Hikayeler

Idaho’nun Pitoresk Sawtooth Dağlarını Matt Suess ile Fotoğraflamak

Her geçen yıl, daha fazla fotoğrafçı kendilerini Idaho’nun sonsuz kilometrelerce uzanan tertemiz nehirlerini, uzak arka yollarını ve muhteşem manzaralarını keşfederken buluyor. Turizm akınına rağmen Idaho’da hâlâ arayanlar için bolca yalnızlık var. OM SYSTEM Elçisi ve fotoğrafçı Matt Suess, yakın zamanda portfolyoya layık görüntüler bulmak ve kişisel yaşamındaki beklenmedik değişiklikten uzaklaşmak için eyaletin Sawtooth Dağları’na gitti.


Açıklama: Bu makale size OM SYSTEM Cameras tarafından sunulmuştur.
Tüm fotoğraflar Matt Suess ve Michael Bonocore‘a aittir.


OM SYSTEM Elçisi Matt Suess, şunları söylüyor: “Montana’da yaşarken, Idaho’nun seyahat programımdan bu kadar uzun süre kaçtığına inanmakta güçlük çektim. ” Manzara, doğa ve astrofotoğrafçı, güzel yerlerin fotoğraflarını çekme konusunda başarılı olduğundan, Idaho’nun fotoğrafçılık yapılacaklar listesine eklenmesi yalnızca zaman meselesiydi.

Suess, “Dürüst olmak gerekirse, buranın mutlaka ziyaret etmem gereken bir yer olduğuna karar vermeden önce sosyal medya beslemelerimde Sawtooth Dağları’nın yalnızca birkaç fotoğrafını görmem yeterliydi” diyor. “Sahneler hemen dikkatimi çekti, ancak her zamanki görüş noktalarından kartpostal değerinde fotoğraflar çekmenin yanı sıra, Sawtooth’un pek görülmeyen bir yanını da keşfetmek istedim.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM
Fotoğraf: Matt Suess
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 35
Fotoğraf: Michael Bonocore

OM SYSTEM OM-5 kamerasıyla donanmış olan Suess, Toyota 4Runner’ını topladı ve Bozeman, Montana’dan Stanley, Idaho’ya altı saatlik yolculuğa başladı. Milli Parkları sürekli ziyaret eden Suess, fotoğrafçılık maceraları sırasında kamp yapmayı tercih ediyor.

“Eskiden 4Runner’ımda her zaman bir çadır vardı” diye anlatıyor. “Onu asla çıkarmadım, çünkü yola çıkıp keşfetme anın beni ne zaman vuracağını asla bilemezdim. O çadır bana yıllar boyu keyif vermiş olsa da, sonunda 4Runner’ımda çadır almak yerine 4Runner’ımda da çadır sahibi olabileceğime karar verdim . Mükemmel iKamper‘ı buldum ve doğada seyahat etme ve fotoğraf çekme biçimimde ezber bozan bir şey oldu.”

Stanley, Idaho, kış aylarında Amerika Birleşik Devletleri kıtasının en soğuk yerlerinden biri olduğundan, yaz ayları Sawtooth’u ziyaret etmek için ideal zamandır, özellikle de seyahat planınızda bir fotoğraf yürüyüşü varsa. Suess seyahatini temmuz başı için planladı ancak önümüzdeki günlerde ana üs diyebileceği mükemmel bir kamp alanı bulmakta herhangi bir sorun yaşamadı.

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 1
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess şöyle anlatıyor: “Bozeman’dan gelen 75. Karayolu batıya doğru kıvrılıyor, ardından biraz güneye dönüyor.” “Küçük Aşağı Stanley kasabasından hemen önce, Sawtooth Sıradağları ilk kez ön camımda göründü. Manzara beni kesinlikle şaşırttı ve hatırlamak istediğim o anı OM-5’imle yakalamak için hemen kenara çekilirken buldum kendimi.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 2
Fotoğraf: Matt Suess

Suess, “Benim için fotoğrafçılık sadece kartpostal görüntüleri yakalamaktan ibaret değil” diye açıklıyor. “Bu, deklanşöre bastığımda hissettiğim duyguları uyandırmak için geriye dönüp bakabileceğim anları yakalamakla ilgili. Görüntüyü sosyal kanallarımda hiç paylaşmasam bile, bana uzun yolculukları ve uykusuzluğu değerli kılan anları hatırlattığı için bu samimi fotoğrafları sık sık tekrar ziyaret ediyorum.

Sawtooth’da Gündoğumu

Sawtooth Dağları’nın fotoğrafı en iyi batıya dönük olarak çekildiğinden, gün doğumu, dağın sivri uçlu zirvelerini yakalamak için ideal zamandır. Stanley kasabasından çekilen fotoğraflar neredeyse her zaman güzel görünse de Suess, özellikle gün doğumunda çok sık fotoğraflanmayan Sawtooth’un bir görüş noktasını bulmayı tercih etti.

Seuss, “Araştırmama dayanarak Küçük Redfish Gölü adı verilen küçük bir su kütlesinden fotoğraflar gördüm” diyor. “Yansımaları sevdiğimden, OM-5’imle Yüksek Çözünürlüklü çekim yapmak için mükemmel bir yer olduğunu biliyordum.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 3
Fotoğraf: Matt Suess

OM-5’in Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modunda , kameranın sensörü çoklu pozlamalarda yarım piksellik artışlarla kaydırılır. Bu işlem, daha az gürültüye, daha fazla dinamik aralığa ve renk bilgisine sahip tek bir yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturur. OM-5’in Yüksek Çözünürlüklü Çekim Modu, sekiz veya 16 ham dosyayı birleştirerek 50 veya 80 megapiksel, ultra yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturabilir. Yüksek Çözünürlüklü Çekim, başlatıldığında fotoğrafçının seçebileceği iki seçeneğe sahiptir: elde taşınır veya tripod. OM-5, tripod üzerindeyken inanılmaz derecede büyük 80 megapiksel görüntüler yakalayabilir, ancak tripod kullanmanın ideal olmadığı anlarda OM-5, elde taşıma modunu kullanarak yine de 50 megapiksel görüntüler çekebilir.

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 2 1
Fotoğraf: Matt Suess
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 5
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess şöyle anlatıyor: “Küçük Redfish Gölü’nde gün doğumunu çekmeye çalıştığım ilk sabah, tüm vadiyi kaplayan yoğun bir sis dağları görmemi engelliyordu.” “Dağın zirvelerine vuran ilk ışığı yakalayamasam da sisin sağladığı ayrıntılarda yine de pek çok drama buldum. Benim için doğadayken kötü bir fotoğraf deneyimi diye bir şey yoktur. Doğa işbirliği yapmadığında, eğer açık fikirli olursanız ve kalıpların dışında düşünürseniz hâlâ görülecek ve yakalanacak güzellikler vardır.”


Gorsel Antropolog Aya Okawa

Görsel Antropolog : Aya Okawa

Sözcükler gezegenimizin esrarengiz genişliğinin öyküsünü anlatmakta yetersiz kaldığında, fotoğrafçı Aya Okawa’nın fotoğrafları izleyicilere büyüleyici merak ve güçlü ifade hikayeleri sunuyor.
2022nin En Iyi Aurora Fotograflari

2022’nin En İyi Aurora Fotoğraflarından 25’i

Gece manzarası görüntülemenin muhteşem nişlerinden biri, Güneş’ten gelen yüklü parçacıklar Dünya’nın manyetik alanı boyunca dalgalandığında gökyüzünde görülen göz kamaştırıcı doğal ışık gösterilerini gösteren aurora fotoğrafçılığıdır.
sumofeature

Lord K2 – Sumo

Lord K2 (David Sharabani), Japonya’ya özel sıkı sıkıya bağlı ve saygı duyulan bir spor olan sumo güreşinin kapalı dünyasına girmek için yorulmadan çalıştı.

Orta Idaho Karanlık Gökyüzü Koruma Alanı

Stanley ve Sawtooth Dağları yalnızca açık hava meraklıları ve sırt çantalı gezginler için bir destinasyon değil, aynı zamanda 2017’de Idaho astrofotografçılar için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir destinasyon haline geldi. Bu, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği’nin 906.000 dönümlük vahşi alanı Orta Idaho Karanlık Gökyüzü Rezervi olarak belirlediği yıldı. Bölge o kadar karanlıktı ki, tüm dünyadaki 12. Karanlık Gökyüzü Rezerviydi ve aynı zamanda komitenin gece gökyüzü kalitesi açısından en yüksek puanı olan altın dereceli bir ödüle layık görüldü.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 41
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess, “Gece gökyüzüne hayranlık duyarak büyüdüm” diyor. “Fotoğrafçılığa çok genç yaşta başladım, dolayısıyla yıldızlarla ilgili ilk fotoğraflarım çok iyi olmasa da hayatımın erken dönemlerinde çıktı. Benim çocukluğumda dijital fotoğrafçılık diye bir şey yoktu. Tamamı filme çekildi ve karanlık odalarda geliştirildi; dolayısıyla filmi geliştirene kadar gece gökyüzü fotoğraflarınızın düzgün şekilde pozlanıp pozlanmadığı veya odaklanmış olup olmadığı hakkında hiçbir fikriniz olmayacaktı.”

Neyse ki Suess ve dünya çapındaki astrofotografçılar için günümüzün modern kameralarının teknolojisi Samanyolu’nun, yıldız izlerinin ve kuzey ışıklarının fotoğrafını çekmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Elbette yılların deneyimi Suess’un daha iyi bir gece gökyüzü fotoğrafçısı olmasına da yardımcı oldu.

“Gece gökyüzünü fotoğraflamak, kameranızı bir tripoda yerleştirip deklanşöre basmak kadar basit değil” diye açıklıyor. ” Arkadaşım ve OM SYSTEM Elçisi Peter Baumgarten’ın hazırladığı ‘Gece Gökyüzünün Muhteşem Fotoğraflarını Yakalamak İçin Tam Kılavuz’u çok sevdim , çünkü gece gökyüzünün harika fotoğraflarını çekmek için ne kadar planlama yapılması gerektiğini gerçekten derinlemesine inceledi.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 4
Fotoğraf: Matt Suess

“Örneğin, Samanyolu’nun gerçekten dinamik bir fotoğrafını istiyorsanız, dramatik bir ön plan öğesine sahip olmak en iyisidir. Doğru ön planı bulmak ve en önemlisi, Samanyolu’nun bu ön planla aynı hizada olduğu yıl içindeki tam saat ve tarihi bulmak, PhotoPills ve The Photographer’s Ephemeris gibi uygulamaları kullanarak önemli miktarda planlama gerektiriyor. “

Suess, Sawtooth Dağları’na yapacağı geziyi belirli tarihleri ​​göz önünde bulundurarak planladı. Bir gece gökyüzü fotoğrafçısı olarak, ışık kirliliği ne kadar az olursa olsun, dolunay altında Samanyolu’nun parlak ve canlı bir fotoğrafını çekmenin neredeyse imkansız olduğunu biliyor. Bunu aklında tutarak Suess, ayın yaklaşık %30’u doluyken Stanley, Idaho’ya geldi.

“Harika Samanyolu fotoğrafları çekmenin püf noktası, ön plandaki öğenize az miktarda ay ışığının düşmesi, ancak yıldızları bastıracak kadar fazla ay ışığının olmamasıdır” diye açıklıyor. “Ay ışığının harika olacağını biliyordum ama daha önce Sawtooth Dağları’na hiç gitmediğimden, Samanyolu ile aynı hizada hangi ön plan elementini bulacağımı bilmiyordum. Arkasındaki sarp, dramatik dağ zirvesinin bulunduğu bu mükemmel gölü bulduğumda her şey değişti.

Mükemmel görünüyordu ve yön doğruydu ancak Sky Guide uygulamamda AR özelliğini açana kadar çekimin mümkün olacağından emin değildim. Gece saat 2 civarında Samanyolu’nun tam istediğim yerde hizalanacağını gördüğümde heyecan beni ele geçirdi ve birdenbire çok fazla uyuyamayacağımı umursamamaya başladım. Tüm planlamaya rağmen bazen mükemmel Samanyolu fotoğrafını bulmak biraz şans gerektirir.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 6
Fotoğraf: Matt Suess

Suess, fotoğrafçılığının yıllar içinde gelişmesine rağmen, OM-5 kamerasındaki iki yerleşik özellik olmadan gece gökyüzünü yakalamayı hayal edemediğini söylüyor. Bunlardan ilki , geceleri odaklanma konusundaki tüm tahminleri ortadan kaldıran Starry Sky AF.

Suess, “Starry Sky AF, gece gökyüzü fotoğrafçılığımı değiştirdi” diyor. “Yıldızlar için doğru manuel odaklamayı bulmak için sayısız deneme yanılma denemesi yapmak yerine, OM-5’in Starry Sky AF’sini başlatıyorum ve kamera benim için yıldızlara otomatik olarak odaklanıyor. Ve her zaman kesindir. Bu gerçekten gece gökyüzünün keskin fotoğraflarını çekmeyi sadece kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda çok daha hızlı hale getiren inanılmaz bir özellik. Bu takdir edildi, çünkü yaz aylarında bile Sawtooth Dağları gece çöktüğünde çok soğuk oluyor.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 11
Fotoğraf: Matt Suess

OM-5’in Suess’in sıklıkla kullandığı bir diğer özelliği de Canlı Kompozit modudur. Canlı Kompozit modu başlatıldığında fotoğrafçı, normalde yapacağı gibi temel pozlamayı yakalar. Temel poz çekildikten sonra kamera otomatik olarak fotoğraf çekmeye devam edecek ancak yalnızca son görüntüye yeni vurgular ekleyecektir. Yıldızlar sürekli hareket ettiğinden, her yıldızın bir fotoğraftan diğerine hareketi temel görüntünün üzerine yığılır. Canlı Kompozit Modu yalnızca yeni vurgular ekleyeceğinden, çerçeveye yakalanan herhangi bir ışık, örneğin ev ışığı, her fotoğrafta açığa çıkmaya devam etmeyecek ve böylece parlak ışıkların patlaması önlenecek.

Sawtooth’un Nadiren Görülen Taraflarını Keşfetmek

Idaho yıllardır manzara fotoğrafçılarının ve doğa tutkunlarının radarına girdi. Sosyal medya, doğa fotoğrafçılarının Idaho’nun doğal güzelliğini keşfetmesinin ardındaki itici güç oldu. Ancak çoğu fotoğrafçı Stanley’e gelir ve Sawtooth Dağları’nın aynı fotoğrafını her zamanki görüş noktalarından çeker.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 3
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess, vadiden gelen manzaraların nefes kesici olması nedeniyle bu yaklaşımda yanlış bir şey olmadığını söylüyor. Ancak Sawtooth’un ve içlerindeki yerlerin sıklıkla fotoğraflanmayan görüntülerini yakalamak istiyordu.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess, “Sawtooth Dağları ve çevresindeki Idaho vahşi doğası yürüyüş için yaratıldı” diye anlatıyor. “ Trails.com‘a bakmak ve bölgedeki sadece düzinelerce değil yüzlerce yürüyüş parkuru ve rotasını görmek akıllara durgunluk vericiydi. Nereden başlayacağımı bilmiyordum, o kadar çok şey vardı ki. Daha fazla araştırıp fotoğrafları gördüğümde üç yer ve deneyim hemen dikkatimi çekti.”

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 5
Fotoğraf: Matt Suess
Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 6 1
Fotoğraf: Matt Suess

İlki Cecil D. Andrus-White Clouds Wilderness’a doğru altı millik bir yürüyüştü. Yaklaşık 91.000 dönümlük bir alandan oluşan bu alan, Idaho’nun sunabileceği en uzak ve engebeli vahşi doğalardan bazılarıdır. Suess, “Bu yürüyüşteki manzaralar, dağ göllerinden dramatik dağlarla çevrili devasa havzalara kadar büyüleyiciydi” diye anlatıyor. “Bu yürüyüşte her şey vardı ama 1.300 feetlik yükseklik kazanımı çok acımasızdı. Bu, yıllar içinde kamera sırt çantamı önemli ölçüde hafiflettiğim gerçeğini takdir etmemi sağlayan yürüyüşlerden biriydi. Yalnızca 14,6 ons ağırlığındaki OM-5‘im , özenle seçilmiş hafif lenslerle birlikte çantamın hafif olmasını sağladı; bu da ışığı hızla kaybettiğim için dağa hızla çıkmama gerçekten yardımcı oldu.”

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 1
Fotoğraf: Michael Bonocore

Bridalveil Şelalesi, Suess’in keşfettiği başka bir yerdi, ancak internette şelalenin pek çok fotoğrafını bulmakta zorluk çekiyordu. “İnternette fazla bir şey bulamadığım için Bridalveil Şelalesi’nin, vahşi doğanın derinliklerinde olması nedeniyle, ulaşmak için çaba harcamaya değmeyeceğinden endişelendim” diyor. Şans eseri Suess, yürüyüşün ilk yarısına nispeten düz bir dağ bisikleti yolu üzerinden ulaşabildi. Ancak asıl çalışma, bir dereyi geçip 300 metrelik bir tırmanışı neredeyse düz bir şekilde tırmandıktan sonra başladı.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 19
Fotoğraf: Michael Bonocore

“Gelinveil Şelalesi’ne yürüyüş kısaydı ama inanılmaz derecede zordu. Herhangi bir geri dönüş olmadı. Gerçekten dağa doğru uzanan dikey bir patikaydı. İşkence boyunca bu karardan defalarca pişmanlık duyduğumu fark ettim, ancak oraya vardığımda, kışın eriyen karlarla beslenen devasa, güçlü şelale karşısında şaşkına döndüm.”

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 2
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 3 1
Fotoğraf: Michael Bonocore

Şelale, Suess’in OM-5’inde başka bir etkileyici özelliği kullanmasına olanak tanıdı: Canlı ND Modu. Canlı ND Modu, kameradaki harici bir ND filtresini kopyalayarak Suess’in uzun yürüyüşlerde ağır filtreler ve filtre tutucuları taşımaya gerek kalmadan hızlı akan su üzerinde pürüzsüz, ipeksi bir etki yaratmasına olanak tanır.

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 9
Fotoğraf: Matt Suess

Suess, Sawtooth’taki son sabahında, macerası sırasında ziyaret ettiği yerleri kuşbakışı görmek ve dönüş yolculuğunda kullanacağı yeni yerler bulmak istedi. “Sawtooth Dağları’nda geçirdiğim süre boyunca gerçekten inanılmaz anlar ve manzaralar yaşadım, ancak yolculuktaki en sevdiğim deneyim, Sawtooth Uçuş Hizmetleri‘nden pilot Bill Doris ile sabahın erken saatlerinde yaptığım uçuştu. Görünüşe göre sadece birkaç metre öteden sabahın erken saatlerinde gün doğumunun dudak uçuklatan Sawtooth zirvelerini aydınlattığını görebildim. Vahşi doğanın derinliklerinde saklı çok sayıda Alp Gölü beni şaşırttı ve Sawtooth Dağları’nın neden dünyaca ünlü bir sırt çantasıyla seyahat destinasyonu olduğunu hemen anladım.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 22
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 23
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 24
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 25
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 7
Fotoğraf: Matt Suess

“Uçuş sırasında kameramı bırakıp pencereden dışarı baktığımda, aşağıdan inanılmaz sahnelerin geçtiğini gördüğüm zamanlar oldu. Binlerce fotoğraf çekmemem umurumda değildi çünkü o an o kadar deneyim sahibiydim ki. Sawtooth’u bu noktadan görmek, buranın dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu anlamamı sağladı.”

Sawtooth’ta Yalnızlık

Suess, büyük olasılıkla dünyanın en güzel manzaralarından bazılarında bulunan tam zamanlı bir fotoğrafçı olmasına rağmen, yakın zamana kadar nadiren yalnızdı. Suess , yıl boyunca bir yandan fotoğrafçılık öğretmesine, bir yandan da doğada olma tutkusunun peşinden gitmesine olanak tanıyan doğa odaklı bir dizi fotoğraf atölyesi düzenliyor. Ancak öğretmenlik yapmadığı zamanlarda eski nişanlısıyla sık sık fotoğrafçılık gezisine çıkıyordu.

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 27 1
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 28
Fotoğraf: Michael Bonocore

“Bu yılın başlarında hayatımın gidişatını gerçekten değiştiren bir ayrılık yaşadım” diye anlatıyor. “Yıllar boyunca doğa keşiflerimin ve fotoğrafçılığımın neredeyse tamamı onunla yanımda yapıldı, bu yüzden ayrılık gerçekleştikten sonra kendimi bir yol ayrımında buldum. Tek başına dışarı çıkmaktan hoşlanan çoğu doğa ve manzara fotoğrafçısı gibi olmadığımı fark ettim. Bu ortak deneyimden gerçekten keyif aldım. Onun yanımda olmasına o kadar alışmıştım ki neredeyse kaybolmuş hissediyordum. Aklımda bir hedef olmadan 4Runner’ıma binip arabayı sürerken aynı tutkuyu ve motivasyonu hissetmedim ki bu da onunla sık sık yaptığım bir şeydi.”

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 29
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 30
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 31
Fotoğraf: Michael Bonocore

Suess, acı verici olsa da bu deneyimin kendisine kendisi hakkında çok şey öğretmeye başladığını ve fotoğrafçılığa yaklaşımını değiştirdiğini söylüyor. “Sawtooth’a yaptığım bu gezi, ayrılıktan bu yana benim ilk gerçek fotoğrafçılık maceramdı. Yola çıkmaya yaklaştıkça kendimi kaygılı ve gergin hissederken buldum ama nihayet oraya vardığımda, o yaratıcı kıvılcımı hemen yeniden hissettim.”

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 32
Fotoğraf: Michael Bonocore

“Bu yolculukta önümdeki sahneleri daha önce gördüğümden farklı görmeye başladım” diye devam ediyor. “Bir bakıma yalnız kaldığımda kendimi içinde bulduğum doğaya daha da minnettar olduğumu hissettim. Önümdeki şeye daha da fazla odaklanmamı ve kameramı nereye doğrulttuğum konusunda daha dikkatli olmamı sağladı. Birlikte gördüklerimizin ve ikimizi de etkileyen şeylerin aksine, gördüklerimi daha çok fotoğrafladım . “Sanat yönetmenim” artık yardımcı olmak için orada değildi ve Sawtooth’ta geçirdiğim süre bana hayatıma devam etme ve doğayı kendi gözlerimle görmeye geri dönme özgürlüğünü verdi. Bu, diğer pek çok manzara fotoğrafçısının neden doğada kendi başlarına olmaktan hoşlandıklarını anlamama yardımcı oldu; çünkü sizden ve Doğa Ana’nın sağladığı yalnızlıktan daha kişisel ne olabilir?

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 10
OM SYSTEM için Stanley, Idaho ve Sawtooth Dağları fotoğraf çekimi
Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 8
Fotoğraf: Matt Suess

Suess, fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olması için bir ayrılık önermediğini vurgularken, hayatınızı değiştiren ani bir olayın, zihniyetinizi değiştirmek için tam da ihtiyaç duyulan şey olabileceğini söylüyor.

Stanley Idaho Matt Suess OM SYSTEM 2 2
Fotoğraf: Matt Suess

“Sawtooth’a yaptığım bu muhteşem gezi o zamanlar ihtiyacım olduğunu bilmediğim bir şeydi” diye bitiriyor. “Tekdüze bir durumdaydım ve dürüst olmak gerekirse ilerlemek için olmam gereken yerin burası olduğunu hissettim. Ancak o zamanlar ne kadar zor olsa da dışarı çıkmanın, temiz havayı içime çekmenin, güneşin doğuşunu sessizlik içinde izlemenin ve gece gökyüzüne hayretle bakmanın tam da ihtiyacım olan şey olduğunu öğrendim. Doğanın rahatlatıcı ve iyileştirici bir yanı var ve bu gezide doğayı fotoğraflamanın sadece tutkum olmadığını, aynı zamanda şifa verici olduğunu da öğrendim.”

Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 33
Fotoğraf: Michael Bonocore
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 26
Fotoğraf: Michael Bonocore
Group Flight Selfie
Stanley Idaho Michael Bonocore OM SYSTEM 10
Fotoğraf: Michael Bonocore

Matt Suess hakkında daha fazla bilgiye web sitesinde , Facebook’ta , YouTube’da ve Instagram’da ulaşabilirsiniz.


Açıklama: Bu makale size OM SYSTEM Cameras tarafından sunulmuştur.


Resim Kredisi: Matt Suess ve Michael Bonocore

Silverline Films‘in ‘Off the Beaten Path With Photographer Matt Suess‘ Filmi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.