Haberler

Apple, ProRes Raw Formatı Patent Davasını Kaybetti!

Apple, RED tarafından tutulan ve ham videoyu sıkıştırma yöntemlerini içeren patentleri atma girişiminde bulunmadığından, ProRes RAW dosya biçiminde telif ücretlerini ödemeye mahkum edildi.

Apple, RedCode kod çözücüsü etrafında patentli olan RED teknolojisinin belirgin olduğunu ve bu nedenle korunmalarının gerekmediğini göstermeye çalıştı, ancak mahkeme, RED, kayıpsız sıkıştırma tekniğini kamera, yazılım ve aksesuar üreticilerine lisanslamak için güvenli bırakma iddiasını reddetti.

Apple, geçen yıl Final Cut Pro ile tanıtılan ve bazı DJI uçaklarında, bazı Atomos kaydedicilerinde ve diğer bazı ürünlerde kullanılan ProRes RAW formatındaki telif ücretlerini ödemek istemiyordu.

Production Module Kit shown with DSMC2 MONSTRO
Apple, ProRes Raw Formatı Patent Davasını Kaybetti! 3

Buradaki sorun RED’in ProRes RAW’ın sahip olduğu teknolojiyi kullanıp Raw dosyalarını sıkıştırmak için kullandıkları teknolojiyi kullandığını iddia ediyor.

RedCode, Raw videonun fotoğraf makinesinde olduğu gibi yakalanmasına ve sıkıştırılmasına izin veriyor, böylece doğrudan sensörden gelen verilerin kaydedilmesini ve çok esnek post-prodüksiyon işlemleri için kullanılabilir olmasını sağlıyor.

ProRes RAW Nedir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.