Haberler

Florence Nightingale’in Çekilen Son Fotoğrafı 30.000$ Üstüne Satıldı

231206072144 02 florence nightingale photos auction
1910’da Florence Nightingale.

Florence Nightingale’in çekilmiş son fotoğrafı olduğuna inanılan fotoğraf, açık artırmada 30.000 doların (25.590 £) üzerinde bir fiyata satıldı.

Modern hemşireliğin kurucusu Nightingale, fotoğrafın çekildiği yıl olan 1910’da öldü. 2,3 x 2,3 inç boyutunda Nightingale’in koltukta oturduğunu gösteren fotoğraf, arkadaşı Eliza Francis “Fanny” Pettit tarafından çekildi.

methode times prod web bin 34eb54d9 97a1 493c ac5f fef3a0819287
Açık artırma partisi. | Roseberys Londra Güzel Sanatlar Müzayedecileri

Bugün Londra’da satılan müzayedede, Nightingale’in diğer çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra, Nightingale’in evlenmek için görevinden ayrıldığında Pettit’e hediye ettiği ve Pettit ailesine devredilen gezici bir çaydanlık ve gümüş kaplama çay kutusu da yer alıyordu.

Koleksiyonun ikilinin yakın ilişkisine bir övgü niteliğinde olduğunu söyleyen Pettit’in torunu Nigel Milton-Tomkins, “Birinde gülümsüyor olması ve poz verilmemiş olması, bunların neredeyse benzersiz olduğu anlamına geliyor” diyor.

Roseberys’teki bir sanat eseri uzmanı CNN’e şunları söylüyor : “Bu fotoğrafların ardındaki aile geçmişi, bunların Nightingale’in çekilmiş son görüntüleri olabileceğine inanmamıza neden oluyor” diyor Jack Wallis.

“Bunların 1910’da ve dolayısıyla Nightingale’in hayatının son haftalarında veya aylarında çekildiğinden neredeyse kesinlikle emin olabiliriz.”

Fotoğraflar Londra’daki Florence Nightingale Müzesi’nde özel olarak sergilendi ve Wallis’e göre bu, fotoğrafların orijinalliğini doğruluyor.

“Onları bu kadar özel kılan şey onların kişisel ve samimi doğaları; bunlar, yakın bir arkadaşın çok sevilen bir müdürü anmak için gelecek nesiller için çektiği resmi olmayan çekimler” diye ekliyor.

Fotoğraf ve ilişkili nesneler, yaşamlarının çoğunu boş bir yatak odasındaki karton kutuda geçirdi. Milton-Tomkins The Times of London‘a bunun utanç verici göründüğünü söylüyor.

“Onları biraz daha fazla takdir edecek birine vermenin iyi bir fikir olacağını düşündüm” diye ekliyor.

Lambalı Kadın

Nightingale, tam anlamıyla modern hemşirelik üzerine kitap yazan, tıpta çığır açan bir isimdi.

552px
Florence Nightingale, 1860 civarı. | Henry Hering.

19. yüzyılın ortalarında Kırım Savaşı sırasında hemşireleri denetlediği ve yaralılarla ilgilenmek için geceleri dolaşmayı alışkanlık haline getirdiği için öne çıktı ve ona “Lambalı Kadın” lakabını kazandırdı.

Viktorya dönemi kültürünün bir simgesi haline geldi ve savaştan sonra Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde Nightingale Hemşirelik Okulu’nu kurdu; Profesyonel hemşireliğin temellerini atan dünyanın ilk laik hemşirelik okulu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.