Haberler

Kodak’ın Fotoğraf Hizmeti KodakIt, Fotoğrafçıları Aldattı mı?

Yenilenen tartışmalar, 2017 yılında başlatılan bir hizmet olan Eastman Kodak iştiraki KodakIt’i çevreleyen, işletmelere dünya çapındaki fotoğrafçılara talep üzerine erişim sağlama yöntemi olarak sunuluyor.

Hizmet, ilk günlerinde çok düşük ödemeler teklif ettiği için eleştirildi, ancak PDN’den yeni bir rapor başka bir sorunu vurguladı: fotoğrafçıların telif haklarını tamamen teslim etmelerini gerektiriyor.

PDN’den gelen bir rapor, fotoğrafçılarının, eserlerini satın alan müşteriye telif haklarını ‘sürekli ve geri dönülmez şekilde’ vermelerini zorunlu kıldığını belirten KodakIt’ın ‘Fotoğrafçı Şartları ve Koşulları’na girdi. Özetle siz fotoğrafınızı KodakIt üzerinden verdiğiniz zaman müşterilere aslında tüm telif hakları ile çok ucuza satmış oluyorsunuz.

Fotoğrafçıların kişisel tanıtım amacıyla (fotoğraflar dahil) herhangi bir fotoğraf kullanmadan önce KodakIt ve müşteriden izin almaları gerekiyor. KodakIT’in kısıtlamaları, şartlar ve koşullarının bir parçası olarak ‘Ahlaki Haklardan Feragat’ dahil olmak üzere oradan da olumsuz şekilde devam ediyor. Bunun altında, hizmet veren fotoğrafçıların, görüntüleri çektiklerini iddia etmeyi ve herhangi bir şekilde ‘bir işin değiştirilmesi veya imha edilmesi’ ile müdahale etmeyi içeren tüm ahlaki haklardan feragat etmeleri isteniyor.

1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olan Fotoğrafçı Hüküm ve Koşullarının tam bir kopyasını bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.