoğraf makinesiydi. Tam çerçeve 21,1 MP sensörle video kaydetmek için kullanılan 16:9 sensör alanının boyutu VistaVision 35 mm filme çok benziyordu ve geleneksel Super 35’ten daha büyüktü.

Büyük sensör ve video özellikleri, amatör ve düşük bütçeli film yapımcılarına, çoğu kişinin “film görünümü” olarak kabul ettiği şeyi elde etmek için sığ alan derinliğiyle yüksek çözünürlüklü video çekmenin kapılarını açtı. 5D Mark II’den önce, düşük bütçeli film yapımcıları öncelikle 3CCD Type-1/3″ veya Type-1/2″ sensörlü video kameralara yöneliyordu; ikincisi 5,41 kırpma faktörüyle Super 8 ve Super 16 film arasında yer alıyordu. Ancak 5D Mark II ile, kolayca erişilebilen Canon EF lenslerle 1080p yüksek çözünürlükte daha büyük formatlı videolar çekilebiliyordu.

Günümüz standartlarına göre 5D Mark II’nin video kalitesi oldukça berbattı. Tam çerçeve 1080 HD video elde etmek için kamera, yalnızca her üç satırı kaydederek satır atlama özelliğini kullandı ve bu da hareli için önemli bir potansiyel yarattı. 38 Mbps’lik önemsiz bir bit hızına sahip 8 bitlik 4:2:0 H.264/MPEG-4 sıkıştırılmış dosyalar, kapsamlı renk derecelendirme veya diğer görüntü manipülasyonları için çok az yer bırakıyordu ve sensörün yavaş okuma hızı, panjurun yavaşlaması anlamına geliyordu. oldukça kötü.

Yine de amatör ve bağımsız kameramanlar ve film yapımcıları için yeni bir çağa işaret etti ve bizi kamera pazarında fotoğraf-video hibritleşmesi yoluna soktu. Hatta popüler televizyon programı House ve Noah Baumbach’ın siyah-beyaz indie hiti Frances Ha’nın tüm bölümünün çekiminde bile kullanıldı . 2012 yapımı The Avengers’ın bazı bölümleri bile kamerayla çekildi.

Nikon D3/D700 (2007/2008)

Nikon D3 img 1246
Nikon D3 | Rama , CC-BY-SA 3.0

Yıl 2007. Ticari olarak uygun fiyatlı ilk profesyonel fotoğraf makinesi sekiz yıl önce piyasaya sürüldü. O zamandan bu yana kamera teknolojisi pek çok değişikliğe tanık oldu; bazıları Fujifilm’in SuperCCD sensörleri gibi daha deneysel, bazıları ise CMOS sensörlerinin ortaya çıkışı gibi son derece etkili. Canon, tam çerçeve DSLR üreten hayatta kalan tek şirket olarak pazara hakim durumda. Onlarca yıldır Canon’un rakibi olan Nikon rekabet etmekte zorlanıyor.

Ağustos 2007’de Nikon D3 piyasaya çıktı. Nikon D2H ve D2X’lerin halefi olan D3, Nikon’un yeni amiral gemisi fotoğraf makinesi gövdesiydi. Nikon için bir ilk olan tam çerçeve sensöre sahip Nikon D3, yalnızca 12 megapiksel çözünürlüğe sahipti. Buna karşılık, Canon’un aynı ay duyurulan amiral gemisi DSLR’si 21,1 MP çözünürlüğe sahip EOS-1Ds Mark III’tü. Ancak bunun önemi yoktu çünkü Nikon D3, kusursuz dinamik aralığı ve yüksek ISO görüntü kalitesiyle rekabeti suya düşürdü.

Canon 1Ds Mark III’ün 1600’e varan yerel ISO aralığı (genişletilmiş seçenek olarak 3200) varken, Nikon D3’ün yerel aralığı bunu iki tam durak (ISO 6400) ve genişletilmiş modda üç durak (ISO 25.600) ile geride bıraktı. D3, saniyede dokuz kare (DX modunda 11 kare) kapasitesine sahipti; bu, Canon’un saniyede beş kare hızının neredeyse iki katıydı. D3 ayrıca yeni bir Multi-CAM3500FX 51 noktalı otomatik odaklama sensörünün yanı sıra, renk bilgileri aracılığıyla hem pozlama hem de otomatik odaklama takibi için kullanılan 1005 piksellik bir AE sensörüne de sahipti.

D3’ün bazı temel özelliklerini tamamlıyoruz: yeni EXPEED işlemci, 14 bit ADC (analogdan dijitale dönüştürücü), son derece düşük 12 ms açılış gecikmesi, çift CompactFlash yuvası, canlı yayın izleme özellikli 3,0 inç 922.000 piksel LCD monitör -görünüm, kapsamlı hava ve nem yalıtımı ve 300.000’e kadar çalıştırmaya dayanıklı Kevlar/karbon fiber kompozit deklanşör.

d700
Nikon D700

Ertesi yıl Nikon, D3’ün küçük kardeşi Nikon D700’ü piyasaya sürdü. Genellikle Nikon’un şimdiye kadar ürettiği en iyi DSLR olarak müjdelenen D700, cepleri o kadar da geniş olmayanlara yüksek kaliteli görüntüler ve profesyonel kalite getiren bir dönüm noktası fotoğraf makinesiydi. Canon T2i ile başladım ve 2013 yılında ikinci el bir Nikon D700’e geçtim. Bu kamerayı bugüne kadar hala kullanıyorum ve düğünlerden yaban hayatına, manzaralardan makroya ve daha fazlasına kadar her şeyi gördü.

2008’de DXOMark‘ın en yüksek puanı alan ilk dört kamerasından üçü artık Nikon’du. Nikon D3 ve D700, yalnızca Nikon’un kendi 24,5MP D3X’i ve Phase One’ın orta formatı P65 Plus’ın ardından üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı. 2009 yılında Nikon, D3 ve D700’ün düşük ışık performansını daha da artıran D3’leri piyasaya sürdü. 2011 yılına kadar D3 ve D700’ün “Spor” puanı Canon EOS 1Dx tarafından geçilmedi; ancak Nikon D3s, Nikon Df’nin 2013’te piyasaya sürülmesine kadar zirvede kaldı.

Efsanevi bir fotoğraf makinesi olan Nikon D3 ve D700, belki de diğer tüm dijital fotoğraf makinelerinden daha fazla kült haline geldi. Ve nedenini anlıyorum; benimkinin hâlâ bir nedeni var.

Sony a7/a7R (2013)

sony a7 a7r a7s
Sony a7, a7R ve a7S | Henry Söderlund , CC BY 2.0

Sony, 2006 ile 2008 yılları arasında DSLR pazarında en hızlı büyüyen kamera şirketi oldu ve 2008’de %13’lük etkileyici bir pazar payına ulaşarak onu dünyanın üçüncü büyük DSLR şirketi haline getirdi. 2010 yılında Sony, DSLR’lerden SLT’lere (“tek lensli yarı saydam”) geçiş yaptı. Bu kameralar , gelen ışığın bir kısmını faz algılama sensörüne yansıtan yarı şeffaf, sabit bir ayna olan bir pelikıl ayna kullandı . Aynasız teknolojinin henüz başlangıç ​​aşamasında olduğu bir dönemde, hem faz algılamalı otomatik odaklama hem de canlı görüntülemeye sahip olmak çoğu kişi için kayda değer bir avantajdı.

Sony a7 ve Sony a7R’nin piyasaya sürülmesinden önce, tam çerçeve Leica M9 da dahil olmak üzere pek çok aynasız fotoğraf makinesi mevcut olsa da, hiçbiri tam çerçeve sensörü canlı görüntüyle veya yeni a7 serisinin sağladığı geniş çekim zarfıyla birleştirmemişti. Piyasaya sürüldüklerinde a7 kameralar, birkaç niş Leica telemetre cihazı dışında, önemli bir farkla piyasadaki en küçük tam çerçeve kameralardı.

Her ikisi de Sony NEX’in E yuvası etrafında inşa edilen a7 ve a7R, Ekim 2013’te birlikte duyuruldu. İlki, 24 MP Exmor sensöre, 117 PDAF noktasına sahip hibrit bir otomatik odaklama sistemine, 1/8000 saniyelik maksimum deklanşör hızına ve a7R’ye sahipti. 2,4 milyon noktalı EVF. İkincisi, Nikon D800/D800E’deki alçak geçiş filtresi olmadan, yalnızca kontrast algılamalı otomatik odaklamayla aynı 36 MP sensörü sunuyordu.

Gövdelerin ağırlığı bir poundun biraz üzerindeydi, bu da onları şimdiye kadar üretilmiş en hafif tam çerçeve kameralar haline getiriyordu. Çok sayıda başka eksiklik de vardı: (en iyi ihtimalle) vasat ergonomiye sahip cansız bir gövde, yalnızca kayıplı 11+7 bit RAW, berbat pil ömrü ve daha ağır lenslerle kırılmaya yatkın bir polikarbonat (plastik) yuva. FotodioX, kullanıcıların kurması için yedek bir pirinç montaj parçası bile yayınladı.

Sony, a7 II ve a7R II’de paslanmaz çelik bir montaj parçası uygulayarak bu sorunu çözdü. İkinci nesil modellere ayrıca tam çerçeve kameralarda bir ilk olan 5 eksenli IBIS de eklendi. Özellikle a7R II, yeni 42 MP Exmor R BSI sensör, 399 PDAF noktalı hibrit otomatik odaklama, elektronik deklanşör, düşük ışıkta üstün ölçüm hassasiyeti, piksel gruplamalı 4K video çıkışı (tam sensör okuması) ile önemli yükseltmeler aldı. Super 35 modu), sıkıştırılmamış RAW ve ergonomik açıdan üstün bir tasarım.

Orijinal a7 ve a7R, fotoğraf endüstrisini, sonunda DSLR pazarının neredeyse yok olmasına yol açacak bir yolda başlattı. Ricoh, aktif olarak DSLR üreten tek şirkettir. Kameraların kısa flanş mesafesi, kullanıcıların hemen hemen her türlü vintage lensi ve Canon EF gibi DSLR lenslerini uyarlamasına olanak tanıdı, hatta Metabones gibi adaptörlerle otomatik odaklamayı destekledi. Bu fotoğraf makinelerinin anlık popülaritesi neredeyse büyük ölçüde mevcut DSLR ve vintage lenslerin kolay uyarlanabilirliğinden kaynaklandı.

Fotoğrafçılığın modern durumu Sony’ye çok şey borçludur.

Sony a9 (2017)

sony a9 1
Sony a9

Sony, 2017 yılında Sony a9’un piyasaya sürülmesiyle çıtayı bir kez daha yükseltti. Beş yıl önce şirket, sırasıyla 13,1, 8,1 ve 8,1 megapiksellik Type-1/3.06 IMX135, Type-1/4 IMX134 ve Type-1/4 ISX014 olmak üzere ilk yığın sensörlerini geliştirmişti. Bu sensörler, Sony’nin yeni Exmor RS sensör serisini piyasaya sürdü.

2008 yılında Sony, mikro lensler ve renk filtresi dizisi ile fotodiyot alt tabakası arasında bulunan metal kabloları arkaya taşıyarak daha iyi ışık toplama ve daha hızlı okuma olanağı sağlayan ilk BSI (arka taraf aydınlatma) sensörünü geliştirdi. Ancak hâlâ geliştirilebilecek yerler vardı. Geleneksel CMOS sensörleri, fotodiyotları ve piksel transistörlerini aynı destekleyici silikon alt tabakaya yerleştirir. Yığılmış sensör tasarımları, fotodiyotları ve transistörleri iki katmana ayırarak ultra hızlı elektronik deklanşör okumasına olanak tanır.

Sony a9, yığılmış sensöre sahip ilk değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesiydi. 1/160 okuma hızına sahipti ve saniyede 20 kare hızında kararmasız sessiz çekim yapabiliyordu. Bu, çoğu ayarda mekanik deklanşör ihtiyacını ortadan kaldırdı, ayrıca süper yüksek kare hızları ve kameranın saniyede muazzam sayıda otomatik odaklama hesaplaması gerçekleştirebilmesi nedeniyle önemli ölçüde iyileştirilmiş otomatik odaklama sağlandı.

Bugün, yığılmış sensörler amiral gemisi kameralarda fiili standart haline geldi. Bu noktada Nikon, Canon, OM System ve Fujifilm de en az bir modelde yığın sensörleri benimsedi. Ve performansları a9’dan bu yana ilerleme kaydetti. Aslına bakılırsa, 1/270 ile herhangi bir ILC arasında en hızlı okumaya sahip olan Nikon Z9, mekanik deklanşörü tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Daha önce yalnızca Sigma fp ve Sigma fp L bunu yapmıştı, ancak bu seçim nedeniyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya kalmışlardı. Geçen yıl, 4.000 dolarlık tam çerçeve Nikon Z8, mekanik deklanşör olmadan piyasaya çıktı. Bir gün bunu her yerde göreceğimizden şüpheleniyorum. Ve eğer Sony a9 olmasaydı bu olmayacaktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.