Haberler

Kadir van Lohuizen, After Us the Deluge

NOOR Images üyesi Hollandalı fotoğrafçı Kadir van Lohuizen, halihazırda deniz seviyesinin yükselmesinden muzdarip insanlarla tanışarak dünyayı dolaştı. Kapsamlı ve mükemmel şekilde belgelenmiş bir fotoğraf projesi olan After Us Deluge: The Human Consequences of Rising Sea Levels’ı yayınladı.

Kadir van Lohuizen, After Us the Deluge
Rijzend Water , Cakarta, 2018 © Kadir van Lohuizen

Jakarta, Endonezya: Bir çocuk, üzerine basılabilecek kadar büyük bir beton levha üzerinde denge kuruyor. Dengesi istikrarsız; çocuk her an düşebilir. Etrafında su: Yolun tamamı sular altında kalıyor ve onu çevreleyen evleri teknelere dönüştürüyor. Solumuzdaki uzun hendek anlamsız görünüyor. Endonezya hükümetinin yükselen suları engellemek için inşa ettiği duvarlardan biri. Yeraltı suyu çıkarılması nedeniyle şehir batıyor. Kuzey Cakarta, deniz seviyesi yükselirken bile yılda 10 inç kadar batıyor. Milyonlarca insan risk altında. Hiçbir şey yapılmazsa, Cakarta’nın bazı kısımları 2050 yılına kadar sular altında kalacak.

Kadir van Lohuizen, kitabın özünü oluşturan bir fotoğraf koleksiyonuna ek olarak, buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesinin sonuçlarının derinlemesine bir analizini sunan metinleri, haritaları ve grafikleri bir araya getiriyor. bölgeler ve nüfuslar üzerinde. Bu kitap bir uyandırma çağrısıdır. Yakın bir tehlike durumunda alarm verir.

Gizli tehdidi gösterme

After Us the Deluge Images of Sinking Land 002
Rijzend Water , Grönland, 2018 © Kadir van Lohuizen

Henüz görülemeyen bir fenomeni nasıl resmedebiliriz? Büyük bir foto muhabiri ve fotoğraf ajansı NOOR üyesi Kadir van Lohuizen, tufana İncil’deki göndermenin gerçek bir acil durumu gizlediğini göstermek istiyor. Normalde bir fotoğrafçı olarak ışıkla oynarsınız. Bu proje için gelgitler ile çalıştım. Gelgitin yükseldiği zamanlarda fotoğraf çekmek için çok hassas bir program üzerinde çalışmalısınız. Ayrıca, yerden çok daha fazlasını havadan görebileceğinizi de çabucak anladım. ” Kendisinin açıkladığı gibi, fotoğrafların çoğu kuşbakışı, bazen de kamerasını destekleyen bir uçurtma yardımıyla çekildi.

Fotoğrafçı dünyayı boydan boya geçti. 2011 yılından bu yana, fenomeni açıklamak ve anlamak için Grönland, Amerika Birleşik Devletleri, Bangladeş, Endonezya, Panama ve memleketi Hollanda’yı gezdi. Su onun ana konusudur. Kitabın yolculuğu, bilim adamlarının buzulların erimesini ve deniz seviyelerini nasıl etkilediğini inceledikleri bir buz ülkesi olan Grönland’da başlıyor ve sakinler küresel ısınmayı izliyor ve uyum sağlamaya çalışıyor. Ama plajları, partileri, jet sosyetesi ile Miami’de olduğu gibi kaygısız anlar da var… Tahminlere göre 2060 yılında şehir sular altında kalacak.

After Us the Deluge Images of Sinking Land 003
Rijzend Water , Miami, 2014 © Kadir van Lohuizen – NOOR

Kadir van Lohuizen’in Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusundaki bir şehrin sokaklarında çektiği bir fotoğrafta, bir işçi rögar deliğinden dışarı çıkıyor. Sadece başı suyun üstündedir. Sahne neredeyse saçma. İş arkadaşıyla birlikte kanalizasyon borularını açmaya çalışıyor, ancak bunun deniz suyu olduğunu fark ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar habersiz. Ancak Bangladeş’te veya Pasifik bölgelerinde halk tehlikenin son derece farkındadır. Batı dünyasının aksine sera gazı salmasalar da bedelini ödüyorlar ”diyor Kadir van Lohuizen.

Milyonlarca yerinden edilmiş insan

Bangladeş, yaklaşmakta olan tufanın belki de en çok tehdit ettiği ülkelerden biri. Önümüzdeki birkaç on yıl içinde, yükselen sular yaklaşık 50 milyon insanı yer değiştirmeye zorlayabilir. Kadir van Lohuizen, suyun hem geçim kaynağı hem de en büyük düşmanları olduğu bir balıkçı milleti olan bu kadın ve erkeklerin portresini yapıyor. Panama’da, Norberto Hernandez, karısı Olga, çocukları ve torunları gibi adalarını terk etmek zorunda kalan ailelerle tanıştı: kızlardan biri, daha parlak bir gelecek için ufku tarıyormuş gibi ciddiyetle ileriye bakıyor. Hükümet, sel ve tsunami yolunda bulunan Guna Yala Takımadalarını oluşturan 300 adadan dördü için bir tahliye planı başlattı. Bazen aileleri kültürlerine ve topraklarına bağlı kalarak adaları terk etmek zordur.

After Us the Deluge Images of Sinking Land 004
Rijzend Water , Terschelling, 2019 © Kadir van Lohuizen – NOOR

Kitap, fotoğrafçının evi olan Hollanda’ya odaklanılarak sona eriyor. Ülke, onlarca yıldır yükselen deniz seviyesiyle mücadele ediyor. Dünyadaki en gelişmiş set sistemlerinden biri felaketi savuşturmak için yeterli olacak mı? 6 metreden 10 metrelik bir yükselme, Amsterdam ve Rotterdam sakinlerini evlerinden çıkarmaya zorlayacaktır … Manzara, açık deniz fotoğrafları ve portrelerinde Kadir van Lohuizen, yükselen denizin yalnızca coğrafi sonuçlarını göstermiyor. bu yakın tehdidin insani boyutunun yanı sıra aynı zamanda: nüfusun büyük ölçekli yer değiştirmesi, devasa toprak parçalarının ortadan kaybolması. Fotoğrafçı, “İyimser olmak isterdim, ancak gördüğüm kadarıyla imkansız,” diye itiraf ediyor ve olgunun aciliyeti ve yetkililerin eylemsizliği konusunda ısrar ediyor.


Kadir van Lohuizen, Bizden Sonra Tufan: Yükselen Deniz Seviyelerinin İnsani Sonuçları, 45 €, 288 s. Kitaba buradan ulaşılabilir.


After Us the Deluge Images of Sinking Land 005
Rijzend Suyu , Güney Tarawa, 2011 © Kadir van Lohuizen
After Us the Deluge Images of Sinking Land 006
Rijzend Water , Bangladeş, 2011 © Kadir van Lohuizen – NOOR

Yazar: Michaël Naulin

Kaynak
Blind Magazine
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu