Haberler

Man Ray’in Çıplak Kadın Fotoğrafı Yakında Şimdiye Kadarki En Pahalı Fotoğraf Olabilir

Sanatçı ve fotoğrafçı Man Ray’in çıplak bir kadının ikonik fotoğrafı, dünyanın en pahalı fotoğrafı olmaya hazırlanıyor. Christie’s tarafından en az 5 milyon dolarlık bir talep fiyatı ile açık artırmaya çıkarılacak, fotoğraf müzayedeleri tarihinde yeni bir kayıt soran fiyat.

Müzayede bloğuna giden fotoğraf Le Violon d’Ingres (Fransızca “Ingres’in Kemanı”), Amerikalı sanatçı Man Ray tarafından 1924’te yaratılmış siyah beyaz bir görüntü. Portre, üzerinde işaretler olan çıplak bir kadını gösteriyor. sırtındaki keman delikleri gibi ve yaygın olarak efsanevi sanatçının en ünlü eseri ve sürrealist fotoğrafçılığın ufuk açıcı bir sanat eseri olarak kabul ediliyor.

Wall Street Journal’ın ilk bildirdiği gibi , Christie’s eserin tahmini fiyatını 5 milyon ile 7 milyon dolar arasında belirledi; bu, İngiliz müzayede evi için şimdiye kadarki en yüksek ve fotoğraf dünyasında yeni bir rekor.

Man Ray ve Le Violon d’Ingres

1890’da Emmanuel Radnitzky olarak dünyaya gelen ancak yetişkin ve profesyonel yaşamında Man Ray olarak tanınan Ray, New York ve Paris’te yaşarken ikonik çıplak ve gerçeküstü fotoğraflar yaratan öncü bir Amerikan moda ve portre fotoğrafçısıydı. Ayrıca “rayograflar” olarak adlandırdığı kamerasız fotogramlarıyla da tanınıyordu.

Ray , 20. yüzyılın en ünlü modellerinden biri haline gelen sevgilisi ve arkadaşı Alice Prin’i ( Kiki de Montparnasse olarak bilinir) Paris’te fotoğrafladı.

Jean Auguste Dominique Ingres’in La Grande Baigneuse tablosundan esinlenen Ray, Prin’in vücudunu bir müzik aletine dönüştürmek için sırtına keman ses delikleri çizdi ve sarıklı çıplak fotoğrafını çekti.

Man Ray'in Çıplak Kadın Fotoğrafı Yakında Şimdiye Kadarki En Pahalı Fotoğraf Olabilir
Le Violon d’Ingres (1924) Man Ray tarafından.

F-delikleri aslında gerçek hayatta Prin’in sırtına değil, Ray’in yakaladığı portrenin bir baskısına boyanmıştı. Ray daha sonra bitmiş gerçeküstü çalışmayı yaratmak için klasik çıplak portreyi yeniden fotoğrafladı.

Fotoğrafın adı olan Le Violon d’Ingres , Ingres’in resim yapmadığı zamanlarda tutkulu bir keman müzisyeni olduğu gerçeğine saygı duruşunda bulunuyor. İkincil ilgisi o kadar iyi tanındı ki, Fransızca’da yaygın olarak kullanılan “violon d’Ingres” ifadesini doğurdu; bu, kişinin bildiğinden farklı ikincil bir hobi, tutku veya beceri anlamına gelir.

Başlık ayrıca Ray’in Prin’in kişisel “violon d’Ingres”i olduğu gerçeğine bir gönderme olabilir.

Getty Museum , “Kiki’nin vücudunun birkaç fırça darbesinin kabaca eklenmesiyle bir müzik aletine dönüşmesi, bunu mizahi bir görüntü haline getiriyor, ancak kolsuz formu da düşünmek rahatsız ediyor” diye yazıyor . “Başlık, keman çalmanın Ingres’in hobisiyken, Kiki ile oynamanın Man Ray’in bir eğlencesi olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Resim, kadın formunun nesneleştirilmesi ve takdir edilmesi arasındaki gerilimi koruyor.”

Man Rayin Ciplak Kadin Fotografi Yakinda Simdiye Kadarki En Pahali Fotograf Olabilir 002
Noire et Blanche (Fransızca “siyah beyaz” için Man Ray, Man Ray tarafından çekilmiş, Alice Prin’in bir Afrika tören maskesiyle poz verdiği bir başka ikonik gerçeküstü fotoğraftır.

Le Violon d’Ingres ilk olarak 1919’da başlatılan ve Man Ray’in fotoğrafının çıktığı son sayıdan sonra kapatılan sürrealist bir mücadele dergisi olan Littérature’ın Haziran 1924 özel sayısında yayınlandı.

Le Violon d’Ingres’in yayınlanmasından bu yana geçen yüzyılda , fotoğraf sürrealist sanatın en tanınmış eserlerinden biri ve ses deliği haline geldi.

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafının Adı

Le Violon d’Ingres’in gerçekten yeni bir rekor kırıp kırmayacağı, Christie’s’in uluslararası fotoğraf başkanı Darius Himes’in “20. yüzyılın en ikonik eserlerinden biri” olarak adlandırdığı şey için para ödemeye istekli biri olup olmamasına bağlı.

Himes yaptığı açıklamada, “Bu baş döndürücü Sürrealist görüntü, benzersiz ve elle manipüle edilmiş bir karanlık oda sürecinin sonucudur” diyor. Aynı anda hem romantik, hem gizemli, hem de eğlenceli olan görüntünün erişimi ve etkisi, neredeyse 100 yıldır herkesin zihnini meşgul ediyor.

“Fotoğraf işi olarak piyasada eşi benzeri yok. üstesinden gelmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Fotoğraf, sanat koleksiyonculuğu ve sürrealist eserler sevgisini geliştiren perakende yöneticileri (sırasıyla Saks Fifth Avenue CEO’su ve Macy’s Başkan Yardımcısı) Rosalind Gersten Jacobs ve Melvin Jacobs’un koleksiyonundan geliyor. Jacobs, Christie’s’e göre 1962’de baskıyı doğrudan Ray’den satın aldı. Bu, uzmanlar tarafından orijinal fotoğraf kopyası olarak kabul edilen ve Ray’in fotoğrafı negatif olarak çekmesiyle oluşturulan bir baskı.

Christie’s, fotoğraf için istenen fiyat veya daha yüksek fiyattan bir alıcı bulursa, Le Violon d’Ingres , Christie’s müzayedesinde fotoğrafçı Andreas Gursky’nin Rhein II’sine ödenen 4.338.500 dolarlık fiyatı paramparça ederek dünyanın en değerli tek fotoğrafı olacak . 8 Kasım 2011.

Man Rayin Ciplak Kadin Fotografi Yakinda Simdiye Kadarki En Pahali Fotograf Olabilir 003
2011 yılında 4,34 milyon dolara satılan Andreas Gursky imzalı
Rhein II , şu anda dünyanın en pahalı fotoğrafı.

Amerikalı fotoğrafçı Peter Lik, 2014 yılında Phantom adlı bir eseri 6,5 milyon dolara sattığını açıkladı , ancak bu satış hiçbir zaman kanıtlanmadı ve bir alıcı asla öne çıkmadı, bu nedenle Rhein II , doğrulanmış bir satış fiyatı ile en pahalı fotoğraf olmaya devam ediyor.

Man Rayin Ciplak Kadin Fotografi Yakinda Simdiye Kadarki En Pahali Fotograf Olabilir 004
Ağlayan Bir Kadının Portresi (1936), Man Ray tarafından.

Man Ray’in diğer iki fotoğrafı şimdiden müzayedede satılan en pahalı fotoğraflar arasında yer alıyor. Noire et Blanche (1926), 2017’de Christie’s Paris müzayedesinde 3.13 milyon dolara satıldı ve Mayıs 2017’de Christie’s New York tarafından Gözyaşlı Bir Kadının Portresi (1936) 2.17 milyon dolara satıldı.

Le Violon d’Ingres , Jacobs’un sürrealist sanat koleksiyonuna adanmış canlı bir müzayedede Mayıs 2022’de New York’taki Christie’s’de sunulacak.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu