Haberler

AB Ortak Şarj Yasası, DSLR’ler İçin Tabut’a Son Çivi Olabilir

Avrupa Birliği’nin gelecek yılın USB-C’yi neredeyse tüm elektronik cihazlar için ortak şarj standardı haline getirme hamlesi DSLR fotoğraf makinelerinin…

AB gelecek yılın sonuna kadar USB-C’yi neredeyse tüm elektronik cihazlar için ortak şarj standardı haline getirme hamlesi birçok tüketici için iyi bir haber olsa da, bu, DSLR fotoğraf makinelerinin sonunun habercisi olabilir.

Çoğu aynasız fotoğraf makinesi, USB üzerinden (çoğunlukla USB-C) şarj edilmelerini sağlayan USB Güç Dağıtımı (USB PD) yeteneklerine sahip olsa da bu, birçok DSLR fotoğraf makinesi gövdesi için geçerli değildir. 2020’de piyasaya sürülen Nikon D6 gibi nispeten yeni, amiral gemisi DSLR fotoğraf makineleri bile USB üzerinden şarj edilemiyor. Elbette D6, aksesuarlar ve dosya aktarımı için mükemmel bir anahtar olan microUSB’den USB-C’ye geçti, ancak kameranın pillerinin özel bir harici şarj cihazında şarj edilmesi gerekiyor.

By Thom adlı web sitesiyle de tanınan Thom Hogan, DSLR Bodies’de şöyle yazıyor: “Başlangıçta AB’nin ortak şarj cihazı direktifinde büyükbaba hükümlerinin yer aldığını düşünmüştüm, ancak görünüşe göre öyle değil. Örneğin pek çok kişi, AB Parlamentosu’nun direktife ilişkin yorumuna atıfta bulunuyor: ‘Yeni kurallar, başvuru tarihinden önce piyasaya sürülen ürünler için geçerli olmayacaktır’. Ancak asıl direktifte ‘AB’de satılan tüm [cihazların] bir USB Type-C şarj bağlantı noktasıyla donatılması gerektiği’ belirtiliyor.”

AB Ortak Şarj Yasası, DSLR'ler İçin Tabut'a Son Çivi Olabilir
Nikon D6, USB-C bağlantı noktası üzerinden şarj edilmeyen tek amiral gemisi DSLR değil.
Canon EOS 1DX Mark III’te de bu seçenek bulunmuyor.

Hogan, 24 Aralık 2024’ten itibaren şirketlerin AB’deki “çoğu elektronik cihazı”, AB’nin USB-C şarj cihazı mevzuatına uymayan çıkarılabilir veya entegre şarj edilebilir pillerle satmasına yasal olarak izin verilmeyeceğini açıklıyor. Buna birçok elektronik cihaz türü arasında dijital kameralar da dahildir.

AB’nin üreticilere yönelik iki yıllık uyarısı, Apple’ın iPhone 15 akıllı telefon ailesinde Lightning’den USB-C’ye son geçişi de dahil olmak üzere şirketlere uyum sağlamaları için yeterli zaman sağladı. Ancak Hogan, DSLR fotoğraf makinelerinde durumun biraz daha karmaşık olduğunu savunuyor.

Avrupa Birliği, “geçiş dönemi” hakkında şöyle açıklıyor: “Geçiş döneminin amacı, imalatçıların, ulusal otoritelerin ve onaylanmış kuruluşların, uygunluk değerlendirme prosedürlerine ve yeni bir yönetmelik tarafından oluşturulan temel veya diğer yasal gerekliliklere kademeli olarak uyum sağlamalarına olanak sağlamaktır. veya revize edilmiş bir mevzuat parçası ve böylece ürünlerin engellenmesi riskinin önlenmesi. AB’nin AB ürün kurallarının uygulanmasına ilişkin Mavi Kılavuzu ayrıca, geçiş döneminin üreticilere, yakın zamanda yapılacak mevzuat değişiklikleriyle uyumlu olmayabilecek mevcut ürün stoklarını satma olanağı sağladığını da açıklıyor.

nikon z50 pshot
Nikon Z50, kamera içi USB-C şarjını desteklemeyen aynasız bir kameradır.

Mavi Kılavuz ayrıca, geçiş dönemi bitmeden piyasaya sürülen ürünlerin, yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonra satılabileceğini, ancak düzenlemelere uymayan yeni ürünlerin bu noktada pazara sürülemeyebileceğini belirtiyor. Bu, USB-C şarj kurallarına uymayan kameraların geçiş döneminden sonra da satılabileceği ancak uyumlu olmayan yeni stokların pazara sürülemeyebileceği anlamına geliyor.

Amatör Fotoğrafçı, bir Avrupa Komisyonu sözcüsünün de benzer bir iddiada bulunduğunu belirterek , yaklaşan AB düzenlemesinin “yeni kuralların uygulamaya girmesinden önce piyasaya sürülen mevcut ekipman stoğunun, yürürlüğe girdikten sonra yasal olarak satılmasını engellemeyeceğini” belirtiyor. Yeni kuralların uygulanması.”

Bu noktada Canon ve Nikon gibi şirketlerin hâlâ bazı DSLR fotoğraf makinesi modelleri satsalar da, yeni DSLR fotoğraf makineleri ve lensler geliştirmeye -eğer varsa- çok fazla kaynak ayırmadıkları açık. Bu aynı zamanda şirketlerin mevcut ürünlerini yakında çıkacak AB yönetmeliklerine uygun hale getirmek için kaynak ayırma konusunda isteksiz olacakları anlamına mı geliyor?

Muhtemelen, ucuz olmasa da bu sorunun en zarif ve uygun fiyatlı çözümü, kamera şirketlerinin mevcut çıkarılabilir şarj edilebilir pillerin, doğrudan pil üzerinde bir USB-C şarj bağlantı noktası içeren yeni sürümlerini piyasaya sürmesi olacaktır. Bu tarz bir ürün zaten mevcut. Örneğin SmallRig, belirli Nikon fotoğraf makineleri için USB-C şarj edilebilir pil üretiyor.

usb c smallrig battery
SmallRig’in EN-EL15c pili yerleşik bir USB-C bağlantı noktasına sahiptir.
Bunun gibi bir şey üreticilerin AB’de DSLR fotoğraf makineleri satmaya devam etmesine yardımcı olabilir mi?

Hogan bunun yerine, kamera şirketlerinin sonunda AB’nin şarj cihazı direktifini, DSLR kamera teknolojisini tamamen terk etmek için bir neden olarak kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor, Elbette sadece USB-C üzerinden şarj edebilen kameralara sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda DSLR kamera teknolojisinin güçlü bir destekçisi olan Pentax hariç.

Diğer bir alternatif sonuç ise şirketlerin Avrupa Birliği’ndeki uyumlu kamera modelleri hariç tüm modellerini bırakıp başka yerlerde her zamanki gibi işlerine devam etmeleridir. Hogan, örneğin Nikon D780’in USB-C aracılığıyla dahili olarak şarj edilebildiğini, dolayısıyla DSLR fotoğraf makinelerinin Avrupa Birliği’nde sınırlı bir şekilde ayakta kalabileceğini belirtiyor.

Hogan, “Son zamanlarda sevkiyatların %20-25’ini Avrupa’nın oluşturduğu göz önüne alındığında, AB gereklilikleri, kamera şirketlerinin ayna tokatlayıcılarını emekliye ayırması için yeterli olabilir, çünkü DSLR sevkiyatlarının hacmi şu anda aynasızların yaklaşık onda biri kadardır.” yazıyor.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bazı pazarlarda üretimi durdurulan çok sayıda Canon EOS M serisi fotoğraf makinesi ve hatta Nikon Z50 de dahil olmak üzere bazı eski aynasız fotoğraf makineleri de aynı sorunla karşı karşıyadır . Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce duyurulan OM System OM-5 kamera bile herhangi bir nedenle USB-C üzerinden şarj edilemiyor.

“Şimdi yaklaşık bir yıl içinde toplu emeklilik yapacağımızı düşünüyorum. Asıl soru, herhangi bir DSLR’nin bunun ötesine geçip geçmeyeceğidir,” diye bitiriyor Hogan.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.