Haberler

İstanbul’un ilk fotoğrafları sergileniyor

İstanbul’un ilk fotoğrafları New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Fransız fotoğrafçı Girault de Prangey’in çektiği ve İstanbul’un ilk fotoğrafları olarak nitelendirilen 176 yıllık kareler dikkat çekiyor. Sanatçının 1843’te çektiği fotoğraflar, çok sayıda uzman ve tarihçi tarafından “İstanbul’un bilinen ilk fotoğrafları” olarak kabul ediliyor.

  • istanbulun ilk fotograflari 40
  • istanbulun ilk fotograflari 41
  • istanbulun ilk fotograflari 42
  • istanbulun ilk fotograflari 43
  • istanbulun ilk fotograflari 44
  • istanbulun ilk fotograflari 45
  • istanbulun ilk fotograflari 46

ABD’nin New York şehrinde 30 Ocak’tan bu yana sergilenen fotoğraflar, insanları 19. yüzyıl tarihine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. “Monumental Journey (Anıtsal Yolculuk)” ismini taşıyan serginin “Anadolu” olarak geçen bölümündeki İstanbul fotoğrafları arasında, Beyazıt Kulesi’nden çekilen ve İstanbul’un o dönemki panoramik manzarasının görüldüğü fotoğraf göze çarpıyor. Nuruosmaniye Camii’sinden Sultanahmet Camii’sine, Ayasofya’dan Boğaziçi’ne kadar birçok etkileyici İstanbul karesi karşımıza çıkıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi hakkında bilgi

The Metropolitan Museum of Art (The Met olarak da kısaltılabilir), dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York’taki Central Park’ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulunduruyor. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler mevcut. Avrupa orta çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunuyor. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi yer alıyor. Müzedeki batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da bulunuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu